Хвороби картоплі: фото, опис і лікування

Неможливо знайти городника, який жодного разу не стикався з хворобами і шкідниками картоплі. На що тільки не йдуть садівники, щоб врятувати свій урожай – висаджують овоч в бочках і пакетах, зберігають бульби під сіном і навіть вирощують картопля у мішку. Хвороби картоплі та боротьба з ними забирають досить багато часу і сил, якщо не знати чіткий алгоритм необхідних дій. Численні грибки, віруси і бактерії все одно заражають і рослина, і зрілий урожай. Так в чому ж причина і як впоратися з цією напастю? Опис хвороб картоплі, лікування, фото – все це представлено в статті. Як відомо, рознощиками більшості захворювань є шкідники.

Класифікація хвороб

На жаль, ні від одного захворювання позбутися моментально неможливо навіть самими сильними хімічними препаратами або з допомогою повного знищення рослини. Обумовлено це зараженням не тільки зрілих бульб, але і ґрунту, а також рослини на стадії садивного матеріалу. Саме тому важливо знати, чим обробити картоплю від хвороб перед посадкою і як розпізнати те або інше захворювання. Залежно від природи виникнення хвороби застосовується певне лікування. Існує три основних типи хвороб картоплі:

 • Бактеріальні – чорна ніжка і гнилі: бура, кільцева, мокра, змішана внутрішня. Дані хвороби бульб картоплі спровоковані дією мікробів, які поширюються зі стебел по всій рослині. Боротися з ними досить складно, оскільки в обробці потребує не тільки рослина, але і грунт, у якій воно росте. Одним із заходів боротьби з хворобами картоплі бактеріального походження є своєчасна севосмена.
 • Грибкові – рак картоплі, фітофтороз, фомоз, фузаріоз, альтернаріоз і парша: звичайна, порошистая, срібляста, чорна. Ця група вважається найнебезпечнішою. Найчастіше виникають грибкові захворювання через шкідників або неправильного догляду за рослиною.
 • Вірусні – некроз бульб, готика бульб, мозаїка: звичайна, зморшкувата, залізиста. Рознощиками цих хвороб є такі шкідники, як попелиці, цикади і колорадські жуки. У перші кілька років результати їх життєдіяльності практично непомітні, але з кожним роком заражається все більше рослин, які поступово гинуть.
 • У наступних розділах ми дамо більш докладний опис хвороб картоплі (з фото). Лікування бульб теж буде розглянуто.

  Бура бактеріальна гнилизна

  Хвороби картоплі: фото, опис і лікування

  Захворювання викликає життєдіяльність мікроорганізмів Ralstonia solanacearum. Перші ознаки зараження проявляються в період цвітіння і формування бульб. Хвороба картоплі розпізнають за пожовтілим і увядающим листю, що стає зморшкуватим і млявими. Стебла починають опускатися вниз і змінюють зелене забарвлення на бурий. При активному розмноженні бактерій відбувається розм’якшення і загнивання прикореневої частини стебла. Паростки поступово розщеплюються і жилки набувають коричневий колір гнилі.

  При состригании хворого стебла можна виявити темні волокна, при натисканні на які виділяється сірувата каламутна слиз. Загибель кущів виникає через закупорювання жилок камедистой масою, яка має високу щільність. Таким чином, буру бактеріальну гниль можна віднести до судинних хвороб картоплі. На бульбах захворювання виглядає як размякшее судинне кільце і велика кількість бурих плям в серцевині. Загнивання бульб починається в процесі зберігання врожаю. Процес супроводжується виділенням слизу і неприємним запахом. Вражений бульба повністю згниває і заражає сусідні.

  Боротьба із захворюванням полягає в організації сівозміни та внесення певних препаратів. Крім того, висаджувати картоплю на зараженій грядці можна не раніше, ніж через п’ять років. Насіннєві бульби перед посадкою ретельно перебирають і поміщають у тепле місце на 3-4 тижні. Така процедура дозволить визначити придатні до садіння екземпляри. Для розрізання садивного матеріалу використовується лише чистий і продезінфікований ніж, а здорові бульби в цілях профілактики обробляються “Бактофітом”, “Різопланом” або “Поликарбоцином”.

