Гортензія: догляд в домашніх умовах, посадка, вирощування

Сьогодні в житлових приміщеннях можна зустріти величезну кількість різноманітних рослин, які радують своєю красою. Наукова назва гортензії – гідрангея макрофилла. Рослина відноситься до відділу Квіткові, сімейства Гортензиевые. Всього він налічує близько 80 видів, серед яких є як великі кущі, так і невеликі деревця. У природних умовах ця квітка можна зустріти в Китаї, Японії, Америці, а також Південно-Східної Азії. Щороку з’являються все нові і нові гібридні сорти. Сьогодні багато хто воліє вирощувати гортензію в горщиках на балконах, терасах і верандах. Давайте більш детально розглянемо, що собою являє гортензія, догляд в домашніх умовах за цією квіткою, а також інші питання, пов’язані з її вирощуванням.

Кімнатна красуня: опис

Гортензія: догляд в домашніх умовах, посадка, вирощування

Домашня гортензія являє собою багаторічний напівчагарник, що володіє великими зубчастими листками. Суцвіття цієї рослини за своєю формою схожі на кулі. Вони досить великі і можуть досягати в діаметрі 35 див. Зазвичай суцвіття складаються з квіток двох типів: по краях вони великі, а в середині – дрібні. Їх забарвлення визначається типом грунту. У кислому ґрунті суцвіття будуть мати блакитний відтінок, а в лужному – білий або рожевий. Плоди гортензії являють собою невеликі коробочки з насінням. Рослина може досягати близько метра у висоту. Що ж потрібно робити, щоб радувала гортензія? Догляд в домашніх умовах і фото будуть розглянуті далі.

Що необхідно гортензії?

Зупинимося на цьому більш детально. Багато хто сьогодні хочуть виростити у себе влітку на балконі такий яскравий і чудовий квітка, як гортензія. Догляд та вирощування в домашніх умовах не становлять особливих труднощів. Краще всього для квітки підійде просторе світле місце. У той же час гортензія не повинна піддаватися дії прямих сонячних променів. Для правильного росту і розвитку квітки оптимальною температурою буде 20 градусів. Намагайтеся не допускати різких перепадів і протягів.

Відразу після цвітіння рослина впадає в стан спокою. У цей період краще поставити горщик з квіткою в прохолодне місце, температура в якому не піднімається вище 10 градусів. Там квітка варто залишити до тієї пори, поки не почнуть прокидатися нирки. Після цього можна повернути його в звичні умови. Зимівля в прохолодному темному приміщенні допоможе рослині краще відновити сили, що витрачаються на цвітіння. У разі недотримання даного вимоги наступного появи бутонів варто чекати лише через рік.

Схема поливу

Гортензія: догляд в домашніх умовах, посадка, вирощування

Отже, що потрібно про це знати? Важливою частиною догляду за гортензією є полив. Він повинен бути регулярним. Влітку його необхідно проводити якомога частіше. Навесні і восени квітка слід поливати помірно. У періоди спокою гортензію зволожують чисто символічно. Для поливання краще всього підійде відстояна або фільтрована рідина. У випадку якщо ви проживаєте в екологічно чистій місцевості, можна використовувати і дощову воду. Квітка рекомендується приблизно раз в місяць поливати рідиною з соком лимона. Гортензії потрібно не тільки вологий грунт, але і повітря. З цієї причини не варто розташовувати квітка поряд з опалювальними приладами, намагайтеся якомога частіше його обприскувати.

Читайте також:  Як прасувати комір сорочки — правила і вибір температурного режиму

Як відбувається процес добрива

Що потрібно знати? В домашніх умовах гортензію обов’язково потрібно удобрювати. Підгодівлю краще всього робити в період активного росту. Добрива вносять раз на два тижні. Найкраще в якості підгодівлі підійдуть комплексні поживні речовини, призначені для квітучих рослин. Їх можна починати використовувати ще в лютому. Саме в цей час відбувається формування нових пагонів рослин. Взимку, в момент відпочинку квітки, підгодовувати його не потрібно.

Обрізка

На підвіконнях багатьох міських квартир сьогодні можна побачити таку квітку, як гортензія кімнатна. Догляд в домашніх умовах (фото є в даній статті) – ось що цікавить початківців квітникарів. Обов’язковим етапом вирощування гортензії є обрізання. Її проводять двічі на рік. Перший раз обрізку здійснюють осені, після того як рослина відцвіте. У цьому випадку необхідно під корінь видалити слабкі пагони, а більш розвинені скоротити в два рази. Навесні рослину потрібно позбавити від дуже витягнутих слабких пагонів.

