Підготовка стін до поклейки шпалер: покрокова інструкція

Не кожен будівельник в процесі своєї роботи (кладка стін, чорнова штукатурка) замислюється про підготовці стін до поклейки шпалер, а точніше про те, будуть чи стіни придатні для цього. Звичайно ж, не всі будівельники такі. Часом від них просто мало що залежить: замовника (роботодавця) нерідко важливіше швидкість, ніж якість робіт.

Черговість робіт

Поетапна підготовка стін до поклейки шпалер може бути різною і залежить від наступних факторів:

 • Стан стін.
 • Тип матеріалу стін, тобто те, з чого зроблені стіни: цегла (або різні блоки), бетон, гіпсокартон (або схожі матеріали, наприклад, ГВЛ) або дерево.
 • Тип шпалер, які будуть приклеюватися на фінішному етапі.
 • Побажання замовника. Тобто наскільки важливим для нього буде фінішний результат.

Виходячи з цих факторів, можна скласти покрокову інструкцію підготовки стін до поклейки шпалер, або план проведення робіт. Неважливо, своїми руками ви будете проводити ремонт або за допомогою найманих спеціалістів, хід робіт буде приблизно однаковим. Головне – розуміти, що саме від підготовки стін буде прямо залежати фінішний результат. Отже, черговість:

 • Демонтаж.
 • Вирівнювання поверхні стін.
 • Шпаклівка.
 • Поклейка шпалер.
 • Фарбування (якщо шпалери під фарбування).

Кожен етап, крім двох останніх, завершується нанесенням 1-2 шарів ґрунтовки.

Демонтаж

Даний крок виключається у підготовці стін до поклейки шпалер в новобудові. Не потрібен він і для перегородок, зводяться при переплануванні.

Підготовка стін до поклейки шпалер: покрокова інструкція

Демонтаж може включати в себе величезний обсяг робіт, починаючи від очищення поверхні і закінчуючи знесенням непотрібних перегородок. Тому розглянемо основні моменти:

 • Видалення старих шпалер. У більшості випадків вони дуже легко відходять від стіни, якщо їх попередньо рясно змочити водою, а потім за допомогою шпателя зішкребти зі стіни. Поверхня шпалер потрібно попередньо проколоти голчастим валиком або зробити надрізи ножем на всій поверхні. Це робиться для того, щоб вода змогла проникнути крізь миється шар. Рекомендується використовувати валик з довгим ворсом і шпатель невеликого розміру.
 • Видалення старої фарби може стати досить болісною процедурою у підготовці стін до поклейки шпалер, особливо якщо кілька шарів фарби. Тому якщо згодом передбачається штукатурка стін, то достатньо буде зішкребти відшаровується фарбу шпателем і по всій поверхні нанести насічки середнього розміру. Потім на всю поверхню наноситься бетоноконтакт. Якщо ж стіни штукатурити не будуть, то найпростіший і ефективний варіант – використання спеціальних хімічних змивів.
 • Побілка або водоемульсійна фарба видаляється шляхом рясного змочування і подальшого соскребания шпателем.
 • Видалення відшаровуються елементів стіни: штукатурка, шпаклівка.
 • Електромонтажні та сантехнічні роботи. Не відносяться до демонтажу, але проводяться на підготовчому етапі, до вирівнювання стін.

Грунтовка

Багато хто недооцінюють цей важливий крок у підготовці стін до поклейки шпалер своїми руками, а даремно. Адже крім свого основного властивості (підвищення адгезії), ґрунтовка володіє і іншими корисними властивостями:

Читайте також:  Пристрій подушки під фундамент

Підготовка стін до поклейки шпалер: покрокова інструкція

 • Ґрунтовка здатна зменшити витрату матеріалу при подальшій обробці (фарба, шпалерний клей), так як зменшує водопоглинання поверхні.
 • Запобігає розвитку (поява) цвілі, грибків і іржі.
 • Скріплює найбільш пухкі ділянки стіни, роблячи підставу більш міцним.
 • Чудово знепилюють поверхню. поверхню стіни.
 • Часто зустрічається ситуація, коли після ошкурювання стін залишаються «залисини» (місця, відмінні за кольором від загального фону стіни), і доводиться проходити ще одним шаром шпаклівки. Цю проблему при підготовці стін під поклейку шпалер здатна вирішити біла (або вирівнююча) грунтовка. Вона прекрасно освітлює і вирівнює загальний фон за кольором. Особливо це актуально перед наклеюванням світлих і тонких шпалер.

