Квіти примула: фото, опис, посадка і догляд домашніх умовах

Квіти примула відносяться до сімейства Первоцветные. У природі їх можна зустріти в Африці, Європі, Центральній Азії та на Близькому Сході. Навесні ця квітка одним з перших з’являється з-під снігу. У Греції примула завжди вважалася лікувальною рослиною. А німці в давнину вважали, що примула – це ключ. В Європі ця рослина з’явилася в 16-му столітті. Але особливо люблять квітка примули в Англії. Там проводяться щорічні виставки цих первоцвітів. Це приголомшливе видовище, яке обов’язково потрібно відвідати.

Опис

Сімейство цих квітів налічує близько п’ятисот видів. Воно вважається одним з найчисельніших серед інших первоцвітів. Найбільш комфортно примула почуває себе поруч з водою, біля берегів річок і потічків.

Що стосується опису зовнішності, то почати, мабуть, слід з листя. У примули прямі ланцетоподібне листя, які у різних видів може відрізнятися. Їх відтінки варіюються від сірувато-зеленого до темно-зеленого. Квітки найчастіше поодинокі, розташовані на стеблинках без листя. Суцвіття можуть бути різними, все залежить від обраного сорту. Є у рослини і плоди – кулясті або циліндричні многосемянки. В домашніх умовах квітка примула може вирощуватися і в саду.

Квіти примула: фото, опис, посадка і догляд домашніх умовах

Посів насіння

Якщо ви плануєте сіяти примулу, то заздалегідь закопайте в грунт ящики. З-за того, що насіння цієї рослини швидко втрачають схожість, садити їх треба відразу після збору. В іншому випадку молодих квіточок чекати не потрібно.

Однак куплені в магазині насіння можна садити іншим способом.

Висадка проводиться на початку лютого в спеціальний субстрат. Поглиблювати насіння не потрібно, достатньо лише просто розкласти їх по поверхні. До складу ґрунту повинні входити:

 • Дві частини листової землі.
 • Одна частина піску.
 • Одна частина дернової землі.
 • Насіння розкладаються таким чином, щоб на одному квадратному сантиметрі розташовувалося не більше п’яти насіння. Ємність, куди був висаджений посадковий матеріал, потрібно загорнути в щільний поліетилен і відправити у морозильну камеру на три або чотири тижні. Температура не повинна бути вище або нижче -10 градусів. Це свого роду стратифікація. По закінченню цього часу ємності потрібно поставити в світле місце, але так, щоб на них не потрапляли прямі сонячні промені. Через деякий час почнуть з’являтися перші сходи. Слідкуйте за тим, щоб грунт не пересихав.

  Найкраще насіння проростає при температурі повітря +18 градусів. Коли перші сіянці почнуть показуватися, потрібно на деякий час відкривати плівку, щоб вони починали загартовуватися. Через два тижні молоді паростки можуть перебувати зовсім без укриття.

  Але це ще не все, що потрібно дізнатися про квітку примула. Як доглядати за ним, щоб забезпечити максимально комфортні умови – далі у статті.

  Квіти примула: фото, опис, посадка і догляд домашніх умовах

  Розсада

  У квітів примула посадка і догляд вимагає великої витримки. Справа в тому, що сіянці ростуть дуже повільно. Після висадки насіння можуть бути пересаджені у відкритий грунт тільки через два роки. Весь цей час квітка примула вимагає ретельного догляду. В першу чергу, це пікіровка. Як тільки ви помітили, що сіянці почали сильно розростатися, потрібно прорідити їх з допомогою пінцета. І, звичайно, не давайте грунту пересихати, регулярно поливайте.

  Читайте також:  Ліквідатор від бур’янів — інструкція по застосуванню засобу

  Освітлення для квітки

  Примула (фото кольорів – далі в статті) дуже любить добре освітлені приміщення. Тільки не можна, щоб на її ніжні листочки потрапляли прямі сонячні промені. Тому домашній квітка примула добре себе почуває на вікнах, що виходять на захід чи схід, щоб в особливо спекотні години сонце було з іншого боку. Можна спробувати розмістити горщик і на північній стороні, якщо вікна досить великі.

  Температура

  Для квітки примула догляд в домашніх умовах передбачає і контроль температури повітря в приміщенні. Це пов’язано з тим, що рослина не тільки не любить палючого сонця, але і погано переносить високу температуру повітря. Тому господареві потрібно стежити за тим, щоб в кімнаті, де росте примула, температура не була вище +20 градусів. А в період цвітіння потрібно знижувати температуру ще на чотири градуси. Це потрібно для того, щоб рослина як можна довше радувало своїм яскравим цвітінням.

