Мясоїдні рослини: види, назви, цікаві факти

Більшість людей вважають, що прекрасні представники флори є кормом для плазунів і комах, травоїдних тварин. Відомо їм і те, що велика частка рослин і в раціоні людини. Проте не всім відомо, що існують на Землі і м’ясоїдні рослини, які не проти поласувати живими організмами.

На сьогодні науці відомо понад 600 видів рослин-хижаків, які мають особливі пристосування для залучення і утримання здобичі. Їх об’єднує яскраве забарвлення приваблює комах. Крім того, всі вони ростуть на досить бідних за своїм складом грунтах.

Мясоїдні рослини: види, назви, цікаві факти

Чому рослини стають хижаками?

Майже всі рослини живляться соками землі. Для їх видобутку у них існує коренева система, нерідко досить розгалужена. Саме через неї корисні речовини з грунту надходять всередину стебла, засвоюються і перетворюються на клітковину, листя, деревину, радують око прекрасні суцвіття. Чим родючіші грунт, тим більше можливостей має рослина. Такий принцип відноситься до всіх представників флори.

Але, на жаль, грунту не скрізь родючі. М’ясоїдна рослина, що живиться комахами, змушений добувати речовини, які необхідні для його життєдіяльності, з однієї простої причини — взяти їх ніде, адже хижаки живуть на дуже бідних ґрунтах. І тим не менш вони прекрасно розвиваються. Більш того, багато квітникарі вирощують м’ясоїдні рослини в домашніх умовах.

Як живляться рослини-хижаки?

В ході еволюції листя м’ясоїдних рослин зазнали серйозні зміни: вони перетворилися в особливі ловчі органи: клейкі пастки, миттєво спрацьовують пастки, латаття, наповнені переваривающей рідиною. Наприклад, лист росички покрита крапельками клейкої речовини. За цю блискучу розсип американці називають рослину травою дорогоцінних каменів.

Мясоїдні рослини: види, назви, цікаві факти

Блиск приваблює комаха, яка необачно сідає на лист-пастку і тут же прилипає до нього. Цікаво, що практично всі м’ясоїдні рослини-хижаки, вбивці комах можуть відрізняти їстівне від неїстівного. На помилкові сигнали (краплі дощу, який впав лист) вони не реагують. Але коли на пастку потрапляє комаха, тут же ворсинки, розташовані на аркуші, з усіх боків його обхоплюють, а сам лист згортається в невеликий щільний кокон. У цьому стані його залоз виділяються особливі речовини. Їх склад дуже близький до травному соку тварин. З їх допомогою розчиняється хітин, а всі поживні речовини спрямовуються по судинах м’ясоїдних квітів. Через кілька днів пастка розорюється — вона знову готова до полювання.

У жирянки полювання відбувається трохи інакше: лист рослини не згортається після захоплення комахи. Азот, який міститься в тілі видобутку, дає потужний поштовх, і починається вироблення переваривающей рідини. Вона зовні нагадує жир, можливо, саме вона і дала назву рослині.

Читайте також:  Обробка капусти оцтом від шкідників — як правильно провести, покрокові інструкції

Зовсім інший спосіб полювання демонструють дарлингтония, непентес, саррацения. У цих рослин листя перетворилися в глечики, вщерть заповнені травним складом. Потрапили на внутрішню стінку листа комахи, зісковзують і виявляються на дні пастки.

Вчені вважають самим активним м’ясоїдних рослиною венерину мухоловку. Листя його зовні нагадують черепашки. Вони густо вкриті чутливими волосками. Ледь до одного з них торкається жертва, стулки в ту ж секунду змикаються, а рослина починає виробляти травні ферменти. У різних видів м’ясоїдних рослин травний цикл може тривати від п’яти годин до двох місяців.

Росичка

Жителям північно-західних регіонів Росії добре відома назва м’ясоїдні рослини, що росте на болотистих землях, – це росички. Як правило, зустрічаються два види – круглолиста та англійська. Це невеликі рослини з листям, зібраними в розетку. Росички наділені рухомими щупальцями, на кінчиках яких виступають липкі крапельки рідини.

Мясоїдні рослини: види, назви, цікаві факти

Присевшее на липкі щупальця комаха тут же стає жертвою рослини. Щупальця швидко заганяють його в пастку.

