Мелкозаглубленний стрічковий фундамент для будинку своїми руками

Стрічковий фундамент є найбільш популярним типом підстави для зведення будівель різного призначення. Але існує ще один його різновид, яка називається мелкозаглубленним фундаментом. Глибина його закладки не перевищує 700 мм, він призначений для облаштування на пучинистих грунтах і розташовується над зоною промерзання грунту.

Основна особливість цього фундаменту полягає в тому, що така підстава дозволяє нівелювати морозний пучение грунту. Це обумовлено тим, що конструкція досить жорстка, але разом з вагою споруди пересувається вгору-вниз в залежності від часу року. Такий фундамент заглиблюється не занадто сильно, а зміщується рівномірно, тому руйнування від коливань не відбувається.

Перед тим як закласти мелкозаглубленний стрічковий фундамент, необхідно ознайомитися зі схемою його пристрою. Першою йде стрічка, далі розташовується шар гідроізоляції і вертикальна гідроізоляція, яка може бути обмазувальної. Слідом йде арматура, діаметр прутів якої може бути дорівнює 8-12 мм. Ще однією частиною є цоколь, після йде стіна.

Область використання

Мелкозаглубленний стрічковий фундамент для будинку своїми руками

Мелкозаглубленний стрічковий фундамент застосовується при будівництві малоповерхових будинків різного призначення з матеріалів, які не будуть здатні створити тиск на підошву підстави. Серед таких споруд слід виділити:

  • колод зруби;
  • полегшену цегляну кладку;
  • комірчасті бетони;
  • каркасно-щитові будівлі.

Що стосується ніздрюватих бетонів, то вони ще називаються легкими і представлені газосиликатными блоками і пінобетоном. Якщо фундамент буде мати значну ширину, то на ньому можна буде звести важку споруду з колоди або бруса. При цьому грунт буде промерзати на незначну глибину, тому є ймовірність деформації конструкції.

Якщо споруда буде представлена монументальною будівлею, то краще віддати перевагу монолітний стрічковий фундамент. Збільшення ширини стрічки дозволяє вибудовувати більш важкі будинку, які доповнюються мансардою. Значна ширина стрічки, отже цоколя, знижує глибину промерзання грунту в просторі під підлогою.

Що слід врахувати

Мелкозаглубленний стрічковий фундамент для будинку своїми руками

Перш ніж закласти мелкозаглубленний стрічковий фундамент, слід врахувати тип грунту. Така підстава можна облаштовувати на пучиністому грунті. А ось біогенні органічні землі для цієї мети не підійдуть, сюди слід віднести глину, сапропелеві грунти, а також торф’яні грунти. У другому випадку мова йде про відкладах прісноводних водойм.

Перед початком роботи потрібно врахувати ще і рівень підземних вод. Чим ближче вони розташовані до поверхні, тим більш нестійким вийде фундамент. Необхідно звернути увагу на навантаження на підставу, а також перепад висоти. Якщо рельєф характеризується значним перепадом, що вірно, коли будинок будується на схилі, пристрій підстави буде проблематичним. При цьому закладається традиційний стрічковий фундамент, а в якості альтернативного рішення виступає вирівнювання площі під мелкозаглубленную конструкцію. Якщо брати до уваги витрати грошей і часу, то обидва варіанти виявляться рівноцінними.

Читайте також:  Як зробити пенал для школи своїми руками з паперу, зшити з тканини або зв’язати — незвичайні ідеї

Мелкозаглубленний стрічковий фундамент вибудовується лише після оцінки глибини його закладення. Важливо врахувати ще й клімат, а точніше глибину промерзання грунту. Професіонали радять здійснювати закладку на висоті, яка визначається методом вирахування з глибини промерзання 20 %. У цьому випадку ви можете бути впевнені, що фундамент буде підніматися разом з будівлею. Мінімальна глибина регламентується СНиП II-Б. 1-62.

Проведення розрахунку

Мелкозаглубленний стрічковий фундамент для будинку своїми руками

Глибина обумовлена висотою розташування підземних вод і лінією промерзання. Для розрахунку мелкозаглубленного стрічкового фундаменту необхідно визначити висоту над поверхнею ґрунту, яка дорівнює чотирикратної ширині. Висота над землею повинна бути менше, іноді вона дорівнює глибині.

Ширину визначають за формулою: D=q/R, де D – це ширина підошви, а q – розрахункове навантаження на основу. Розрахунковий опір грунту позначається літерою R.

