Коли висаджувати помідори на розсаду: строки сівби насіння та висаджування рослин в грунт

Коли приходить весна, у багатьох городників виникає питання: коли висаджувати помідори на розсаду? У кожного дачника є свої секрети і думки на цей рахунок. Всі єдині в одному – вибирати період необхідно вірно, щоб урожай встиг вчасно, а не до осені.

Перше, що потрібно зробити, перед тим як вирішити, коли краще висаджувати помідори на розсаду, – це визначитися з місцем: теплиця чи відкритий грунт.

Час для теплиць і відкритого грунту

Якщо ви вже дачник зі стажем, то у вас вже немає ніяких питань по посадці. Новачкам в цьому плані складніше, тому що вони хочуть все зробити правильно, а знань не вистачає. Вас цікавить, коли висаджувати розсаду помідорів в теплиці? Знайте: в останні дні лютого потрібно підготувати насіння. Якщо все зробити правильно, то вас чекає великий урожай! Можна вирощувати томати на відкритому грунті? Так, звичайно. А коли висаджувати розсаду помідорів у відкритий ґрунт? Це потрібно зробити в середині березня.

Детальніше про час посадки

Коли висаджувати помідори на розсаду: строки сівби насіння та висаджування рослин в грунт

Якщо ви зважилися зайнятися посадкою томатів, то вам буде потрібно відразу визначитися з тим, коли потрібно висаджувати розсаду помідорів. Зазвичай виробники насіння пишуть свої інструкції на іншій стороні пакетика, однак відомості зазвичай носять загальний характер і часто не підходять під конкретний регіон. Якщо ви будете в точності дотримуватися всіх рекомендацій, написаним на пакетику, то результат вас може м’яко кажучи засмутити: рослина з тонким стеблом, слабкі і абсолютно неготові до того, щоб їх висаджували в парник або відкритий грунт.

Перше, що потрібно зробити, – оцінити кліматичні умови вашого місця проживання, а тільки потім вибирати, в якому місяці висаджувати помідори на розсаду. Не варто забувати, що з розсадою під час її зростання також доведеться повозитися, проводити різні операції і маніпуляції. Потрібно приділити цьому питанню час, щоб у підсумку ви отримали міцні і стійкі рослини, яким не страшні зміни погоди та спроможні принести великий урожай. Коли висаджувати насіння помідорів на розсаду? Найкращий час посадки – кінець січня, тому весна для істинного дачника починається дуже рано. Незайвим перед посадкою буде звернути увагу на місячний календар.

Як пов’язана розсада і місячний календар?

Намагаєтеся зрозуміти, коли треба висаджувати розсаду помідорів? Тоді зверніть увагу на ще одну деталь – місячний календар. Деякі люди не вірять, що фази земного супутника впливають на розвиток і ріст рослин. З давнього часу, коли життя предків залежала лише від того, що вирощувалося, люди звертали увагу на місячний цикл і завжди рахувалися з ним, вони розуміли, що інакше може бути неврожай.

Щорічно в продажу з’являється місячний календар, де вказані детальні рекомендації щодо посіву, і ви зможете дізнатися, коли висаджувати помідори на розсаду з урахуванням місячного циклу. Якщо у вас немає можливості постійно звірятися з календарем, то ви можете керуватися такими порадами:

 • кілька днів до молодика і після нього не рекомендується висаджувати ніякі насіння;
 • помідори на розсаду необхідно саджати на зростаючу Місяць, у цій фазі рослини краще ростуть і плодоносять.

Що потрібно знати заздалегідь про розсаді?

Коли висаджувати помідори на розсаду: строки сівби насіння та висаджування рослин в грунт

Цікавитеся, як правильно висаджувати розсаду помідорів? Тоді вам перед цим потрібно дізнатися трохи більше про сорт. Час, коли потрібно висаджувати розсаду, безпосередньо залежить від сортів томата, тому зверніть увагу на особливо сильні і великі сорти: Російський гігант, Рожевий гігант, Бичаче серце. До речі, Бичаче серце є пізньостиглі рослиною, тому висаджувати її потрібно вже в третій декаді лютого.

