Монстера, догляд в домашніх умовах: вирощування, обрізка, пересадка

Монстера – красиве велике рослина з великими листками, що відноситься до тропічних ліанах. В природних умовах воно зустрічається в тропічних лісах Бразилії, Мексиці. З недавніх пір рослина успішно вирощують у кімнатних умовах. З-за великих розмірів ліану часто застосовують для прикраси залів, офісів. За монстерою догляд в домашніх умовах (фото див. нижче) простий, а зовнішній вигляд її привабливий.

Монстера, догляд в домашніх умовах: вирощування, обрізка, пересадка

Особливості рослини

Рід монстер налічує близько п’ятдесяти видів. Свою назву рослина отримала з-за величезних розмірів. Хоча є думки, що цей воно походить від латинського слова монстротус, що означає химерна.

За монстерою догляд в домашніх умовах настільки простий, що з ним впорається будь-який, навіть не дуже удачливий квітникар.

У природі ліана досягає сорока метрів у висоту, в кімнатних умовах рослина набагато менше, хоча може досягати десяти метрів і трохи більше. З-за таких розмірів ліану розміщують у просторих офісах, холах. У неї є коріння, якими вона кріпиться до дерев. Ними ж вона здатна зачепитися за стіну будинку, але краще цього не допускати, а ставити рослині опору. Звисаючі повітряні корені можна обрізати, їх краще направити до землі, підв’язавши до опори. Коли коріння досягнуть землі, їх присипають грунтом.

Здійснюючи за монстерою догляд в домашніх умовах, слід приділити увагу підпірці. Це потужна рослина важкий, і не кожна опора здатна витримати. Щоб убезпечити ліану, варто пошукати спеціальні опори для лиановидных, великих квітів.

Монстера здатна не тільки прикрасити приміщення, але й іонізувати повітря в ньому.

Монстера, догляд в домашніх умовах: вирощування, обрізка, пересадка

Види монстери

Існує понад п’ятдесят видів монстер. У домашніх умовах найчастіше вирощують такі:

 • Приваблива. Цей вид ліани найпоширеніший. При догляді за монстерою в домашніх умовах вона виростає до трьох метрів, а в оранжереях – до десяти. При гарному догляді ліани кожен рік цвітуть. Після цього у них дозрівають плоди. У монстери привабливою є ряболисті різновид. Вона повільно зростає, примхлива, потребує великої кількості світла, високої вологості повітря.
 • Лазяча. У природі цей вид зустрічається в гірських лісах, в тропіках Центральної Америки. Для сорту характерні великі листя з серцеподібною формою, діаметром до шістдесяти сантиметрів. Цвіте ліана довгими качанами, після відцвітання формуються плоди із запахом ананаса. Він їстівний.
 • Дірява. Для ліани виду характерна перфорація листя, з-за якої вони виглядають незвично. Цей вид квітки зустрічається в американських тропіках. Довжина довгастих яйцевидних листків досягає в довжину метра, а завширшки – близько тридцяти сантиметрів.
 • Монстера коса. Посадка і догляд в домашніх умовах за цим видом практично нічим не відрізняється від змісту привабливою. Однак коса в кімнатних умовах не цвіте, на відміну від інших видів. Для цього сорту характерні еліптичні листя завдовжки до двадцяти сантиметрів і шириною близько п’яти.
 • Борзига. Це мексиканська різновид, яку не можна назвати потужною ліаною. Для неї характерний тонкий стебло діаметром близько тридцяти сантиметрів.
 • Ліана Адансона. У тропіках Бразилії її висота сягає восьми метрів. Рослина має тонкі листочки з отворами. При вирощуванні в домашніх умовах ліана цвіте рідко.
 • Читайте також:  Вигонка гіацинтів в домашніх умовах: інструкція

  Як доглядати

  Щоб отримати монстеру, як на фото, догляд в домашніх умовах простий і незначний, з ним впорається кожен новачок. При вирощуванні квітки необхідно проводити обрізку, стежити за рівнем вологості, температурним режимом, вчасно проводити пересадку, поливати і підгодовувати.

  Монстера, догляд в домашніх умовах: вирощування, обрізка, пересадка

  Освітлення і розташування

  За кімнатними квітами монстерами догляд в домашніх умовах зводиться до створення умов, схожих з тропічними. Оскільки рослина виростає в тропіках, де багато високорослої порослі, світла йому бракує, отже, йому не потрібні прямі сонячні промені. Більше того, вони здатні завдати сонячні опіки, травмуючи зелені листочки. Однак погано позначається на рослині недолік світла. У цьому випадку листя дрібнішають, повітряні корені стають тонкими. Все це викликає дефіцит харчування, від чого рослина втрачає свою привабливість.

