Орхідея цимбідіум: опис, особливості та догляд в домашніх умовах

Цимбідіум – це вічнозелений представник сімейства Орхідних. У дикій природі його можна знайти в субтропіках Північної Австралії та Азії. В культуру ці квіти потрапили вже досить давно. З того часу пройшло вже більше двох тисяч років. І сталося це в Китаї. Зараз в Японії і Китаї більше цінуються види з дрібними квіточками, оскільки вони більш ароматні. Усього ж у світі нараховується більш 100 різних видів. Далі в статті ми поговоримо про те, як виростити орхідею цимбідіум в домашніх умовах.

Опис

У цимбидиума є околоземная частина, яку фермери та селекціонери називають просто бульбою. Вона має яйцевидну форму і має здатність зберігати в собі вологу. Листя можуть мати різну форму: меча, кіля, іноді мають тупі або загострені кінчики. Дуже сильно виділяються квітконоси, які у висоту можуть досягати навіть півтора метрів.

Саме ж суцвіття – це звисаюча пухка кисть, на якій розташовуються квіточки, кількість яких варіюється. Залежно від сорту і виду орхідеї цимбідіуми можуть мати різні розміри, а також забарвлення. Відтінки не тільки однотонні, але зустрічаються і двоколірні і навіть триколірні види.

Всередині кожної квіточки є губа трилопатева, яка завжди забарвлена в більш яскравий відтінок, ніж інші пелюстки. Якщо забезпечити орхідеї цимбідіум догляд в домашніх умовах такий, якого потребують усі правила і стандарти, то вона може прожити від трьох до семи років. А здоровий і доглянутий квітка може радувати своїм цвітінням близько трьох місяців.

Орхідея цимбідіум: опис, особливості та догляд в домашніх умовах

Як доглядати

Вирощувати таку рослину без спеціальних знань не вийде, оскільки ця орхідея вимагає до себе особливої уваги.

Квітка орхідея цимбідіум повинен розташовуватися на самому великому і сонячному вікні у вашому домі. Однак слід контролювати попадання на нього прямих сонячних променів. Особливо це стосується періоду цвітіння. Тому опівдні потрібно обов’язково притіняти її, використовуючи фіранку.

Але це не означає, що рослина має постійно знаходитися далеко від сонця, оскільки йому потрібно багато світла для нормального росту і цвітіння. Садівники відзначають, що період цвітіння у цієї орхідеї починається взимку і в зв’язку з тим, що світловий день в цей час дуже короткий, необхідно забезпечувати рослину додатковим світлом.

Якщо цимбідіуми люблять світло, то це не значить, що їм подобається спека і задуха. Тому повітря в приміщенні має бути прохолодним і свіжим. Особливо уважно стежте за цим в зимовий період, коли починають працювати нагрівальні прилади. Якщо розташувати квітка поруч з батареєю, то помилуватися її прекрасними квіточками навряд чи вдасться.

Крім усього цього, у приміщенні повинна бути висока вологість повітря. Влітку доведеться обприскувати рослину кожен день не менше трьох разів. Щоб трохи полегшити свою долю, помістіть горщик з рослиною на піддон, де буде знаходитися мокрий керамзит або галька.

Читайте також:  Чищення зубів собаці ультразвукове і в домашніх умовах

Орхідея цимбідіум: опис, особливості та догляд в домашніх умовах

Полив

Особливо має потребу в поливі цимбідіум в період активного росту. Води буде потрібно багато. Однак стежте за тим, щоб волога не застоювалася в коренях. Це може призвести до того, що коріння почнуть гнити, а листя покриються чорними плямами.

Погано позначиться на квітці і недолік вологи. Бульба відразу ж починає кривитися, а також страждають листя і квітки. Якщо посуха буде дуже тривалою, то вони можуть навіть просто впасти. У зимовий період поливи стають менш частими. Проробляти цю процедуру доведеться всього лише раз в два тижні. Але це тільки за умови, що вологість і температура повітря в кімнаті будуть відповідати нормі. Якщо ж в кімнаті буде дуже жарко, то поливи доведеться зробити частішим.

Підгодівля

Підживлення необхідно проводити з кожним третім поливом рослини. Але увага: вносити добрива можна не одночасно з водою, а тільки в той субстрат, який вже був зволожений. Рекомендується використовувати спеціальні добрива для орхідей, які продаються в будь-якому квітковому магазині.

