Орхідеї дендробіум: опис, посадка, догляд, розмноження, підживлення, пересадка

Деякі дивуються, чому королевою квітів називають троянду, а не орхідею дендробіум. Це рослина не просто чудово, воно чудово, непередбачувано, чудово. Фатальна краса орхідеї закохує в себе відразу і на все життя. Видів цього чудового рослини існує більше тисячі сортів і гібридів – близько двохсот тисяч (за деякими даними, до трьохсот).

При такому неймовірному різноманітті і при всьому своєму сліпучому чаром орхідеї дендробіуми не особливо примхливі. Вирощувати їх вдома в горщиках зможе кожен, хто готовий докласти деякі зусилля для створення їм належних умов.

Біда орхідей і тих, хто в них закоханий, полягає в порівняно нетривалого життя красунь. Щоб вони довгі роки радували око і душу, треба вміти їх розмножувати. Тоді буде постійно здійснюватися відновлення застарілих примірників.

Рідкісне кімнатна рослина не привертає до себе всіляких дрібних шкідників – комах і мікробів. Орхідея теж не здатна уникнути цієї долі. Потрібно знати паразитів «в обличчя», щоб вчасно рятувати від них улюблену рослину.

У нашій статті ми поділимося секретами, який вимагає догляд орхідеї дендробіум, як її правильно розмножувати, як знищувати шкідників, як боротися з хворобами, як зробити так, щоб орхідея жила на підвіконні довго.

Загальні відомості

Красиве та романтичне назва «орхідея» з грецької перекладається як “чоловічі (або інших великих ссавців) яєчка”. Чому древні греки угледіли схожість форми кореневища з цією частиною тіла людини. «Дендробіум» тісно пов’язаний зі словом «дендро», що у греків означає “дерево”. Тут все зрозуміло, адже орхідеї дендробіуми, можна сказати, на деревах живуть. При цьому вони тільки чіпляються за міцні стовбури, пробиваючись за ним до сонця. Ніяких поживних речовин з своєю живою опори квіткові красуні не отримують. За цією ознакою вони відносяться до групи епіфітів.

Орхідеї дендробіум: опис, посадка, догляд, розмноження, підживлення, пересадка

На Землі орхідеї існують близько 145 мільйонів років і вважаються одними з найдавніших представниць квіткової флори. В квартирі кожен примірник живе близько 4 років, хоча є випадки, коли при гарному догляді термін їх життя продовжувався до 5-6 років. У магазинах, як правило, продаються квітучі орхідеї. Купуючи їх, будьте готові до того, що ваша красуня, порадувавши вас кілька тижнів, відцвіте назавжди. Так буває, якщо рослина напихають стимуляторами або добривами з пролонгованою дією. Ваше завдання – вилікувати свою квітку, для чого потрібно дотримуватися правил догляду за ним.

Ареал розповсюдження

Завжди важливо знати, в яких природних умовах жили прабатьки кімнатних квітів. Вчені з’ясували, що в кожної рослини існує генетична пам’ять, яка відіграє важливу роль у житті нащадків популяції. Створивши домашнім зеленим улюбленцям умови, близькі до тих, в яких колись жили їхні родичі, ви забезпечуєте приблизно 80 % успіху в догляді за рослиною. У природі орхідеї дендробіум зустрічається в тропічних лісах дуже багатьох південних країн – в Китаї, Бутані, Індії, М’янмі, Лаосі, Таїланді, Непалі, в Гімалаях і В’єтнамі. Вони звикли до теплих і вологих погодних умов під час вегетації та до прохолодної з рідкими дощами погоді під час спокою. Такий же режим їм потрібно забезпечувати в квартирі.

Ботанічний опис

Надзвичайно привабливі квіти орхідеї дендробіум. Саме завдяки їх незвичайною і нескінченно різноманітною формою це рослина так любимо і популярний серед квітникарів. Незважаючи на величезну кількість різновидів форм і забарвлень, всі квітки орхідеї мають по три пелюстки і стільки ж чашолистків. Іноді вони бувають зрощені, утворюючи щось на зразок маленького шлемика. При розпусканні бутонів добре помітно, що чашолистки обрамляють його зовні і завжди розкриваються першими, а вже слідом за ними – пелюстки.