  Догляд в домашніх умовах за монстерою полягає в правильному виборі місця розташування горщика з квіткою. Краще вибирати західне або східне, північне вікно. На південній стороні рослина розміщувати не можна, так як ліана може отримати опіки.

  Обов’язково забезпечується опора рослині. Для цього можна використовувати обрізаний деревний стовбур, спеціальні опори для ліан.

  Підживлення і поливання

  Вирощування монстери і догляд в домашніх умовах передбачає створення умов з підвищеним рівнем вологості. Рослина любить високу вологість, рясні поливи, але обов’язково дають просохнути верхньому шару грунту. Поливаючи квітка, слід видалити залишки води з піддону: зазвичай це роблять через півгодини після поливу.

  У зимовий час проміжок між поливами збільшують на пару днів. В іншому випадку починається процес загнивання коренів, на листках з’являються бурі плями. Не можна допускати пересихання грунту, так само як і не можна допускати заболочення. Для поливу слід використовувати м’яку воду: дощову або відстояну водопровідну.

  Для підтримки високої декоративності двічі на місяць вносять добрива. Без підживлення великому представнику рослинного світу доведеться голодувати. Щоб рослина не відставала в рості, вносять комплексні мінеральні добрива, органіку. Остання вноситься як мульчуючого шару. З цією метою застосовують листовий перегній. Мінеральні добрива розводять по інструкції і застосовують для поливу або обприскування. Догляд в домашніх умовах за квіткою монстерою передбачає внесення добрив з квітня до кінця літа.

  Монстера, догляд в домашніх умовах: вирощування, обрізка, пересадка

  Температура і вологість

  Тропічна гостя легко пристосовується до будь-яких, навіть найскладніших умов. Але щоб виростити гарний, як на фото, квітка монстеру, догляд в домашніх умовах передбачає дотримання температурного режиму. Для вирощування ліани він досить великий – від дванадцяти до двадцяти п’яти градусів. Для нормальної зимівлі экзоту забезпечують температуру до вісімнадцяти градусів, а в інший час року – від двадцяти. Не можна допускати, щоб квітка перебував при температурі десять градусів і нижче, так як він замерзне.

  Читайте також:  Фоспасім для собак: застосування

  У природі ліана зростає в умовах підвищеної вологості. Саме такі умови слід створити для рослини вдома. Для цього проводять обприскування листя і стебла водою кімнатної температури, видаляють з поверхні листя пил.

  Пересадка

  Дорослі і молоді екземпляри рослини вимогливі до грунту. Молоді квіти віддають перевагу грунту від слабокислих до нейтральних, рівень кислотності 5,5-6,0 рН. Грунт повинен бути рихлим, добре пропускати повітря і воду. Добре підходить грунтосуміш на основі однієї частини піску, двох частин перегною і з однієї частини торфу і дернової землі. Для дорослих рослин слід підбирати грунт з кислотністю від 6,5 до 7 рН. Його роблять на основі тих же компонентів, але додають листову землю, а дернової беруть більше, три частини.

  Своєчасна пересадка, догляд за монстерою в домашніх умовах, правильний полив і підживлення забезпечать швидке зростання красивої рослини з потужними стеблами і великими листами. У тих випадках, якщо не захочеться робити грунт самостійно, можна купити готовий склад, підходить почвогрунт для ароїдних.

  Для посадки ліани слід правильно підбирати горщик. У дні повинні мати дренажні отвори. Молоді екземпляри пересаджують щороку, а зрілі – раз у три роки. Якщо пересадка не планується, то у великого куща обов’язково знімається шар грунту і сиплють свіжий.

  Молоді рослини пересаджують методом перевалки. Для цього з горщика витягується ліана разом із земляною грудкою і поміщається в більш велику ємність. На дно нового горщика повинен бути керамзит або інший дренажний матеріал. Зверху насипається трохи субстрату. Потім в горщик поміщають рослину і обсипають його землею. Після пересадки ліану рясно поливають. Першу підгодівлю вносять не раніше ніж через місяць. Пересадку проводять навесні.

  Розмноження

  Догляд та розмноження монстери в домашніх умовах припускають періодичне оновлення рослини. Для цього можна використовувати насіння, живці, повітряні пагони. Так як рослина рідко цвіте в неволі, то отримати насіння практично неможливо. Самим популярним матеріалом є держак.

  Монстера, догляд в домашніх умовах: вирощування, обрізка, пересадка

  Розмноження живцями

  Найпростіший і найпоширеніший метод – це розмноження живцями. Методика дозволяє омолодити рослину і отримати безліч нових екземплярів.

