Грошове дерево: як доглядати в домашніх умовах?

Це рослина багатьом квітникарям відомо як грошове дерево. Ботаніки називають його крассула (Crassula) і відносять до сімейства Товстолисті, яке об’єднує багаторічні та однорічні сукуленти, поширені в природних умовах переважно в південній півкулі.

Батьківщиною різних видів крассули є посушливі південні і південно-західні райони Африки, Мадагаскар, Аравійський півострів. Рослини відрізняються незвичайним зовнішнім виглядом, який залучає любителів кімнатного квітникарства. Правда, не всім відомо, як виростити кімнатна грошове дерево, як доглядати за ним. У цій статті ми постараємося докладно розповісти про особливості цієї рослини, про те, які необхідно створити умови для його розвитку і росту, представимо вам рекомендації досвідчених власників сукулентів.

Грошове дерево: як доглядати в домашніх умовах?

Загальний опис представників сімейства

Цікаво, що в багатьох культурах вважається, що ця рослина дивним чином притягує енергію багатства. І навіть любителі кімнатних рослин, скептично ставляться до подібних тверджень, охоче вирощують його в своїх будинках. Дуже важливо знати, як доглядати за толстянкой (грошове дерево). Від того, наскільки комфортно толстянка відчуватиме себе у вашому будинку, залежить її подальший розвиток.

Більшість досвідчених квітникарів стверджують, що це дивовижне кімнатна рослина – швидко розростається, не занадто вибаглива у догляді. Можливо, тому нерідко стає першим експериментом у вирощуванні кімнатних рослин для новачків саме грошове дерево. Як доглядати за ним? Як поливати? Як розмножувати? Відповіді на ці запитання можна знайти в численних виданнях з кімнатного квітникарства. Сьогодні і ми постараємося представити вам інформацію, яка може виявитися корисною, якщо ви плануєте виростити в своєму будинку грошове дерево.

Грошове дерево: як доглядати в домашніх умовах?

До роду крассула належить від 300 до 500 різних видів рослин. Є серед них мініатюрні, висотою не більше кількох сантиметрів, і величезні дерева, які виростають до 4 метрів. Переважна більшість видів є багаторічниками, але зустрічаються і однорічні рослини, які гинуть відразу ж після цвітіння. У більшості випадків представники сімейства мають повзучі трав’янисті або прямостоячі стебла. Зустрічаються чагарники з м’ясистими соковитими або задерев’янілими стовбурами, стрункі деревоподібні представники. М’ясисті і соковиті листя, які покриває восковий наліт, можуть бути забарвлені в жовтуватий, зеленуватий або блакитний колір. На сонці вони набувають вишневий або червоний відтінок.

Рослину назвали крассулой з-за характерною структури стебел і листя: слово crassus перекладається з латинської мови як «товстий». Звідси походить ще одна назва рослини – толстянка.

Особливості грошового дерева

Квітникарі люблять грошове дерево за невибагливість у догляді і привабливий зовнішній вигляд. Читаючи численні інструкції про те, як доглядати за грошовим деревом в домашніх умовах, можна зробити висновок, що підтримувати правильний розвиток рослини, активний його зростання досить просто.

Далеко не всім любителям кімнатних рослин доводилося бачити, як цвіте цей сукулент. Для того щоб рослина зацвіла, необхідно бути впевненим у продавця, а також знати, як правильно доглядати за грошовим деревом. Крім того, це залежить від того, який вид толстянки ви придбали.

Грошове дерево: як доглядати в домашніх умовах?

Види крассул

До найбільш поширених представників родини відноситься три види.

1. Крассула овальна. Мабуть, найпоширеніший вид грошового дерева, яке в природних умовах досягає трьох метрів у висоту, а в кімнатному квітникарстві рослина не перевищує 1,5 метрів. Квітникарі, які знають, як доглядати за крассулой, відзначають невибагливість виду і здатність добре переносити тінь.

