Підживлення розсади томатів: поради городникам

Як приємно за обіднім столом їсти м’ясисті помідори або перець, вирощені власними руками на присадибній ділянці. Процес вирощування таких примхливих культур досить трудомісткий, але він вартий того.

Підживлення розсади томатів: поради городникам

Дуже багато залежить від якості придбаних насіння, а також від того, наскільки міцною і сильною буде вирощена розсада томатів і перців. Треба тільки пам’ятати, що до висадки саджанців у відкритий ґрунт проходить близько двох місяців. За цей час грунтова суміш, використовувана для вирощування розсади, досить виснажується. Щоб цього не сталося, підживлення розсади томатів (і перців, до речі, теж) треба проводити регулярно (за визначеною схемою). Також для кожного періоду треба підібрати відповідні добрива. В іншому випадку молоді рослини значно відстають у рості. Та й овочі вже у відкритому грунті теж навряд чи вас порадують.

Підживлення розсади томатів: поради городникам

Тому якщо ви хочете отримати хороший врожай овочів, то підживлення розсади томатів (догляд передбачає виробляти її близько 3-4 разів) необхідно здійснювати в обов’язковому порядку і не шкодувати часу, витраченого на неї.

Готуємо грунтову суміш під розсаду

Для вирощування розсади томатів і перців можна використовувати готові грунти, вирощування в яких дає непогані результати:

 • Terra vita, або «Жива земля». Є натуральними слабокислыми грунтовими сумішами з додаванням біогумусу.
 • Грунтовий грунт (нейтральний) «Микропарник».
 • Готовий грунт «Томат».
 • «Гумимакс» – нейтральна стерилізована грунтова суміш, збагачена біологічно активними складовими.

Природно, можна скористатися і звичайною садовою землею. Попередньо тільки її треба ретельно знезаразити й наситити поживними компонентами.

Підживлення розсади томатів: поради городникам

Важливо! Пам’ятайте, що томати зовсім не люблять свіжий гній. Тому поліпшити якість грунту краще з допомогою компосту.

Готуємо посадковий матеріал

Підготовка насіння перед посівом відіграє важливу роль в агротехнічному процесі вирощування томатів. Для обробки посадкового матеріалу підходять наступні препарати:

 • «Бігус». Витримуємо насіння в розчині протягом 5-6 годин.
 • «Проросток» або «Карвитол». Замочуємо посадковий матеріал в одному з препаратів на одну годину безпосередньо перед посівом.
 • «Риба-Екстра». Виробляємо обприскування насіннєвого матеріалу.
 • «Нарцис». Протягом 11-12 годин витримуємо посадковий матеріал в розчині.
 • А можна скористатися народними засобами. Спочатку насіння можна обробити в розчині марганцівки, а потім піддати їх замочуванню в розчині талої води (1 літрі) і золи (близько 2 сірникових коробок).

Аргументація необхідності підживлень

Може бути, не обтяжувати себе підгодівлями? Може, і без них розсада виросте міцною і сильною? Помиляються ті, хто думає таким чином. Справа в тому, що правильно підібрана і вчасно внесена підживлення розсади томатів і перців є запорукою гарного розвитку, росту і накопичення корисних мікроелементів та вітамінів в овочах. Крім цього, в перці і томатах при грамотному подкармливании поліпшуються смакові характеристики (наприклад, цукристість).

Внесення збалансованих добрив сприяє зміцненню імунітету рослин до шкідників і хвороб. Наприклад, при нестачі міді томати піддаються такому грибкового захворювання, як фітофтороз. Хворі рослини послідовно покриваються плямами коричневого кольору: спочатку листя, стебла, а потім і самі плоди. Протягом кількох діб весь урожай гине, тобто всі праці нанівець. Фітофтороз – це справжнє лихо для рослин родини пасльонових. Щоб уникнути подібного, краще заздалегідь обробити всі кущики і спокійно чекати збору гідного врожаю.

Читайте також:  Як помити кришталь, щоб блищав — хімічні і народні засоби

Підживлення розсади томатів: поради городникам

І томатів і перців потрібні такі мікроелементи, як калій (який сприяє розвитку кореневої системи), азот (без нього неможливе нарощування зеленої маси) і фосфор (саме він сприяє цвітіння і плодоношення).

Різновиди підживлень

Підживлення розсади томатів може бути в наступному вигляді:

 • сипучому;
 • рідкому;
 • гранульованому;
 • таблетированном;
 • порошкоподібному.

За компонентів добрива розрізняють трьох типів:

 • неорганічні;
 • органічні;
 • комплексні, які збагачені органічними добавками і солями.

Які суміші краще в якості підгодівлі

Що є кращою підгодівлею для розсади томатів і перців: рідкі розчини або сухі? Відповідь однозначна – добрива в рідкому вигляді краще. У торговельній мережі представлено величезну кількість подібних сумішей – “Ідеал”, “Здоровань”, “Ефект”, “Біогумус”.

Якщо ж у вас є сухі добрива, набуті раніше, просто розведіть водою, так як коренева система перців і помідорів не здатна поглинати мінеральні речовини в такому вигляді з грунту.