  Для живцювання беруть гострий ніж або секатор. Для укорінення використовують частину рослини з одним повітряним корінням. Місця зрізу обов’язково обробляють вугіллям для попередження інфекції.

  Зрізи роблять трохи вище кореня і трохи нижче. Заготовки поміщають у воду. Через півтора місяці рослина готова до посадки в грунт.

  Старі, оголилися ліани живцюють таким чином, щоб на стеблі було три очка. Зрізи відразу обробляють вугіллям. Заготовки можна поставити у воду або ж посадити в міні-тепличку. Через місяць стебла дадуть нові паростки.

  Розмноження корінням

  Для цього методу знадобиться мох або тара з водою. Верхні коріння обмотуються вологим мохом або опускаються в воду. Як тільки на повітряних коренях з’являться дрібні корінці, верхівку рослини зрізують, присипають вугіллям, живці садять в грунт. Після такої обрізки рослина випускає бічні пагони.

  Монстера, догляд в домашніх умовах: вирощування, обрізка, пересадка

  Розмноження насінням

  Якщо вдасться знайти насіння монстери, то можна спробувати цей метод розмноження. Для посіву необхідно розсіяне світло і стабільна температура. Насіння висівають в грунт на глибину близько 0,5 см. Під час пророщування необхідно стежити, щоб земля не пересихала.

  Читайте також:  Гладильна дошка з парогенератором і праскою для прасування білизни

  Через півроку сіянці випустять листочки, а через рік з моменту посіву рослина стане міцним і буде готовий до пересадки. При розмноженні проводять пікірування в більш просторі ємності по мірі необхідності.

  Можливі проблеми вирощування

  Іноді з’являються з-за неправильного догляду хвороби монстери. В домашніх умовах найчастішими проблемами є:

 • Загнивання кореневої системи. З-за неправильного поливу, надлишку вологи у квітки починають загнивати коріння. Те ж саме відбувається при поливах холодною водою.
 • Пожовтіння листя. При нестачі добрив листочки починають жовтіти. У цьому випадку слід негайно підгодувати рослина комплексними добривами. Також можна замінити верхній шар грунту на новий.
 • Шкідники. Ліани можуть вражатися трипсами. Про їх появу кажуть світлі точки на листках. Якщо перевернути хворий лист, то на звороті можна побачити колонії шкідника. Позбутися шкідника можна тільки з використанням спеціальних препаратів.
 • Викривлення, опадання молодих листків. При ураженні борошнистим червецем відбувається викривлення і опадання листя. Щоб позбутися шкідника, листя обробляють «Актеллік», протирають вологою губкою.
 • Метелик на квітці. Вона говорить про зараження павутинним кліщем ліани. Для його знищення необхідно підвищити вологість: проводять обприскування, протирання мильними розчинами. При сильному зараженні проводять обробку спеціальними препаратами від кліщів.
 • Поява коричневих бляшок, опадання листя. Ці симптоми говорять про зараження рослини щитівкою.
 • Якщо раптом вся рослина стало жовтіти, то це говорить про затоці, а поступове пожовтіння листочків – про нестачу харчування. Мала кількість листя внизу ліани свідчить про нестачу світла, а масове всихання – про високій температурі в приміщенні.

  Обрізка

  Проводиться обрізка монстери при догляді в домашніх умовах з метою санірування. Під час процедури видаляють старі і пошкоджені листя, даючи новим можливість правильно розвиватися і рости. Такий метод допомагає зберігати декоративність куща.

  Якщо ліана вже велика і сповільнила зростання, то проводять стимуляцію, видаливши маківку. Її можна поставити на укорінення. На частині, що залишилася почнуть активно рости нові пагони. Цей метод допомагає омолодити рослину.

  Монстера, догляд в домашніх умовах: вирощування, обрізка, пересадка

  Цікаві факти про монстері

  Монстера – унікальна рослина, з яким пов’язано багато легенд і міфів. У кожній країні, де росте квітка, з ним пов’язана якась історія. У деяких країнах ліану використовують у лікувальних цілях.

  В Азії ця рослина символізує удачу і відмінне здоров’я. У Камбоджі і деяких інших країнах вважається, що якщо горщик з ліаною поставити біля тяжкохворого, то до нього приходить зцілення. У деяких країнах ліану садять біля хати для залучення достатку, здоров’я.

  У Мексиці монстера є хлібним деревом, з якого готують ліки від артриту. На деяких островах ліани готують зілля від змій, а в Перу з ліани виготовляють мотузки. І це далеко не всі методи застосування чудової рослини.

  DvaGusya