Читайте також:  Орхідея фаленопсис: фото, догляд в домашніх умовах, хвороби квітки та їх лікування

2. Товстянка деревоподібна. Це рослина з голим стовбуром і гілками, плоскими м’ясистими листям овальної форми. Блідо-рожеві або білі квітки зібрані в суцвіття-мітелки. Однак, навіть знаючи, як доглядати за цією рослиною, ви навряд чи досягнете його цвітіння: це вкрай рідко відбувається в кімнатному квітникарстві. Необхідно знати, що це деревце абсолютно не переносить тіні.

3. Крассула срібляста (портулакова). На відміну від попередніх видів, це грошове дерево значно менше за розмірами. Зовні воно нагадує деревоподібну і овальну різновиди. З сланких рослин найбільш часто зустрічаються:

 • ложноплауновидная крассула;
 • плауноподібні (мшистая);
 • точкова;
 • млечная;
 • Купера;
 • чотиригранна.

Найбільше поширення в кімнатному квітникарстві отримала деревоподібна грошове дерево. Як доглядати за ним ми розповімо нижче. Сподіваємося, що наші поради допоможуть вам виростити красиву і здорову рослину.

Грошове дерево: як доглядати в домашніх умовах?

Грошове дерево: як доглядати в домашніх умовах?

Зовсім нескладно створити необхідні умови для цього рослини. Як доглядати за кімнатним грошовим деревом? Для цього необхідно забезпечити достатнє освітлення, помірний полив, видалення пилу з листя, періодичні підгодівлі і формування крони.

Освітлення

Щоб виростити здорове і міцне рослина, необхідно добре розуміти, що потребує грошове дерево, як доглядати в домашніх умовах за ним. У першу чергу подбайте про місце для квітки з хорошим освітленням. Більше всього підійде підвіконня на південно-східній стороні. Цікаво, що цього правила рекомендують дотримуватися не тільки квітникарі, але і фахівці з фен-шуй.

Стежте, щоб рослина не падали прямі сонячні промені: від них у квітки в’януть, червоніють і падають листя. Влітку грошове дерево прекрасно почуває себе на балконі, а в зимовий час його краще переставити на південні вікна.

Полив

Толстянку слід поливати водою кімнатної температури, обов’язково відстояною. Влітку грунт зволожують, орієнтуючись на стан землі. Вона повинна бути трохи підсохлій, але не перетворюватися в єдиний клубок. Частота поливу залежить від температури повітря: у спеку рослину поливають двічі на тиждень; при нормальній температурі до 20 °C – один раз, раз у місяць – взимку.

Грошове дерево: як доглядати в домашніх умовах?

Не допускайте перезволоження грунту: надлишок вологи, що неминуче призведе до загнивання коренів і надземної частини, пожовтіння і обпадання листя. Якщо є підозра на те, що коріння хворі, врятувати деревце можна, діставши його з ґрунту, видаляючи пошкоджені коріння і присипавши їх активованим вугіллям. Потім рослину слід пересадити в горщик меншого розміру.

Вологість

Товстянка без проблем переносить дефіцит вологи і не потребує регулярного обприскування. Пил з поверхні листових пластин видаляють вологою серветкою. Грошове дерево любить теплі душі, які бажано проводити раз в 2-3 місяці. Грунт у горщику під час процедури закривають плівкою.

Температура

Досвідчені квітникарі знають, як доглядати за грошовим деревом в горщику. Вони обов’язково порадять новачкам стежити за температурою повітря в приміщенні, в якому росте сукулент. Навесні і влітку для цих рослин оптимальною є температура від +20 до +25 °C. Бажано, при такій температурі виносити рослину на балкон – живому деревця необхідний свіже повітря. Як доглядати за грошовим деревом взимку? У період спокою рослини буде комфортно при температурі близько +15 °C і нижче, але не менше +4 °C.

Рослина може зимувати і при кімнатній температурі, але, швидше за все, у нього будуть в’янути листя. Не слід ставити квітку біля опалювальних приладів. Полив здійснюють не частіше, ніж раз на двадцять днів.

Як пересадити грошове дерево?