Орхідеї дендробіум: опис, посадка, догляд, розмноження, підживлення, пересадка

Вони можуть бути круглі, овальні, загострені, спіралеподібні, але майже завжди два крайні пелюстки однакові за розміром, а той, що посередині, від них відрізняється. Він називається губою. У різних сортів вона може бути круглої, блюдцевидной, трубчастої, рухомого (гойдатися на тоненькій ниточці) та нерухомої. Квітки багатьох видів дендробіумів мають ніжний аромат з нотками ванілі. Суцвіття цієї рослини гроновидні. У них може бути від 5 до 25 окремих квіток. При цьому діаметр кожного (залежно від сорту) становить від 30 до 90 мм.

Читайте також:  Вишивальна машина — огляд моделей для домашнього використання і промислових за характеристиками

Листя у орхідей дендробіумів насичено-зеленого кольору. Вони бувають яйцевидні, довгасті або овальні. Є види листопадні і вічнозелені.

Коріння рослини добре розвинені. Зовні їх огортає веламен. Це мертва тканина, що покриває повітряні корені всіх епіфітів.

Інтерес представляє псевдобульб цього виду орхідей. Спершу вона виростає майже до метра, а у деяких сортів – до півтора метрів, а після оголюється, дає дочірні розетки і відмирає. Спочатку псевдобульби прямостоячі, але з ростом вони никнуть. Товщина їх – до 2 див Деякі називають їх товстим стеблом.

Ці утворення потрібні орхідеям для накопичення води і поживних речовин, які вони починають поступово витрачати з настанням несприятливих кліматичних умов, наприклад посухи.

Де знайти квітці місце в будинку

Орхідеї дендробіум в домашніх умовах добре себе почуває, якщо їй забезпечили існування, близьке до того, що мали її прабатьки на батьківщині. Оскільки ця красуня родом з тропіків, вдома її треба поміщати в тепле сонячне місце. Добре підходить підвіконня з південної сторони. Однак прямі сонячні промені на орхідею падати не повинні. Комфортно їй буде також на підвіконнях з південно-західній і південно-східної сторони. Якщо у вас в будинку всі віконця дивляться на північ, але ви дуже хочете мати у себе орхідею дендробіум, вам доведеться влаштовувати для неї штучну підсвітку.

Поміщаючи квітка на світле місце, не потрібно забувати, що розглянутий вид орхідей на своїй батьківщині – рослина сезонне. Це означає, що у нього є яскраво виражені періоди спокою і вегетації. Під час посиленого росту і цвітіння орхідеї потрібно не тільки світло, але й тепло. Температура на її підвіконні повинна досягати вдень +28 °C та до +20 °C вночі. Влітку її навіть можна виносити в сад або на балкон в легку тінь, слідкуючи, щоб сонечко на неї довго не світило. Також треба оберігати рослину від протягів.

З припиненням цвітіння орхідеї дендробіум (воно триває до 3 місяців) і «виходом» на спокій їй потрібно забезпечити температуру вдень до +18 °C, а вночі – до +10 °C. Короткочасні відхилення від зазначеного температурного режиму допускаються, але тривалі можуть викликати загибель квітки.

Змінювати рівень освітленості в період спокою не потрібно.

Орхідеї дендробіум: опис, посадка, догляд, розмноження, підживлення, пересадка

Вимоги до горщика

Купивши орхідею в магазині, не поспішайте відразу пересаджувати її в «свою» землю. Найімовірніше, їй і в магазинному субстраті непогано, якщо вона пишно цвіте. Пересадка орхідеї дендробіум знадобиться, коли її коріння почнуть вилазити з горщика, виштовхуючи субстрат, або в разі захворювання.

