Харчова моль: опис, причини появи та методи боротьби

Будь-яка охайна господиня дбає про чистоту приміщення і збереження продуктів. Але навіть при дбайливому ставленні до свого житла можна зіткнутися з проблемою розмноження комах. Харчова моль атакує сухі продукти харчування і, незважаючи на короткий термін життя, встигає завдати непоправної шкоди запасам дбайливих людей. Тому, як тільки в будинку знайшовся хоч один примірник молі, необхідно вживати заходів по її знищенню.

Харчова моль: опис, причини появи та методи боротьби

Зовнішній вид молі

Харчова моль зовні дуже схожа з нічним метеликом. Забарвлення відповідає зернових круп та інших продуктів, де вона часто мешкає. Комаха непримітне, найчастіше сіре або коричневе з дрібними вкрапленнями. Цікаво, що на крилах є пилок з перламутровим блиском. Причому при зовнішньому огляді її помітити складно. Але ось на пальцях вона залишається, якщо моль зачинити.

Харчова моль здатна літати, але ось траєкторія її пересування така хаотична, що зловити її досить складно. Можна зробити декілька безуспішних спроб її ловлі і потерпіти невдачу.

Найбільш активно комаха вночі. В цей час доби її зазвичай не турбують, і вона може вести активну життєдіяльність. Однак вдень моль також можна побачити, але вона дуже обережна і відразу після появи людини вміло маскується. У цьому їй дуже допомагає непримітний забарвлення.

Незважаючи на те, що життєвий цикл харчової молі становить всього близько трьох тижнів, вона здатна істотно зіпсувати життя людей у будинку. За час свого існування комаха приносить стільки потомства, що вистачить щоб знищити цілий склад продукції.

Харчова моль: опис, причини появи та методи боротьби

У чому відмінність

Часто господині плутають два види комах – харчову і платтяну. Як виглядає харчова моль варто дізнатися, щоб грамотно вибрати заходи боротьби з нею. Також відмітні риси паразитів допоможуть виявити основне джерело їх поселення.

Міль не цікавиться продуктами харчування, віддає перевагу тільки натуральні тканини і шерсть. Вона має більш блідий відтінок, ближче до молочного. До того ж, за розмірами одежное комаха значно менше.

Де мешкає

Якщо завелася харчова моль в квартирі, то обстеженню підлягають усі зернові продукти. Основне джерело її харчування і проживання наступний:

 • рис;
 • гречка;
 • квасоля;
 • макарони;
 • цукор;
 • горох;
 • горіхи;
 • манна крупа;
 • вівсяна крупа;
 • печиво;
 • сухофрукти;
 • сухий корм для тварин;
 • кави;
 • какао.

Саме в пакетах наведених вище продуктів мешкає харчова моль. У готові продукти вона проникає з сухих речовин, що зберігаються у шафах. Але основну небезпеку представляють не дорослі особини. Найбільшої шкоди завдають личинки харчової молі. У період активного росту вони залишають на продуктах фекалії, виробляють павутину і скидають лусочки після переродження. Також вони здатні поїдати своїх померлих родичів, залишаючи від них оболонки.

Варто врахувати, що поїдають крупи та інші сухі продукти тільки личинки. Якщо вона перетворилася на дорослу особину, то молі необхідний доступ до води. Продукти вона використовує тепер лише для відкладання нових яєць.

Читайте також:  Як виростити розсаду перцю міцною і здоровою?

Чим ще неприємна моль? Продукти її життєдіяльності засмічують пакети з крупами, виглядають досить бридко. До того ж, вони є в деякій мірі отруйними.

Харчова моль: опис, причини появи та методи боротьби

Звідки вони взялися

Якщо виявилася харчова моль в квартирі, то не варто думати, що господарі нечистоплотні і не дотримуються правил гігієни. Непрохані гості можуть бути “спадщиною” від колишніх господарів квартири або завестися, якщо запаси дуже великі.

Однак найчастіше продуктова моль потрапляє в будинок з магазину. Важливо розуміти, що недобросовісні виробники могли знехтувати правилами зберігання та пакування продукції. В магазині продавці також допускають помилки і при недбалому зберіганні сприяють зараженню продукції.

Тому важливо завжди оглядати пакет з печивом, крупою або цукром на предмет наявності личинок або дорослої особини.

Міль може потрапити в квартиру по вентиляційним каналам, через відкрите вікно або двері. Її може принести сусідка разом з пачкою печива. Особливо сприятливими умовами для пересування комах є тепла, суха і безвітряна погода.

