Гладіолуси: посадка і догляд у відкритому грунті

Зараз гладіолуси дуже популярні серед садівників. Проте, були часи, коли їх вважали бур’янами і просто видаляли з пшеничних полів. Так поступали з цими прекрасними квітами стародавні греки, однак у той же час римляни прикрашали ними свої сади. Зараз же все більше садівник набувають для себе посадковий матеріал, але далеко не всі готові до того, щоб вирощувати на своїй ділянці ці чудові квіти. У статті ми розглянемо всі особливості, які стосуються гладіолусів, посадки та догляду у відкритому грунті, а також особливості зберігання бульб.

Опис

Гладіолус відноситься до декоративних рослин. Він має прямий стебло, на якому розташовуються довгі листки і квітки. Листя мають насичений зелений колір, а про різноманітність відтінків кольорів годі й говорити. Взагалі, гладіолуси налічують десятки виглядом різних кольорів і форм. Листя цієї рослини чимось нагадують зовнішній вигляд меча. Корінь гладіолуса – це цибулина, яка в процесі росту утворює діток, з допомогою яких ці рослини розмножуються. Але все про гладіолуса, посадці, догляду, зберігання цибулин буде розказано далі в статті.

Гладіолуси: посадка і догляд у відкритому грунті

Правила вирощування

Існує цілий звід правил, які стосуються гладіолусів, посадки та догляду у відкритому грунті, якщо слідувати їм, то вам вдасться виростити красиві і здорові квіти на вашому садовій ділянці.

 • Гладіолуси не повинні рости на одному і тому ж місці більше двох років. Кожен третій рік їх потрібно пересаджувати в інше місце – це обов’язкова умова.
 • Крім місця, де будуть рости квіти, потрібно змінювати і склад грунту. Це ще одна умова, яку потрібно враховувати.
 • Гладіолуси звикають до певного клімату, тому при купівлі посадкового матеріалу необхідно враховувати цей факт. Цибулини, які були привезені з Голландії, обов’язково порадують вас цвітіння, але станеться це лише один раз. Це пов’язано з тим, що квітка, який раніше ріс у вологому кліматі, де завжди йшли дощі, не буде відчувати себе затишно там, де багато сонця і тепла.
 • Якщо у вас є дітки і великі цибулини, то садити їх потрібно окремо. Якщо посадити впереміш, то великі будуть пригнічувати маленьких. Взагалі постарайтеся відбирати найбільший посадковий матеріал і садити його на окремих клумбах.
 • Особливу увагу слід приділяти глибині посадки. Якщо грунт м’який, то поглиблювати потрібно на чотири діаметра наявної цибулини, а якщо грунт важкий, то один діаметр потрібно прибрати. Якщо посадити неправильно, то доведеться підв’язувати стрілку з квіткою, а можливо, що гладіолус зовсім не зацвіте. Таке трапляється, коли цибулини були посаджені дуже глибоко.
 • Заздалегідь обміркуйте день, коли будете садити цибулини. За три або п’ять днів до цього цибулину необхідно очистити від шкірки. В іншому випадку вона може не піти в зростання. Після висадки деякий час їх треба поливати через день.
 • У тіні можна садити ранні сорти, але навіть вони в таких умовах будуть цвісти пізніше звичайного. А пізні сорти, посаджені в тіні, взагалі можуть не порадувати своїм цвітінням. Намагайтеся вибирати сонячні місця.
 • Ділянка повинна добре провітрюватися, але не утворювати протягів. В іншому випадку загрожує поява різних грибкових захворювань.
 • Якщо ви посадили гладіолуси у супіщаних грунт, то удобрювати їх краще шляхом обприскування.
 • У літній період гладиолусам достатньо одного поливу в тиждень, але досить рясного. Однак якщо літо видалося особливо спекотним, то доведеться робити це щовечора. Не забувайте після кожного поливу або дощу рихлити грунт, щоб вона добре провітрювалася.
 • Особливої уваги від садівника вимагає прибирання цибулин і їх подальше зберігання. Це буде окремим пунктом в цій статті і повинно сильно цікавити садівника, особливо початківця.
 • Гладіолуси: посадка і догляд у відкритому грунті

  Підготовка цибулин

  Що стосується кольорів гладіолусів, посадки та догляду (фото додається), то розпочати вивчення цього пункту слід з підготовки до висадки цибулин.