  Кільцева гниль

  Хвороби картоплі: фото, опис і лікування

  Добре видно ознаки зараження хворобою на фото бульби картоплі. Прояв ознак захворювання починаються після закінчення цвітіння. Тонкі пагони починають жовтіти, а листочки скручуватися. Заражені частини рослини не так просто вирвати з-за руйнування жилистой структури. Оскільки хвороба починає свій розвиток з коренів, визначити зараження виходить занадто пізно. Розрізавши бульба, ви побачите кільця на краях серцевини, мають жовтий або бурий колір. Натиснувши на уражену зону, можна помітити виділення сіро-жовтої слизу. При посадці таких бульб вийде слабкий урожай з деформованими листям і истонченными стеблами.

  Дане захворювання виникає при механічному пошкодженні плодів при посадці, порушення умов зберігання і неякісному посадковому матеріалі. На сьогоднішній день не існує препарату, здатного подолати кільцеву гниль. Боротися з нею можна за допомогою сівозміни, внесення калійних і фосфорних підживлень і регулярному знищення хворих рослин при найменших ознаках зараження.

  Читайте також:  Як очистити смолу з одягу — дієві засоби для виведення складних плям

  Мокра гниль

  Хвороби картоплі: фото, опис і лікування

  Дане захворювання досить важко виявити на ранніх стадіях, оскільки основний удар припадає на серцевину бульб. Причиною розвитку мокрої гнилі є бактерії, які потрапляють в коренеплід при пошкодженні, а також переносяться шкідниками. Хвороба картоплі проявляється у вигляді сильного розм’якшення і гниття бульби. При цьому виділяється дуже неприємний різкий запах. Гниючі тканини спочатку мають білий колір, потім буріють і практично чорніють. Причому, шкірка до останнього зберігає свою цілісність і привабливий зовнішній вигляд. У деяких випадках на її поверхні можуть з’явитися темні вм’ятини, при натисканні на які витікає біляста рідина. При найменших ознаках поразки бульби видаляють із загальної маси врожаю, щоб забезпечити іншому захист картоплі від хвороб і шкідників. Досвідчені садівники помітили закономірність між промерзанням або надмірним перегрівом картоплі в процесі зберігання та його подальшим зараженням мокрою гниллю.

  Але як запобігти її розвиток і захистити свій урожай? У цьому розділі ми розповімо, чим обробити картоплю від хвороби.

  Після збору врожаю примірники, призначені для подальшої посадки і вирощування, обробляються хімічним препаратом “Максим”. Крім того, постарайтеся убезпечити коренеплоди від механічних пошкоджень і впливу комах.

  Змішана внутрішня гниль

  Причини виникнення цієї хвороби нічим не відрізняються від інших бактеріальних захворювань – неправильне зберігання, порушення температурного режиму, механічні пошкодження – все це провокує розвиток шкідливих бактерій. Симптоми проявляються в залежності від роду бактерій, які потраплять в тканинні оболонки коренеплоду. Одночасно можна спостерігати ознаки як кільцевій, так і бурої гнилі. Крім того, на уражених ділянках з’являється наліт сірого, рожевого або бурого кольору.

  Боротьба зі змішаною гниллю здійснюється шляхом обробки бульб препаратами “Флудиоксоніл” і “Максим”. Насіннєвий матеріал, призначений для розмноження картоплі, перед відправкою на зберігання обприскується будь-яким антибактеріальним препаратом.

  Чорна ніжка

  Досить поширене захворювання картоплі, викликане бактеріями роду Pectobacterium, які поселяються на множині бур’янистих рослин і переходять на культурні насадження. Дані паразити неймовірно витривалі – виживають при температурі від +2 °С до +32 °С, а в ґрунті здатні зберігатися протягом декількох років до настання сприятливих умов. На жаль, визначити зараження на ранніх стадіях неможливо. Стрімкий розвиток чорної ніжки відбувається при підвищеній вологості повітря або спекотної погоди. Ознаки зараження проявляються і на бульбах, і на надземної частини рослини: стебло починає гнити, листя – жовтіти, а бульби набувають чорну забарвлення і гниють.

  В спекотну погоду, через тиждень після зараження, відбувається загнивання прикореневої частини стебла, з-за чого він падає під вагою власної ваги. Зрізи стебел покриті слизом. Псування бульб починається з появи темних точок, які поступово перетворюються в темні гнильні плями. Шкірочка картоплі покриватися тріщинами, з яких випливає погано пахне, липка рідина. Якщо поверхня бульби залишилася чиста, то зараження можна визначити за дуже легкій вазі коренеплоду.

  Перемогти чорну ніжку можна за допомогою препаратів “Максим”, “Престиж” і “ТМТД”. А для того, щоб уникнути зараження, важливо дотримуватися основні правила догляду та зберігання врожаю. Сівозміна, якісний посадковий матеріал, дезінфекція інструментів і видалення бур’янів – запорука здорової рослини.

