Кімнатний квітка цикламен: фото, посадка і догляд в домашніх умовах

Цикламен – яскраво квітує, що володіє беззаперечною декоративністю кімнатна рослина, яке багате розмаїттям барв, форм і розмірів. Його часто називають альпійською фіалкою, рідше – дряквой. Батьківщиною цикламена є Центральна Європа, Середземномор’я та Іран.

Опис рослини

Домашній квітка цикламен (фото – трохи нижче по тексту) – володар примхливого і вимогливого вдачі, але за його блискучу і яскраву зовнішність йому прощаються всі незручності змісту в умовах квартир.

Ефектний улюбленець жінок, ніжний, рясно і довго квітучий, запашний цикламен являє собою трав’янистий бульбовий багаторічник, що належить сімейству мирсиновых. Його легко пізнавані суцвіття, що нагадують метеликів, що летять з піднятими вгору крилами, численними яскравими зграйками підносяться над листям на своїх довгих квітконосах.

Кімнатний квітка цикламен: фото, посадка і догляд в домашніх умовах

А прикореневі листя рослини анітрохи не поступаються по красі і оригінальності метеликам-суцвіттям. Їх пластини мають округлу форму з серцеподібною основою і легкий малюнок більш світлого тону на поверхні темно-зеленого листа, що збільшує декоративність і привабливість рослини.

Цвітіння цикламена в основному відбувається в зимовий період, і триває близько трьох місяців. Проте в даний час існують деякі домашні види, що цвітуть навесні.

Рід цикламенів представлений 60 видами. З них лише близько 20-ти вирощуються в домашніх умовах.

Вимоги і побажання до змісту і догляду

Далі в статті – ще декілька фото квітки цикламена і як доглядати (рекомендації) за одним з самих примхливих кімнатних рослин. Вередливість альпійської фіалки відома всім любителям домашніх квітів. Але, озброївшись знаннями про особливості догляду за цикламеном, можна успішно вирощувати це чудове рослина будинку.

Найкомфортніше дряква буде себе почувати в просторій і прохолодній кімнаті, на веранді або лоджії, світлою, але захищеному від прямого сонця. При цьому місце проживання цикламена повинно знаходитися подалі від приладів опалення. Рослина не виносить протягів, але любить добре провітрювані приміщення.

Температурний режим

Кімнатні квіти цикламени догляд в домашніх умовах воліють ретельний, з дотриманням оптимального для них температурного режиму. У літній період це може бути від 18 до 22 °С, а ось взимку, коли відбувається цвітіння, температура навколишнього повітря повинна витримуватися в межах 14-16 °С, тобто бути набагато нижче. При невисокій температурі цикламени цвітуть рясніше і триваліше.

Якщо в літню спеку не виходить забезпечити рослині прохолодне повітря, то необхідно поставити горщик з ним в іншу ємність більшого розміру з вологим торфом всередині або мокрою галькою, щоб запобігти перегріву бульби. Пережити жаркий період дрякве допоможе зволоження повітря у місці його змісту.

Читайте також:  Что такое выделенный сервер и как он работает

Особливості поливу і рівень вологості

Цикламен добре сприймає обприскування, але не на саму рослину, а повітря навколо нього. При цьому треба намагатися, щоб волога не потрапляла на бульбу. Поливаючи рослина, не можна допускати попадання води на пагони і бульби. Краще робити це акуратно, по краю горщика або в піддон, але через годину після поливу зайву вологу з піддону треба обов’язково прибрати, щоб уникнути загнивання коренів. При поливі вода повинна бути на 3-4 градуси нижче температури повітря.

Кімнатний квітка цикламен: фото, посадка і догляд в домашніх умовах

Після того як квітка цикламен відцвіте, полив скорочують, а влітку, з настанням періоду спокою, зменшують ще трохи. Вода, призначена для цикламена, повинна бути добре відстояною. Якщо раптом рослині необхідний полив, а вода не підготовлена, то можна обійтися кип’яченої і охолодженої, але не можна використовувати її відразу з водопроводу.