Говорячи про те, як доглядати за квіткою грошове дерево, не можна не зупинитися на цьому питанні. Пересадку рослин проводять раз на три роки, і лише при необхідності – якщо квітка надмірно розрісся, і йому стало тісно в колишній ємності. Цю процедуру краще виконувати навесні, бажано в травні, більший на 2,5 см в діаметрі горщик, ніж попередній.

Читайте також:  Як вибрати надійну бензопилу для дачі?

Для пересадки підійде спеціальний грунт для сукулентів і кактусів. Таку грунтову суміш можна приготувати і самостійно. Слід змішати пісок і дернову землю (по одній частині) з трьома частинами листової землі. Квітникарі рекомендують додати в таку суміш по жмені глини, золи, перегною. Таким чином, ви підвищите поживну цінність ґрунту.

Грошове дерево: як доглядати в домашніх умовах?

Не забудьте про дренажному шарі при пересадці. Це повинен бути керамзит або колоті керамічні черепки. У горщик, на дні якого знаходиться дренажний шар, грунтова суміш, заповнена на чверть ємності, садять рослина разом із земляною грудкою. Залишилися порожнечі заповнюють новим ґрунтом.

Як правильно доглядати за грошовим деревом після пересадки? Зовсім нескладно: рослину рясно поливають, періодично розпушують грунт для поліпшення живлення коренів, а якщо грунт просідає, в горщик, додають верхній шар.

Обрізка толстянки

Якщо ви хочете знати, чого ще потребують домашні квіти грошове дерево, як доглядати за ними, щоб рослини активно розвивалися, вам необхідно пам’ятати, що їм потрібно обрізка. Вона дозволить сформувати красиву крону квітки. Цим треба займатися, коли деревце ще зовсім молоденьке. Коли воно виростає до 20 см, необхідно відщипнути два маленьких верхніх листочки. На цьому місці почнеться розгалуження, і замість двох з’являться відразу чотири листочки.

З часом ви зможете видаляти верхні листки в тих місцях, де плануєте розгалуження пагонів.

Яка ємність потрібна для грошового дерева?

Недостатньо знати, як доглядати за грошовим деревом, щоб виростити дійсно красиве рослина – не менш важливо зрозуміти, як грамотно його висадити.

Горщик для крассули повинен бути невеликим і неглибоким, але при цьому важким і широким, достатньо стійким. В глибокому горщику корінь рослини спрямовується вниз, а сама рослина тягнеться вгору – стовбур стає слабким і тонким.

Підгодівля

Двічі на місяць влітку, і раз на місяць восени і навесні рослину підгодовують спеціальними рідкими добривами для сукулентів і кактусів. Концентрацію добрив зменшують вдвічі. Їх вносять одразу після поливу у вологий грунт.

Можливі проблеми при вирощуванні

Як доглядати за грошовим деревом, щоб не допустити його ураження паразитами і хворобами? Швидше за все, вам не вдасться повністю захистити свою квітку від усіх напастей, але вчасно помітити, що рослина нездорово і надати йому негайно допомогу, ви зможете. Як і більшість кімнатних рослин, грошове дерево, піддається нападу паразитів. Борошнистий червець, щитівка, павутинний кліщ – головні вороги толстянки.

 • Павутинний кліщ. При атаці кліща стебла і листя квітки покриваються дуже тонкою павутиною. Позбутися від нього можна за допомогою мильного розчину, «Актеллика», «Фитоверма», «Фуфанона».
 • Щитівка. Про присутність щитівки можна судити з коричневим і жовтих плям, що з’являються на поверхні листя. Боротися з цим шкідником можна тими ж методами, що і з павутинним кліщем.
 • Борошнистий червець. Знищити червця допоможе все той же розчин господарського мила, або інсектициди. Якщо шкідників небагато, їх можна видалити ваткою, змоченою у спирті.