Обґрунтовуючись на новому місці, комаха шукає улюблені продукти і стрімко в них розмножується. Слід врахувати, що целофанові пакети для них не перешкода. При необхідності вони легко прогризають. Тому для зберігання сухих круп рекомендується використовувати жерстяні або пластикові банки. Можна скористатися скляними.

Не варто покладатися на картонні упаковки. Для молі це не є перепоною. Якщо на поверхні коробки з’явилося тонка павутинка, значить непрохані гості вже міцно влаштувалися на новому місці. На жаль, такий продукт підлягає ліквідації.

Негайно знищити

Як позбутися від харчової молі? Це корисно знати всім господиням. Перш ніж застосовувати радикальні засоби, можна випробувати температурний метод. При цьому підійде вплив як холодних, так і гарячих температур:

 • Якщо на вулиці стоять морози нижче 10 градусів, то пакети з крупами вивішуються за вікном на 2-3 дні. Влітку можна використовувати для цих цілей морозильну камеру. Даний метод підійде для великих круп начебто квасолі, яку можна згодом помити.
 • Заражену продукцію можна прожарити на сковорідці або потримати в духовці 1,5 години. Температура може становити 60 градусів. Часто таким способом рятують сухофрукти.
 • Подібні методи врятують частина продуктів, які можна обробити і лише при зараженості не більше 20 %. Якщо зона охоплення значно більше, і міль виявлена в манці, рисі, борошні, цукрі та інших подібних продуктах, то краще їх викинути. Але перед закупівлею нової партії запасів необхідно очистити кухонні шафи від яєць, личинок і дорослих особин щоб уникнути повторного зараження.

  Обробляємо шафки

  Як боротися з харчовою міллю? Це цікавить багатьох охайних господинь. Комаха боїться сонячного світла і мила. Тому після того, як деякі продукти термічно оброблені, а інші викинуті, слід провести генеральне прибирання на кухні. Для цього використовується вода і звичайне мило. Краще всього використовувати господарське.

  Читайте також:  Найекономічніший обігрівач для гаража: рейтинг, особливості

  Необхідно протерти мильним розчином всі поверхні шаф. Особливо приділяють увагу щілинах. У них можуть залишитися личинки і кокони комах. Також обробляється посуд та ємності, де зберігалися крупи. Далі використовується харчовий оцет. Їм протираються поверхні шаф. Після обробки необхідно провітрити приміщення і залишити двері гарнітура відкритими на 2-3 години.

  Спеціальні пастки

  Для боротьби з комахами нагоді пастка для харчової молі. Вона являє собою невелику пірамідку, що має доступ з двох сторін. Всередині знаходиться спеціальне покриття з феромоном. Принцип дії пастки в тому, що самців приваблює запах, вони летять на нього і приклеюються. Таким чином можна позбутися від них і їх подальшого розмноження. Популяція поступово вимирає.

  Проте слід врахувати, що пастка хоч і має масу достоїнств, все ж володіє істотним недоліком. Запах феромона настільки сильний і приваблює моль, що вона може злетітися з квартир всіх сусідів. Тому при її використанні краще тримати вікна та двері закритими.

  Зупинити розмноження

  Допомогти позбутися від харчової молі на кухні допоможуть звичайні липкі стрічки, які часто використовуються для лову мух. Спосіб істотно скорочує популяцію дорослих особин, поступово зводячи її не немає.

  Також можна використовувати клейові пастки, які діють за схожим принципом. Їх перевага в більш зручному використанні і можливості прилеплять горизонтально і вертикально. Рекомендуються такі пастки розмістити усередині шаф на полицях, на стінках і стелі.

  Засоби хімічної промисловості

  У магазинах можна зустріти різноманітні препарати, спрямовані на боротьбу з харчовою і платтяна міллю. Засіб від харчової молі можна підрозділити на репеленти та інсектициди:

 • Репеленти. Кошти, які тільки відлякують комах. Виробляються на рослинній основі.
 • Інсектициди. Препарати, які повністю ліквідують паразитів. Мають у своєму складі отруйний компонент.
 • Вибираємо препарат

  Найбільш відомі, популярні і ефективні засоби хімічної промисловості:

  • “Раптор”. Аерозоль розпилюють за кухонним поверхонь. Термін дії становить не менше року. Безпечний Для людини. Спрямований на знищення як дорослих особин, так і личинок.
  • “Армоль”. Аерозоль миттєвої дії проти дорослих мотилів. На личинки чинить пролонговану дію. Ефект від розпилення тримається до шести місяців.
  • “Комбат”. Здатний знищити яйця, личинки і метеликів. Аерозоль легко проникає в щілини й закутки. Діапазон дії суттєво розширюється у зв’язку з можливістю потрапляння в найвужчі щілини. Для людей і тварин повністю безпечний.