Там є інструкція із застосування. Однак дозування необхідно ділити на два. В середині літа необхідно трохи змінити кількість добрив. Вам знадобиться більше калієвої складової і менше азотної. Повністю припиняють підгодовувати орхідеї, коли починається період цвітіння.

Пересадка

Пересадка орхідеї цимбідіум в домашніх умовах – це обов’язковий компонент правильного догляду за рослиною. Коріння поступово заповнюють старий горщик, і це означає, що рослині необхідна велика ємність.

Зазвичай пересадку проводять один раз на три роки. Але робити це можна тільки після того, як період її цвітіння закінчився, а молоді паростки, які були випущені, вже досягли висоти п’ять сантиметрів.

Орхідея цимбідіум: опис, особливості та догляд в домашніх умовах

Грунт

Субстрат – це перше, чим необхідно зайнятися перед початком пересадки цимбидиума. Можна не витрачати час на самостійне приготування і просто придбати в магазині грунт, який призначений спеціально для висадки орхідей. Однак якщо ви не довіряєте виробникам, то складайте грунт самостійно.

Вам знадобиться соснова кора, яку змішують з подрібненим мохом сфагнумом, а також з корінням папороті. До всієї цієї суміші ще потрібно додати трохи деревного вугілля і деяку частина перепрілого кінського гною. Однак знайти усі ці компоненти, особливо в умовах міської квартири, не так просто, тому набагато простіше буде придбати вже готовий субстрат в магазині.

Технологія висадки

На дно горщика обов’язково поміщають дренажний шар. Для цього можна використовувати керамзит або ж глиняні черепки. Зверху висипають трисантиметровий шар приготованого або купленого субстрату і тільки після цього там розміщується цимбідіум.

Переносять рослина виключно з тим земляною грудкою, в якому воно перебувало до цього. Після цього в горщик потрібно буде додати ще трохи субстрату. Але будьте уважні, псевдобульби повинні обов’язково знаходитися над ним.

Читайте також:  Лобелія ампельна: посадка й догляд, фото

Зазвичай після пересадки рослини потребують поливі, це стосується і орхідеї. Однак поливати квітку можна тільки в тому випадку, якщо його коріння не були пошкоджені в момент пересадки.

Іноді трапляється так, що кореневу систему доводиться виправляти із-за наявності на ній підгнили. Якщо ви зіткнулися з такою проблемою, то після висадки цимбидиума потрібно кілька днів почекати і не поливати квітку. Пересадка орхідеї цимбідіум – це завжди стрес для рослини. Перший час після цієї процедури їй буде краще постояти в півтіні, щоб трохи «прийти в себе».

Орхідея цимбідіум: опис, особливості та догляд в домашніх умовах

Як змусити цвісти рослина

Як вже говорилося, у світі є понад 100 видів орхідей цимбідіум і кожен з них цвіте в різний час і з різною тривалістю. Але є у них і дещо загальне. В першу чергу жоден з наявних у світі видів не буде випускати бутони, якщо температура повітря, де він розміщений, перевищує 22 градуси. З чим це пов’язано?

При виведенні кожного з цих видів селекціонери використовували матеріали тих диких рослин, які росли в горах. А там, як відомо, температура повітря не надто висока, та ще й існують сильні скачки між днем і вночі. Крім цього, в горах завжди є яскраве сонячне світло, чого і вимагає орхідея цимбідіум при догляді в домашніх умовах, пересадки і надалі вирощуванні.

Температура для цвітіння

Що ж робити, щоб кохана орхідея порадувала квітами? Якщо вам попався вигляд, який цвіте весною або влітку, то турбуватися про перепадах температури не варто, особливо якщо ви помістили горщик на балконі або веранді. У цей період скачки температури завжди є.

Цимбідіум цілком спокійно перенесе навіть пятиградусное тепло. В таких умовах рослина обов’язково цвіте вчасно, і квіти будуть досить великі і красиві. Але що ж робити тим, чия орхідея радує квітами взимку? Адже на балкон в цей час року її не винесеш, і опалювальна система в квартирі працює цілодобово. Якщо ваша лоджія або балкон утеплені, то спробуйте на ніч виставляти рослина туди або ж відкривати вікна в кімнаті, де воно знаходиться. Але стежте, щоб протяги не потрапляли на орхідею.