Якою їй підібрати горщик? До матеріалу, з якого він зроблений, особливих вимог немає. Це може бути кераміка, прозорий або непрозорий пластик. Головне, щоб в ньому були дренажні отвори. Розмір горщика також великого значення не має, лише б коренева система у ньому помістилася. Якщо взяти занадто маленький горщик, орхідею незабаром доведеться пересаджувати. Якщо взяти занадто великий горщик, рослині потрібно буде забезпечити хорошу вентиляцію грунту, якого доведеться взяти дещо більший об’єм. Ці нюанси потрібно враховувати.

Багато квітникарі воліють глиняні горщики, тому що вони «дихають». Але коріння орхідеї мають властивість прилипати до кераміки, що ускладнює пересадку рослини. З пластмасовими горщиками такої проблеми немає.

Зараз з’явилися у продажу ажурні кашпо спеціально для орхідей. У них дуже багато бічних отворів, що утворюють різні візерунки для кращого естетичного вигляду. Мабуть, такі горщики для екзотичної красуні самі підходящі.

Вимоги до грунту

Якщо до зовнішнього вигляду і об’єму свого «будинку» орхідея байдужа, то до ґрунтів вона пред’являє деякі побажання. Так як на батьківщині вона росте на деревах, родючий грунт їй не потрібно. Орхідею потрібно висаджувати в особливу суміш. Варіанти її приготування можуть трохи відрізнятися:

 • 1-й спосіб. Взяти кору сосни (або будь-якого хвойного, що росте у вашій місцевості), додати мох сфагнум, гумус і деревне вугілля. Кору потрібно брати з сухого дерева, подрібнити її, прокип’ятити і знову гарненько висушити. Таку кору можна зберігати в скляній тарі кілька років, витрачаючи по мірі потреби. Всі інгредієнти потрібно змішати і зволожити. Тільки після цього ними наповнюють горщик, на дно якої кладуть дренажний шар.
 • 2-й спосіб. Змішати кору хвойних, подрібнений керамзит, кокосову стружку, мох сфагнум, деревне вугілля.
 • 3-й спосіб. Підготувати для орхідеї спеціальний блок (продається в квіткових магазинах) без ґрунту і заповнити його мохом сфагнумом.
Читайте також:  Бегонія: догляд в домашніх умовах, фото

При будь-якому складі горщик спершу потрібно приблизно наполовину заповнити дренажним матеріалом, а вже потім насипати туди грунт.

Орхідеї дендробіум: опис, посадка, догляд, розмноження, підживлення, пересадка

Вимоги до поливу

У період вегетації орхідею потрібно поливати в міру просихання грунту в горщику або моху в блоці. Роблять це зазвичай через день. Крім поливання, можна просто ставити горщик з квіткою ненадовго в ємність з водою, яка повинна бути теплою відстояною. Після цього його кладуть на тканину, щоб зайва волога з горщика пішла. Влітку орхідею необхідно регулярно обприскувати з пульверизатора теплою водою.

У період спокою полив орхідеї дендробіум скорочують до мінімуму, а обприскування припиняють. Якщо її заливати водою, як влітку, волога буде накопичуватися в її клітинах, що викличе у них гниття.

В кінці періоду спокою (на початку весни) можна простимулювати пробудження орхідеї, почавши поливати її частіше. Але перед цим у рослини обов’язково повинно бути 3-4 місяці відпочинку. Інакше раннє пробудження забезпечить появу не бутонів, а розеток листя.

Підживлення

Якщо виконувати всі зазначені вище рекомендації, за вашою орхідеєю дендробіум догляд буде легкий. Крім поливу і обприскувань, її потрібно буде підживлювати.

З підгодівлями потрібно дотримуватися обережності і дотримуватися принципу “краще недодати, ніж переборщити”. Від надлишку добрив орхідеї хворіють, можуть навіть загинути.

Підживлення для них роблять позакореневе (обприскуванням) та кореневі (звичайні, грунт). Їх треба чергувати. Краще всього не займатися самодіяльністю, складаючи поживну суміш, а набувати у квіткових магазинах спеціальні добрива для орхідей. До їх складу обов’язково повинні входити азот і фосфор.

