Кращі сорти буряків

Буряк є овочевою культурою, вирощуванням якої люди стали займатися два тисячоліття тому. Вона володіє унікальною здатністю швидко акліматизуватися в умовах теплого, так і холодного клімату. Буряк невибаглива, доглядати за нею легко. Селекціонерами виведено багато різновидів цього овоча, що відрізняються термінами дозрівання, зовнішнім виглядом, смаком, врожайністю та іншими характеристиками. Про кращі сорти буряків читайте у статті.

Трохи історії

Цукрові буряки, як один з видів рослини, знали ще стародавні люди. Про це свідчать археологічні розкопки: вчені знаходять сліди скам’янілих насіння культури. Про існування цього коренеплоду першими дізналися в країнах Середземномор’я та Азії. Давно, в період зародження буряків як культури, люди вживали тільки листя, а корінь використовували для лікувальних цілей. Пізніше, коли овоч був завезений торговцями в Європу, його користь і тут оцінили дуже високо.

Кращі сорти буряків

З часом люди дізналися, що буряк можна давати тваринам. Так, німецькі селекціонери в XVI столітті вивели кормові сорти буряка. А ось до появи столових і цукрових було ще далеко. Відомо, що навіть Наполеон докладав зусиль для виведення цукрових сортів буряків, так як він мріяв про руйнування торгівлі англійців цим продуктом. Але виробництво видобутку цукру з цього овоча довго ще залишався дорогим процесом. У нашій країні солодке ласощі було непомірно дорогим задоволенням, його вживання могли дозволити собі тільки люди вищих станів.

Види буряків

На сьогоднішній день всю буряки, які вирощують люди, умовно розділили на чотири великі групи. Кожна з них має свої сорти і гібриди.

Кращі сорти буряків

  • Столовий буряк – це як раз той овоч, який вирощують в домашніх господарствах для задоволення потреб сім’ї. У даній статті про її сортах і піде мова. Коренеплоди цього виду бувають різних розмірів і кольорів. Їх відрізняє солодка на смак, соковита м’якоть, в якій відсутні прожилки і ворсинки.
  • Кормовий буряк – її вирощуванням займаються фермери, так як вона йде на корм худобі. Овочі мають великі розміри, багаті вмістом клітковини, за формою бувають круглі, конічні, овальні; за кольором – від жовтого до бордового.
  • Цукровий буряк вирощують її рільники на величезних площах. Коренеплоди потрібні у великих обсягах для виробництва цукру та іншої продукції. Цей коренеплід відрізнити легко: у нього білий колір і подовжена конічна форма.
  • Листова буряк – ця різновид багата корисними речовинами. Відрізняється великою бадиллям, яку можна вживати в їжу. За смаком нагадує шпинат. У стебел буває білий, рожевий, помаранчевий, жовтий, бордовий колір.
Читайте також:  Як позбавитися від запаху в пральній машині — кращі народні способи з описом

Ранні сорти буряка: опис

Всі столові овочі даного виду за термінами дозрівання діляться на три групи: ранні, середні, пізні. У деяких сортів буряків, за відгуками городників, придатні для вживання не тільки коренеплоди, але й бадилля, особливо молода. Її використовують для приготування щів і салатів. Це одні з перших вітамінів навесні зі свого городу. Буряки ранніх сортів швидко зростає і дозріває. Її вживають в свіжому вигляді без всякої термічної обробки. Урожай можна збирати через 2,5-3 місяці. Але у цих овочів є істотний недолік: вони мало зберігаються, їх не залишають на зиму. Однак велика і перевага ранньої буряків: вона дозріває тоді, коли інших овочів ще немає. Опис деяких сортів приведено нижче в статті.

Червоний куля

Ця буряк швидко дозріває, для цього процесу їй достатньо від 35 до 100 днів. Свою назву овоч отримав завдяки круглій, як куля, формі. Його вага сягає 500 р. Всередині і зовні буряк пофарбована в червоний колір. Соковитий м’якуш має ніжний, солодкий смак. У цього сорту відсутня кучерявість, він стійкий до морозу і спеки.