  Квіти примула: фото, опис, посадка і догляд домашніх умовах

  Полив

  У квітки примула (фото – у статті) догляд в домашніх умовах передбачає особливий полив. Необхідно стежити за тим, щоб рослина отримувала достатньо вологи. Якщо починає пересихати верхній шар грунту, поливати потрібно потроху кожні 2-3 дні. Трохи збільшують полив під час цвітіння. У цей період вичікувати кілька днів не треба. Поливати рослину потрібно, як тільки верхній шар грунту почав підсихати. В цей період рослина витрачає багато сил на цвітіння, значить, потребує більшої кількості вологи.

  Воду потрібно готувати заздалегідь. Виберіть окрему ємність, в якій будете відстоювати воду для кожного наступного зволоження. І будьте акуратні, рідина повинна потрапляти тільки під корінь і ні в якому разі не на листя. Інакше це може призвести до їх загнивання. Якщо ви не впевнені у своїй обережності, то краще лийте воду в піддон або користуйтеся методом занурення.

  Квітка примула кімнатна догляду не вимагає спеціальних процедур по зволоженню повітря або листя. Їй цілком достатньо тієї вологи, яку вона отримує при регулярному поливі.

  Квіти примула: фото, опис, посадка і догляд домашніх умовах

  Підгодівля

  При вирощуванні квітки примула в посадці і догляду (фото рослини – у статті) потрібно не забувати про добривах, навіть якщо ви займаєтеся кімнатною рослиною. Робити це потрібно два рази в рік.

  Перший раз – в кінці червня. Вам знадобляться органічні добрива, з цією метою можна використовувати розчин води і пташиного посліду. А другий раз – в середині серпня. У другій другий раз вам знадобиться 0,1 % водний розчин аміачної селітри.

  Не забувайте і про обрізання, хоча у примули і немає великих пагонів, цей процес ігнорувати не варто. Головне завдання квітникаря – вчасно зрізати або ж відщипувати зів’ялі квітконоси, оскільки вони не тільки блокують можливість розвитку таких квіток, але й відбирають у рослини життєві сили. І, звичайно, будь-які пожовклі або підсохлі листя потребують негайно видалити.

  Пересадка

  Кожен рік, коли рослина припиняє цвісти, його потрібно пересадити. Для цього вам не знадобиться дуже живильний грунт, це видно по особливостям добрива рослини. Найбільш придатною буде поєднання таких компонентів, як пісок, дернова і листова земля, а також перегній. Кожен компонент повинен міститися в субстраті в рівних частинах. Є ще один варіант складу грунту: три частини компосту і з однієї частини торфу і піску. Якщо ви вирішили вирощувати примулу мягколистную, то їй знадобиться менш кислий грунт. Для неї склад трохи зміниться:

  • пісок – одна частина;
  • дернова і хвойна земля – по одній частині;
  • листяна земля – дві частини.
  Читайте також:  Виготовлення сходів своїми руками

  Квіти примула: фото, опис, посадка і догляд домашніх умовах

  Живцювання

  Таким способом зазвичай розмножують ті рослини, у яких є всього одна розетка. Підготуйте ємність невеликого розміру і заповніть її торфом, а зверху насипте шар піску (2 см). Від дорослої рослини потрібно відокремити аркуш, на якому також буде присутній черешок і одна жива нирка. Сама ж листова пластина зрізається на 1/2, але так, щоб ніяких рваних країв не виходило. Для цього краще використовувати добре заточені ножиці або ніж.

  При посадці черешка слідкуйте за тим, щоб в землю він входив під невеликим кутом, а нирка обов’язково дивилася вгору. Поглиблювати держак потрібно на 1 див. Ємності, куди були висаджені живці, потрібно віднести у світлу кімнату, де температура повітря була б не нижче і не вище 18 градусів. Слідкуйте за тим, щоб грунт дуже не пересихала, регулярно здійснюйте полив.

  Процес вкорінення буде проходити досить довго і тільки через 80-100 днів вони добре закріпляться в землі. По закінченню цього часу можна сміливо розсаджувати живці в нові горщики з оновленим складом грунту:

  • 4 частини листяної землі;
  • 2 частини перегною;
  • 1 частина піску.

  До цього часу на здорових саджанцях з’являється вже як мінімум за три справжніх листочка. А вже через півроку квітка примула, догляд в домашніх умовах описаний вище, покаже вам свої перші квіточки.

  Квіти примула: фото, опис, посадка і догляд домашніх умовах

  Поділ куща

  Поділ куща проходить тільки після закінчення цвітіння. Коли всі зів’ялі квіточки будуть видалені, потрібно поставити горщик в затінене місце і проводити періодичне зволоження ґрунту так, щоб навіть верхній шар ґрунту не починав підсихати. Коли через деякий час починають відростати стебла, дорослі кущі ділять на декілька частин. І після цього їх висаджують у завчасно підготовлені скриньки, не надто поглиблюючи. Потім молоді кущики потрібно накрити склом і поставити в добре освітлене місце з теплим повітрям.