Переходимо до підготовки насіння

Цікавитеся, коли висаджувати насіння помідори на розсаду? Тоді знайте, що особливу увагу потрібно приділити процесу посадки томатів на розсаду. Насіння – це основа всього! Вам пропонується перевірений багатьма агрономами варіант підготовки насіння до посадки. Перед садінням помідорів на розсаду заздалегідь замочіть насіння рослин. Після загорніть їх у бинт або ж звичайну ганчірку і змочіть водою, в такому вигляді насіння повинні пролежати добу.

Читайте також:  Кращі сорти моркви: огляд, опис та характеристики

Підготовка грунту

Коли висаджувати помідори на розсаду: строки сівби насіння та висаджування рослин в грунт

Якщо ви вже визначили, коли висаджувати розсаду помідорів в теплиці, то можете приступати до підготовчих процедур: підготовка ґрунту, тари для розсади. Деякі люди готують грунт з декількох компонентів і роблять все своїми руками. Зазвичай береться суміш торфу і піску.

У той час як розсада буде підростати, можна буде потихеньку додавати різні поживні компоненти для добрива і бажано мінерального і природного походження, щоб томати були без консервантів і нітратів. Так, це непросто зробити, і від вас буде потрібно терпіння, деякі витрати на закупівлю інгредієнтів і вправність. Готову грунт потрібно продезінфікувати і перевірити показники її кислотності.

Багато городники знають, коли можна висаджувати розсаду помідорів, але ніколи не пов’язуються зі створенням грунту, а просто використовують землю зі свого ж ділянки. На перший погляд це може здатися неправильним, але ось городники розуміють, що даний метод дозволить виростити розсаду в ґрунті, в який вона згодом і буде пересаджена, і рослини стануть швидко і легше приживатися на новому місці.

Як правильно підготувати землю з ділянки?

Ви знаєте, коли висаджувати розсаду помідорів в грунт, але ось що робити з грунтом з ділянки? Землю потрібно підготувати заздалегідь, краще всього з осені, і тримати її в холодну пору року на вулиці. Це може бути відкритий балкон, сарай в приватному будинку і так далі. Такі маніпуляції дозволять вам знищити хвороботворні бактерії на землі, просто выморозив їх. Додатково краще ще знезаразити грунт спеціальним концентрованим розчином перманганату калію, або ж, іншими словами, звичайною марганцівкою фіолетового відтінку.

Чи можна купити грунтові суміші?

Якщо ви не бажаєте працювати зі своїм грунтом або ж просто не бажаєте робити все самостійно, то вам на допомогу прийдуть магазинні грунтові суміші, що продаються для будь-яких рослин. Вам варто придбати для розсади грунт з написом «Універсальний грунт» або ж «Для городніх культур». Також при бажанні ви можете придбати для розсади спеціалізований грунт, де на етикетці так і зазначено: «Для томатів». Варто відразу зазначити, що цей грунт має в складі всі потрібні для розвитку розсади компоненти в необхідному співвідношенні, тому в підсумку, ви отримаєте міцну і здорову розсаду.

Що можна сказати про тару для розсади?

Ви вже знаєте, як правильно висаджувати розсаду помідорів, але ще нічого не відомо про тарі. У кінцевому рахунку помідори можна садити в будь-яку зручну для вас тару. Це може бути піддон, з якого після підростання розсада пересідає в горщик або ящик. Ви можете відразу посадити насіння в ящик, і періодично проріджувати їх, забираючи зайві паростки або просто пересаджуючи їх в інший ящик. Ще відмінний спосіб розібратися з насінням – пересадити їх у спеціальні горщики, з яких вони потім будуть пересаджені в грунт.