Цикламен віддає перевагу добре зволожене повітря. Якщо листя починають жовтіти, це означає, що повітря навколо занадто сухий, а якщо на них з’являються бурі плями, то, можливо, на квітку все ж потрапила вода, і він загнил. Зволожити повітря навколо цикламена можна поставивши горщик з ним в піддон з мокрою галькою або вологим торфом.

Грунт

Грунт для альпійської фіалки повинна бути одночасно і легкої, і досить поживною. Квітка цикламен буде добре відчувати себе в ґрунті, що складається з однакових частин листяного перегною, торфу, дернової землі, крупного піску, вермикуліту та глини.

Щоб не заразити рослина мікробами і грибами, новий грунт краще полити слабким розчином марганцю або пропалити її в духовці. На дно горщика обов’язково поміщають шар дренажу, який може складатися з керамзиту, глиняних черепків, гальки або битої цегли.

Кімнатний квітка цикламен: фото, посадка і догляд в домашніх умовах

Для зручності квітникарів в магазинах продається вже готова грунт для цикламенів, але підійде і земля для сенполій.

Освітлення

Квітка цикламен не переносить прямих променів сонця, які легко обпалюють ніжну зелень і квіти. Рослина краще злегка притіняти або розсіювати світло, що падає на нього.

Яскраве світло необхідний цикламену лише в період вегетації. Надлишок освітленості призводить до в’янення листків та появі на них бурих плям.

Підживлення

Які підживлення воліє кімнатний квітка цикламен і як доглядати за ним, не нашкодивши надмірною турботою? Треба зазначити, що ця рослина краще недогодувати, чим внести занадто багато добрив. При цьому необхідно не допустити надлишку азоту.

Кімнатний квітка цикламен: фото, посадка і догляд в домашніх умовах

Цикламен дуже чуйний до рідким мінеральним підкормкам. Однак розчин необхідно готувати строго по пам’ятці для його використання, а ще краще робити концентрацію речовини у воді для поливу трохи меншою, ніж рекомендує виробник добрива.

Читайте також:  Як почистити матову натяжну стелю — покрокова інструкція для комбінованого миття

Тільки що придбана в магазині рослину не можна підгодовувати протягом приблизно трьох місяців, так як воно перенасичене поживними речовинами – для підтримки привабливості та товарного вигляду.

Вносити добрива краще раз в 14 днів, чергуючи мінеральні та органічні підгодівлі. Робити це необхідно лише в період активного росту і цвітіння.

Особливості посадки і пересадки

Квітка цикламен, як і інші кімнатні рослини, потребує регулярних пересадках. При цьому слід правильно вибрати горщик, який не повинен бути занадто просторим. Підійде розмір, при якому від бульби цикламена до стінок кашпо буде не більше 3 см відстані. В злегка обмежених умовах рослина краще і рясніше цвіте.

Кімнатний квітка цикламен: фото, посадка і догляд в домашніх умовах

В чому ще полягають секрети посадки та догляду? Квіти цикламени, не належать до швидкозростаючим культур, про це завжди варто пам’ятати. Бульбоцибулина альпійської фіалки нарощує обсяги близько двох років. По закінченні цього часу рослину слід пересадити в більший за розміром вазон, змінивши субстрат на свіжий у відомих пропорціях.

Пересадку краще проводити способом перевалки. При цьому земляний ком з бульбою акуратно витягують зі старого горщика і, не обтрушуючи землі, перевалюють в новий горщик, трохи просторіший, і засипають порожнечі нової грунтом, залишаючи верхівку бульби над грунтом. Перевантаження здійснюється в кінці періоду спокою, поки рослина не початок активне зростання.

Якщо цикламен був тільки що придбаний або подаровано, то поспішати з пересадкою не потрібно. Краще почекати близько місяця, щоб дати рослині отцвесті і акліматизуватися на новому місці.

Період спокою

Кімнатні квіти цикламени при догляді в домашніх умовах потребують періоді спокою, який настає, коли рослина закінчує цвісти. В цей час його суцвіття починають в’янути, потім жовтіють листя, і надземна частина відмирає, залишаючи один лише бульбу.