Дарлингтония каліфорнійська

Ця рослина вважається досить рідкісним видом, що росте на болотах і у джерел з дуже холодною проточною водою. Найбільш часто зустрічається в Орегоні і північній Каліфорнії. Рослина складно влаштовано: у своєму глечику воно має помилкові ходи. За ним комахи, залучені солодким ароматом, намагаються вибратися, але чим більше їх активні зусилля, тим швидше видобуток занурюється в липкий складу.

При цьому ботаніки відзначають цікавий факт — це рослина запилюють якісь комахи, які не гинуть у слизу, але науці поки невідомо, до якого виду вони належать.

Мясоїдні рослини: види, назви, цікаві факти

Венерина мухоловка

Це невелика рослина-хижак, живиться комахами і павукоподібними. Навколо підземного стебла розташовуються листя, що мають форму розеток. Зазвичай на одному дорослому рослині буває не більше семи листя, кожен з яких є пасткою. Зростає мухоловка дуже низько до землі, тому нестачі в кормах не відчуває: у пастку легко заповзають комахи.

Пастки цієї рослини, облямовані жорсткими, подібними шипам віями змикаються за частки секунди. Цікаво, що венерина мухоловка зводить до мінімуму неправильні захлопування: вони закриваються тільки після того, як жертва торкнеться внутрішніх волосків, причому протягом всього двадцять секунд.

Мясоїдні рослини: види, назви, цікаві факти

Коли жертва потрапляє в пастку, краї часток листя закривають її, створюючи замкнутий об’єм, де і перетравлюється видобуток.

Непентес

Трав’яниста, кустовидная, хижа ліана, яка широко поширена в тропіках Азії, на Сейшельських островах, Філіппінах, Мадагаскарі. Від інших м’ясоїдних рослин відрізняють її в першу чергу розміри: нерідко глечик в довжину досягає 30 см. З допомогою такої пастки рослина з успіхом полює не тільки комах, але і на амфібій, ящірок і навіть дрібних ссавців.

Читайте також:  Орхідея цимбідіум: опис, особливості та догляд в домашніх умовах

Мясоїдні рослини: види, назви, цікаві факти

Непентес сподобався мавпам: дослідники не раз спостерігали, як вони п’ють з досить великих стаканчиків, через це місцеве населення називає цю ліану «мавпячої чашкою». В більшості своїй рослини цього виду невеликі, живляться тільки комахами. Але зустрічаються серед них і великі різновиди, наприклад Nepenthes Rajah, Nepenthes Rafflesiana, що полюють на дрібних звірів (ящірок, щурів, птахів).

А neptens attenboro, названий на честь ведучого і журналіста, колишнього керівника ВВС сера Девіда Аттенборо, — це найбільше м’ясоїдна рослина на планеті. Виявлений квітка мав значні розміри. Його глечик вміщував в себе майже два літри рідини, що розташовувалася в два шари: внизу перебувала травна рідина, а зверху – чиста вода, в якій навіть були виявлені личинки комарів.

Мясоїдні рослини: види, назви, цікаві факти

Жірянка

Хиже рослина, яке для видобутку додаткового харчування використовує свої залізисті, липкі листки. Вони дуже соковиті, забарвлені в рожевий або яскраво-зелений колір. На верхній стороні листя знаходяться два види клітин. Одні з них виробляють слизовий секрет у вигляді крапель на поверхні листя, які дуже липкі. Інші клітини виробляють травні ферменти.

Бібліс

Рослина ще називають райдужним. Невеликий вид хижих рослин, що прийшов до нас з Австралії. Свою другу назву райдужне рослина отримала завдяки слизу, що покриває листя. На сонці вона переливається всіма фарбами. Листя повністю покривають залозисті волоски, що виділяють слизувате речовина, яка і є пасткою для дрібних комах.

Мясоїдні рослини: види, назви, цікаві факти

Росолист Лузитанский

Близький до росянкам напівчагарник, що має другу назву португальська мухоловка, родом із Середземномор’я. Рослина виділяє солодкий аромат, який приваблює комах. Вони грузнуть в липкої поверхні і гинуть.

Росолист відрізняється відмінним апетитом: протягом дня доросле рослина успішно справляється з кількома десятками великих мух.

Як виростити м’ясоїдні рослини в домашніх умовах?

