Кімнатна фіалка: догляд в домашніх умовах, фото

Кімнатна фіалка (назва за загальноприйнятою міжнародною класифікацією – сенполія), завезена до Європи в кінці XIX століття і налічує на сьогоднішній день понад 30 000 різних гібридних сортів, користується великою популярністю у любителів домашнього розведення квітів. Ці рослини з яскравими суцвіттями здатні прикрасити будь-яке приміщення. Для того, щоб вони успішно розвивалися, слід дотримувати певні правила догляду за фіалками в домашніх умовах. Ми сподіваємося, що нескладні для виконання рекомендації по підтриманню сприятливого мікроклімату, способів поливу і розмноженню сенполій допоможуть початківцям квітникарям.

Кімнатна фіалка: догляд в домашніх умовах, фото

Основні правила придбання садивного матеріалу

Для того щоб почати успішне вирощування і розведення фіалки, посадку і догляд в домашніх умовах, перш за все її необхідно придбати. Досвідчені фахівці не рекомендують купувати для цих цілей дорослі рослини в період пишного цвітіння. Зазвичай ці яскраві декоративні «букети в горщиках» в основному призначені для одноразового використання. Після закінчення періоду цвітіння рослини можуть ослабнути або загинути. Ймовірність того, що така сенполія добре адаптується до умов вашої квартири і в подальшому послужить хорошим матеріалом для розмноження, дуже мала.

Доцільніше купувати листові живці або молоді рослини (вже пересаджені в горщики). Такі саджанці краще купувати в спеціалізованих магазинах або у знайомих квітникарів, які вже мають досвід домашнього розведення цього виду рослин.

При виборі особливу увагу необхідно приділити зовнішньому станом листка саджанця. Він повинен бути світло-зеленого кольору, без плям і сторонніх вкраплень. Якщо листової держак має явно виражену витягнуту форму, то, швидше за все, його пророщували в умовах недостатньої освітленості. Від придбання такого саджанця краще відмовитися, так як рослина спочатку ослаблене. Найкращим часом для покупки молодих пагонів є весна (взимку є ризик придбати рослину з підмороженим корінням, а влітку – з підсохлими).

Придбавши якісний і здоровий посадковий матеріал, вам залишається тільки забезпечити безпечне транспортування (у пластиковому контейнері або коробці відповідних розмірів, так як молоді черешки досить тендітні) і правильний догляд за фіалкою в домашніх умовах.

На замітку! Не забудьте дізнатися у продавця назва сорту кожного черешка, а також змінюють вони своє забарвлення при цвітінні.

Температура

Для нормального росту більшості сортів фіалок температурний режим повітря повинен варіюватися в межах від +18 до +24 градусів. Підтримання температури (цілком комфортною для людей) в досить широкому діапазоні не становить особливої складності.

У літні місяці впоратися з надмірною спекою допоможуть регулярні провітрювання приміщення або розміщення піддонів з водою поблизу рослин. Однак і значне зниження (нижче 16 градусів) температури в зимовий час може згубно позначитися на здоров’ї цих кімнатних рослин. Виключення складають ряболисті фіалки, які квітнуть тільки при +16-18 градусів.

Читайте також:  Як зберігати віники для лазні в домашніх умовах — правила, вологість і температура

Відповідне освітлення

Правильний догляд за фіалкою в домашніх умовах передбачає створення достатнього освітлення (як за часом, так і за інтенсивністю). Ці рослини воліють м’яке розсіяне світло і погано переносять попадання прямих сонячних променів. Світловий день, необхідний цим квітам, повинен тривати близько 12-14 годин.

Найкращим місцем розташування горщиків з фіалками є підвіконня (звичайно, якщо вікно виходить на південну сторону). У зимовий час, коли тривалість світлового дня значно скорочується, можна використовувати штучне освітлення (наприклад, із застосуванням світлодіодних, галогенних або люмінесцентних ламп).

Кімнатна фіалка: догляд в домашніх умовах, фото

Бляклий і млявий зовнішній вигляд рослин, а також витягнуті вгору листочки свідчать про те, що рослина отримує недостатньо світла для нормального розвитку. Тому тривалість додаткового освітлення (а іноді і його інтенсивність) необхідно збільшити.

Вологість повітря

Вологість повітря для комфортного життя фіалки в приміщенні повинна становити близько 70-80 %. В період опалювального сезону, коли включення різноманітних обігрівальних приладів значно знижує величину цього показника, необхідно хоча б 1-2 рази на день проводити розпилення води в кімнаті.

Важливо! Обприскування з пульверизатора самих рослин категорично забороняється.