Не варто занадто перейматися тим, чия орхідея ще не досягла трьох років. Оскільки найбільш сильні і яскраві цвітіння них починаються саме в такому віці.

Орхідея цимбідіум: опис, особливості та догляд в домашніх умовах

Розмноження

Насіння орхідеї цимбідіум ви навряд чи знайдете, оскільки розмножується вона виключно діленням куща. Це нескладна Процедура проводиться в той момент, коли рослина з маленького горщика пересаджують в більш великий.

Коли ви отримаєте квітка з ємності, то обов’язково побачите в його нижньої частин великий клубок з поплутаних коренів. У самому низу коріння сильно посірілі і навіть сухі. Цю частину необхідно видалити. Під час видалення можна користуватися тільки гострим і обов’язково стерильним ножем.

Після видалення цієї частини кома рослину можна сміливо ділити на фрагменти. У кожному з них повинна бути здорова псевдобульб та молоді живі корені. Кожну деленку поміщають в окремий горщик, який наповнений субстратом, рецепт приготування якого був описаний вище в статті.

Читайте також:  Фісташкове дерево: опис, як посадити і виростити в домашніх умовах

Кожен зріз необхідно обробити вугіллям, щоб уникнути інфікування. Деленко, як і дорослі рослини, що вимагають хорошого догляду. Для них також важлива висока вологість в приміщенні. Тому слід забезпечити їм рясний полив, регулярні обприскування. Всі ці процедури обов’язкові в той час, поки на них не з’являться нові пагони та листя, які будуть сигналізувати про те, що саджанці вкоренилися і нормально прижилися на новому місці.

Орхідея цимбідіум: опис, особливості та догляд в домашніх умовах

Хвороби і шкідники

Нерідко можна спостерігати за тим, як цимбідіум активно нарощує зелену масу, але явно не збирається цвісти. Що ж робити в такому випадку? Необхідно зробити для нього свого роду струс. Різко скоротите кількість вологи, яка надходить рослині під час поливів, а також влаштуйте скачки температури повітря. Щоб орхідея зацвіла, вона повинна перебувати в приміщенні, де показник термометра не перевищує позначку 13 градусів.

Сохне і жовтіє

Кінчики листя цимбидиума можуть трохи підсихати. Це може означати тільки одне – в кімнаті занадто сухе повітря. Як вже говорилося раніше, ця квітка потребує щоденних триразових обприскуваннях, але при виникненні подібної проблеми їх кількість слід збільшити. А також обов’язково поставити горщик з квіткою на піддон з мокрою галькою.

Але є й ще одна причина підсихання листків – перезволоження грунту. Так, орхідею потрібно добре поливати, однак грунт повинен встигати трохи провітрюватися в період між поливами.

Ще одна причина – пожовтіння листя. Якщо ви помітили подібний недуга, то негайно зніміть верхній шар субстрату і уважно розгляньте кореневу систему. Швидше за все, на коренях з’явилася гниль. Це може означати тільки одне – термінова пересадка. Під час пересадки підгнилі ділянки потрібно обов’язково видалити, якщо в цьому є сенс, і помістити рослину в новий грунт і горщик. Постарайтеся з’ясувати причину такої проблеми і займіться її усуненням. В іншому випадку проблема повернеться знову.

Орхідея цимбідіум: опис, особливості та догляд в домашніх умовах

Висновок

Як бачите, виростити таку рослину, як орхідея цимбідіум, не так просто. Для цього необхідно володіти інформацією щодо правильного догляду, пересадки і змісту. Не кожен квітникар може дозволити собі таку розкіш. Але сучасні матеріали дозволяють творити чудеса, і якщо ви не хочете витрачати час і нерви на вирощування такої рослини, то можете легко створити штучний квітка, який не буде відрізнятися від справжнього.

Для створення орхідеї цимбідіум з фоамирана вам не потрібно буде шукати якісь особливі матеріали або витрачати на це багато часу. А отриманий результат приємно порадує. Ваш квітка не зможе відрізнити від справжнього навіть досвідчений квітникар, а радувати господаря своїм цвітінням він буде цілий рік.

DvaGusya