Часткове вирівнювання

Підходить для стін, які мають незначні дефекти, або в приміщеннях, де не планується повномасштабний ремонт. Суть полягає в заповненні дрібних нерівностей (до одного сантиметра) штукатурною сумішшю, на окремих ділянках стіни. Виконується коротким правилом або шпателем шириною 40 см. Для підготовки стін перед наклеюванням шпалер є найбільш дешевим і швидким варіантом. Але треба враховувати, що даний тип штукатурення не вирівнює поверхню стіни по площині або з рівнем, а лише покращує її візуальне сприйняття. Більше підходить для товстих видів шпалер, які менш вимогливі до стану стіни.

Підготовка стін до поклейки шпалер: покрокова інструкція

Штукатурка під правило

Більш покращений і порівняно недорогий спосіб вирівняти стіну. Тому цей варіант найбільш часто застосовується при підготовці стін до поклейки шпалер.

Включає в себе вирівнювання горизонтальної і вертикальної площин стіни, а також площині кута. Виконується довгим правилом (2,5-3 м) наступним чином:

 • Спочатку витягується горизонтальна площина (верх і низ) стіни. Для цього штукатурна суміш невеликими ляпанцями накидається на низ стіни по її довжині (трохи менше довжини правила), а потім зигзагоподібними рухами витягується правилом на висоту 30-35 див. Незаповнені ділянки знову кидаються штукатуркою і вирівнюються правилом. Та ж процедура проводиться з верхом стіни. Важливо вести правило саме по стіні, крім збільшення шару і зламу площині. Суть цього кроку – домогтися рівної (правило) горизонтальної площини верху і низу стіни, тим самим отримавши своєрідні маячки для подальшого вирівнювання.
 • Після підсихання отриманих маячків можна приступити до наступного кроку: вирівнювання вертикалі. Процес, схожий на попередній крок, але тепер штукатуркою накидається вертикальна площину. Починати слід від кутів кімнати, тримаючи правило перпендикулярно стіні. Не радиться сильно натискати на правило, так як воно схильне прогинатися, а значить, і площина в підсумку вийде увігнутою. Але також не варто допускати збільшення шару. Залежно від стану стіни цей етап, можливо, доведеться повторити. Особливу увагу необхідно приділити кутах кімнати, так як при наклеюванні шпалер нерівний кут здатний доставити чимало клопоту. Та й виглядати такий кут буде негарно, навіть під шпалерами.

Штукатурка по маяках

Мабуть, самий трудомісткий і витратний спосіб у підготовці стін до поклейки шпалер, але зате самий ефективний і результативний варіант вирівнювання. Якщо в процесі роботи все було зроблено правильно, то отримані стіни і кути будуть рівними не тільки по площині, але і за рівнем. Для цього необхідно наступне:

 • Якщо довжина стіни більше довжини правила, то рекомендується натягнути нитку, щоб уникнути викривлення горизонтальній площині.
 • Якщо потрібні прямі кути (90 градусів), то нитка натягується по всьому периметру кімнати, з урахуванням кута розвороту. Стрічку слід натягувати на найбільш випуклі частини стіни (низ, верх або середина), на відстані від стіни з урахуванням маяка.
 • Маяки виставляються строго по нитці, а потім за допомогою довгого правила та будівельного рівня виставляються за вертикальним рівнем. Проміжки між маяком і стіною повинні бути повністю заповнені: повинен вийти горбок з маяком на вершині.
 • Відстань між маяками не повинно бути занадто великим (зазвичай 1,5-1,7 м), трохи менше довжини робочого правила. По-перше, буде важко фізично вирівнювати великий проміжок, особливо на товстому шарі. По-друге, чим більше відстань між маяками, тим більш ймовірний прогин площині.
 • Вирівнювання проводиться тільки після повного висихання штукатурної суміші під маяками.
 • Після початкового схоплювання акуратно підрізати осілу штукатурку. Актуально для товстого шару.
Читайте також:  Індукційна варильна панель — принцип дії і відмінності від електричних аналогів, плюси і мінуси

Шпаклівка

Даний етап обов’язково рекомендується перед поклейкою шпалер, неважливо, який з типів вирівнювання був застосований, або підготовка зовсім проходила без оштукатурювання. Після повного висихання штукатурки можна приступити до фінішного етапу в підготовці стін до поклейки шпалер – до шпаклівки. Термін повного схоплювання штукатурної суміші безпосередньо залежить від товщини шару, рівня температури і вологості всередині приміщення. Може становити від 1-2 днів до тижня. Досить нескладний і необ’ємний етап.