Для підвищення вологості можна встановити ємність з водою поруч з горщиком або періодично вішати на батарею (найближчу до місця розташування рослини) рясно змочену ганчірку. Це дозволить створити сприятливий мікроклімат.

Правильний грунт

Фіалки дуже схильні до шкідливого впливу бактерій і мікроорганізмів, тому застосування для їх вирощування грунту з власного саду або городу не рекомендовано. Найкращим рішенням є придбання спеціальної грунтової суміші в спеціалізованому магазині. Склад таких ґрунтів має необхідну щільність для кращого розвитку фіалок, а всі інгредієнти очищені від шкідливих мікроорганізмів вже в заводських умовах.

Для самостійного приготування ґрунтосуміші деякі квітникарі рекомендують змішати звичайну садову землю (попередньо просіяне) з невеликою кількістю піску. Потім приготований грунт слід знезаразити шляхом прожарювання в духовій шафі. Перед засипанням саморобної грунтової суміші на дно горщика укладають дренажний шар з керамзиту (для запобігання застою рідини після поливу).

Ще один рецепт для самостійного виготовлення грунту для фіалок: 1 частина землі, 2 частини торфу, невелику кількість моху і деревного вугілля.

Як правильно поливати

Важливим аспектом догляду за кімнатною фіалкою в домашніх умовах є, природно, полив. Однак такий з вигляду простий процес для сенполій має ряд особливостей. Потрапляння вологи на сама рослина може призвести до розвитку процесів гниття і, як результат, до скорочення життя квітки. Досвідчені квітникарі для цього різновиду кімнатних рослин рекомендують два основних способи поливу:

 • через піддон;
 • самополив (через гніт).

При першому методі:

 • Горщик з квіткою встановлюємо в піддон.
 • Потім заповнюємо його профільтрованої і відстояною водою (кімнатної температури) так, щоб рідина покривала приблизно ⅓ висоти горщика.
 • Залишаємо рослина в такому положенні на 30-40 хвилин.
 • Дістаємо горщик з піддону, даємо надлишків води стекти і встановлюємо квітка на звичайне місце.
Читайте також:  Ананас з цукерок і шампанського своїми руками — покроковий майстер клас з фото

Частота поливу залежить від сезону, але зазвичай досить 1-2 разів в тиждень.

Для здійснення поливу фіалки (при догляді в домашніх умовах) через гніт необхідно зробити деякі технологічні удосконалення горщика. В процесі пересадки рослини:

 • Через отвір у днищі горщика протягуємо спеціальний шнур.
 • Акуратно укладаємо його в грунт (приблизно на ½ висоти ємності).
 • Під горщик з квіткою встановлюємо ємність, заповнену водою, і опускаємо в неї вільний кінець шнура.

Фото квітів фіалок при догляді в домашніх умовах (в горщиках, обладнаних системою самополива) ви можете побачити нижче.

Кімнатна фіалка: догляд в домашніх умовах, фото

При висиханні грунту (і природно, самого шнура) вода по капілярах гнота буде підніматися вгору і зволожувати грунт навколо коренів квітки. При цьому способі у квітникаря відпадає необхідність стежити за станом ґрунту і тримати в розумі останню дату поливу. Рослина забирає з ґрунту необхідну кількість живильної вологи і сама буде регулювати вологість ґрунту навколо себе. Необхідно тільки міняти воду (один раз в тиждень) і стежити за її рівнем.

Добриво і підгодівля

Практично всі кімнатні квіти при догляді в домашніх умовах (фіалка не виняток) потребують періодичного підживлення. В період інтенсивного росту в грунт вносять спеціальні добрива з великим вмістом азоту. В процесі цвітіння застосовують склади на основі калію і фосфору. Внесення підгодівлі восени і взимку для нормального розвитку рослини не потрібно.

Купувати добрива потрібно тільки в спеціалізованих магазинах. Професіонали-селекціонери розробили спеціальні збалансовані склади (на основі калію, натрію, азоту, фосфору, магнію, бору, сірки, молібдену, цинку та інших мікроелементів) для застосування в різні періоди розвитку цього виду рослин. Перед покупкою необхідно уважно ознайомитися з інструкцією, тоді ви будете впевнені напевно, що додали в грунт саме ту підгодівлю, яка необхідна фіалку в даний час і в потрібній кількості. Зазвичай добрива розчиняють у воді (в строго рекомендованої пропорції) і вносять в процесі поливу.

Важливо! Надлишок азоту в горщику дорослої фіалки може стати причиною відсутності цвітіння.