Інформація про вартість

Мелкозаглубленний стрічковий фундамент для будинку своїми руками

Якщо хочете встановити мелкозаглубленний стрічковий фундамент на пучинистих грунтах, то повинні поцікавитися його вартістю. Ціна буде змінюватися від 4 000 до 6 000 руб. за погонний метр. Вартість залежить від декількох чинників, серед них слід виділити: висоту, ширину та кількість перемичок.

Для прикладу слід привести будинок, розміри якого дорівнюють 6 x 6 м. Фундамент для такої споруди обійдеться приблизно в 80 000 рублів. Якщо розмір будинку збільшується до 10 x 10 м, то ціна може зрости до 150 000 руб.

Основні різновиди мелкозаглубленного підстави

Мелкозаглубленний стрічковий фундамент для будинку своїми руками

Перш ніж зайнятися пристроєм мелкозаглубленного стрічкового фундаменту, слід поцікавитися тим, які види такого підстави сьогодні існують. Серед них можна виділити монолітну конструкцію, яка заливається на майданчику, що дозволяє отримати безшовну стрічку.

Можна вибудувати блочне підставу, що складається з окремих виробів, зібраних воєдино на будівельному майданчику. Кріпильним матеріалом в даному випадку виступає розчин із цементу.

Будівництво мелкозаглубленного фундаменту: підготовка

Мелкозаглубленний стрічковий фундамент для будинку своїми руками

Перед тим як звести мелкозаглубленний стрічковий фундамент для будинку, ви повинні звільнити місце для проведення робіт від усього зайвого, наприклад дерев та коріння. На території встановлюються кілочки для розмітки. Вони дозволять визначити лінію викопування траншеї. Орієнтиром слугуватиме мотузка.

Використовувати при розмітці краще лазерний нівелір. По кутах майбутнього фундаменту забиваються маяки, важливо при цьому перевірити діагональ. При необхідності маяки переміщуються. Відступивши від них близько метра, необхідно зробити вимощення. На дошки вимощення фіксується мотузка, яка буде вказувати на краю фундаменту.

Процес розмітки завершується викопуванням траншеї. Вона буде являти собою смугу вийнятої грунту. Глибина ями визначається глибиною конструкції і товщиною подушки. Мелкозаглубленний стрічковий фундамент під будинок зазвичай має глибину в межах 300 мм. Подушка укладається товщиною до 200 мм, що залежить від якості грунту. Глибина траншеї в даному випадку складе 500 мм. З урахуванням різновиду ґрунту ви повинні приступати до заливання фундаменту негайно, інакше стінки траншеї можуть обсипатися, і тоді частина роботи доведеться повторити.

Читайте також:  Перегородки в кімнаті: види, фото

Облаштування подушки і установка опалубки

Мелкозаглубленний стрічковий фундамент для будинку своїми руками

Під фундамент укладається піщана подушка, яка складається з піску і щебеню. Ці матеріали можна змішати, але простіше засипати їх пошарово. Кожен шар змочується водою і добре ущільнюється. З тієї причини, що подушка вийде пористою, її від фундаменту слід відокремити гідроізоляційної плівкою. Підставою для такої конструкції може служити природний грунт, але його несуча здатність нижче піщано-гравійної підготовки.

Мелкозаглубленний стрічковий фундамент для будинку заливається в опалубку, установкою якої можна зайнятися на наступному етапі. Вона складається з дощок, які фіксуються підпорами, що встановлюються з кроком 600 мм. Вони виключать руйнування опалубки під вагою бетону. Дошки повинні прилягати один до одного максимально щільно, перепадів при цьому бути не повинно. Це дозволить уникнути роботи по вирівнюванню поверхні фундаменту під облицювання.

Армування і заливка

Перед проведенням заливки в опалубку рекомендується полити водою, тоді бетон буде лягати рівніше по краях. Через кожні 50 мм висоти майбутнього підстави розчин відбивається, що дозволяє вигнати бульбашки повітря, які можуть зруйнувати конструкцію. Якщо на мелкозаглубленний стрічковий фундамент для лазні не буде чинитися сильна навантаження, то етап армування можна пропустити. Але з арматурою підстава вийде більш міцним.

Для правильного проведення таких робіт необхідно для початку залити стартовий шар, який повинен становити 30 % від загальної висоти. Це дозволить створити рівну поверхню для укладання металу і захистити його від вологи. Далі здійснюється в’язка арматури, яка після укладається в траншею. Потім бетон заливається до потрібної висоти.