Пересадка домашньої культури

Гортензія: догляд в домашніх умовах, посадка, вирощування

Як повинна зростати гортензія? Догляд в домашніх умовах обов’язково повинен включати в себе процедуру щорічної пересадки квітки. В якості кімнатної рослини гортензія живе 3-4 роки. Після цього можна садити новий квітка. Найкраще підходить родючий грунт. Для вирощування гортензій підійде грунт, що складається з однієї частини піску й трьох частин листової і дернової землі. Горщик повинен бути широким і просторим. Це пов’язано з тим, що гортензія має горизонтальній кореневою системою. Пересаджують квітка методом перевалки. Такий спосіб дозволяє зменшити пошкодження коренів. На дно посуду для висадки рослини укладають товстим шаром дренаж. Коли рослини будуть пересаджені, в нову ємність необхідно додати свіжої ґрунту таким чином, щоб вона заповнила собою все порожнечі. Коренева шийка квітки повинна бути на одному рівні з поверхнею грунту. Коли гортензія буде пересаджена, а ґрунт зволожений, варто покрити грунт шаром торф’яної мульчі. Це дозволить створити необхідну вологість. Рідина не буде швидко випаровуватися з субстрату.

Розмноження живцями гортензії

Цьому питанню варто приділити особливу увагу. Легше всього розмножувати гортензію за допомогою живців. Вони можуть до наступної осені утворити кущ з великою кількістю стебел. Якщо живці заготовити вже навесні, то, швидше за все, у вас вийде тільки одностебельное рослина.

Багатьох початківців квітникарів приваблює шикарна гортензія. Догляд в домашніх умовах, фото і розмноження розглянуті в даній статті. Для заготівлі живців використовуються кореневі пагони довжиною по 7-8 сантиметрів. На обраному відрізку повинно бути як мінімум три міжвузля. Листя, які розташовуються на нижній частині живців, необхідно видалити. Верхні частини роблять в два або навіть три рази коротше.

Для обробки нижнього зрізу живців може використовуватися кореневої стимулятор. Після цього їх варто посадити в субстрат, що складається з торфу і піску. Деякий час живці тримають на світлі. Температура при цьому не повинна опускатися нижче 18 градусів, а вологість – не нижче 75%. Для створення таких умов використовують скляні банки. Кожен день їх знімають для провітрювання. Грунт обов’язково потрібно зволожити. Живці дадуть коріння приблизно через 3-4 тижні. Після цього їх можна буде розсадити в окремі ємності.

Читайте також:  Рідина для прання пуховиків — склад, переваги, недоліки та вартість

Використання насіння

Гортензія: догляд в домашніх умовах, посадка, вирощування

Сьогодні велике поширення отримав квітка гортензія. Догляд в домашніх умовах за цією рослиною багато в чому залежить від способу розмноження. Наприклад, якщо ви використовуєте для посадки культури насіння, то необхідно дуже обережно підходити до вибору грунту. Він повинен складатися з рівних частин листової і дернової землі. Додатково можна додати ще по частині піску і перегною. Дрібні насіння гортензії краще сіяти в кінці зими. Для цієї мети краще використовувати невелику ємність. Зверху їх необхідно накрити плівкою або склом. Кожен день висаджені насіння варто провітрювати. Зволожувати грунт слід по мірі необхідності. Як тільки з’являться перші сходи, скло треба прибрати. Коли у саджанців з’являться перші справжні листки, їх можна буде пересадити в глибокі контейнери. Після того як рослини остаточно зміцніють, їх варто перемістити в більші горщики.

Поділ куща

Ось ще один варіант розмноження гортензії кімнатної. Догляд в домашніх умовах освоїть і початківець квітникар. Цей спосіб розмноження вважається досить простим. Однак для його виконання буде потрібна деяка вправність. Кущ гортензії під час пересадки необхідно розділити так, щоб кожна деленка мала свою точку росту і певне число коренів. Пагони і коріння перед посадкою слід трохи вкоротити. Після цього рослини необхідно розсадити по окремих контейнерів і полити. Грунт на поверхні бажано покрити торф’яної мульчею. Краще всього таким способом розмноження гортензії займатися навесні. Тоді до осені ви отримаєте вже добре вкорінені деленко.

Які бувають хвороби і шкідники

Гортензія: догляд в домашніх умовах, посадка, вирощування

Багато мріють, щоб у них на підвіконні зростала гортензія в горщику. Догляд в домашніх умовах за цією рослиною включає в себе і боротьбу з інфекціями і шкідниками. Досить часто вражає квітка сіра гниль. Причиною може бути занадто висока вологість. Щоб справитися з цією недугою, необхідно використовувати бордоську рідину.

Ще одне захворювання, яке може розвинутися внаслідок високої вологості, – борошниста роса. Для боротьби з нею доведеться використовувати препарати, що містять мідь, а також фунгіциди.

При недостатній вологості гортензію може вразити павутинний кліщ. Для знищення цих шкідників необхідно використовувати мильний розчин або “Актеллік”.

Якщо ви помітили, що рослина починає жовтіти, то, швидше за все, не дотримуєтеся правила догляду.