  Завдання садівника – стежити за тим, що рослини пішли в ріст. Це буде сигналом до того, що їх пора пересаджувати в окремі горщики. А через місяць можна вибирати горщики побільше, з діаметром до 13 сантиметрів.

  Не забувайте видаляти старі листя. Молоді кущики потребують підгодівлі мінеральними добривами.

  Після роботи з цією рослиною обов’язково треба добре вимити руки. Оскільки досить часто зустрічаються випадки, коли після контакту з листям примули на шкірі людей з’являються різні подразнення. Особливо це стосується тих, у кого спостерігається підвищена чутливість шкіри. А щоб не ризикувати, можна просто убезпечити руки, надівши гумові рукавички.

  Хвороби і шкідники

  Досить часто садівники зустрічаються з такою проблемою, як пожовтіння листя. На це є кілька причин:

 • Занадто висока температура повітря в приміщенні, де розташовується горщик з квіткою.
 • Занадто низька вологість повітря.
 • Перезволожений грунт може стати причиною такої недуги.
 • Садівник може перестаратися з добривами.
 • Використання свіжої води.
 • Читайте також:  Як відмити зеленку з лінолеуму — з допомогою народних або промислових засобів

  Щоб якомога швидше вилікувати рослину, потрібно проаналізувати власні дії і викорінити причину проблеми.

  Ще одне серйозне захворювання, яке турбує багатьох садівників, – сіра гниль. Примулу така хвороба наздоганяє в тих випадках, коли на її листя потрапляє вода при поливі або ж вологість повітря в тій кімнаті, в якій знаходиться рослина, дуже висока. А також господар повинен стежити за тим, щоб між поливами верхній шар землі в горщику встигав підсихати.

  При високих температурах повітря під час цвітіння можуть в’янути суцвіття. Щоб позбутися цього, потрібно трохи знизити температуру повітря в кімнаті, хоча б на період цвітіння.

  Сухість повітря, недостатні поливи або ж високі показники температури повітря можуть стати причиною того, що рослина почне скидати бутони.

  Головними ворогами примули серед комах вважається попелиця і павутинний кліщ. А підвищує ризик їх появи підвищена температура повітря.

  При вирощуванні примули садової рекомендується обробляти рослина бордоською рідиною. Вона є не лише засобом для боротьби з шкідниками і хворобами, але і хорошим способом профілактики. У весняний період домашні квіти можна обробити однопроцентним розчином. Але для цього краще винести їх на відкрите повітря або нежитлове приміщення.

  Квіти примула: фото, опис, посадка і догляд домашніх умовах

  Властивості примули

  Ми представили примулу квітка, фото, догляд правила вирощування, а тепер потрібно згадати про її корисні властивості, яких досить багато.

  У примулі – велика концентрація марганцю. В наземній частині досить багато вітамінів, а в коренях міститься велика кількість ефірної олії, сапонінів і глікозидів. Листя примули досить часто використовують в кулінарії в якості інгредієнтів для різних салатів, готують жарке і супи. Дуже корисна примула у весняний період, коли організм ослаблений і потребує вітамінів. Це пов’язано з тим, що в цій рослині міститься багато аскорбінової кислоти та каротину. За кількістю останнього, до речі, примула може навіть позмагатися з морквою.

  У їжу можна вживати не тільки свіжі частини квітки, але і сушені. Вони містять у собі не менше вітамінів. Можна приготувати відвар з листя і коренів примули, особливо ефективне таке народне ліки при захворюваннях верхніх дихальних шляхів.

  Також ця рослина досить ефективно в якості сечогінного засобу. Часто лікарі рекомендують пити різні настої тим, хто страждає від захворювань нирок і сечового міхура. Застосовує її і при ревматизмі як хороше знеболювальне.

  Тим, хто страждає від безсоння, схильний до нервових зривів, рекомендують вживати настої з листя примули. Їх також можна пити і полоскати горло при ангіні та різних захворюваннях верхніх дихальних шляхів.

  Настоянка з кореня квітки примули добре допомагає при ударах і зовнішніх крововиливах.

  Як бачимо, практично кожна частина квітки є складовою того чи іншого лікарського засобу. Причому, мова йде не тільки про народній медицині.

  З обережністю слід приймати такі препарати жінок на ранніх термінах вагітності, а по можливості краще від них зовсім відмовитися.

  Також заборонена примула при індивідуальній непереносимості цього компонента.

  У будь-якому випадку перед застосуванням потрібна консультація лікаря.

  DvaGusya