Кладка печей своїми руками порядовка — креслення, схеми та рекомендації

Домашня піч приваблює користувачів своїми різноманітними можливостями. Крім того, що вона використовується в якості нагрівальної системи, вона виконує і інші цілі. Наприклад, конструкція старої «дідівською» печі вміщала в собі багато функцій. Це і випічка хліба, приготування їжі та нагрівання води, і сушка фруктів.

Матеріали для печі

Гарна і якісна піч вимагає серйозних вкладень і якісних матеріалів. Для не дуже дорогого варіанта необхідні матеріали становлять більшу частину ціни. Кладка печей своїми руками виконана, вміщує близько 400 штук цегли. В основному, використовується пустотілий керамічна цегла марки М-175. Для топки потрібно 20 вогнетривких цегли марки ШБ‑8.

Крім цегли, необхідні кухонні приналежності — це одноконфорочная і двоконфорочна плити. Необхідні дві засувки для вентиляційних шахт. Також будуть потрібні дві піддувальні дверцята марки ДП розміром 15 × 16 см і топкова дверка марки ДТ розміром 27 × 30 див. В якості розчину для кладки цегли завжди використовується глиняно-піщаний з додавання вапна. Глина найбільш зручна, так як вона витривала до високих температур. А для викладки топкової камери вогнетривкою цеглою потрібно цементно-піщаний розчин, з додаванням вапна. Можна приступати до кладки печі своїми руками. Покрокова інструкція представлена далі.

Крок №1 – вибір місця

Піч повинна давати максимальну користь і для нагрівання приміщень, і для готування їжі, і навіть для просушування одягу. Вона повинна нагрівати кілька приміщень.

Крок №2 – підготовка підстави

Вона зводиться до вирівнювання поверхні. Місце повинно мати високу ступінь твердості, щоб після експлуатації піч не просіла. Тому якщо основа занадто м’яке, потрібно створити кам’яно-піщану суміш або залити підстава бетоном. Для захисту підстави печі від вогкості під заливається фундамент кладуть шар гідроізоляційного бітуму. На підставу укладається 1-й ряд кладки. Також проводиться установка відбиває теплоізоляції, щоб тепло не йшло в землю.

Не існує яких-небудь стандартних розмірів. Так, наприклад, підстава невеликий опалювальної печі становить 3 × 2,5 цеглини. За стандарт розміру, без лежанки, беруть 3 × 3 цегли. Для кладки підстави використовують глиняно-піщаний розчин. Якщо при приготуванні розчину використовуються відра, то пропорції глини і піску будуть такими: для жирної глини на 1 відро матеріалу буде потрібно 2,5 відра піску; для худої — на 1 відро глини 1 відро піску. А для приготування розчину треба спочатку замочити глину на добу.

Кладка печей своїми руками порядовка — креслення, схеми та рекомендації

Перші ряди кладки (крок №3)

У кладці 1-го ряду повинні дотримуватися точні розміри, товщина швів і сходження діагоналей, щоб не було перекосів. Товщина швів 1-го ряду не повинна перевищувати 0,6–0,8 мм Кладка печей своїми руками проводиться з повнотілої стандартного розміру цегли. Він повинен бути рівним, щоб дотримати строгу горизонтальність.

В 2-му ряду цегла викладають таким чином, щоб зробити перев’язку 1-го ряду на півцеглини. Кладка починається з крайніх рядів. Також у 2-м ряду викладають протипожежну оброблення 120 × 250 мм

Читайте також:  Кофтинка для новонародженого спицями — в’яжемо немовляті одяг

Кладка печей своїми руками порядовка — креслення, схеми та рекомендації

В 3-му ряду теж роблять перев’язку на півцеглини. Тут починається викладання піддувальної дверної камери. Також проводять укладання дверцята піддувальної камери.

Іноді для кладки печей своїми руками в житловому приміщенні розміри можна змінювати на половину цегли для підгонки до вже встановленої димовій трубі. Кладка 3-го ряду передбачає зміцнення дверцята піддувальної камери.

Камера піддувальної дверцята (крок №4)

Наступний, 4-й ряд продовжує формувати камеру піддувальної дверцята із збільшеною відстанню на товщину цегли, для того щоб можна було обкласти топкову камеру шамотною вогнетривкою цеглою. Тут починається формування нижнього горизонтального каналу. Формують роздільний протипожежний ряд між грубкою і простінками в простій кладці печей своїми руками.

Кладка 5-го ряду копіює кладку 4-го — хіба що трохи звужується отвір зольника. На цеглу 5-го ряду кладеться решітка зольника. Для контролю вертикальності потрібно встановити вертикальні схили по кутах кладки печей своїми руками. Порядовка передбачає точне дотримання горизонтальності

Кладка печей своїми руками порядовка — креслення, схеми та рекомендації

5-й крок. Формування топкової камери

Наступний, 6-й ряд кладки печі формує два вертикальних димових каналу. Для цього потрібно перекрити цеглою горизонтальний канал. Таким чином, створюють топкову камеру, що сполучалася з вертикальними каналами. На дно топки встановлюється чавунна решітка для створення тяги від піддувальної камери і покидьків золи з топки. У 6-му ряду починається кладка вогнетривкої цегли топкової камери. Для встановлення своїми руками в кладці печі плити потрібно точне дотримання розмірів до сантиметра. У кладці топкової камери потрібно створити щілини дна топкової камери між цеглинами 1-1,5 см. Вони будуть служити компенсаторами для розширення під час нагрівання.

