Оздоблення сайдингом деревяного будинку зовні: технологія, матеріали та інструменти. Монтаж сайдинга

Ще в 90 роках на вітчизняному ринку почав поступово з’являтися новий матеріал під назвою сайдинг. Його такі видатні характеристики, як стійкість до горіння, екологічність, відсутність необхідності в обслуговуванні, легка чистка, будь-які колірні відтінки і привабливий зовнішній вигляд зберігаються навіть у важких кліматичних умовах протягом багатьох десятиліть, що послужило могутнім поштовхом для витіснення інших ненадійних матеріалів, застосовуваних при облицюванні фасадів будівель. При цьому виявилося, що монтувати сайдинг може будь-який домовласник з елементарними навичками користування інструментом. Тому попит на них продовжує зростати і лише зміцнюється.

Але все ж варто окремо приділити увагу оздоблення сайдингом дерев’яних будинків, які в силу своєї дерев’яної конструкції і, як правило, багаторічного віку можуть мати геометричні порушення. Незважаючи на простоту укладання сайдинга, цей процес повинен виконуватися в суворій відповідності з передбаченої технологією.

Ця стаття також буде корисною для тих, хто вирішив зробити своїми руками оздоблення сайдингом дерев’яного будинку.

Різновиди панелей сайдинга

Обробка цим будівельним матеріалом дерев’яних будівель має багато переваг перед іншими варіантами, хоча і не користується великою популярністю. Адже властивості дерева дозволяють не втрачати тепло. При належному догляді панелі можуть довго прослужити, зберігаючи привабливий зовнішній вигляд. Але такий догляд повинен бути системним, крім того, він відрізняється дорожнечею і трудомісткістю. Сайдинг здатний справно служити десятиліттями при повній відсутності якого-небудь обслуговування.

Перш ніж відповісти на питання, яким краще обшити сайдингом дерев’яний будинок, необхідно врахувати вимоги до матеріалу, з якого повинна бути виконана обшивка. Адже будова може перебувати в регіоні з підвищеною активністю комах, гризунів, великою вологістю і так далі. Не останнім буде і питання бюджету.

Сьогодні виробництво сайдинга виконується в декількох різновидах. Він виготовляється з різних матеріалів, пропонованих виробниками:

  • вініл;
  • деревина;
  • метал;
  • фіброцемент;
  • цоколь.

Сайдинг з ПВХ (вініл)

Якщо враховувати ціну і практичне застосування, то можна сказати, що для обробки сайдингом дерев’яного будинку частіше застосовується саме сайдинг з вінілу. Він виробляється з полівінілхлориду, який відливається у формі панелей, званих ПВХ-панелями. Ці панелі мають персональні якісні характеристики, що впливають на їх пластичність при розширенні і стисненні зважаючи на зміни температури повітря. Якщо сайдинг має високі показники пластичності, він здатний довше розширюватися і стискатися по мірі зміни температури. Іншими словами, пластичність впливає на довговічність сайдинга і є ознакою якості матеріалу. Термін служби якісного сайдинга досягає 50 років, тоді як сайдинг з найменшим показником пластичності прослужить приблизно 7 років.

Читайте також:  Оздоблення стін на кухні: вибір матеріалів і технології

Оздоблення сайдингом деревяного будинку зовні: технологія, матеріали та інструменти. Монтаж сайдинга

До особливостей вінілового сайдинга відноситься його широка кольорова палітра, що дозволяє реалізувати будь-який архітектурний задум практично у будь-якому виконанні. Легкість ПВХ-панелей і простота кріплення дозволять виробити самостійну оздоблення сайдингом дерев’яного будинку при завданні вкластися в невеликий бюджет. Крім того, вініл володіє високою стійкістю до фізичних пошкоджень і абсолютно не схильний до корозії. Але потрібно пам’ятати, що монтувати вінілові пластини при негативних температурах забороняється.

Дерев’яний сайдинг

Цей вид пластин фахівці називають ідеальним рішенням для реставрації старих заміських та дачних будинків, але аж ніяк не оптимальним. Звичайно, оздоблення деревним сайдингом додасть будинку багатий зовнішній вигляд і може широко використовуватися для багатьох дачних будівель, але виявиться дуже витратною. Такий ремонт не можна буде назвати бюджетним, так і монтаж слід довірити професіоналам. Адже дерево не володіє пластичністю і при недолугої обшивці виявляться всі похибки. У цьому випадку буде прикро витратитися на матеріал і не отримати бажаного ефекту, заощадивши на роботі професіоналів.

