Лохина садова: посадка і догляд

На присадибній ділянці вирощують як декоративні, так і плодові культури. У середовищі садівників популярні чагарники, які дають хороший урожай ягід. Одним з таких рослин є садова лохина. Звичайно, вона вимагає уваги до себе: потрібно правильно підібрати сорт рослини, приділити догляду за ним час, врахувати всі нюанси культивації.

Щоб збирати гарні врожаї смачної і корисної ягоди, потрібно ознайомитися з особливостями посадки та догляду за лохиною. Тонкощі цього процесу будуть детально розглянуті в нашій статті.

Загальна характеристика

Лохина садова (фото рослини представлено нижче) відноситься до сімейства Вересових. Батьківщиною цієї рослини є Північна Америка. Лохина дуже популярна в Канаді і США. Це родичка малини звичайної, яка поширена в країнах з помірним і холодним кліматом Північної півкулі.

Лохина садова: посадка і догляд

У дикій природі більше поширена саме лохина звичайна. Вона виростає як в Ісландії, так і в Середземномор’ї. У нашій країні ця рослина також часто зустрічається, у нього є безліч назв. Раніше вважалося, що ягода наганяє дурман і викликає охмеление, як від спиртного, від неї болить голова. Проте винуватець такого явища – багно, який часто росте поруч з лохиною в дикій природі.

Звичайна лохина – рослина середнього розміру. Її садовий вигляд більш високорослий. Рослина почали культивувати в Північній Америці, але сьогодні сорти малини садової, а також їх гібриди, поширені і в нашій країні. Їх вирощують в південних регіонах Росії, так і в кліматі середньої смуги.

Рослина відноситься до роду Вакциниум. До нього також відносяться такі кущі як брусниця, журавлина, чорниця. Однак у кожного з цих рослин є характерні особливості, якими вони відрізняються від лохини.

Кущ садового виду лохини досягає у висоту близько 2 м (звичайна дика лохина виростає до 1 м). Її ягоди відрізняються приємним кисло-солодким смаком, тому багато дачники хочуть посадити на своїй ділянці саме цей вид рослини.

Відгуки садівників

Якщо ви хочете вирощувати лохину на садовій ділянці, потрібно ознайомитися з деякими особливостями цієї рослини. Досвідчені дачники стверджують, що ця рослина вимагає до себе підвищеної уваги.

Коріння садового виду лохини мають мичкуваті структуру, прямостоячі гілки – циліндричну форму поперечного перерізу. Кора сірого або бурого забарвлення. Листя дрібні і жорсткі, ростуть в черговому порядку. Поверхня їх гладка. Листки мають довжину до 3 див. Верхівка їх округла, нагадує форму перевернутого яйця. На поверхні листя можна спостерігати восковий наліт, з-за чого вони набувають блакитнуватий відтінок.

Лохина садова: посадка і догляд

В період цвітіння на гілках з’являються квітки з п’ятьма пелюстками зубчастої форми, які спрямовані до землі. Вони мають рожевий або білий віночок у вигляді латаття. Після періоду цвітіння з’являються ягоди довгастої форми. Ягоди чорниці звичайної досягають в довжину 12 мм, їх вага не перевищує 1 р. Садова різновид відрізняється більш великими ягодами вагою від 10 до 25 р. Шкірка на ягодах тонка, покрита синюватим нальотом. М’якуш забарвлений в зелений колір. З одного куща збирають до 7 кг ягід.

Згідно відгуками, лохина садова, сорти якої культивувалися в Америці, не встигає визрівати в нашому кліматі. До настання холодів можна встигнути зібрати лише 30% врожаю, тому потрібно ретельно вибирати сорт чагарнику. Бувають ранньо – і середньостиглі різновиди, цілком годиться для вирощування в наших широтах лохина звичайна.

Сортове розмаїття

Сорти малини садової різноманітні, проте в нашій країні краще вирощувати північні високорослі різновиди, які відрізняються високою зимостійкістю.