Далі 7-й ряд продовжує освіту топкової камери з установкою топкових дверцят. Встановлюється вона на 6-й ряд кладки печей своїми руками. Порядовка в цьому випадку передбачає потрібні розміри під дверцята. Також потрібно перекривати П-образні канали для створення трьох каналів відводу диму.

Після цього викладаються однаково 8-й і 9-й ряди. На 9-му відбувається перекриття дверцята топки. Цеглу трохи стісуються з обох сторін в лівій стороні топки, для того щоб зробити проходи для газів з топки в лівий канал.

Кладка печей своїми руками порядовка — креслення, схеми та рекомендації

Наступний, 10-й ряд кладки викладається з вогнетривкої цегли. Він перекриває топку. Для хорошої циркуляції газів потрібно строго дотримуватися вертикальність і горизонтальність кладки.

Варильна поверхня печі (крок №6)

В 11-му рядку в кладці печей з цегли своїми руками теж потрібно використовувати вогнетривку цеглу для створення варильної поверхні печі. На краях, якими цегла стикається з варильною поверхнею, потрібно зрубати краю цегли на 2 див. В 11-му ряду встановлюється варильна дверцята на попередній ряд кладки. Схема кладки печей своїми руками, кладки варильної печі зокрема, вказує на те, що у 12-му ряду відбувається з’єднання двох лівих каналів в один, а в наступному — поділ на два канали.

Кладка печей своїми руками порядовка — креслення, схеми та рекомендації

У 14-му ряду, який викладається ідентично 13-го, встановлюється заслінка. Вона може перекривати варильну поверхню. Це дозволяє відключати піч у літній час від варильної топки. У 15-му ряду кладки печей з цегли своїми руками відбувається перекриття заслінки, а в 16-му перекривається дверцята варильної камери. Між варильної і передній камерами зліва встановлюється вентиляційний люк, через який відбувається видалення парів.

У 17-му ряду вентиляційна дверцята перекривається. Над варильною камерою в кладку вмуровываются два сталевих стрижня, які служать для перекриття варильної камери. Далі, 18-й і 19-й ряди повністю перекривають варильну камеру.

Читайте також:  Кращі сорти кабачків: опис, особливості вирощування та відгуки

7-й крок. Освіта димових витяжних каналів

У 20-му ряду на задній стінці в місці перекриття варильної камери встановлюються на ребро дві цеглини на відстані 4 см від задньої стінки камери. Для самоварної труби і чищення встановлюються двоє дверцят. Кладка 21-го ряду ідентична.

У 22-му ряду відбувається перекриття всіх дверцят. Утворюється три канали над варильної частини — два канали по 11 см і один 5 див.

Кладка печей своїми руками порядовка — креслення, схеми та рекомендації

У 23-м і 24-м рядах установкою цегли на ребро перекриваються два довгих отвори.

Наступні ряди кладки, 25-й і 26-й, повторюють кладку 22-го ряду, а 27-й і 28-й ряди складаються з трьох цеглин, які укладаються на ребро на однаковій відстані між собою і стінками.

Пожежобезпечна зона кладки (крок №8)

Креслення кладки печей своїми руками підказують, що в 29-му ряду відбувається формування з двох каналів одного. Два цегли встановлюються спереду, з’єднуючись з цеглою, встановлених на ребро.

В 30-му ряду відбувається перекриття всіх каналів з відкриттям отвору димоходу. Останні ряди кладки печі порядовки, 31-й і 32-й, встановлюються над паливної камерою, утворюючи пожежобезпечну зону.

Останнє в цегельній кладці печі — це кладка димоходу, якої повинні дотримуватися всі заходи пожежної безпеки, щоб димар був найбільш ізольований від легкозаймистих частин будинку.

Ось таким чином виробляється пристрій печі порядовки, яка може служити і як плита для готування їжі, і як обігрівальна, і як духовка.

Економна піч у хаті

Коли ми говоримо про домашній затишок, то неодмінно при цьому згадуємо і теплові характеристики квартири або приміщень у будинку. Для створення найбільш оптимальних умов потрібно теплоізоляція зовнішніх стін, вікон і дверей. Але іноді навіть при якісному утепленні в будинку не вистачає тепла. І для того, щоб воно весь час наповнювало наші приміщення, існує варіант побудови в будинку економною автономної печі. Вона, як ніяке інше опалення, може створити гарантію тепла, а разом з ним і атмосферу домашнього затишку.

Споруда печі — справа не з легких. Вона повинна не тільки бути осередком тепла, але і не представляти небезпеки для дому. Головне — пам’ятати, що для пожежобезпеки потрібна надійна ізоляція вогневих точок від легкозаймистих речей у будинку.