Подібний ознака може вказувати на:

  • недостатній полив;
  • низький вміст азоту в ґрунті;
  • високу концентрацію лугу в ґрунті.

Якщо швидко усунути ці причини, можна вилікувати рослину.

В домашніх умовах гортензія іноді починає сохнути.

Це може відбуватися з таких причин:

  • нестача в грунті поживних речовин;
  • недостатній полив;
  • пошкодження коріння в процесі пересадки.

Щоб виключити дані проблеми, достатньо просто дотримуватися правила догляду за рослиною. Спробуйте збільшити кількість поливів і частіше зволожувати повітря.

Чому може не цвісти гортензія жасминова кімнатна? Догляд в домашніх умовах обов’язково повинен включати в себе відпочинок в зимовий час. Рослина має як слід набратися поживних речовин. Інакше йому просто не залишиться сил на цвітіння. Взимку необхідно забезпечити квітці повноцінний відпочинок в темному приміщенні. Гортензію можна просто віднести в підвал або інше приміщення. Фахівці рекомендують видалити з рослини все листя, а пагони скоротити в два рази. Краще всього проводити цю процедуру в грудні. Тоді в лютому гортензія вже зможе повернутися до життя. Якщо дотримуватися просте правило, гортензія буде цвісти в належний час.

Читайте також:  Ідеї оформлення дачної ділянки своїми руками

В результаті впливу сонячного світла гортензія може покритися плямами. Тому горщики з цими квітами рекомендується розміщувати на західній чи східній стороні. Гортензія буде відмінно рости і далеко від вікон, особливо якщо кімната розташований з південного боку. Рослині буде цілком достатньо і розсіяного світла. Щоб уникнути поломки тонких стебел, іноді потрібно підтримувати важкі суцвіття. Можна використовувати для цієї мети спеціальні підпори для гілок.

Як повинна зростати гортензія жасминова? Догляд в домашніх умовах повинен час від часу передбачати переміщення рослини на відкрите повітря. При плюсових температурах найкраще буде тримати культуру на веранді або балконі. Якщо така можливість відсутня, намагайтеся якомога частіше провітрювати приміщення.

Міняємо колір

Гортензія: догляд в домашніх умовах, посадка, вирощування

Чому сьогодні багато квітникарі хочуть вирощувати таку рослину, як гортензія? Догляд в домашніх умовах і фото квітів – все це цікавить господинь, які хочуть прикрасити свій сад чудовими суцвіттями. Багатьох це рослина приваблює з тієї простої причини, що за допомогою спеціальних засобів, що додаються в грунт, забарвлення суцвіття можна змінювати. Мова йде про препарати, що змінюють кислотність грунту. Для нейтрального ґрунту характерний показник pH 7,0. Якщо значення нижче, значить, грунт кисла, якщо вище – лужна.

У кислому ґрунті з рівнем pH від 3 до 6 суцвіття будуть мати блакитний, синій і фіолетовий відтінки. У нейтральному ґрунті гортензія буде мати білу і світлу забарвлення. У лужному ґрунті з низьким вмістом алюмінію квіти мають червоним і рожевим кольором.

В який же землі краще росте гортензія? Посадка і догляд в домашніх умовах повинні здійснюватися в ґрунті з кислотністю в межах від 5,5 до 6,0 pH. Гортензія не переносить сильнощелочный грунт. У ньому рослина не може засвоювати залізо, що загрожує хлорозом листя. Для підтримки потрібного рівня кислотності рекомендується використовувати хвойний опад, верховий торф, соснову кору, лимонну кислоту і марганцівку. Виміряти рівень pH можна через кілька днів після внесення спеціальних засобів. Якщо кислотність все ще буде менше необхідного значення, варто повторити процедуру.

Таким чином ви можете легко перефарбувати червоні та рожеві квіти фіолетові та сині. Якщо поливати підготовленим розчином тільки одну сторону рослини, може вийти дуже цікавий ефект. Саме його зазвичай хочуть домогтися початківці квітникарі. Переконатися у всьому перед посадкою можливо, якщо подивитися фото гортензії кімнатної. Догляд в домашніх умовах був представлений в статті.

При обробці обов’язково стежте за тим, щоб рідина не потрапляла на квітки і листя. Пам’ятайте, що колір рослин не зміниться миттєво.

Висновок

Гортензія: догляд в домашніх умовах, посадка, вирощування

Як ви самі можете переконатися, виростити шикарний квітучий кущ гортензії не так вже просто, як може здатися на перший погляд. Необхідно дотримуватися безліч правил і умов. Однак якщо ви заздалегідь ознайомитеся з усіма питаннями, у вас буде шикарний квітка гортензія. Догляд в домашніх умовах не дуже складний, ви зможете виростити прекрасний яскравий кущ у себе в квартирі.

DvaGusya