  Слід розуміти, що подібні засоби застосовуються подалі від харчових продуктів. Це означає, що перед обробкою шафок всі пакетики з крупами видаляються. В іншому випадку, якщо аерозоль потрапить в них, то їжа стає отруйною і може завдати істотної шкоди здоров’ю.

  Додаткові можливості

  Щоб позбутися від харчової молі, можна скористатися різними способами. Крім аерозолів у продажу зустрічаються інші форми препаратів. Найчастіше використовуються:

  • касети “Зитол”, “Фітоцид” і “Арсенал”;
  • пластини “Молебой”;
  • таблетки “Антимоль”.
  Читайте також:  Фінікова пальма в домашніх умовах: особливості вирощування та рекомендації

  Подібні засоби розкладаються всередині кухонних шафок і істотно відлякують комах. Харчова моль стойко обходить стороною подібні приміщення.

  Бабусині методи

  Якщо господиню не влаштовують препарати, які пропонуються в магазині, можна використовувати народні засоби від харчової молі. Наші бабусі добре знали, як боротися з цією напастю, адже запаси раніше робили досить великі. Суть всіх народних способів зводиться до досить різких запахів, які міль не переносить:

  • Лаванда. Аромат лаванди не виносить будь-моль, будь то харчова або платтяна. Екстракт рослини з успіхом використовують у промислових засобах. Можна просто розкласти свіжі квіти з шафок, як це робили наші бабусі. Але є спосіб простіше. На ватяні тампони наносять екстракт квітів і розкладають їх усередині кухонного гарнітура. Можна зшити невеликі подушечки, наповнивши їх сушеним рослиною.

  Харчова моль: опис, причини появи та методи боротьби

  • Цитрусові. Мають досить різким запахом, який відлякує дорослих особин. Скоринки і цедру лимона або апельсина слід розкладати по периметру шафок і регулярно їх оновлювати. Можна скористатися також ефірним маслом і змоченим у ньому тампоном.
  • Часник. В контейнер, де зберігається крупа, можна покласти пару зубчиків. Такий спосіб надійно відлякує міль, але не годиться для цукру, кави і інших продуктів, утримують запахи. Можна використовувати в крупах.

  Харчова моль: опис, причини появи та методи боротьби

  • Лавровий лист. Простий і надійний спосіб. Усередині шаф розкладаються листи лавра. Можна покласти всередину ємності з крупою.

  Харчова моль: опис, причини появи та методи боротьби

  • Ароматичне масло. Є дуже багато запахів, які відлякують міль. Найбільш надійні – багно, базилік, герань, пижмо, гвоздика, розмарин.
  • В дачному будиночку можна використовувати полин. Рослина просто розкладається всередині ящиків з продуктами.
  • Камфорна олія не лише дозволить позбутися від молі, але і не дасть їй наблизиться до вашої оселі.

  Профілактичні заходи

  Щоб не гадати, як позбутися від харчової молі, краще зовсім запобігти її появу. Для цього слід регулярно проводити профілактичні заходи:

 • На кухні підтримувати порядок. Внутрішні поверхні протирати оцтом.
 • Для молі сприятливий затхлий і застояне повітря. Тому необхідно частіше провітрювати помешкання.
 • Рекомендується ще в магазині перевіряти упаковки. Краще, якщо вона буде прозора, так легше побачити, що всередині. Якщо вдома виявиться заражена крупа, її краще викинути.
 • Зберігати продукти краще в щільно закритих банках.
 • В шафках використовувати мішечки з ароматними травами. Для людини це повністю безпечно, а для комах досить неприємно.
 • Усі вентиляційні канали необхідно закрити сіткою або ґратами з дрібними отворами, щоб комахи не потрапили від сусідів.
 • Не варто робити глобальних запасів круп. Якщо відбудеться зараження їх міллю, то все доведеться викинути.
 • Щоб міль не завелася в ємності, можна використовувати військовий метод. Необхідно ретельно очистити звичайний цвях і покласти його в банку перед тим, як засипати крупу.
 • Харчова моль: опис, причини появи та методи боротьби

  Завдяки профілактиці можна запобігти появі молі і захистити продукти від зараження.

  DvaGusya