Кладка печей своїми руками порядовка — креслення, схеми та рекомендації

Кладка печей і розчини

Будівництво починається, як правило, з фундаменту, Щоб вона, як кажуть, «не попливла» і не потріскалася, підстава фундаменту засипається кам’яно-піщаною подушкою з обов’язковою цементної заливкою і гідроізоляцією підстави. Викладання рядів здійснюється в кілька етапів. Перший етап в кладці печей своїми руками — це кладка підстави, на якій буде знаходитися її вогнева частина. В якості матеріалу використовується звичайний червона цегла і розчин із глини, піску і цементу.

Глина — найбільш зручний і якісний матеріал для будівництва різного роду обігрівальних конструкцій. Для додання розчину більш високих якостей можна замість піску додавати шлак або металеві ошурки, які зроблять розчин більш міцним. Для кладки топки потрібно використовувати вогнетривку цеглу з високими показниками теплопровідності. Для підвищення тепловіддачі печі ходи в топці потрібно робити зі всілякими кишенями і зигзагоподібними горизонтальними каналами для затримки в них тепла. Також важливо, щоб тепло вогню обогревало як можна більше площі.

Читайте також:  Крейда Машенька від мурах: застосування

У літній час, коли будинок не потрібно опалювати, глинистий розчин вбирає в себе вологу — і піч трохи розкисає. Тому щоб запобігти раскисание, особливо паливної камери, для кладки використовують цементно-піщаний розчин. Для нього потрібно придбати високоякісний портландцемент марки М400 і чистий без домішок гірський пісок.

Облицювання кімнатній печі керамічною плиткою

В сучасному цивілізованому світі стара піч в будинку з вишуканим інтер’єром може тільки зіпсувати репутацію власника. Для того щоб вписати старовинну піч в сучасний дизайн, можна вдатися до більш цікавого способу облицювання керамічною плиткою або обробним цеглою.

Для надійності склеювання облицювальної плитки поверхня печі очищають від пилу, бруду і жирних плям. Виробляють закладення всіх тріщин і виїмок і роблять штукатурка цементним розчином з використанням марки цементу не нижче М400. Для штукатурки печі можна також придбати спеціальний термоклей.

Кладка печей своїми руками порядовка — креслення, схеми та рекомендації

Армування топки

Іноді в нагріваються місцях навколо топки використовується металева сітка для армування штукатурки. Сітка прикріплюється до стінки металевими дюбелями. Шар штукатурки наноситься на сітку, щоб він покрив її на кілька міліметрів. Після повного висихання штукатурки укладається керамічна термостійка плитка на термостійкий клей.

Кожна частина має свою температуру нагрівання, при якій відбувається процес розширення облицювальної плитки. Тому її укладають з розшиванням. Для закладення швів використовується замазка з високими показниками еластичності, щоб при нагріванні вона не тріскалася.

Кладка печі-шведки

Поговоримо про шведці, варочно-опалювальної печі, яка трохи поступається російській, але практичніше в тому, що швидко розігрівається. Встановлювати піч-шведку можна в простінку між кухнею і кімнатою. Тільки за період готування вона швидко обігріє і кухню і кімнату. У кладці печі-шведки своїми руками порядовка передбачає кілька ніш. Сама верхня служить для сушіння одягу. Вона підігрівається і під час варіння і продовжує нагріватися від дотлевающих вугілля.

Ніша над плитою служить духовкою для заощадження в ній теплої їжі під час зимових холодів. Протягом ночі ніша над плитою може утримувати їжу теплою, яка потрібна вранці для швидкого приготування. Іноді, але не у всіх випадках, шведка облаштовувалися хайлом або просто дымооборотом, який дає досить багато тепла від диму. Але димооборот кладки печі-шведки своїми руками складний за конструкцією і помітно позначається на ціні.

Кладка печей своїми руками порядовка — креслення, схеми та рекомендації

Також шведська піч має ще й другу духовку, яка дає дуже багато тепла. Єдиний недолік в тому, що вона сильно гріє підлогу. Щоб не втрачати тепло, потрібно передбачити сильну ізоляцію підстави печі від підлоги. Дуже хорошим ізолятором для шведки на сьогодні є базальтовий картон.

Ізоляція проводиться таким чином, щоб не тільки не пропустити тепло від печі в землю, але і відобразити його вгору. Для цього потрібні три шари базальтового картону. Перший шар кладки печі для будинку своїми руками укладають прямо на землю під фундамент. Середній складається з базальтового волокнистого картону з відбиваючим фольговим покриттям, яке буде відбивати тепло назад у піч.

Для топки потрібен шамотна цегла шамотна глина для розчину. Потрібно зауважити, що кладка вогнетривкої цегли не повинна стикатися з кладкою звичайного цегли. Зазор між кладкою шамотки і звичайного цегли повинен становити до 6 мм. Виходячи з того, що термокирпич набагато дорожче, їм викладають тільки внутрішню стінку топки. В решті кладці використовують звичайний цегла.

DvaGusya