  Слід заздалегідь обміркувати, коли ви будете висаджувати у відкритий ґрунт, оскільки за три або чотири тижні до цього необхідно почати підготовку посадкового матеріалу. Бульбоцибулини покриті щільною лускою, яку слід видалити таким чином, щоб не пошкодити наявні паростки. Будь-які пошкоджені або хворі цибулини потрібно видалити. Вони не годяться для посадки. Допускається лише висадки тих цибулин, які вразила парша або склеротинія. але пошкоджені місця потрібно видалити і замазати місце обрізки зеленкою.

  Читайте також:  Вироби з паличок від морозива: ідеї для дитячої творчості

  Очищені і оброблені цибулини необхідно викласти в один ряд так, щоб паростки перебували вгорі. Розміщують їх в теплому і сухому приміщенні. У такому стані вони перебувають до тих пір, поки не почне проростати втечу. Перед посадкою посадковий матеріал повинен пройти обов’язкову обробку. Це потрібно для профілактики різних захворювань. Використовують з такою метою 0,3%-ний розчин калію перманганату, в який поміщають цибулини не більше ніж на дві години або ж 0,3%-ний розчин “Фундазолу”, де клубнелуковицы можуть перебувати не більше однієї години.

  Іноді трапляється так, що доводиться проводити обробку безпосередньо перед висадкою. В такому випадку використовують розчин марганцівки. На один літр води вам знадобиться 1/2 грама марганцівки. В такий розчин цибулини містяться на півгодини і відразу ж після нього садять в грунт.

  Гладіолуси: посадка і догляд у відкритому грунті

  Підготовка діток

  Також вимагають особливої уваги дітки гладіолусів, посадка і догляд за якими не може початися без особливої обробки. Але для них технологія буде трохи відрізнятися. Оболонку з них знімають всього за два тижні до висадки в грунт. Намагайтеся вибирати нирки, діаметр яких не менше восьми міліметрів. Є не дуже великі сорти, тоді і діти беруться маленькі. Після зняття шкірки вони також розкладаються в один ряд і розміщуються в такому місці, де на них буде потрапляти розсіяне сонячне світло. Дітки, що проросли, поміщаються в розчин марганцівки. На один грам марганцівки вам знадобиться один літр води. У такий рідини пророслі цибулини перебувають не менше, але й не більше дев’яти годин.

  Ось такий догляд за гладіолусами перед посадкою повинен забезпечити кожен садівник. Увагу треба приділити не тільки великим клубнелуковицам, але і діткам.

  Вибір ділянки

  Гладіолуси люблять рости там, де є багато світла і досить тепло. Саме тому до вибору ділянки необхідно ставитися з особливою увагою.

  Ділянка, де ви плануєте посадити гладіолуси, має добре провітрюватися, але при цьому протягів там бути не повинно. Там повинно бути багато сонячного світла і добре дренована грунт, улюблена гладіолусами. Посадка і догляд на Уралі і в більш північних районах країни вимагає того, щоб світло на ділянці був постійно. Навіть самий мінімальний затінення призводить до того, що квіти починають рости повільніше і можуть зовсім не зацвісти. Якщо ж ви житель півдня, то можна допустити деякий присутність тіні, але виключно в полудень.

  Постарайтеся вибрати такий ділянка, де не буде застою ґрунтових вод. Це ще одна проблема, яка призводить до розвитку різних захворювань. Краще, якщо ділянка буде мати невеликий нахил, за яким зайва вода буде стікати.

  Гладіолуси: посадка і догляд у відкритому грунті

  Грунт

  Що ж до грунту, то для багаторічних гладіолусів посадка і догляд вимагають наявності слабокислого грунту. Якщо кислотність буде перевищувати pH 6,8, то кінчики листя почнуть жовтіти і поступово в’янути, а квітки будуть вкрай повільно розкриватися. Є ризик виникнення фузаріозу.

  Лужне середовище робить так, що залізо, яке є в грунті, не розчиняється і тому є недоступним для рослини. У зв’язку з цим процес утворення хлорофілу в листках сильно сповільнюється і це призводить до їх пожовтіння. Якщо на вашій ділянці вся грунт кисла, то потрібно додати в неї яєчну шкаралупу, крейда або доломітове борошно. Будь-який з цих інгредієнтів беруть з розрахунку 200 грам на один квадратний метр. Додають речовини не просто так, а під час перекопування.

  Структура ґрунту

  Кращою структурою вважається чорнозем, однак допускається висадка в суглинних грунт або супісок. Можна створити подібну структуру самостійно. Для цього важкий суглинок розбавляється піском, а в піщаний грунт можна додати трохи глини, а також перегній і перепрілий компост. Будь-які додавання вносять тільки під час перекопування. Зазвичай це роблять заздалегідь. Однак якщо вам вдалося вибрати ділянку, який добре прогрівається сонячними променями, то зробити це можна і безпосередньо перед самою висадкою.