Багато фахівців рекомендують спочатку все ж садити насіння в піддон, а по мірі зростання пересадити саджанці. Це робиться після того, як вони досягнуть одного сантиметра. Саджанці можна висаджувати потім окремо в горщики по одному, а вже після їх можна висадити і в грунт. Це відмінний спосіб, що дозволяє рослині прижитися без особливих проблем після висадки.

Деякі хитрості

Коли висаджувати помідори на розсаду: строки сівби насіння та висаджування рослин в грунт

Ви вже знаєте приблизний час, коли висаджувати розсаду помідорів в лютому, але ви ще нічого не дізналися про деякі хитрощі городників. Якщо ви посадили різні сорти помідорів, то найкраще їх все підписати. Це робиться, щоб при осінньому зборі ви зуміли зробити висновки про кожному виді томату і зрозуміти, чи потрібно продовжувати вирощувати або підшукати щось інше.

Землю для томатів поливайте з пульверизатора, щоб сильна струмінь не вимивала насіння з грунту. Ящик ви можете накрити плівкою або склом, потім поставте його в тепле місце до появи перших сходів, але не забувайте стежити за вологістю грунту.

Після того, як зійдуть перші паростки, ящик потрібно поставити на освітлене місце, а ще варто підсвічувати розсаду в зимовий час.

Пікіровка – важливий етап

Перед тим як замислюватися про те, коли висаджувати розсаду помідорів в парник, потрібно виконати ще пікіровку. Що це таке? Зараз розберемося з цим поняттям. Пікіровка здійснюється в той момент, коли з’являються пара справжніх листків на розсаді. Все робиться лопаткою або ж спеціальною виделкою, однак проявіть обережність і не зламайте ніжний стебло рослини. Виймайте росток з грунту, відірвіть третину кореня і помістіть розсаду в окремий стакан з високим горлом, щоб ви могли в подальшому підсипати землю. Після проведення пікіровки розсаду потрібно в обов’язковому порядку полити і прибрати подалі від сонячного світла, щоб рослини трохи зміцніли.

Читайте також:  Літня обрізка винограду для початківців: догляд за лозою, відео

Загартування розсади

Ви знаєте, як правильно висадити насіння помідорів на розсаду, але що робити далі? Нехай росте і все? Ні, потрібен догляд за розсадою. Тому потрібно провести загартування рослин, і температура при цьому повинна бути десять градусів Цельсія. Загартування ви можете провести на балконі, лоджії або веранді, однак потрібно в обов’язковому порядку прикрити листя рослини в перші дні від сонця, так як воно може їх спалити. Загартування розсади потрібно проводити за пару тижнів до висадки в грунт. Навіщо це робиться? Ви знаєте, коли висаджувати помідори на розсаду, а от як правильно висадити саму розсаду в грунт, якщо вона не привчена до нього? Ось тому і проводять гарт, розсаду привчають до свіжого повітря і низькій температурі. Ви можете при бажанні просто відкрити вікно, кватирку або поставити рослини на балконі або взагалі на вулиці на двадцять хвилин спочатку, а потім поступово збільшувати час щодня.

Багато експертів говорять, що таке загартування набагато краще, ніж загартування насіння, розігрітих в теплій воді.

Яка потрібна підгодівля?

Хочете, щоб ваша розсада була здоровою і міцною? Бажаєте знати, як правильно висадити розсаду помідорів в теплиці? Тоді вам перед висадкою потрібно провести ще і підживлення рослин. Це потрібно робити протягом всього періоду зростання, і ви можете застосовувати наступний розчин: 40 грам суперфосфату, 5 грамів аміачної селітри, 12 грамів хлористого калію, все це розчиняється у воді. Поливати розсаду потрібно даної сумішшю раз на тиждень, проте кожен раз дозу потрібно буде подвоювати. Підгодівлю потрібно перервати, якщо рослини стануть занадто швидко витягуватися.

Що потрібно зробити перед розсадою помідорів?