Підготовка стін до поклейки шпалер: покрокова інструкція

Для якісного виконання потрібно наступне:

 • Перед тим як почати, необхідно зачистити поверхню стіни наждачним сіткою або шпателем, тим самим зменшуючи огріхи, допущені в процесі штукатурки. Потім обов’язково прогрунтувати стіну.
 • Суміш наноситься на стіну тонким шаром, товщина залежить від якості штукатурки. Починають зазвичай з будь-якого з кутів, плавними рухами по всій стіні, як би згладжуючи її поверхню.
 • Кількість шарів залежить від якості штукатурки, для стін під шпалери зазвичай потрібно 1-2 шари.
 • Шпаклівка наноситься шпателями різної довжини від 10 до 45 див.
 • Після висихання шару шпаклівки стіну зашкурівают і грунтують. При необхідності наносять другий шар.

Підготовка бетонних стін

Хто б і що б вам не говорив, ні в якому разі не можна проводити поклейку шпалер на бетонну поверхню. Будь-які, навіть самі товсті шпалери обов’язково повторюють рельєф стіни з бетону, а це численні нерівності, відколи і горбки.

Підготовка стін до поклейки шпалер: покрокова інструкція

Тонкі шпалери, швидше за все, порвуться, а світлі при цьому візьмуть колір бетону. І це за умови, що шпалери взагалі будуть триматися на такій поверхні. Тому основні етапи робіт у підготовці бетонних стін до поклейки шпалер просто обов’язкові:

 • В першу чергу, поверхню відбивається від всіх виступаючих елементів: горбки, шматки арматури тощо. Зробити це вручну навряд чи вийде, тому використовуйте перфоратор. Також можна зробити насічки.
 • Обов’язково обробіть поверхню стіни спеціальним складом (бетоноконтакт). Перед цим його необхідно ретельно перемішати. Наносити на стіну за допомогою валика і кисті.
 • Необхідно нанести на стіну хоча б мінімальний шар штукатурки 5-10 мм, витрати при цьому будуть мінімальними. А ось гарантія того, що нічого не відвалиться через пару днів, зросте.
 • Далі шар шпаклівки і грунтовка.
Читайте також:  Папійон: континентальний той-спанієль, фото породи

Підготовка стін з гіпсокартону

Це, мабуть, найкращий варіант стін під поклейку шпалер. Стіни з гіпсокартону мають ряд переваг перед іншими типами перегородок: не вимагають тривалої підготовки, а значить, економлять час і гроші. Це, звичайно, за умови, що роботи по монтажу ГКЛ були якісно виконані. Тому підготовка стін з гіпсокартону до поклейки шпалер підійде і для новачків. Включає в себе наступні кроки:

 • Грунтовка поверхні. Обов’язковий етап перед початком будь-яких робіт.
 • Далі необхідно закрити всі стики і отвори від саморізів. Стики листів гіпсокартону заповнюються штукатурною сумішшю і проклеюються серпянкой або спеціальною стрічкою для армування.
 • Потім потрібно посилити зовнішні кути (при їх наявності). Робиться це за допомогою металевих малярних кутів, які виставляються по рівню. Ставити кут необхідно тільки на штукатурну суміш, а не на шпаклівку. Так як шпаклівка не утримає кут, і дуже скоро з’являться тріщини, а потім і зовсім відвалиться.
 • Після висихання штукатурки потрібно буде зашкурити, загрунтувати і зашпаклювати поверхню стіни. Якщо пропустити шпатлювання, то при демонтажі шпалер обов’язково ушкодити поверхню гіпсокартону.
 • Як тільки шпаклівка підсохне, слід зашкурити і знову прогрунтувати поверхню.

Підготовка стін до поклейки шпалер: покрокова інструкція

Вибір шпалер

Наприкінці хотілося б зачепити цю тему, так як від їх виду залежить покрокова інструкція в підготовці стін до поклейки шпалер:

 • На паперовій основі, як правило, більш тонкі і чутливі до якості поверхні стіни. Для таких шпалер потрібно максимально ретельно підготувати стіну, особливо для фотошпалер. Не рекомендується для новобудов, так як погано переносять усадку стін.
 • Основа з флізеліну більш невимоглива до поверхні стіни, у порівнянні з паперовими шпалерами. Але тут все залежить від товщини і структури верхнього шару. Такі шпалери здатні «вирівняти» дрібні дефекти стіни.
 • Рідкі шпалери. Здатні реально вирівняти структуру стіни, тому ретельної підготовки поверхні не вимагають. Стійкі до усадки стін. Перед нанесенням рекомендується прогрунтувати стіни не менше двох разів, а також вирівняти тон поверхні (стіни повинні бути однотонно білі).

Висновок

Якими б не були шпалери, все ж краще ґрунтовно підготувати поверхню стін.

Підготовка стін до поклейки шпалер: покрокова інструкція

Звичайно, багато що впирається в можливості, але, як мовиться, шпалери клеяться на час, а стіни року. До того ж на якісне основу будь-яке покриття ляже також якісно, а при повторному ремонті не доведеться знову проробляти ті ж самі кроки.

DvaGusya