Огірки в теплиці: вирощування, вибір сорту та рекомендації

Завезений до нас з Індії огірок став найпопулярнішим овочем по всьому світу. Його люблять і дорослі, і діти. Без нього не обходиться ні один літній салат, ні одне зимове застілля. Так що ж повинен знати кожен поважаючий себе садівник про технології вирощування огірків в теплиці?

Яка теплиця краще?

Огірки в теплиці: вирощування, вибір сорту та рекомендації

Весна – непередбачуване час року: сьогодні світить сонце, а завтра може піти сніг. А для молодих незміцнілих рослин так важлива стабільність! Досягти цього допомагають теплиці. Як вибрати матеріал для покриття теплиці? На піку популярності скло і стільниковий полікарбонат. За ціною вони майже не відрізняються, але ось за якістю відрізняються сильно.

Теплиця скляна буде пропускати прямі сонячні промені, а полікарбонат створює м’яке розсіяне світло, який не зможе погубити огірки. Відповідно, не будуть втрачені витрати на вирощування. Огірки в теплиці з полікарбонату опиняться в безпеці навіть взимку, так як цей матеріал дуже міцний і здатний витримати кучугури снігу. Варто відзначити, що на обігрів скляній теплиці піде в 10 разів більше енергії, ніж на обігрів парника з полікарбонату такого ж розміру.

Сорти або гібриди

Більшість сортів, які вирощують у парниках, є гібридами (на упаковці насіння позначаються як F1). Для теплиць доцільно вибирати самозапильних рослин, так як бджоли та інші комахи, що неохоче літають у таку споруду.

Так як освітлення теплиці для вирощування огірків взимку дуже важливо, але часто його не вистачає, селекціонери вивели достатню кількість скоростиглих гібридів. Вони не будуть страждати від нестачі сонячного світла і різкого перепаду температур в зимовий період. Перелічимо основні з них: “Орися”, “Ладога”, “Данило”, “Російський”, “Північне Сяйво” та інші.

Для вирощування огірків в літній час підійдуть наступні сорти та гібриди, які полюбилися дачникам: “Омелько”, “Геркулес”, “Граната”, “Манул”.

Оптимальна температура

Умови вирощування огірків у теплиці повинні бути наближені до клімату їхньої батьківщини. Для гарного росту і плодоношення бажано використовувати діапазон температур від 24 до 27 градусів протягом дня. Максимальні денні температури від 30 до 35 градусів допустимі, але їх тривалі періоди можуть негативно впливати на якість огірків.

Нічні температури не нижче 18 градусів провокують швидкий ріст і більш раннє дозрівання огірків. При 12 градусах темпи вони будуть рости повільніше, а урожай буде запізнілим.

Огірки в теплиці: вирощування, вибір сорту та рекомендації

При вирощуванні огірків у теплиці взимку без великої кількості джерел штучного тепла і освітлення не обійтися. В цьому випадку використовують лампи для теплиць, пригрунтовые обігрівачі. Захистити огірки від холодних поривів вітру та хуртовини допоможе утеплення стін парника пінопластом або іншими призначеними для цього матеріалами. Зберегти тепло і уникнути різкого попадання холодного повітря всередину при відкриванні дверей допоможе невелика прибудова перед входом у теплицю.

Читайте також:  Засіб для прання мембранного одягу — опис гелів, порошків, рідин з відгуками

Грунт – важлива складова

Хороший грунт для тепличних огірків повинна бути прекрасно дренирована, щонайменше на 48 см в глибину. Грунт потрібно використовувати з низьким вмістом розчинних солей і без захворювань. Піщаний суглинок краще піску чи глини.

Якщо парниковий грунт при вирощуванні огірків у теплиці не відповідає цим критеріям, можна успішно використовувати кілька типів ґрунтових сумішей і систем. До них відносяться різні види гідропоніки, торф-літ (суміш торфу сфагнуму або перліту та вермикуліту) та відходи лісопильної промисловості (суміші кори, тріски та тирси). Гідропонні системи здатні вирощувати хороші врожаї огірків у теплицях, але вони коштують дорожче і не дають особливих переваг щодо врожайності та якості плодів.