Але якщо цінової питання не є першорядним, то крім презентабельного зовнішнього вигляду увазі покупця будуть представлені такі переваги дерев’яного сайдинга, як відсутність теплопровідності і створення комфортного клімату всередині будови за рахунок «живого» матеріалу, що дозволяє фасаду «дихати». Позитивною рисою деревини в якості фасаду будівлі є відсутність «ефекту термоса» між стіною і обшивкою, що позначиться на довговічності всієї будівлі.

Оздоблення сайдингом деревяного будинку зовні: технологія, матеріали та інструменти. Монтаж сайдинга

Також при обробці дерев’яного будинку сайдингом з деревини не можна не відзначити безумовну екологічність такого будови, абсолютно нешкідливого для здоров’я людини.

Сайдинг з металу

Перед тим як обшити дерев’яний будинок сайдингом з металу, потрібно визначитися, які саме властивості металу необхідні в конкретній конструкції.

Металевий сайдинг буває алюмінієвий, сталевий і мідний. Відповідно, кожен їх цих металів має свою вагу, пластичність, міцність та ціну. Остання значно відрізняється від інших видів сайдинга і часто стає основним критерієм, який визначає вибір покупця. Тому без особливої необхідності металевий сайдинг не купується, а тому і не користується великим попитом у нашому регіоні.

Але до переваг такого виду можна сміливо відносити пожежобезпечність, можливість монтажу сайдинга з металу при будь-якому температурному режимі, велике кольорове розмаїття, отримання імітації фасаду під брус, сосну або корабельну дошку. Також металевий сайдинг можна виготовляти в будь-якій довжині. Але відразу потрібно розуміти, що при надлишку матеріалу повернути його продавцю не вийде, так як він був виготовлений за індивідуальними розмірами.

Читайте також:  Соковижималка для твердих овочів і фруктів: шнекові та відцентрові моделі

Оздоблення сайдингом деревяного будинку зовні: технологія, матеріали та інструменти. Монтаж сайдинга

Фіброцементний сайдинг

Такий вид сайдинга відмінно справляється з декоративним призначенням, імітуючи будь-які породи дерева і забарвлення натуральних каменів, але будучи при цьому позбавлені їх недоліків. Приміром, фибросайдинг має відносно невелику вагу, не схильний до гниття, не схильний до впливу комах і не вимагає обслуговування. Також до його переваг зараховуються термо – і звукозахист, висока стійкість до опадів і вологості, абсолютна екологічність та пожежобезпечність. Черговим «плюсом» фіброцементу є його стійкість до температурних змін, а саме (на відміну від ПВХ-сайдинга) фиброцент не деформується при нагріванні і замерзання. По колірній гамі фіброцементні панелі не поступаються іншим видам панелей, оздоблення дерев’яного будинку сайдингом такого типу не буде складніше звичайної укладки. А ось ціна буде значно відрізнятися від звичайної ціни на вініловий, адже фіброцемент практично увібрав в себе переваги всіх видів панелей та не містить недоліків, властивих іншим видам.

Оздоблення сайдингом деревяного будинку зовні: технологія, матеріали та інструменти. Монтаж сайдинга

Цокольний сайдинг

Є міцним видом панелей, застосовуваним при облицюванні фундаментів. Виготовляється він із полівінілхлориду у вигляді панелей за прикладом вінілового сайдинга, але має велику товщину.

Цокольний сайдинг імітує цеглу або натуральний камінь. Він чудово вписується в архітектурні рішення і може монтуватися на весь фасад будівлі. Але через свою дорожнечу він часто використовується в поєднанні з вініловим сайдингом, відмінно його доповнює у зв’язку з великими колірними пропозиціями.

Оздоблення сайдингом деревяного будинку зовні: технологія, матеріали та інструменти. Монтаж сайдинга

Термін служби цокольного сайдинга становить приблизно 50 років. Кріпиться він подібно панелям з вінілу. Фізичні удари або інші навантаження на цокольний сайдинг будуть легко переноситися. До його переваг перед ПВХ-панелями відноситься стійкість до перепадів температури навіть при сильних морозах, що означає відсутність подальшої деформації.

Але навіть самі міцні і якісні панелі не витримають експлуатації, якщо обробка сайдингом зовні дерев’яного будинку буде неправильно виконана. Крім дотримання правил кріплення панелей, абсолютно необхідно провести підготовку стін будівлі до монтажу.

