Лобелія ампельна: посадка й догляд, фото

Лобелія – декоративне квітуча рослина, що відноситься до однойменного роду сімейства Колокольчіковие. Ці квіти надзвичайно декоративні: лобелію називають квітучим хмарою. Існують як кущові її сорти, так і ампельні лобелії. Про них буде розказано в статті.

Загальні відомості, опис виду

До роду Лобелії відносяться не тільки трав’янисті рослини, але й кущі. Назва йому було дано на честь вченого 16-17-го століть Маттіаса де Наповнююча Обеля, ботаніка і придворного медика Якова І, короля Англії.

Лобелія, яку квітникарі вирощують у нашій місцевості, як правило, являє собою різні форми і сорти одного з видів – лобелії эринус, або ежевидной (вона ж лобелія садова). Це невелике, невисока рослина, відрізняється пишним цвітінням. Її дрібні квітки найчастіше синьо-блакитні або фіолетові, але зустрічаються також малинові і білі різновиди. Пишне цвітіння настільки, що може повністю приховувати зелень. При відповідному догляді воно триває досить довго – з травня по вересень. Квіточки дрібні, не більше 1-2 см в діаметрі. Вони двогубі, зигоморфні. В верхній губі – два дрібніших зрощених пелюстки, у нижній – три більш великих.

Пагони рослини – тонкі, ніжні, сильно розгалужені, густо вкриті листям. Листочки довгастої форми, дрібні, ніжно-зеленого кольору. Залежно від форми, рослина може мати вигляд пишного куща або каскаду з пишних квітучих пагонів.

Форми рослини

Виділяють кілька форм рослини. Перші чотири з них – кущові, остання – ампельна:

 • Лобелія Erecta, або прямостоячий, – колоновидна форма, виростає до 25 див.
 • Лобелія Diffusa, або розлога, – повністю відповідає своїй назві, має довгі розгалужені стебла до 30 см в довжину.
 • Лобелія Compacta, як зрозуміло з назви форми, має компактний вигляд. Стебла прямі, до 20 см у висоту.
 • Лобелія Pumila – карликовий вигляд, найдрібніша з форм. Виростає не вище 12 див.
 • Лобелія Pendula – плетиста рослина з вільно звисаючими стеблами до 35 см в довжину. Використовується для вирощування в підвісних горщиках і кашпо.
 • Лобелія ампельна може також позначатися на упаковці як каскадна. Як правило, якщо на пакетику насіння присутній напис «эринус», мова йде про кущових різновидах.

  Сорти

  Нижче коротко описані найпопулярніші з сортів лобелії ампельної з фото:

  • Red Cascade (Червоний каскад) – сорт з малиновими квітками. Пагони довгі, довгі, до 35 см в довжину.
  Читайте також:  Трафарети для стін під фарбування: фото декору

  Лобелія ампельна: посадка й догляд, фото

  • Fountain Blue (Блакитний фонтан) – ніжно-блакитні квітки, в середині – білий вічко. Пагони множинні, до 35 см завдовжки.

  Лобелія ампельна: посадка й догляд, фото

  • Sapphire (Сапфір) – квіточки яскраво-синього забарвлення з білими плямками на нижніх пелюстках.

  Лобелія ампельна: посадка й догляд, фото

  Купуючи насіння для посадки лобелії ампельної, слід мати на увазі, що її сортів з жовтими, червоними, оранжевими квітками не існує. Тому, якщо продавець запевняє вас в зворотному, не варто йому вірити.

  Умови, сприятливі для вирощування

  Лобелія садова – однорічник. Вона світлолюбна, але при цьому тіньовитривала, досить стійка до холоду. Любить полив, але не переносить перезволоження і може загнити. Тут дуже важливо знайти баланс, тому що при недостатньому поливі рослина просто перестає цвісти. Тому необхідно стежити, щоб грунт завжди був трохи вологим. Особливо це важливо в літню спеку.

  Грунту для посадки лобелії кущової (фото рослини можна побачити нижче) або будь-якого іншого виду повинні бути добре дренованими, середньої вологості, супіщаними або суглинними. Місце для вирощування в саду краще вибирати відкрите, так як рослина любить яскраве розсіяне світло. При цьому воно не переносить прямих сонячних променів, тому бажано, щоб в самий жаркий час дня рослини перебували в тіні.

  Лобелія ампельна: посадка й догляд, фото

  Вирощування з насіння

  Вимоги до умов вирощування, посадки, догляду за лобелією ампельної практично нічим не відрізняються від таких для інших форм рослини. Плід дозріває у вересні-жовтні. Він являє собою двухгнездную коробочку. У ній міститься безліч дуже дрібних насіння, не більше 0,6 мм в діаметрі. Вони гладкі і блискучі, від світло – до темно-коричневого кольору (у сортів з білими квітками – кремового).

  Насіння лобелії, так само як і петунії, з-за того що вони дуже дрібні, не можна закладати глибоко в грунт, інакше вони не зійдуть. Їх змішують з піском і як би «солять» цією сумішшю землю, щоб рівномірно розподілити по поверхні. Квітникарі радять й інший спосіб: змочіть у воді зубочистку, потім занурити в насіння і неглибоко – в грунт. Сіяти насіння можна відразу в ті ж ємності, в яких лобелія буде рости і далі: горщики, ящики.

  Грунт під насінням повинна бути зволоженою, але пухкою, добре розім’ятої. Бажано змішати її з піском і кокосовим волокном. Зверху насіння обприскують з пульверизатора, після чого закривають поліетиленовою плівкою, пластиком, полікарбонатом або склом – будь прозорим матеріалом. Тримати їх слід там, де буде досить яскравого, але розсіяного світла.