Фитофтору потрібно добре обробити за пару днів перед посадкою в теплицю або відкритий грунт. Для цього зробіть наступне: у трьох літрах гарячої рідини розчиніть мідний купорос і борну кислоту. Той і інший порошок беріть буквально на кінчику ножа, потім охолодженим розчином обприскуйте рослини перед висадкою. Робіть це вранці або ввечері.

Коли висаджувати помідори у відкритий ґрунт?

Коли висаджувати помідори на розсаду: строки сівби насіння та висаджування рослин в грунт

Тепер варто поговорити детальніше про те, коли висаджувати помідори на розсаду у відкритий грунт. Перше, що ви повинні знати, – це географічне положення і сорт рослин. До моменту висадки середньодобова температура на вулиці вже повинна встановитися на рівні дванадцяти градусів Цельсія і не нижче. Розсада помідорів буде готуватися до висадки, коли вона досягне 20-25 сантиметрів у висоту і на ній з’являться сім-дев’ять відмінно розвинених листочка. Все це про невытянувшейся розсаді, якщо у вас розсада на момент висадки вже переросла ці показники, то не варто зволікати.

Зараз розглянемо терміни висадки розсади для центральних і південних регіонів Росії:

 • Ранні сорти помідорів. Якщо ви проживаєте на півдні Росії і вирощуєте ранні сорти помідорів, то висаджувати у відкритий ґрунт варто з 15 квітня до 1 травня. У центральних районах Росії розсаду слід висаджувати з першого по п’ятнадцяте травня.
 • Середньостиглі сорти помідорів. У південній зоні Росії даний тип рослин варто висаджувати в грунт з першого по п’ятнадцяте травня. Якщо ви живете в центральній частині РФ, то висаджуйте розсаду з 1 по 10 червня. Рослини, посаджені в квітні-травні, варто вкрити ще плівкою, тому що погода зовсім нестійка навесні і може відбутися різке похолодання. Плівку ви зможете зняти в червні, коли негода відступить остаточно.
 • Вибираємо ділянку для посадки

  Знайте, помідори – світлолюбні рослини, тому для їх вирощування потрібно вибирати сонячне місце, бажано на південній стороні, і ще непогано б захистити від холодних вітрів. Рослини не виносять підвищену вологість, тому забороняється їх садити на сирих ділянках, де протікають неподалік грунтові води.

  Для високої врожайності підійде легка грунт з нейтральною або слабокислою середовищем. Оптимальний рН землі для зростання помідорів – 6-6,7. Найкращий варіант – це суглинистий грунт, куди додаються регулярно мінеральні і органічні добрива.

  Варто звернути також увагу на те, які до цього культури росли на цій ділянці. Краще всього, якщо попередниками були коренеплоди, боби або ж зелені культури. Не вибирайте ділянку, де перед цим росла картопля, перець, баклажани і фізаліс, бо існує висока ймовірність, що розсада помідорів може підхопити фітофтороз.

  Читайте також:  Стрічкове мереживо гачком — опис техніки в’язання зі схемами і моделями для початківців з відео

  Готуємо город для посадки

  Не поспішайте робити грядки, адже потрібно спочатку підготувати город, якщо ви хочете, що рослини дали максимальний урожай. Грунт потрібно обробити розчином мідного купоросу або ж хлорокисью міді. Готувати суміш необхідно так: столова ложка препарату на десять літрів води. Город поливайте так: на квадратний метр грунту повинно йти приблизно 1-1,5 літра розчину. Після цього потрібно удобрити грунт. На кожен квадратний метр додавайте органічні і мінеральні добрива. Органічне добриво готується так: візьміть відро гнойового перегною, додайте відро торфу, а також ще внесіть відро деревної тирси. Мінеральне добриво готується так: пара ложок суперфосфату додавайте в столову ложку сульфату калію або візьміть пару стаканів деревної золи. Після удобрення грунту її потрібно ще перекопати, а після полити гарячим розчином марганцівки з розрахунку 3-4 літра сміли на квадратний метр. Грунт необхідно підготувати за п’ять-шість днів до висадки розсади.