Підготовка до монтажу

Приготування вважається найбільш важким і відповідальним періодом, оскільки безпосередньо впливає на отримані результати монтажу. Спочатку необхідно обробити стіни матеріалом, що запобігає появі грибка і комах. Після стіни ретельно вирівнюються за допомогою рейок, тому як сайдинг не переносить «хвильовий ефект» і деформується. На оброблені рівні стіни дерев’яного будинку кріпляться строго за рівнем дерев’яні чи металеві рейки, які будуть каркасом для кріплення сайдинга. Профілі повинні перебувати на всіх краях будови, навколо дверей, вікон, прорізів і так далі. Між ними можлива укладання утеплювача під сайдинг для дерев’яного будинку. У такому разі слід простежити, щоб утеплювач залишався нижче рівня рейок з метою забезпечення вентиляції між стіною і фасадом.

Читайте також:  Раптор від клопів — як діють аерозоль, аквафумигатор і шашки

Оздоблення сайдингом деревяного будинку зовні: технологія, матеріали та інструменти. Монтаж сайдинга

Способи кріплення сайдинга

Застосовується два способи кріплення: вертикальний і горизонтальний. Перший називають софітом, який з недавніх пір замінив пластикову вагонку. Він використовується при проведенні зовнішніх оздоблювальних робіт для внутрішньої підшивки даху. За допомогою другого способу обшивають безпосередньо фасад будівель. Як горизонтальний, так і вертикальний сайдинг кріпиться однаковим способом. Але головною умовою перед монтажем залишається проведення ретельних попередніх робіт.

Оздоблення сайдингом деревяного будинку зовні: технологія, матеріали та інструменти. Монтаж сайдинга

Інструменти для кріплення панелей сайдинга

Для кріплення можливе використання різних інструментів. Пропонуються наступні варіанти (потрібно вибирати виходячи з наявності і персональних навичок використання):

  • кошти власного захисту: рукавички і окуляри;
  • розмітка: рівень, лекало, рулетка;
  • нарізка сайдинга: ножиці по металу, ніж-різак, ножівка, болгарку, електролобзик;
  • кріплення панелей: шуруповерт, викрутка;
  • при необхідності створення нових отворів на панелі: перфоратор отворів, болгарка.

Монтаж сайдинга

Як вже говорилося, на початок установки припадає на кріплення профілів на стінах будівлі (в тому числі і по кутах).

Оздоблення сайдингом деревяного будинку зовні: технологія, матеріали та інструменти. Монтаж сайдинга

Спочатку формується решетування дерев’яного будинку під сайдинг, а після відбувається кріплення панелей ПВХ з урахуванням їх можливого руху з-за зміни температури, залишаючи зазор від 6 до 8 мм до внутрішнього краю профілю. Початок установки відбувається з нижньої частини будови, де закріплений стартовий профіль. У нього заводиться панель і тягнеться вгору до клацання.

Оздоблення сайдингом деревяного будинку зовні: технологія, матеріали та інструменти. Монтаж сайдинга

Після верх панелі прибивається або прикручується у відведених нарізаних місцях. У момент фіксації слід пам’ятати, що затиснута до рейки панель не зможе вільно рухатися при зміні температури, що приведе до її деформації. Щоб цього не допустити, потрібно залишити проміжок між капелюшком цвяха і панеллю (від 1 до 1,5 мм). Цвях повинен знаходитися по центру отвору і бути прямо прибитих.

Оздоблення сайдингом деревяного будинку зовні: технологія, матеріали та інструменти. Монтаж сайдинга

Місця кріплення панелі потрібно витримувати на видаленні в 30-40 мм один від одного. Після фіксації панелі її слід перевірити вільний хід по сторонах. Наступна панель кріпиться схожим методом: нижня частина панелі заводиться в верхній замок закріпленої панелі і тягнеться вгору до замикання. Верхня частина другої панелі прибивається або прикручується. Закінчується облицювання стіни досягненням фінішного профілю у верхній частині. В цей профіль вставляється панель ПВХ, її зайва частина обрізається при необхідності.

Оздоблення сайдингом деревяного будинку зовні: технологія, матеріали та інструменти. Монтаж сайдинга

Дотримуючись цю нескладну інструкцію по підготовці стін і решетування, а також кріплення ПВХ-панелей, можливо самостійно обшити сайдингом фасад дерев’яного будинку, забезпечивши його захист і приємний зовнішній вигляд на десятиліття.

DvaGusya