Лохина садова: посадка і догляд

Такі сорти були виведені з північноамериканських видів шляхом схрещування з звичайної лохиною. До сортів, які можна культивувати в помірному і північному кліматі, ставляться такі різновиду:

  • Блугольд. Відрізняється середнім періодом дозрівання врожаю. Стійкий до холодів. Ягоди середнього розміру з кисло-солодким смаком.
  • Патріот. Високорослий сорт, який відрізняється середнім дозріванням. У висоту досягає 1,5 м. Ягоди великі з товстою шкіркою. Врожайність до 7 кг з куща.
  • Чиппева. Ранньостиглий сорт. Висота його становить 1 м. Ягоди великі, дуже солодкі.
  • Дюк. Ранньостиглий високорослий кущ. Зростає до 2 м. Ягоди середні і великі.
  • Нортлэнд. Кущ невисокий (до 1 м). Дає хороший урожай ягід з приємним смаком. Вони встигають дозріти повністю до настання холодів.
Читайте також:  Ефірні олії від комарів: які краще

Вирощування лохини садовий має ряд нюансів. Виконуючи всі вимоги, можна отримати гарний урожай смачних, корисних ягід. Досвідчені садівники дають поради, як виростити цей цікавий вид.

Вибір місця та грунту

Як вирощувати лохину садову? Потрібно вибрати відповідне місце. Ділянка, на який планується висадити лохину, повинен мати якісний дренаж. В іншому випадку поверхневі води можуть застоюватися в грунті, викликаючи гниття корінців. Лохина в цьому випадку загине.

Рослина добре себе почуває в освітленому місці на ділянці, після дозрівання ягоди будуть мати більш солодкий смак. Місцевість, на якій виростає кущ, повинна бути піднесеною. Тут не повинно бути сильних вітрів і протягів. Спокійне, сонячне місце на ділянці – ідеальне рішення для вирощування примхливою лохини.

Лохина садова: посадка і догляд

Краще віддавати перевагу торф’яним або піщаним ґрунтам. Однак варто врахувати, що перший тип грунтів характеризується досить високим вмістом азоту. У результаті взимку лохина може замерзнути. Крім того, торф’яний грунт відтає набагато повільніше. Поблизу не повинно бути великих дерев і розлогих кущів.

Вивчаючи, як виростити лохину на садовій ділянці, потрібно звернути увагу на вибір грунту. Він повинен бути кислим. В іншому випадку рослина тут не приживеться. На тій ділянці, де буде виростати кущ, додатково не має вирощуватися ніяких культур протягом 2-3 років.

Якщо відповідного ділянки на дачі або в саду немає, потрібно підготувати грунт самостійно. Перед посадкою в грунт потрібно внести суміш торфу (3 частини) і піску (1 частина). Цей рецепт застосовується для суглинкових ґрунтів. Якщо в грунті не вистачає поживних речовин, потрібно внести в землю азотні, фосфатні та калійні добрива в рівних пропорціях. В цьому випадку створити відповідні умови для лохини буде простіше.

Коли садити?

Посадка садової чорниці проводиться восени або навесні. Другий варіант кращий. За літній період саджанець встигає підрости і прижитися на новому місці. Він зміцніє, і зимові холоди не зможуть нашкодити молодому рослині. Для посадки набувають саджанці в спеціалізованих магазинах. При виборі матеріалу для посадки потрібно звернути увагу на кореневу систему. Вона не повинна бути відкритою – кущ зазвичай садять в контейнер з землею.

Лохина садова: посадка і догляд

Якщо на ділянці у ваших знайомих зростає лохина, можна виконати посадку за допомогою методів ділення куща, відводками або живцюванням.

Якщо ж господарі ділянки все-таки зважилися садити лохину восени, вони повинні приділити велику увагу видалення секатором слабких гілок після першого року вирощування лохини. Розвинені пагони варто вкоротити наполовину.

Процедура посадки садової чорниці не залежить від пори року. Її потрібно висадити в грунт до того, як почнуть набухати бруньки. Потрібно також врахувати, що не можна просто перевалити рослина з ємності в яму – так можна пошкодити тендітні корінці, які не зможуть прижитися в грунті без правильної підготовки.

Перед висадкою в грунт потрібно опустити в ємність воду на 25 хвилин, потім саджанець потрібно акуратно вийняти з його колишньою ємності. Земляний ком обережно розминають, а розправляють коріння.