  В цілому, боротьба з бактеріальними захворюваннями аналогічна, незалежно від роду бактерій. У наступних розділах ми поділимося фото, описом і лікуванням хвороб бульб картоплі, які мають грибкову природу.

  Звичайна парша

  Хвороби картоплі: фото, опис і лікування

  Дана хвороба – результат життєдіяльності грибків роду Стрептоміцети. Причиною їх виникнення вважається недостатній догляд, високий вміст вапна в грунті або піску, а також занадто тривала спекотна погода. Заражені плоди допустимо вживати в їжу, проте їх смак і зовнішній вигляд змінюється не в кращу сторону. Поверхня бульб покривається несиметричними ранками коричневого кольору, які поступово набувають коркову структуру і зливаються в єдине пляма. При викопуванні картоплі на свіжих бульбах можна виявити слід міцелію, який зникає в міру підсихання. Серцевина бульб абсолютно не міняє свій зовнішній вигляд, незалежно від ступеня ураження. Основними заходами по боротьбі з хворобою картоплі, фото і опис яких представлено в цьому розділі, є своєчасний сівозміни і грамотне внесення підгодівлі.

  Кандидат біологічних наук, професор Нубіп України Іван Марков виявив, що використання свіжого гною і надмірного використання азотовмісних підживлень сприяє активному розвитку цього грибкового захворювання. Тому в грунт слід вносити стабілізатори азоту, а також сульфати марганцю і амонію. Грамотна дозування калійних препаратів, хлористого кальцію і марганцю дозволяє значно знизити шкідливість парші. Однак кількість вищевказаних добавок визначається тільки після ретельного лабораторного обстеження зразка ґрунту. Якщо такої можливості немає, то можна віддати перевагу сортам, стійким до даної хвороби. Наприклад, “Заграва”, “Веста”, “Симфонія”, “Луговська” та іншим.

  Читайте також:  Модні тенденції 2022 року в LeBoutique

  Порошистая парша

  Хвороби картоплі: фото, опис і лікування

  Збудником парші порошистої є лжегриб Spongospora subterranea. У народі його також називають слизевиком з-за зовнішнього вигляду – амебовидный грудку здатний до пересування за рахунок клітин рослини і веде паразитичний спосіб життя. При несприятливих умовах вона вкривається захисною оболонкою, перебуваючи в якій може існувати близько чотирьох років. При виникненні вогкості оболонка покривається слизом, що значно полегшує процес переміщення паразита. Уражені корені та бульби стають сприйнятливі до дії гнильних бактерій і небезпечних вірусів. Починається зараження рослини з кореневої системи, після чого переходить на стебла, приводячи до їх в’янення. На бульбах хвороба проявляється у вигляді білих галл і бородавчастих пустул. У міру розвитку хвороби виразки тріскаються і заповнюються пороховий масою. Рельєфна шкірка надає язвочкам зірчасту форму. Особливо активний розвиток хвороби відбувається у вологому середовищі при тривалій відсутності сонячного світла.

  Боротьба з хворобами і шкідниками картоплі полягає в регулярній сівозміні та посадці якісного матеріалу, попередньо обробленого препаратом “Максим”. Збирають коренеплоди, призначені для подальшої посадки, тільки в суху і теплу погоду. При зараженні ґрунту порошістой паршею висаджувати картоплю на даній ділянці допустимо не раніше, ніж через сім років.

  Срібляста парша

  Хвороби картоплі: фото, опис і лікування

  Цей вид парші викликають грибки роду Helminthosporium solani, які вражають виключно шкірку коренеплоду. На перших стадіях розвитку захворювання виявити зараження досить важко, лише з розвитком грибниці відбувається поява бурих плям на шкірочці бульби. Основна небезпека цього захворювання полягає в підвищенні ризику повторних заражень іншими інфекціями. При попаданні ураженого бульби в ящик з посадковим матеріалом відбувається зараження здорових бульб, що приводить до розвитку ослаблених кущів з истонченными стеблами. Розпізнати поява хвороби можна вже при викопуванні врожаю. Очистивши бульбу від землі, можна виявити світло-бурі плями невеликого розміру. З настанням весни на місці плям утворюються вм’ятини сріблястого кольору, утворені в процесі відшарування тканин. При сильному ураженні оболонка бульби втрачає вологу і деформується.