Квітникарі рекомендують раз на місяць обприскувати рослини стимулятором росту.

Якщо орхідеї дендробіум відцвіла, а на псевдобульбе проглядаються живі бутони, то обрізку проводити не можна. У інших видів потрібно дивитися, почав підсихати квітконіс. Якщо так, то його необхідно прибрати.

Орхідеї дендробіум: опис, посадка, догляд, розмноження, підживлення, пересадка

Розмноження

В домашніх умовах розмноження орхідеї дендробіум проводять двома способами – живцями (псевдобульбами) і дітками. Перший спосіб не трудомісткий, але результату потрібно чекати довго. Так розмножують орхідеї ті, кому не подобається майже безлистий стебло – бульба. Секатором його відокремлюють від рослини, залишивши невеликий пеньок, який обов’язково потрібно присипати порошком деревного вугілля. На черешку видаляють листя, що залишився матеріал розрізають на фрагменти довжиною до 20 см (в кожному фрагменті повинні бути міжвузля з нирками). Ці шматочки з двох сторін також присипають розмеленим в порошок вугіллям і поміщають в контейнер з мохом сфагнумом. Перед цим субстрат зволожують. Розташувавши на моху фрагменти живців, контейнер закривають і ставлять на північне віконце.

Розмноження орхідеї дендробіум дітками проводиться і швидше, і легше. Нагадаємо, що дітки розвиваються з тих нирок, які не дали квіток. Вони являють собою дорослий квітка в мініатюрі. Відокремлювати дитинку орхідеї дендробіуми від материнського рослини потрібно не відразу, а коли у «малюка» вже наросли хороші міцні корінці. Для оптимізації цього процесу рослину підгодовують комплексними добривами, беручи їх в два рази менше зазначеної норми. Висаджують дитинку з дотриманням тих самих правил, які існують для дорослої орхідеї.

Під час пересадки можна застосувати ще один спосіб розмноження – розділити кореневище орхідеї на фрагменти, в кожному з яких повинні залишитися корінці і нирки. Необхідно продезинфікувати Ранки вугіллям. Такий спосіб хороший тим, що зацвітають молоденькі орхідеї вже на наступний рік. Недолік способу – в ранки можуть проникнути хвороботворні мікроби і погубити рослина.

Хвороби і шкідники

Якщо за орхідеєю здійснювати правильний догляд, дотримуючись режими поливу та освітлення, вона, як правило, не хворіє. Трапитися з нею може наступне:

 • Зморщування псевдобульб. Це сигнал до того, що здійснюється недостатні полив і підгодівля.
 • Сухі темні плями на листках говорять про опіках. Потрібно переставити горщик з квіткою в таке місце, де на рослину не будуть падати прямі промені сонця.
 • Подгнивающие плями на листі – показник того, що орхідею обприскують при низьких температурах. Це сприяє розвитку сірої гнилі.
 • У орхідеї дендробіум жовтіє листя. Що робити? Нічого, якщо ці листові пластини нижні, а вся рослина виглядає нормально. Пожовтіння говорить про те, що листова пластина просто постарів. Якщо ж почали жовтіти молоде листя, потрібно переглянути режим освітлення і підгодівлі.
 • Орхідея здорова, але не хоче цвісти. Це показник того, що їй не дали відпочити, занадто рано почавши стимулювати період вегетації.
Читайте також:  Очищення води в басейні перекисом водню — покроковий алгоритм дій

Хвороби орхідеї дендробіум часто провокують шкідники, які харчуються соком листя і коріння.

Орхідеї дендробіум: опис, посадка, догляд, розмноження, підживлення, пересадка

Квітникарі радять, принісши рослина з магазину додому, поставити його в ємність з водою, якою має бути край горщика. Через кілька хвилин ховаються в грунті комахи повинні вибратися назовні. Їх збирають і знищують.