Посадка

Огірки в теплиці: вирощування, вибір сорту та рекомендації

Для висадки використовується попередньо вирощена розсада з 3-5 листочками, коли вік паростка буде становити приблизно 26 діб. Термін посадки огірків залежить від типу теплиці. В парники без обігріву розсада висаджується ранньої навесні, коли грунт повністю прогріється. Зазвичай це відбувається в кінці квітня або початку травня. Вирощування огірків у теплицях з біологічним обігрівом повинно проводиться з 2 до 8 квітня.

Посадка проводиться рядами. Найкраще відстань між ними на грядці становить 55 см, а між стрічками – від 75 до 85 див. Розсада висаджується на відстані 22 см один від одного. У кожну лунку вноситься мінеральне або органічне добриво, а потім наливається вода. Торф’яні горщики з розсадою опускаються в лунки і засипаються грунтом. Потім грядки добре поливаються, і розсада мульчується. Якщо вона була вирощена в ємностях, які не розкладаються, то її витягують з них і висаджують в лунку.

Посадка взимку

Незважаючи на те що огірок важко переносить заморозки, можливо його вирощування огірків у теплиці взимку. У цьому випадку вони зазвичай культивуються в два оберти. Перший оборот передбачає висаджування розсади з січня по березень (залежить від сорту огірка), а збір врожаю відбувається в липні. Другий оборот посадки здійснюється на початку серпня, а урожай збирається восени – у вересні-жовтні. Все-таки слід зазначити недоцільність вирощування огірків у теплиці взимку з-за високих матеріальних витрат на підтримання необхідної температури.

Метод мішка

Дуже зручним є спосіб вирощування огірків в теплиці з насіння, а не з саджанців. Не тільки прості обивателі, але і професійні агрономи вибирають цей метод. При такому прийомі посадки використовуються звичайні поліетиленові мішки об’ємом 70 літрів, які наповнюються живильним середовищем для майбутніх рослин. Мішки попередньо потрібно пробити дренажними отворами. Компостированный і выщелоченный матеріал краще, ніж свіжий, оскільки він при поливанні починає гнити і виділяти вуглекислий газ, потрібний огірків.

Читайте також:  Як очистити замшеві кросівки за допомогою пари, нашатирного спирту або оцту

Огірки в теплиці: вирощування, вибір сорту та рекомендації

Також можна використовувати наступний рослинний сміття: суміші з гілок, коренів, кори, тирси і т. д. Зверху укладається дернова або листова земля. В один мішок висаджуються від одного до трьох насіння або один саджанець. Примітно, що використовувати цей метод можна не тільки в теплиці!

Добрива

Огірки в парнику швидко ростуть, тому вони ніколи не повинні страждати від нестачі води або поживних речовин. Догляд та вирощування огірків у теплиці припускають внесення добрив. Рівень споживання поживних речовин в парникових огірках дуже високий. Одне дослідження показує, що для 8000 рослин може знадобитися 11 кг азоту, 2 кг фосфору та 16 кг калію в тиждень під час пікового дозрівання плодів. Тому внесення добрив має бути систематизоване для досягнення хорошої врожайності.

Гній тварин, що використовується як добриво, може поставляти частину необхідних поживних речовин. Проте лише близько третини азоту і фосфору в них стає доступним для рослин протягом вегетаційного періоду. Надмірне використання такого добрива збільшить засолення грунту і сповільнить зростання огірків. Для ґрунтів, які є закисленными через використання добрив або природних умов ґрунту, може знадобитися вапняк, який необхідно буде впровадити до посадки.

Важливий елемент

При вирощуванні культур найбільш важливим елементом є азот. Неважливо, чи відбувається вирощування огірка в зимових теплицях або влітку, він повинен подаватися в зрошувальну воду при кожному обрызгивании, з розчинних добрив – нітрату калію, кальцію та амонію. Найбільш ефективний метод подачі води та азоту в грунтові шари або піщану культуру здійснюється через крапельну або струминний систему поливу.

Огірки в теплиці: вирощування, вибір сорту та рекомендації

Розчин поживних речовин використовується при способі посадки в мішок через розпилення або через крапельну зрошувальну трубку. Частота застосування залежатиме від розміру рослини і температури теплиці, але буде варіюватися від одного або двох разів на день відразу ж після пересадки і до декількох разів на день у теплі дні під час збору врожаю.