Недосвідчені квітникарі часто вирішують, що цикламен загинув, і викидають його. Однак турбуватися і панікувати не варто. Рослина лише готується таким чином до періоду спокою.

Зів’ялу листя можна прибрати, не чекаючи повного відмирання, викрутивши черешки за годинниковою стрілкою без використання ножиць. Догляд в період спокою необхідний наступний:

 • як тільки листя почали жовтіти, необхідно скоротити частоту поливу;
 • горщик з бульбою слід переставити туди, де менше світла й прохолодно;
 • поливати спляче рослина треба, але дуже рідко, тільки щоб не допустити висихання грунту і підтримати клубнелуковицу.

  Кімнатний квітка цикламен: фото, посадка і догляд в домашніх умовах

Сплять цикламени взимку, якщо в приміщенні дуже тепло і сухе повітря, перечікуючи некомфортні умови. Для цвітіння їм необхідні прохолода і вологість повітря. А взагалі період спокою у них повинен бути влітку, коли дуже жарко і не вистачає вологості. Сплячка триває близько трьох місяців. Потім, з першими проснувшимися листочками, цикламени переносять у світле місце і поступово відновлюють полив.

Читайте також:  Парасолька від сонця пляжна та жіноча

Способи розмноження

Для розмноження квітці цикламену догляд потрібен особливий. Існує два способи:

 • Поділ бульби.
 • Пророщування насіння.
 • За допомогою поділу бульби отримати нове рослина буде важко, так як в основному бульбоцибулина має лише одну точку росту. Рідко зустрічаються рослини з кількома бульбами, тоді цей спосіб можна використовувати. Однак деленко дуже погано вкорінюються і часто гинуть.

  Спосіб розмноження насінням більш результативним. Сіяти їх краще навесні, коли світловий день стає довшим (маленькі цикламени менше витягнуться). Насіння перед посівом дезінфікують марганцевому розчині або розчині зі стимулятором росту.

  У ємність для розсади поміщають поживний грунт, у ній роблять борозенки і висаджують насіння на відстані 2 см, потім присипають і накривають плівкою або склом, створюючи умови теплиці, не забуваючи провітрювати і обприскувати грунт з пульверизатора.

  Через пару місяців або трохи раніше з’являться сходи. Прибирати плівку треба поступово, збільшуючи час перебування без неї. Треба стежити, щоб для сходів дотримувався температурний режим і режим вологості повітря, інакше маленькі рослини заснуть.

  Якщо через місяць сходи не з’явилися, то нічого страшного, просто треба ще почекати. Деякі види можуть сидіти в землі до 5 місяців. Коли у паростків сформується по парі листочків і утворюються невеликі бульби, їх можна пікірувати в окремі контейнери. При цьому молоді цибулини можна закопувати в землю повністю, а не як у дорослих рослин. Перше цвітіння відбудеться не раніше ніж через 18 місяців.

  Хвороби і шкідники

  Неправильний догляд може спровокувати у цикламена хвороби та зараження шкідниками. Якщо полив був дуже інтенсивним, і рослина містилося в холодному приміщенні, бульба може загнити. У цьому випадку бульба слід дістати з грунту і зрізати загнив ділянку. Потім його промивають у слабкому розчині марганцю і садять в свіжу землю, попередньо підсушивши корінь.

  Кімнатний квітка цикламен: фото, посадка і догляд в домашніх умовах

  Якщо ж на рослині виявлено шкідники, такі як попелиці, трипси, кліщі, то необхідна обробка спеціальними засобами, які завжди можна придбати в квіткових магазинах.

  Причинами занепаду цикламена можуть бути порушення в догляді. Наприклад:

  • занадто висока температура повітря;
  • неправильно підібраний горщик;
  • полив не в піддон, а на бульбу;
  • порушення в подкармливании – яких давно не годували, або в складі добрива занадто багато азоту.

  Неважливо, скільки сил було вкладено у вирощування квітки. Але коли цикламен починає цвісти так, як тільки він уміє – яскраво, рясно, виділяючи неповторний приємний аромат – то всі труднощі відходять на другий план, залишаючи задоволення від спостереження за красою процесу.

  DvaGusya