Крім шкідників, грошового дерева при вирощуванні бувають і інші проблеми:

 • при надлишку вологи загнивають коріння та підстава стовбура – скоротіть полив;
 • про нестачу вологи рослина повідомить вам зів’ялим листям;
 • холодна вода під час поливу може спровокувати осипання листя; те ж саме станеться, якщо рослина стоїть на протязі або при нестачі свіжого повітря.
Читайте також:  Як прикрасити кімнату на Новий рік — дизайн інтер’єру та декор вікон

Цвітіння

А зараз хотілося б розповісти про дуже рідкісне явище в кімнатному квітникарстві – цвітінні кімнатного рослини грошове дерево. Як доглядати за ним, щоб насолодитися чарівним видом ніжних білих квіточок? Навіть при створенні ідеальних умов для рослини можна очікувати протягом декількох років. Процес можна прискорити, але для цього деревця буде потрібно ваша допомога.

У теплі місяці, коли температура повітря підніметься до +20 °C, частіше виносьте рослину на свіже повітря, видаліть старі засохлі листя, використовуйте опори для стебла. Крім цього, щоб домогтися цвітіння грошового дерева білими ніжними квіточками, їй необхідний хороший рівень освітлення.

Грошове дерево: як доглядати в домашніх умовах?

Найчастіше білі квіточки з’являються на толстянке в той момент, коли вона активно зростає. Ніжні квіти покриті пилком, що у людей, схильних до алергій, може викликати негативні реакції.

Розмноження

Грошове дерево можна розмножити двома способами – живцями і насінням.

 • Використовуємо живці.

Це найпростіший спосіб розмноження грошового дерева. Великий втеча або лист зрізують гострим, попередньо продезинфицированным ножем. Живці ставлять у ємність з водою, в якій вони перебувають до тих пір, поки з’являться корінці. Щоб швидше сформувалася коренева система, і стебло не гнив, флористи рекомендують додати в воду деревне вугілля.

Грошове дерево: як доглядати в домашніх умовах?

 • Розмноження насінням.

Можна розмножити толстянку насінням. Їх висівають в неглибокі широкі ємності, які заповнюють сумішшю піску (1 частина) і листової землі (2 частини) і накривають склом. Кожен день посіви необхідно провітрювати і видаляти конденсат зі скла. Насіння проростають через два тижні після посадки. Сходи пересаджують в грунтову суміш, що складається з дернової землі, листової землі (по одній частині) і піску (1/2 частини). Ємність з рослиною ставлять на добре освітлене місце, але світло неодмінно повинен бути розсіяним.

Дорослі рослини пересаджують у горщики діаметром від 5 до 7 см в грунт, що складається з дернової, листової землі і піску в рівних частинах. Поки паростки не зміцніють, вони повинні знаходитися в приміщенні при температурі від +16 до +18 °C. Потім їх переносять на постійне місце.

Корисні властивості

Багато квітникарі вважають, що толстянка наділена позитивною енергетикою і сприяє фінансовому успіху. Але далеко не всім відомо, що грошове дерево володіє цілющими властивостями, будучи рослиною-фільтром. Крассула виділяє в повітря фітонциди, які наділені антибактеріальними, протигрибковими та противірусними властивостями, а тому знезаражують повітря в приміщенні.

Сік толстянки застосовується для лікування наступних захворювань:

 • в якості примочок при укусах комах, герпесі, наривах, порізах, ударах;
 • у вигляді полоскань при ангіні, запаленнях ясен;
 • при артриті та інших хвороб суглобів соком розтирають уражені ділянки перед сном.

Частини рослини категорично заборонено приймати всередину в якості лікарського засобу – вони містять миш’як у великій кількості. Багато вважають грошове дерево певним індикатором здоров’я. Якщо захворює хтось із членів сім’ї, рослина починає в’янути і чахнути.

Прикмети і забобони

Звичайно ж, основні прикмети, пов’язані з цією рослиною, говорять про те, що воно, немов магніт, притягує гроші.

 • Якщо толстянка активно росте і розвивається, то в будинку буде добробут і достаток. Кар’єра буде йти в гору, і швидше за все, з’являться нові джерела доходів.
 • Коли стовбур деревця викривляється, слід підготуватися до фінансових труднощів.
 • Якщо грошове дерево впало з горщиком – чекайте збільшення достатку. Але якщо при падінні воно зламалося – вас чекають важкі часи.
DvaGusya