В процесі життя на вашому підвіконні орхідея може піддатися нападу таких паразитів:

 • Кліщі (павутинний і плоскотелка). Вони смокчуть з листя сік, в результаті чого листові пластини знебарвлюються і сохнуть, а бутони обпадають до розпускання. Кліщі паразитують з нижньої сторони листків. Сліди їх життєдіяльності добре помітні неозброєним оком. У разі павутинного кліща це біла павутинка, а в разі плоскотелки – сріблясто-бурі плями. Борються зі шкідниками шляхом обприскування орхідеї «Фитовермом» згідно інструкції.
 • Цибулинний кліщ. Цей паразит селиться в коренях і вигризає їх зсередини. Рослина слабшає, відмовляється цвісти. Якщо ви виявили у своєї орхідеї порожні коріння (це можна зрозуміти при їх обмацуванні), пошкоджені частини потрібно видалити, а грунт полити «Фитовермом».
 • Щитівки і ложнощитовки. Відрізняються один від одного зовнішнім виглядом, але обидві паразитують на нижній стороні листової пластини, приклеюючись до неї і випиваючи соки. При виявленні на орхідеях світло-коричневих або більш темних точок-кірочок їх потрібно сколупнути, листя гарненько промити, ранки змастити зеленкою або присипати вугіллям, а всю орхідею обприскати «Фитовермом».
 • Червці. Ці паразити схожі на малюсінькі шматочки ватки. Мешкають в пазухах листя і коріння. Якщо вони оселилися в орхідеї, її листя починають жовтіти, рослина хворіє, не цвіте. При виявленні хоча б одного червця потрібно видалити на квітці сухі лусочки і листя, після чого обприскати «Фитовермом». Але і після обробки потрібно щодня оглядати орхідею на предмет виявлення нових червців. Їх можна видаляти вручну. Через тиждень обробку «Фитовермом» потрібно повторити.
 • Трипси. Ці комахи селяться на багатьох рослинах. Вони небезпечні тим, що відкладають яйця всередину листа, в результаті чого на них з’являються плями. Листки відмирають. Для знищення трипсів орхідею слід обприскати «Актеликом».

Види орхідей дендробіум

Орхідеї дендробіум: опис, посадка, догляд, розмноження, підживлення, пересадка

Повторимо, що в роду дендробіумів налічується понад 1000 видів. Назвемо деякі з них:

 • Дендробіум Паришів. Має потужні потовщені стебла, які можуть бути прямостоячими або звисаючими. В довжину вони виростають до 40 см Кожний такий стебло має у вузлах потовщення і вкритий білим підставою листя. Вони у орхідеї дендробіум Паришів довгасті, з трохи надрізати кінчиком. Квітки у даного виду великі, до 100 мм в діаметрі. Пелюстки бувають рожевими або бузковими. До краю колір завжди більш насичений, ніж в серединці. Губа цієї орхідеї може бути округлої або ромбовидної, світліше пелюсток. Біля основи має два контрастні плями.
 • Дендробіум Линдлея. Ця орхідея має короткі (до 8 см), схожі на бульбу стебла. На кожному є тільки один великий шкірястий лист. Квітконоси у рослини довгі, висячі, квітки жовті, дуже ароматні, з опушеною губою.
 • Дендробіум Кінга. Ця орхідея відрізняється жорсткими стеблами, утончающимися до верхівки. У довжину вона виростає до 30 див. Кисть малоквіткова, складається з дрібних пахучих квіток різних відтінків – від білого до фіолетового. Цікава губа у даній орхідеї. Вона має три лопаті. При цьому чашолистки зрощені.
 • Дендробіум нобіле. Цієї орхідеї дають епітети “чудова”, “благородна”, “знатна”. У цій різновиди орхідеї дендробіум безліч сортів і гібридів. Їх красою можна захоплюватися без втоми. Квітки у неї можуть бути всіляких форм і забарвлень, білі, рожеві, фіолетові, в цятку і смужку. При цьому губи квіток завжди дуже яскраві, контрастні, бувають гладкі і бахромчаті, з плямами і без. Листя у представників виду в основному сидячі, розташовані попарно або по черзі. Стебла потужні, прямостоячі. Орхідеї дендробіум нобіле стане чарівним окрасою будь-якого житла.
DvaGusya