Читайте також:  Чим обробити траву від кліщів на території дачі

Далі потрібно підготувати на ділянці ямки розміром 60×60 см Глибина їх має становити близько 50 див. Відстань, на якому висаджують рослини, залежить від сорту. Якщо кілька кущиків, вони повинні розташовуватися на відстані 120 см, якщо кущ росте до 2 м у висоту. Середньорослі види лохини можна висаджувати на відстані 1 м, а низькорослі – 50 див Між рядами залишають відстань 3-3,5 м.

Стінки, а також дно поглиблення потрібно розпушити для поліпшення припливу кисню до коренів. В яму вноситься торф з піском, добрива. Саджанець опускають в яму, розправляючи його коріння. Поглиблення засипають грунтом. Коренева шийка повинна знаходитися нижче рівня ґрунту на 3 див. Потім саджанець поливають і мульчують. Шар тирси повинен становити близько 20 див.

Особливості догляду

Посадка і догляд садової чорниці вимагають дотримання ряду простих правил. Коли саджанці будуть пересаджені на постійне місце зростання, ґрунт біля кущиків потрібно розпушувати на глибину до 8 см. Не варто робити це часто. В іншому випадку кущ не буде отримувати достатньої кількості вологи. Також не варто рихлити землю глибоко. В цьому випадку можна пошкодити тендітні корінці.

Розпушування проводять без видалення мульчі. Її поповнюють раз в 2-3 роки, що також є обов’язковою вимогою при вирощуванні лохини. На ділянці, де виростають саджанці, не можна допускати розвиток бур’янів – їх відразу ж знищують.

Саджанці садової чорниці потребують правильного поливу, внесення добрив і обрізку. Дуже важливо правильно зволожувати ґрунт, тому потрібно виробити правильну схему поливу. Грунт повинен бути сирим, але пам’ятайте, що застій може призвести до підгнивання коренів, а цього допустити ніяк не можна.

Лохина садова: посадка і догляд

Найчастіше грунт поливають 2 рази в тиждень. Під кожен дорослий кущ потрібно виливати з цілого відра води. Саджанцям вологи потрібно трохи менше. Полив здійснюють рано вранці і після того, як сяде сонце. Іншими словами, поливають кущики два рази в день через кожні три-чотири дні по мірі висихання грунту.

У спекотний період рослина потребує рясному поливі. Зволожувати грунт більше ніж зазвичай потрібно і в період активного цвітіння. Через нестачу води може значно знизитися якість врожаю не тільки цього, але й наступного року. У спекотні дні після заходу сонця кущики також потрібно обприскувати з пульверизатора.

Підживлення

Посадка і догляд садової чорниці вимагають застосування добрив. Хоч це рослина не особливо вимоглива до показників родючості грунту, проте хороший урожай рослина дає при використанні мінеральних добрив. Цей тип прикормок необхідно вносити навесні. Їх додають у ґрунт на самому початку весни, коли у рослини починається активне сокорух.

Лохина садова: посадка і догляд

Органічні добрива застосовувати категорично забороняється. Зате лохина чудово засвоює суперфосфат, сульфат амонію, цинку і калію, а також магній сірчанокислий. Ці добрива відображаються на якості врожаю і самопочутті куща. Сульфат амонію потрібно вносити три рази за сезон. Всього за цей час кожен кущ повинен отримати близько 80 грам прикормки цього виду. Перший раз азотне добриво потрібно внести в ґрунт ранньою весною, коли на гілках почнуть набухати бруньки (близько 35 м). У першій декаді травня також буде потрібно внести підгодівлю (близько 25 м). А ще через місяць вносять решту сульфату амонію (20 г).

Суперфосфат потрібно застосовувати влітку і восени. Всього буде потрібно близько 100 г цієї прикормки для кожного куща. Добриво на основі магнію вноситься в кількості 15 г раз в сезон. Сульфати калію, цинку також застосовуються одноразово в кількості 2 г кожен.

Добрива для чорниці садової дозволяють поліпшити кількість та смакові якості ягід, тому поставитися до цієї роботи потрібно дуже відповідально.