  Безпосередня висадка помідорів

  Коли висаджувати помідори на розсаду: строки сівби насіння та висаджування рослин в грунт

  Розсаду краще висаджувати у похмурий день. Якщо у вас вдома сонячна погода, то почекайте вечора, щоб за ніч розсада трохи зміцніла на новому місці і стала нормально переносити сонце.

  Схема висадки залежить від сорту помідорів, їх зростання і системи поливу. Висаджувати рослини треба так, щоб вони не заважали розвиватися одне одному. У кожного томату має бути достатньо повітря і сонячного світла. Середньорослі помідори висаджують на відстані півметра один від одного, а міжряддя при цьому становить приблизно шістдесят сантиметрів і більше.

  Якщо у вас низькорослі сорти помідорів, то садіть їх на відстані сорока сантиметрів один від одного, а між рядами залишайте ще приблизно п’ятдесят сантиметрів.

  Процес посадки розсади:

 • Розсаду перед посадкою в грунт необхідно добре полити, щоб суттєво полегшити процес вилучення рослини з шухлядок або горщиків. Так ви знизите шанс пошкодження кореня при пересадці.
 • Лунки під помідори необхідно робити глибиною на штик лопати. Перед висадкою лунки потрібно наповнити водою і почекати, поки вона вся вбереться.
 • Коли готові лунки, акуратно витягуйте розсаду і вертикально углубляйте її в землю.
 • Корінь трохи присипайте землею, а навколо стебла ще варто розсипати компосту або перегною, що перегнил вже. Лунку присипайте грунтом, утрамбовывайте її і поливайте водою. Приблизно на кожну рослину потрібно витратити літру або два літри води.
 • Біля кожної рослини потрібно відразу ж встановити кілочки для підв’язування. Низькорослих сортів підійдуть кілочки заввишки п’ятдесят сантиметрів, а середньорослих помідорів – кілочки вісімдесят сантиметрів. Варто відразу сказати, що підв’язувати помідори краще всього не до кілочків, а до дуг або спеціально натягнутого дроту. Краще для підв’язки застосовувати синтетичний шпагат.
 • Після висадки розсади помідори краще накрити прозорою плівкою. Як тільки розсада вкорениться і на вулиці буде тепло, плівку можна знімати.
 • Поки розсада приживеться, її не потрібно поливати. На адаптацію помідорів зазвичай потрібно вісім-десять днів. Після закінчення даного терміну можна проводити перше зрошення, а через два тижні після посадки помідори можна і підгорнути.
 • Корисні поради від досвідчених садівників

  Коли висаджувати помідори на розсаду: строки сівби насіння та висаджування рослин в грунт

  Хочете, щоб ваша розсада прижилася на новому місці, не хворіла, добре росла і плодоносила? Тоді заколювати розсаду просто необхідно! Робіть це з початку березня, саджанці ви можете просто виносити на балкон, особливо якщо на вулиці ще лежить сніг і низька температура. Так помідори звикнуть до негоди і їм буде не страшний сильна злива або різкі перепади температур.

  Якщо ви новачок в городній справі, але бажаєте зрозуміти, що до чого, не варто поспішати. Поспілкуйтеся зі знайомими дачниками, розпитайте у них все детально про городній справі, щоб ваш перший млинець не був комом.

  Найважливіше, що не треба ніколи забувати: чи любите рослини, проявляйте до них турботу і завжди стежите за їх станом, будьте уважні. Все живе відчуває ставлення до себе, і у відповідь на вашу любов і турботу у вас буде рясний урожай помідорів.

  Слідуйте всім вищезазначеним рекомендацій і порад, тоді ви зможете виростити смачні помідори, які не зрівняються з покупними. Ви зможете порадувати рідних і близьких людей свіжими овочами просто з городу, в яких немає консервантів і яких-небудь добавок – все натуральне, екологічно чисте і безпечне.

  Насолоджуйтеся соковитими і стиглими помідорами, які виростите самі, все літо, а після можна зробити гарну консервацію на зиму.

  DvaGusya