  Розвиток хвороби відбувається при підвищеній вологості і високій температурі повітря. При +15 °С хвороботворні спори розвиваються за годину. Але вже при температурі +3 °С розвиток різко припиняється. Основні способи захисту картоплі практично нічим не відрізняються від тих, що використовуються в попередніх ситуаціях. Єдиним винятком є препарати для обробки насіннєвого матеріалу – “Фундазол”, “Нитрафен”, “Титусим”. Причому травлення здійснюють відразу після збору врожаю, перед відправкою на зберігання.

  Чорна парша

  Хвороби картоплі: фото, опис і лікування

  Ризоктоніоз, так ще називається це захворювання, що вражає не тільки бульби, але й інші частини рослини. Це є основною відмінністю від інших грибкових захворювань типу парші. Зараження відбувається із-за неякісного субстрату, а активне її розвиток припадає на зимовий сезон. Чорна парша завдає шкоди не лише картоплю, але й сусідніх культур, посадженим в холодний грунт. Молоді паростки картоплі мають ослаблений і пригнічений вигляд. Коренеплоди покриваються чорними розшарованими точками, схожими на бородавки, які зливаються в єдині плями при більш сильному ураженні. На стеблах рослини утворюються бурі виразки, прикоренева частина покривається білим нальотом, а коренева система – шорсткими плямами. З-за масового поширення пір можна позбутися всього врожаю в досить швидкі терміни.

  Сприятливими умовами для розвитку чорної парші вважається підвищена вогкість і холод. Тому важливо не поспішати з посадкою картоплі – дочекайтеся, коли земля добре прогріється і просохне. Посадковий матеріал ретельно проглядається з метою відбракування неповноцінних бульб. Перед посадкою бульби обробляються фунгіцидними препаратами, а після збору врожаю з ділянки видаляється бадилля. Удобрюють грунт виключно перепревшими органічними підгодівлями. Заражений кущ можна обробити сильними хімічними засобами, типу “Колфуго”, “Манкоцеб” і “Фенорам супер”.

  Альтернаріоз

  Хвороби картоплі: фото, опис і лікування

  Суха плямистість викликана грибками роду Alternaria, активний розвиток яких відбувається в суху погоду при високих температурах повітря. Визначити зараження можна вже під час цвітіння. Симптоми хвороби яскраво виявляються протягом всього вегетативного періоду. Уражаються альтернаріозом листя, стебла, коренева система і бульби. На листках і стеблах з’являються коричневі плями, що мають округлу або трикутну форму. З-за легкого розповсюдження за вітром відбувається досить швидке зараження практично всіх культурних рослин на ділянці. Основною причиною такого розвитку хвороби є постійні скачки вологості повітря і грунту, надлишковий вміст фосфору і недолік калійних і азотистих підживлень.

  Молоді бульби заражаються сухий плямистістю при контакті з грунтом в процесі збору врожаю, а зрілі плоди – при попаданні грибка на пошкодження і подряпини. Знищити грибок можна за допомогою негайного знищення вогнища інфікування, використовуючи метод зяблевої оранки. Також важливо висаджувати картоплю як можна далі від томатів та інших пасльонових культур. Виявивши найменші ознаки зараження на молодих пагонах, негайно проведіть обробку рослин фунгіцидним препаратом. Для кращого поширення фунгіциду обробку бажано проводити в дощову погоду. Існують сорти картоплі, стійкі до даного захворювання: “Ліна”, “Перемога”, “Волжанка”.

  Читайте також:  Bros від мурах: інструкція та відгуки

  Рак картоплі

  Хвороби картоплі: фото, опис і лікування

  Грибкова карантинна хвороба викликається активною дією мікробів. Уражені картопляні бульби забороняється транспортувати з ділянки, де вони вирощуються. Шкідливі мікроорганізми вражають плоди і коріння рослини. Розпізнати рак можна за наростам на бульбах, зовнішній вигляд яких нагадує цвітну капусту, які наочно ілюстровані на фото хвороби картоплі. У міру розвитку хвороби нарости збільшуються в розмірі і переходять на стебла, змінюючи колір. На завершальній стадії хвороби вони набувають чорну забарвлення і слизьку гнилу поверхню. Найбільш швидке поширення суперечка відбувається в умовах вологого грунту. Попадання грибка в ґрунт відбувається з необробленим інвентарем, свіжим гноєм і шкідниками. Боротьба з хворобою картоплі здійснюється шляхом повного видалення рослини разом з плодами. Вогнище інфікування поливають гасом або хлорним вапном і закопують на велику глибину. Також допомагає спалювання зараженого куща зі зрілими бульбами, оскільки для посадки вони зовсім не придатні.