  Читайте також:  Бегонія кімнатна: види, опис, фото, догляд та розмноження в домашніх умовах

  Якщо ви живете в такій місцевості, де дощі балують не занадто часто, то перекопувати грядки краще восени, а навесні їх лише трохи розпушують. Це допомагає зберігати вологу. Гладіолуси добре себе почувають там, де раніше росли бобові культури, овочі і якісь багаторічні трави. І не треба садити їх там, де росли представники сімейства Айстрові або коренеплоди. Грядка повинна бути приблизно 1,2 метра в ширину.

  Тим садівникам, які вже восени знають, куди посадять бульбоцибулини, корисною буде інформація про попереднє добриві. Восени можна внести спеціальні сухі добрива. На один квадратний метр грядки вам знадобиться сто грам сухого суперфосфату і близько сорока грамів хлористого добрива. Після внесення прикорму можна сміливо перекопувати ділянку. А от з настанням весни, коли розпушують грунт, додають сульфат калію або ж калімагнезію.

  Гладіолуси: посадка і догляд у відкритому грунті

  Посадка цибулин

  Взагалі, висаджувати гладіолуси можна з кінця квітня до початку травня, однак слід враховувати особливості клімату у вашому районі. І жителям північних місць краще з висадкою почекати і почати її трохи пізніше.

  Великі цибулини повинні бути заглиблені на п’ятнадцять сантиметрів, а дрібні не більше, ніж на десять. Відстань від однієї цибулини до іншої дорівнює глибині лунки. А от відстань від одного ряду до іншого не може бути менше двадцяти сантиметрів.

  Борозенку для висадки слід підготувати заздалегідь. На її дно викладають річковий пісок, але буде краще, якщо замість нього там розміститься мох сфагнум. Зверху цей шар поливають розчином “Фітоспорину” водою, після чого зверху викладають цибулини і прикопують. Чому саме мох? Тому що він здатний тривалий час утримувати вологу, але при цьому перешкоджати утворенню гнилі. Він не допускає пересихання грунту навіть у найсильнішу спеку.

  Догляд

  Після висадки цибулин у відкритий грунт необхідно забезпечити їм правильний догляд. Коли з’явилися сходи почнуть досягати висоти десяти сантиметрів, верхній шар грунту необхідно замульчувати. Для цього викладають п’ятисантиметровий шар перегною. Це потрібно для того, щоб грунт не пересихала, а перегній зберігав вологу після поливу.

  Полив гладіолусів здійснюють один раз на тиждень. На один квадратний метр потрібно близько десяти літрів води. Потрапляти водою на листя не можна, тому намагайтеся поливати борозни між рядами. Після кожного поливу слід розпушувати грунт сантиметрів на п’ять в глиб. Це потрібно, щоб зверху на ній не утворювалася кірка, яка не буде пропускати кисень і вологу. Один раз в декаду ви повинні обов’язково рихлити землю, а також після кожного дощу. Якщо літо видалося особливо спекотним, то краще зробити частішим поливи до двох разів на тиждень. Інакше квітконоси будуть в’янути і є ризик, що останні квітки взагалі не розпустяться.

  Уважно стежте за тим, коли на стрілках почнуть з’являтися бутони, можливо, що їх доведеться підв’язувати до кілочків, щоб вони не поламалися. Під час цвітіння всі зів’ялі квіточки потрібно відразу видаляти. Оскільки гладіолус буде витрачати багато сил на утворення на їх місці насіння. А розмноження гладіолусів насінням, посадка і догляд за ними мало цікавлять досвідчених садівників.

  Крім всього цього, гладіолуси необхідно прополювати. Достатньо трьох або чотирьох разів за сезон. Небезпечні бур’яни в період утворення сходів. Є ризик, що вони позбавлять вас цвітіння. А також велика кількість бур’янів провокує появу на грядках різних хвороб і слимаків, які дуже небезпечні для цих квітів.

  Гладіолуси: посадка і догляд у відкритому грунті

  Підгодівля

  Мінеральні добрива додають кілька разів за сезон. Перший раз вносять азотні добрива. Це необхідно зробити, коли на молодняк з’явилося кілька справжніх листочків. На один квадратний метр можна внести двадцять п’ять грам сечовини або сульфату амонію, а також можна використовувати тридцять п’ять грамів аміачної селітри. Якщо рослині буде не вистачати азоту, то його листя почнуть підсихати і жовтіти, проте в тому випадку, якщо його буде надто багато, то підуть у ріст листя, що сповільнить поява квіток.