Навіть квітникарі з великим досвідом визнають, що вирощувати такі рослини непросто. Проте всі складності по вирощуванню і догляду з лишком компенсуються можливістю спостерігати за цими унікальними рослинами, годувати їх надокучливими мошками і комарами.

М’ясоїдні кімнатні рослини потребують особливої уваги і правильного догляду. Рослини-хижаки виконують роль «санітарів», знищуючи комах в квартирі. З більш ніж 600 видів м’ясоїдних рослин всього лише два десятки культивуються в якості домашніх. Найчастіше вирощуються такі:

  • росичка (круглолиста, англійська, королівська);
  • непентес (деякі види);
  • пурпурова саррацения;
  • жірянка;
  • гелиамфора;
  • венерина мухоловка;
  • альдрованда (водне рослина).

Для них необхідно створити в квартирі певні умови.

Мясоїдні рослини: види, назви, цікаві факти

Освітлення

Всім хижим рослинам необхідне хороше освітлення, бажано, щоб світло було розсіяним. Деякі види навіть не бояться прямих сонячних променів. При недостатньому освітленні рослини, у яких листя пофарбовані в оранжевий, червоний, малиновий, бордовий колір, змінюють його на зелений, втрачаючи свою яскравість і декоративність. Це ж можна сказати і про змінених листках, які призначені для полювання: горнятках, воронках, пастках. Особливо чутливі до нестачі освітлення тропічні хижаки – дарлингтония, непентес. У зимовий період вони потребують додаткової підсвічуванню.

Читайте також:  Як відмити перманентний маркер зі шкіри

Мясоїдні рослини: види, назви, цікаві факти

Температура

У приміщенні, де росте таке незвичайне рослина, необхідно підтримувати звичну для певного виду температуру. Іншими словами, вона повинна бути наближена до природної. М’ясоїдні кімнатні рослини помірного клімату: жирянки, росички, саррацения, венерина мухоловка – прекрасно себе почувають при температурі +18…22 °C. При цьому вони не страждають, якщо температура опускається до +10 °C. Цікаво, що жирянку, росичку і морозостійкі сорти саррацении можна з успіхом вирощувати у відкритому ґрунті, у штучних водойм.

Представнику тропіків – непентесу – потрібна більш висока температура – від 22 до 25°C.

Субстрат

М’ясоїдні рослини вдома висаджують у грунт, аналогічний природному складу ґрунтів. Він повинен бути кислим, з рН від 5,0 до 6,2, не містить великої кількості мінеральних і органічних компонентів. Наприклад, можна використовувати суміш торфу з сфагновим піском у співвідношенні 3:1. Іноді торф замінює кокосове волокно, а пісок – перліт.

Вологість і полив

М’ясоїдні домашні рослини поливають теплою (19-22°C) м’якою водою. Влітку полив проводиться три рази на тиждень, а взимку — один раз. Нерідко початківці квітникарі стикаються з основною проблемою при вирощуванні домашніх м’ясоїдних рослин – забезпеченням потрібної вологості повітря.

Щоб рослина нормально росло і активно розвивалося, більшості видів необхідна висока вологість повітря – понад 60%. Тропічних видів (непентес, дарлингтония) вологість необхідна близько 85%. В іншому випадку рослини втратять свою декоративність: кінчики листя, на яких розташовуються пастки і глечики, засихають, а на новому листі не з’являються.

Щоб підтримувати необхідну вологість повітря, регулярного обприскування рослини недостатньо. Багато використовують піддон з насипаним у нього керамзитом або галькою. Налийте в неї воду таким чином, щоб вона не торкалася дна горщика з квіткою. Правильніше всього вирощувати хижі рослини в флорариумах або зимових садах. Якщо такої можливості немає, використовуйте спеціальні зволожувачі повітря.

Мясоїдні рослини: види, назви, цікаві факти

Годування

У кімнатному квітникарстві зелені хижаки, як і в природних умовах, мають потребу в додатковому харчуванні. Підгодовують хижаків, як і належить, білковою їжею. Для цього підійдуть ґедзі, мухи, таргани, павуки, невеликі слимаки.

Активних хижаків (венерина мухоловка) годують з використанням пінцета: обережно піднесіть до розкритої пастці комаха і відпустіть в пастку. Як тільки чутливі волоски відчують дотик видобутку, пастка миттєво зачиняться.

DvaGusya