Читайте також:  Стінові панелі для кухні: огляд, особливості, види та відгуки

Розмноження насінням

Розмноження садової чорниці проводиться різними способами. Можна застосовувати для цього вегетативні способи або насіння. Другий варіант передбачає підготовку посадкового матеріалу. Спершу з кущів збирають найбільші і зрілі ягоди, з яких добувають насіння. Зернятка підсушують. Восени посівний матеріал потрібно внести у тепличний грунт, попередньо додавши в грунт кислий торф.

Якщо ж посадка насіння проводиться навесні, насіння потрібно попередньо підготувати. Їх стратифікують протягом 3 місяців. Посівний матеріал укладають на нижню полицю холодильника, насіння вносять у підготовлені в грунті борозенки на глибину 1 см, а зверху засипають сумішшю торфу з піском.

Після того як насіння будуть внесені в грунт, потрібно підтримувати високу температуру повітря. Вона не повинна опускатися нижче +23 ºС. Вологість повітря повинна залишатися на рівні 40 %. Поки сіянці розвиваються, їх періодично поливають, постійно розпушують грунт, ретельно прополюють бур’яни.

Через 2 роки зростання сіянці потрібно удобрити за допомогою азотного складу. В цей же час можна буде висадити саджанці в грунт на постійне місце їх зростання.

Живцювання і ділення куща

Садова лохина може розмножуватися живцюванням. В цьому випадку результат буде більш швидким. Для цього потрібно взяти живці коренів рослини. Їх нарізають в жовтні або навіть початку листопада, коли вся листя опаде. Також процедуру можна виконати і ранньою весною до того, як в гілках почнеться процес сокоруху.

Потрібно вибирати пагони товстіший. Їх нарізають завдовжки 9-16 см, живці протягом місяця зберігають при температурі +1…+3 ºС в холодильнику. Після цього їх під нахилом висаджують в піщано-торф’яну суміш. Над держаком має бути близько 5 см цього грунту. Через 2 роки лохину висаджують на ділянку.

Можна також розмножувати рослина діленням куща. Для цього його викопують, ділять на 2 частини так, щоб у кожної з них було кореневище близько 6 см завдовжки. Після цього кожну частину куща висаджують на підготовлене і удобренное постійне місце зростання. Плоди на кущах, які розмножуються вегетативним способом, з’являються на 4 рік після посадки. При розмноженні насіннєвим способом перший урожай збирають через 7 років.

Обрізка кущів

Садова лохина вимагає правильної підрізування. Це необхідно для регулярного плодоношення рослини. Підрізування проводять навесні до початку сокоруху. Якщо в інший сезон будуть виявлені хворі і кволі гілки, їх потрібно видаляти і спалювати відразу ж.

Якщо кущ зацвіла в перший рік свого постійного зростання в грунті, необхідно видалити всі квітки. З другого року рослини потрібно буде сформувати чіткий “скелет” – це дозволить голубиці витримати вагу ягід при гарному врожаї. Слабкі, обморожені та інші підозрілі гілки потрібно обрізати секатором, прикоренева поросль також ретельно видаляється.

Через 5 років у куща потрібно обрізати не тільки слабкі і хворі гілки, але і пагони, яким вже більше 4 років. З нових пагонів залишають близько чотирьох штук найміцніших. Якщо кущ пряморослый, процедуру проріджування виконують в середині куща, якщо ж розкидиста рослина, то потрібно видаляти нижні гілки.

У деяких садівників на ділянці поряд виростає кілька кущів цієї рослини. Якщо вони стикаються гілками, це негативно позначається на кількості і якості врожаю, тому переплетення гілок допускати не можна.

Такі нескладні рекомендації дозволять виростити гарний, здоровий кущик. Він гармонійно впишеться в ландшафт саду, а багатий урожай порадує дачників.

Збагнувши особливості вирощування садової чорниці, можна отримати рясний урожай солодких ягід. Навіть в умовах непростого вітчизняного клімату рослина буде почувати себе досить комфортно, радуючи своїх господарів смачними і корисними ягодами.

DvaGusya