  Читайте також:  Іграшки на Новий рік — покрокова інструкція по виготовленню з дітьми незвичайних і стильних

  Друга підгодівля – азотно-фосфорна. Вона необхідна при наявності шести листочків. Цього разу на один квадратний метр вам потрібно буде взяти п’ятнадцять грамів суперфосфату, десять грамів сульфату амонію, двадцять грам сірчанокислого калію. А третя підгодівля проводиться вже перед самим періодом формування бутонів, вона – калійно-фосфорна. Вам потрібно внести двадцять грамів хлористого калію і тридцять грамів суперфосфату, все це на один квадратний метр грядок.

  Слід вносити і органічні добрива, але на відміну від мінеральних, які додають у сухому вигляді, їх використовують, як рідина. Можна використовувати розчин пташиного посліду. Протягом десяти днів три відра посліду настоюються на п’яти відрах води. Після цього на десять літрів води вам знадобиться один літр отриманого добрива. Ллють його в міжряддя. Після цього обов’язково проводять розпушування та прополювання. Такі добрива можна вносити протягом трьох тижнів. Але пам’ятайте, що після п’ятнадцятого серпня їх застосування слід припинити. Не можна використовувати для підгодівлі гладіолусів кінський гній.

  Обрізка і викопування

  Квіти можна зрізати тільки з тих рослин, на яких є не менше чотирьох листків. Процедура проводиться рано вранці або пізно ввечері. При цьому використовується дуже гострий ніж. Залишок квітконоса повинен бути добре захована між листям.

  Викопують клубнелуковицы приблизно в середині вересня. Для точності краще відрахуйте від закінчення цвітіння тридцять п’ять днів і сміливо викопуйте. Дозрілі цибулини і дітки повинні добре відділятися один від одного і бути покриті щільною лускою. Викопувати краще в суху погоду. Починайте з ранніх сортів. В останню чергу викопують діток.

  Стежте, щоб цибулини не були вражені чорною плямистістю. Якщо ви помітили подібну проблему, то постарайтеся відразу викопати всі наявні цибулини, щоб не допустити появи інших захворювань. Перед викопуванням стебла можна скосити відразу, а можна обрізати вже з цибулин, то ж стосується і коренів. Кожен сорт зберігається в окремому шухлядці. Діток потрібно обов’язково відокремити від великих бульб. Не забудьте скинути землю й промити цибулини під проточною водою.

  Цибулини кладуть у однопроцентний розчин “Фундазолу” на двадцять хвилин і знову миють під проточною водою, а потім ще в тривідсотковий розчин марганцю і після цього три дні сушать. Зберігаються цибулини в ящиках, дно яких вистилають папером. Перші два тижні вони зберігаються при температурі тридцять градусів, а потім можна знизити до двадцяти двох. Через місяць можна приступати до сортування.

  Гладіолуси: посадка і догляд у відкритому грунті

  Зберігання

  Бульбоцибулини повинні зберігатися в таких умовах, де вони не почнуть передчасно проростати. Температура повітря в приміщенні не повинна бути вище десяти градусів. Для кращого збереження у кожен ящик з цибулинами кладуть кілька зубчиків часнику. Проводьте регулярні огляди, під час яких видаляйте зіпсовані бульби і міняйте часник. Краще зберігати гладіолуси в сітчастих ящиках і у погребі, де є провітрювання. Ящики можна розміщувати на підлозі, краще використовувати стелажі. А також зручний спосіб зберігання – безрозмірні колготи.

  Якщо ви займаєтеся посадкою гладіолусів та доглядом у домашніх умовах, то зберігати цибулини можна в холодильнику з сухою заморозкою на самій нижній полиці в спеціальних контейнерах. Ближче до весни цибулини загортають у папір і знову кладуть у холодильник, але вже в більш прохолодне місце. Посадка гладіолусів в горщиках і догляд за ними не має ніяких особливостей. У деяких питаннях вони навіть трохи простіше, ніж у відкритому грунті.

  Вище були описані особливості гладіолусів. Фото, посадка і догляд – все це представлено в статті. Розказано про зберіганні і правилах викопуванні. Якщо слідувати всім цим рекомендаціям, ви зможете виростити на своїй ділянці красиві і здорові квіти.

  DvaGusya