Збір і зберігання врожаю

Збирати плоди потрібно після того, як вони досягнуть однакового діаметру по всій довжині, але до появи пожовтіння на рослинах. Урожайність огірка залежить в основному від тривалості періоду збору врожаю, а також від відстані між рослинами, обрізки, доступного світла, переважаючою температури, різноманітності і гарного харчування. Впливає на неї також і своєчасна боротьба з шкідниками. Але варто уточнити, що огірок, вирощений в теплиці взимку з додержанням вимог за всіма цими пунктами, не буде відрізнятися від своїх літніх родичів!

Після збору врожаю тонкокожий плід дуже сприйнятливий до розм’якшення з-за втрати вологи. Як можна швидше після збору огірки повинні бути поміщені в умови, які продовжують термін зберігання. Найкраща температура становить 12 градусів при відносній вологості від 80 до 90 відсотків. Зберігання при більш низьких температурах призводить до погіршення смакових якостей і зменшення терміну їх життя.

Читайте також:  Як очистити кришталеву вазу від старого нальоту — народні методи

Хвороби

Агротехніка для вирощування огірка в теплиці буде марна, якщо вчасно не виявити шкідника і почати боротися з ним! Попелиця (комаха, що викликає хвороби) з’являється від інших сприйнятливих культур і бур’янів за межами теплиці. Важливо по можливості встановлювати парники подалі від сприйнятливих польових культур і підтримувати підконтрольний ріст бур’янів.

Огірки в теплиці: вирощування, вибір сорту та рекомендації

Борошниста роса (порошкоподібна цвіль може серйозно вплинути на ріст рослин і якість огірків. Є стійкі сорти огірків для вирощування в теплиці, і їх слід використовувати там, де це захворювання є проблемою. Заходи боротьби повинні застосовуватися, коли помічені перші плями цвілі. Порошкоподібна цвіль виглядає як маленькі білі пилові плями невеликого діаметру. Зазвичай вони з’являються спочатку на верхній стороні нижніх листків.

Сіра пліснява виникає, коли вологість при вирощуванні огірків в теплиці з полікарбонату не контролюється належним чином. На щастя, це захворювання може бути повністю припинено, якщо вчасно забезпечити адекватну циркуляцію повітря в приміщенні.

Грибкове ураження теж може стати серйозною проблемою для молодих огірочків. Симптомами є пом’якшення і пожовтіння стовбурових тканин на ґрунтової лінії, а потім їх в’янення. Молоді рослини бувають дуже сприйнятливі протягом декількох днів після пересадки, але хвороба також може уповільнити зростання, якщо інфекція з’явиться на дозріваючих плодах. Хороші методи санітарії та стерилізація зростаючої середовища перед посадкою запобіжать цю недугу.

Кривизна плодів

Серйозне фізіологічний розлад, що призводить до зниження врожайності та якості тепличних огірків. Кривизна плодів буває помітна вже на ранній стадії дозрівання і не підлягає виправленню.

Огірки в теплиці: вирощування, вибір сорту та рекомендації

Відомо, що комаха тріпс, що живиться однією стороною молодого плода, призводить до викривлення огірка. Вирощування в теплиці взимку може супроводжуватися несприятливої температурою, надмірною вологістю грунту і поганим харчуванням. Ці фактори теж деформують плоди.

Комахи

Список основних шкідників тепличних огірків включає в себе білу муху, двукрылого кліща, рослинних листовійок, тепличних тріпс.

Парникова навколишнє середовище приваблива для цих шкідників, тому садівники повинні постійно контролювати розвиток їх популяцій. Комахи забираються в тепличний корпус через вентиляційні отвори, відкриті двері, навіть через невеликі отвори в стінах або даху. Також вони можуть закріпитися на одязі або інструментах. Регулярні огляди рослин на наявність уражень будуть гарантувати появу здорових огірків в теплиці. Вирощування із застосуванням рекомендацій даної статті принесе багатий урожай і можливість спробувати себе в новій справі!

DvaGusya