  Для захисту рослин від масового поширення паразитів ділянку обробляють хлорним вапном, після чого на ньому висаджують зернові культури. Можна віддати перевагу стійким до раку культурах, наприклад, це “Іскра”, “Вогник”, “Темп” або “Зорька”.

  Суха гниль

  Хвороби картоплі: фото, опис і лікування

  Фузаріоз, так по-науковому називається ця хвороба розвивається при неправильному зберіганні, грубі порушення агротехніки і механічних пошкоджень бульб. Кущі зараженої рослини в’януть і перестають бути життєздатними. На зрізі хворого відростка можна помітити темне кільце. Симптоми захворювання проявляються у вигляді чітко-проступающих бурих плям на бульбах, які з часом стають вм’ятинами. Зморщена шкірка на пошкоджених ділянках поступово покривається білим опушеним нальотом із-за впливу хвороботворних грибків, як показано на фото хвороби картоплі.

  Боротьба з ними передбачає використання фунгіцидних препаратів, якими обробляється посадковий матеріал. Захистити посадки від поширення хвороби дозволяє дотримання правил догляду та запобігання механічних пошкоджень.

  Фітофтороз

  Хвороби картоплі: фото, опис і лікування

  Одна з найбільш поширених і підступних хвороб картоплі вражає все рослина, починаючи з листя під час формування бутонів. Дізнаються про появу захворювання з плям на листках, які мають повстяну структуру і буруватий відтінок. Плями з’являються на зворотному боці аркуша, поступово розростаючись на всю його площу і покриваючись білим нальотом. Уражені стебла мають на своїй поверхні довгі смуги коричневого кольору. Хворе рослина не здатна розвиватися за починаються процеси гниття.

  Розвивається хвороба картоплі, опис та фото якій зазначено вище, при високій вологості і відсутності вентиляції. Таким чином, головним профілактичним заходом є нормалізація поливного режиму і регулярне розпушування грунту. При підсиханні грунту грибки уповільнюють свій розвиток, однак, це не означає повну перемогу над ними. Уражені кущі обов’язково обробляються настоєм часнику або борної сумішшю.

  Звичайна мозаїка

  Хвороби картоплі: фото, опис і лікування

  Розвиток хвороби картоплі, опис якої представлено в цьому розділі, зумовлене одночасною дією декількох вірусів. Сприятливими умовами для розповсюдження даного захворювання є механічні пошкодження і наявність шкідників. Як показано на фото хвороби картоплі, молоде листя покриваються дрібними світло-зеленими точками, що мають асиметричну форму. З розвитком хвороби колір крапчастості змінюється на більш темний, і хвороба поширюється на весь кущ.

  Зморшкувата мозаїка

  Заражені листя рослини роздуваються і утворюють численні складки. Виникає це захворювання з-за порушеного відтоку продуктів життєдіяльності. Через три роки після зараження кущ картоплі стає маленькою, а його листя набувають гофрований вид. Хворе рослина не здатна до розвитку бутонів і плодів. Його вегетаційний період закінчиться набагато раніше, ніж у здорових рослин.

  Готика

  Розвиток цієї хвороби обумовлено попаданням в тканини вірусу вероида веретеновидного. Згубний вплив вірус чинить на бульби, змінюючи їх форму і смакові якості. Листя картоплі витягуються і розвиваються неправильно, а сам кущ погано росте. Краї листочків набувають пурпурний відтінок. Червоношкірі сорти картоплі поступово втрачають яскравість забарвлення. Крім того, плоди приймаю форму веретена, внаслідок чого ця хвороба носить ім’я “веретеновидности”.

  Некроз

  Хвороби картоплі: фото, опис і лікування

  За розвиток некрозу бульб відповідає вірус погремковости тютюну, знижує вміст крохмалю в бульбі. Характерні симптоми зараження проявляються у вигляді світлого крапа на листках і темних плямах на зрілих бульбах, як показано на фото хвороби картоплі. Лікування дане захворювання, на жаль, не піддається, як і у випадку з іншими вірусними інфекціями. Для профілактики допустимо лише видаляти бур’янисті рослина і знищувати комах, здатних розповсюдити хворобу на здорові рослини. Крім того, відзначено взаємозв’язок високої вологості і великого змісту піску у грунті з активним розвитком цього захворювання.

  Отже, ми розповіли про всіх хворобах бульб картоплі. З фото і описами різних станів цього овоча ви могли ознайомитися в даній статті.

  DvaGusya