Для в’язки використовується дріт. Більш звичним підходом до цього питання є застосування контактного зварювання. Але такий спосіб має кілька мінусів. По-перше, вам знадобиться зварювальний апарат та відповідні навички. По-друге, температура зварювальної дуги сприяє втраті міцності загартованого стрижня. По-третє, зварювальні роботи не повинні використовуватися для арматури діаметром більше 20 мм

В якості основної умови виступає збільшення жорсткості арматурного каркаса. Мелкозаглубленное підстава буде пересуватися в залежності від сезону, тому підвищена жорсткість може стати причиною його руйнування. Наслідком стане необхідність проведення ремонту або повної заміни підстави. Для того щоб виключити пересушування бетону і утворення тріщин розчин накривається плівкою і періодично зволожується водою.

Проведення утеплення

Утеплення мелкозаглубленного стрічкового фундаменту може бути здійснено пінополістиролом, що є універсальним способом. Цей матеріал володіє відмінними теплозберігаючими здібностями і підвищеною вологостійкістю. Монтаж здійснюється досить просто, пінополістирол огнебезопасен, крім того, він екологічний і володіє низькою вартістю.

На першому етапі потрібно здійснити підготовку, яка полягає в необхідності захисту підстави гідроізоляційним шаром. Він може бути представлений бітумом. Його наносять на стіну фундаменту і цоколя. Але можна застосувати і будь-який інший гідроізоляційний матеріал у вигляді рулонів на основі бітуму. Його наклеювання здійснюється на ту сторону, яка потребує теплоізоляції. Використовувати при цьому необхідно бітумну мастику. Отриманий шар зверху покривається щільною плівкою або геотекстилем. Це необхідно для того, щоб поверхня вийшла рівною, а грунт при спученні не зміг її пошкодити.

Читайте також:  Вітаміни для кастрованих котів — як вибрати по виробнику, ціною

На останньому етапі можна приступати до укладання труб дренажу. Після цього траншея засипається сумішшю піску і гравію. Якщо зводиться мелкозаглубленний стрічковий фундамент своїми руками, то укласти плити пінополістиролу можна з використанням газового пальника. Рулонний матеріал нагрівається в декількох точках, а після прикладається до стіни. Наклеювання можна здійснити ще й на шар бітумного покриття, яке застосовується в якості гідроізоляції. Відмінним прикладом виступає бітумна мастика.

Як уникнути помилок

Найпоширенішою помилкою при зведенні мелкозаглубленной стрічки виступає збільшення висоти конструкції, що спричиняє підвищення жорсткості, при цьому доводиться збільшувати кількість арматури. Ці витрати є невиправданими. Каркасні дерев’яні споруди є досить гнучкими. Якщо поєднувати їх з такими ж мелкозаглубленными підставами, то це дозволяє отримати збалансовану конструкцію, якої не страшна сильна деформація ґрунту з-за морозного пученія.

Тоді як якщо замість стрічки в 40 см конструкція вибудовується на 80 см, це тягне отримання жорсткого фундаменту, який під впливом навантаження і морозних сил пученія розтріскується. Якщо ж для цоколя мелкозаглубленного стрічкового фундаменту для газобетону 40 см недостатньо, то доповнити висоту можна цегляною кладкою або ще однією монолітною стрічкою, застосувавши поділ у вигляді гідроізоляційного шару. Це забезпечить ковзання двох стрічок при вигині. Конструкція в цьому випадку вийде високою, а її гнучкість не буде знижена. Армувати додаткову стрічку можна набагато менше, ніж основне.

Яку підкладку використовувати

Мелкозаглубленний стрічковий фундамент для будинку з газобетону може мати подушку з нерудних матеріалів. Але при цьому важливо дотримати товщину, яка в документах неоднакова. Якщо ознайомитися з нормами ВСН-29-85, то ви повинні будете укласти 30 см піску і щебеню. На практиці частіше застосовується методика, при якій товщина цих двох складових дорівнює 20 див. Ви можете скористатися досвідом, коли використовується тільки пісок, що укладається товщиною в 40 див. Іноді застосовується виключно щебінь, що влаштовується з такою ж товщиною.

Висновок

Якщо плануєте вибудовувати будинок з мілкоформатних матеріалів за типом цегли або блоку, то мелкозаглубленний фундамент стане оптимальним рішенням. Та й для будинку або лазні з бруса це рішення дуже вигідно. Крім того, здійснити роботи з будівництва можна на складних грунтах. Він дозволяє заощадити бюджет будівництва. Така підстава стоїть на третьому місці після стовпчастих і пальових конструкцій. За допомогою подібного фундаменту можна забезпечити багаторазовий запас міцності і виготовити експлуатований цокольний рівень.

DvaGusya