Необхідний і достатній розмір горщиків

Незважаючи на існування величезної кількості сортів і різновидів фіалок, у всіх у них коренева система має невеликі розміри. Тому для правильного вирощування та догляду в домашніх умовах для кімнатної фіалки квітникарі застосовують ємності досить компактних розмірів. Застосування для цих цілей великих горщиків може призвести до того, що сенполія буде тривалий час розростатися, а період цвітіння настане не скоро.

Для нормального пророщування молодих саджанців рекомендований фахівцями діаметр ємності становить 5-7 сантиметрів, для дорослої рослини – 10-12 сантиметрів.

Пересадка

Пересадку і повне оновлення ґрунту для фіалок необхідно проводити кожні 2-3 роки. Фахівці рекомендують займатися цим навесні або на початку літа. Пересаджене під час зимової сплячки рослина може погано прижитися в новому горщику, заповненому свіжим грунтом.

Читайте також:  Кращі сорти ранніх томатів

При пересадці:

 • Акуратно виймаємо рослину з горщика разом з грунтом.
 • Звільняємо коріння від старої грунту (спочатку просто сильно струсивши рослина, потім руками видаливши залишки).
 • Видаляємо підсохлі або хворі листочки, а також підгнилі коріння.
 • Всі місця зрізів натираємо товченим вугіллям (або активованим деревним).
 • Промиваємо кореневу систему під душем, намагаючись забезпечити мінімальне потрапляння вологи на листя.
 • Укладаємо на дно горщика (попередньо ретельно вимитого) дренажний шар і невелика кількість ґрунтосуміші.
 • Встановлюємо у нього рослина, розправляємо корінці і заповнюємо вільний простір навколо квітки свіжим грунтом.

Кімнатна фіалка: догляд в домашніх умовах, фото

 • Через добу здійснюємо полив.

Розмноження фіалки листовим живцюванням

Розмноження, так само як і догляд за квітами фіалками в домашніх умовах, не викличе особливих труднощів навіть у початківця любителя кімнатних рослин. Найпростіший метод, що дає практично 100%-й позитивний результат, – це вирощування із зрізаних у дорослої рослини листків. Все досить просто:

 • Знаходимо на материнському квітці здоровий міцний соковитий листок.
 • Добре заточеним ножем або скальпелем зрізаємо його біля основи (бажано під кутом, щоб збільшити площу освіти корінців). Перед застосуванням ріжучий інструмент краще продезінфікувати.

Кімнатна фіалка: догляд в домашніх умовах, фото

 • Поміщаємо живець (можна відразу кілька) в ємність з чистою водою кімнатної температури і поміщаємо в тепле і світле місце (недоступне для попадання прямих сонячних променів). Не забуваємо періодично доливати рідину. Шийку посудини має бути достатньо вузькими, щоб листок не стикався з рідиною.
 • При дотриманні правил догляду в домашніх умовах у кімнатній фіалки (на фото нижче видно) на кінці стебла через 2-4 тижні сформуються корінці.

Кімнатна фіалка: догляд в домашніх умовах, фото

 • Тепер акуратно (корінці дуже крихкі) пересаджуємо молодий пагін у горщик (з почвосмесью). Для запобігання уповільнення процесу повноцінного розвитку листок саджанця не повинен контактувати з грунтом.

На замітку! Зрізані листочки можна відразу ж висаджувати в маленькі горщики з приготованим грунтом (без попереднього пророщування в ємності з водою). Досвідчені квітникарі стверджують, що такий спосіб дає дуже хороші результати.

При правильному догляді в домашніх умовах фіалки (фото не передають всієї краси) вже через рік порадують вас красивими суцвіттями.

Кімнатна фіалка: догляд в домашніх умовах, фото

Розмноження відділенням пасинків

Такий метод розмноження застосовують, щоб молоде рослина успадкувало всі зовнішні ознаки материнської фіалки. Саме цей спосіб рекомендують фахівці для деяких гібридних сортів (особливо химер).

Порядок дій досить простий:

 • Вибираємо здорове і міцне рослина, біля основи якого проріс молодий пасинок (як мінімум з 3-4 листочками).
 • Акуратно виймаємо рослину з горщика і видаляємо з коренів надлишки грунту.
 • За допомогою гострого ножа або скальпеля відокремлюємо пасинка від «матері», намагаючись при цьому мінімально травмувати основну розетку фіалки.

Кімнатна фіалка: догляд в домашніх умовах, фото

 • Розсаджуємо обидва рослини в окремі ємності.

Щоб отсаженный пасинок швидше укорінився в горщику, при догляді за фіалкою в домашніх умовах протягом перших 3-4 тижнів необхідно створити тепличні умови.

DvaGusya