Кращі сорти буряків

Єгипетська плоска

Цей сорт буряка відрізняється високою врожайністю і відсутністю цвітушності. Плоди мають овальну форму з приплюснутостью в центрі і рівномірним червоно-фіолетовим забарвленням. У ніжної і соковитої м’якоті рожевий відтінок. Вага коренеплоду досягає 300 м, іноді овоч виростає до 1,5 кг. Період дозрівання триває від 80 до 100 днів. Плоди при зберіганні зберігають свій смак і вигляд.

Ліберо

У цього сорту буряків дозрівання відбувається на 80-е добу після появи сходів. Плоди червоного кольору мають округлу форму, гладку шкірку, чудовий смак і однакові розміри. Їх поверхня вирівняна. Середня вага одного коренеплоду – 220 р. У щільній м’якоті відсутня кольцеватость або вона виражена вкрай слабко. Цей коренеплід воліє вологий грунт.

Буряк середньостиглих сортів

Ці овочі добре пристосовані до посіву на зиму. Безболісно переносять посушливе літо при відсутності води. Коренеплоди цих сортів довше зберігаються, не втрачаючи товарного вигляду. Нижче представлені характеристики сортів буряків з середніми термінами дозрівання.

Бордо

Цей сорт в Росії найпоширеніший. Його культивують у нашій країні більше століття. Перевагою буряків є здатність рости і плодоносити на будь-яких видах грунту. Овоч володіє гарним смаком завдяки великій концентрації цукру і має темно-червоний м’якуш. Цей сорт вважають одним з найбільш корисних. Якщо посіяти буряк влітку, термін її зберігання складе п’ять місяців. Це є непоганим показником для цього сорту. Овочі придатні для переробки будь-якого виду. Урожай збирати легко, так як коренеплоди занурені в ґрунт наполовину. Якщо посів здійснити перед настанням зими, то у весняний період овочі будуть добре переносити поворотні заморозки.

Читайте також:  Вирощування кабачків — як і коли правильно висаджувати, підживлення, боротьба з хворобами та шкідниками

Кращі сорти буряків

Детройт

Термін дозрівання цього сорту буряків складає трохи менше трьох місяців (115 днів). Кущі мають середню висоту. Форма коренеплодів кругла, їх поверхня гладка, забарвлення яскраво-червона. Маса невелика – 200 р. Ця буряк соковита і дуже смачна. Плодоносить регулярно і стабільно. Невибаглива у вирощуванні, нестійка до утворення стрілок, добре плодоносить і зберігається.

Буряк пізніх сортів

Дані коренеплоди стійкі до осінніх і весняних заморозків, спеки і перепадів температур. Вони характеризуються великим терміном зберігання. Якщо помістити буряк пізніх сортів в прохолодну комору або льох, вона пролежить без зміни смакових якостей і товарного вигляду аж до збору врожаю наступного року. Але у цих овочів є недолік: дозрівають довго. Однак при розгляді, з іншого боку, це може обернутися користю, так як пізні сорти буряків складають вітамінну базу в зимовий період і особливо ранньою весною, коли не виросли ще інші овочі. Пізню буряк фахівці рекомендують вирощувати в теплому кліматі.

Ренова

Час дозрівання даного сорту буряків настає пізно, через 110 днів після перших сходів. Коренеплоди мають циліндричну форму і рожеве забарвлення. Їх поверхня гладка, рівна. У соковитій м’якоті пружна консистенція і немає кілець. Врожайність з року в рік висока, термін зберігання великий – півроку.

Кращі сорти буряків

Цитадела

У цього сорту трохи бадилля. Вегетативний період триває до 130 діб. У коренеплоду циліндрична форма, його довжина дорівнює 26 см, а маса – від 180 до 360 р. М’якоть має червоний колір, кільця в ній відсутні. Цю буряк вирощують на грядках в городі і в теплицях. Коренеплоди люблять світло і вологий грунт.