  Читайте також:  5 найпотужніших пилососів — огляд популярних моделей з описом та фото

  До проростання насіння кришку слід щодня протирати від конденсату, щоб виключити появу гнилі і ураження розсади. Слід також провітрювати насіння по 10-20 хвилин вранці і ввечері. Оптимальна температура в приміщенні – 18-20 градусів. Проростають насіння в середньому на 10-й день після посіву. Знімають плівку ще через кілька днів, але робити це краще, поступово привчаючи ніжні паростки до кімнатної температури.

  Розсада

  Після проростання насіння і зняття плівки необхідно ретельно стежити, щоб земля в ємності не висихала. Коренева система у лобелії погано розвинена, та при пересиханні ґрунту паростки гинуть моментально.

  Вдень розсаду можна виносити на балкон або веранду, на ніч – якщо тільки температура не опускається нижче +15 градусів. Найголовніше для ніжної розсади – достатня кількість розсіяного світла, своєчасний полив і свіже повітря. В таких умовах вона швидко зміцніє. Від яскравих променів денного сонця паростки слід притіняти.

  Лобелія ампельна: посадка й догляд, фото

  Підживлення розсада зазвичай не вимагає. В крайньому випадку можна підгодувати місячні рослини універсальним добривом, розводячи його в 2-3 рази сильніше, ніж для дорослих.

  Висаджування розсади лобелії ампельної

  Посадка і догляд (фото рослин в окремих ємностях можна побачити нижче) надалі за підростаючими квітами будуть успішними, якщо дотримуватися обережності, адже розсада лобелії дуже ніжна. Пересадка проводиться в два етапи: спочатку кілька рослин переносять із загальної ємності в окремі, а потім вже висаджують у грунт. Пікірують паростки після появи 2-3 листочків. До цього часу зростаючі поруч юні лобелії часто сплітаються корінням. Ні в якому разі не варто роз’єднувати їх, щоб не пошкодити кореневу систему. Для перенесення кількох рослин можна використовувати звичайну чайну ложку. По досягненні паростками 6-7 см у висоту верхівки слід прищипнути, це стимулює ріст бічних гілок. Зацвітає лобелія ще в розсаді, до висадки на постійне місце.

  Лобелія ампельна: посадка й догляд, фото

  Другий раз рослини пересаджують не раніше кінця травня – початку червня, коли минула загроза заморозків. Для цього найчастіше використовують підвісні ємності, адже вся принадність кущової форми – в її спадаючих каскадом пишних стеблах, посипаних квітами. У підготовлені ямки, відстань між якими повинна бути 10-15 см, перевалюють за 3-4 маленьких рослини. Грунт, як і для розсади, повинен бути рихлим і не дуже родючим. Якщо зловживати азотними добривами, лобелія буде нарощувати зелену масу, але цвісти не стане.

  Читайте також:  Як зробити рулонні штори з шпалер — покрокова інструкція з фото і відео, відгуки

  Догляд за дорослим рослиною

  Крім поливу, свіжого повітря та сонячного світла потрібно забезпечити догляд за стеблами. Так, після першого цвітіння їх необхідно зрізати на висоті близько 5 см від поверхні грунту. Після цього лобелія піде в ріст, стане густіше гілкуватися і зацвіте ще рясніше. Пару разів за літо потрібно буде підгодувати квіти комплексним мінеральним добривом.

  Після відцвітання лобелії і дозрівання насіння можна зрізати стебла. Попередньо варто зібрати насіння, витрусивши їх з зрізаного рослини на газету і просіяти через сито.

  Залишати стебла неприбраними на зиму не рекомендується, адже інакше рослина може розмножуватися самосівом і порушити ваші плани. До того ж почнеться цвітіння значно пізніше, ніж при висаджуванні попередньо вирощеною розсади.

  Цікаві факти

  У стеблах лобелії ампельної або будь-який інший міститься отруйний молочний сік. У великих кількостях він може завдати шкоди здоров’ю, тому рослину слід тримати подалі від маленьких дітей.

  При цьому багато видів лобелії володіють лікувальними властивостями. Завдяки вмісту в них алкалоїдів вони використовуються в народній медицині при лікуванні серцево-судинних захворювань, астми, хвороб центральної нервової системи. Однак застосовувати їх самостійно, без консультації з лікарем, не варто. Це може бути небезпечно.

  Крім однорічній в садах можна іноді побачити і дворічні лобелії. Їх квітки, на відміну від лобелії эринус або лобелії ампельної, догляд за яким був описаний в нашій статті, можуть мати і яскраво-червоний колір. Ці види являють собою досить високі прямостоячі рослини, які мають лише віддалене подібність з лобелією эринус в будові квітки. Можна побачити, як виглядає така лобелія, на фото.

  Лобелія ампельна: посадка й догляд, фото

  Ампельна (посадка і догляд за нею були докладно описані) і кущова різновиди ніколи не досягають такої висоти, як двухлетники, – до 70-80 см і більше.

  Один з видів багаторічної лобелії носить назву Siphilitica, так як в давнину вважалося, що за допомогою цієї рослини можна вилікувати сифіліс. На жаль, це не більш ніж омана.

  Висновок

  Як можна було побачити з наданого матеріалу, не є особливо складним за такою квіткою, як лобелія ампельна, догляд. Фото, представлені в статті, наочно демонструють красу цих незвичайних рослин, які обов’язково винагородять господарів гарні умови яскравим рясним цвітінням.

  DvaGusya