Кращі сорти для відкритого ґрунту

Такими є стійкі до цвітушності овочі, які рідко уражаються церкоспорозом, добре переносять спеку і засуху. Поливи і підживлення різними добривами, як органічними, так і мінеральними, для цих коренеплодів тільки вітаються. Овочі треба зберігати без всяких відходів. Прикладом улюблених сортів для вирощування на своїх грядках є: Борщова, Опольська, Одинпаросткова, Бордо та інші. Але кращим сортом буряків для відкритого грунту є Циліндра, як вважають багато городників. Однак кожен овочівник вибирає певний сорт в залежності від своїх уподобань.

Одинпаросткова

Це пізній сорт, він не потребує в проріджуванні. Через чотири місяці після того, як з’являться сходи, настає повна зрілість. Коренеплоди мають плоскоокруглу форму, їх маса досягає 240-580 р. Приємна на смак буряк має соковиту м’якоть темно-бордового кольору. Цей сорт зберігається до п’яти місяців. Для вирощування овочевої культури використовується тільки касетна розсада. Це пов’язано з тим, що насіння має єдиний корінь. Буряк володіє середньою стійкістю до израстанию, але високою до хвороб сорти. Якщо забезпечити правильний догляд за коренеплодами, з одного гектара можна зібрати тонну овочів.

Читайте також:  Як підшити брюки вручну і на швейній машинці з допомогою стрічки або потайного шва з відео

Кращі сорти буряків

Циліндра

Ці коренеплоди дозрівають пізно. Вони мають незвичайну для свого виду культури форму: веретеновидную, циліндричну. Довжина такої буряків варіюється від 25 до 32 див. Овоч без запаху, з приємним смаком і яскравим м’якоттю під колір марганцівки. Цей сорт найбільше підходить для зимового зберігання, який триває від семи до дев’яти місяців. Коренеплід зберігає смакові якості, корисні властивості і товарний вигляд. Багато городники вважають Циліндру кращим сортом буряків. За відгуками, це стійка до спеки і поворотних заморозків у весняний період культура. При великому змісті живлення в грунті може обдарувати свого господаря високим урожаєм: з площі ділянки 10 м2 збирають 120 кг буряків.

Борщова

Ця буряк належить до середньостиглих сортів: від появи сходів до збору врожаю проходить від трьох до трьох з половиною місяців. Коренеплоди мають однаковий розмір, їх шкірка тонка, соковита м’якоть темно-малинового кольору. Овочі цього сорту ростуть і дозрівають навіть в таких умовах, які вважаються несприятливими. Якщо їх періодично підгодовувати, то і тут можна зібрати до дев’яти кілограмів овочів з квадратного метра ділянки. При сівбі буряків влітку стрілки не утворюються. Якщо цю процедуру провести перед настанням холодів, в листопаді, добре перезимує. Зберігається довго, до самої весни.

Самі солодкі сорти буряків

В залежності від використання городники вирощують різні сорти коренеплодів, але всім хочеться мати на своєму городі солодку буряк. Ось деякі її сорти:

Кращі сорти буряків

  • Браво – ця буряк вважається однією з найбільш солодких. Коренеплоди досить великі, досягають у діаметрі 18 см, вага – від 300 до 700 р. Овочі володіють високою врожайністю: можна зібрати сім кілограмів з ділянки площею один квадратний метр. Коренеплодів не страшна негода, за ними легко доглядати. Овочі чудово зберігають свої смакові і товарні якості при тривалому зберіганні. Їх вирощують у регіонах з різним кліматом.
  • Мулатка – цей сорт також відноситься до числа самих солодких овочів цього виду. Насіння володіють високою схожістю, а коренеплоди – приємним смаком, вирівняною поверхнею, приблизно однаковим діаметром (10-12 см), округлою формою. У м’якоті відсутня кільцювання. Маса однієї буряків становить від 200 до 350 р. Цей сорт характеризується високою врожайністю: шість кілограмів плодів з одного квадратного метра площі.
DvaGusya