Яким чином і в який час доби краще вносити добрива

Як краще здійснювати підживлення розсади томатів у домашніх умовах? Існує два способи внесення добрив у грунт:

 • Безпосередньо під корінь рослини. Незважаючи на те що подібні підживлення схильні до вимивання при кожному черговому поливі і коренева система поглинає лише частину поживних речовин, такий метод досить популярний.
 • Шляхом обприскування зеленої маси (тобто позакореневого). На думку фахівців, саме цей спосіб найбільш ефективний для підживлення молодих рослин, так як всі поживні речовини моментально поглинаються листям. Зрозумівши, якого мікроелемента рослині не вистачає, готують слабенький розчин на основі цього відсутнього компонента і роблять їм обприскування зеленої маси. Незважаючи на всі переваги методу, застосовують його не дуже часто.

Важливо! При вирощуванні розсади перців не варто використовувати спосіб для позакореневого підживлення рослин. Краще скористатися методом кореневого підживлення (тобто першим). У разі потрапляння суміші на листя треба швидко промити їх чистою водою.

Після пікірування рекомендовано чергувати обидва види підгодівлі, а у другій половині вегетаційного періоду краще вносити добрива безпосередньо під корінь.

Коли краще вносити добрива? Відразу після поливу підживлення розсади томатів та рекомендовано проводити. А через 2-3 години після підживлення добривами, слід здійснити розпушування верхнього шару грунту. Тільки робити це треба вкрай обережно.

Підживлення розсади томатів: поради городникам

Важливо! Для поливу використовуйте водопровідну воду із-за великого вмісту в ній хлору, який дуже негативним чином позначається на томатах. Краще скористатися дощовою. В крайньому випадку – водопровідною водою, але обов’язково відстояною.

В який час доби заходи по підгодовування сиропом краще? Краще проводити ці роботи рано вранці. Якщо будете робити це ввечері, то велика небезпека розвитку грибка в грунті внаслідок пониження температурних значень в ці години.

Терміни підживлення та їх склад

Проводити підживлення розсади треба строго за схемою:

 • Перша підживлення розсади томатів. Виробляють її після того, як на рослині сформувалося два справжніх листочка. Ця підгодівля повинна включати в себе не тільки калій, азот і фосфор, але і цілий набір додаткових мікроелементів. Підготувати таке комплексне добриво можна самостійним чином: змішуємо один літр відстояною водопровідною води (1 літр), суперфосфату подвійного (2 г), будь-калійного добрива (0,5 г) і сечовини (0,5 г). Все готово. Можна підгодовувати. Підживлення розсади томатів після пікіровки можна здійснювати готовим препаратом «Нитрофос»: досить розвести одну столову ложку добрива в одному літрі теплої відстояної води.
 • Далі підгодівлю виробляємо днів через 7-8. Розчин готуємо таким же чином, як і при першій підгодівлі – на літр води додаємо ті ж складові, тільки збільшуємо їх дозу в два рази. Або використовуємо добриво «Нитрофос». Розводимо таким же чином, як описано вище.
Читайте також:  Томати черрі: опис сортів, характеристики, вирощування, врожайність

Підживлення розсади томатів: поради городникам

Важливо! Перед другою підгодівлею необхідно оцінити стан рослин візуальним образом. Якщо саджанці дуже витягнулися вгору, то підгодівлю здійснюємо без азотовмісних компонентів.

 • Через 14-16 днів проводимо чергову підгодівлю такими готовими сумішами, як «Нитрофос», «Здоровань», «Агрікола» або «Растворін».

Важливо! Якщо використовуєте готові підживлення, то в обов’язковому порядку перед використанням треба ознайомитись з інструкцією, щоб мати чітке уявлення про призначення того чи іншого добрива. До речі, якщо зазначено, що суміш рекомендована для підгодівлі дорослих рослин, то можна без побоювань використовувати його і для молодих саджанців: просто треба зменшити концентрацію розчину вдвічі.

 • За тиждень до пересаджування саджанців у відкритий грунт здійснюємо заключну підгодівлю, яка включає в себе наступні компоненти: воду кімнатної температури (1 літр), калійне добриво (близько 8 г), суперфосфат подвійний (4 м) і сечовину (1 г). Можна скористатися препаратом «Ефектон-Про», який слід розводити згідно прикладеної інструкції.

Підживлення розсади томатів: поради городникам

Важливо! Не варто зловживати підгодовуванням перців і помідорів. Підживлюйте їх тільки тоді, коли рослини виглядають чахлий і слабкими. Не даремно існує приказка про те, що «краще – ворог хорошого». Пам’ятайте: надмірні добрива можуть принести шкоду, порівнянний з їх нестачею. Особливо треба бути гранично обережними з азотною підживлення розсади томатів: при їх передозуванні ризикуєте отримати тільки пишні кущі, а про плоди доведеться забути.

Ознаки нестачі мікроелементів

Про те, що рослині не вистачає якихось мікроелементів, може красномовно сказати його зовнішній вигляд:

 • Ознакою того, що в грунті недостатньо азотомістких добрив, є жовті і в’яле листя, які згодом просто опадають. Можливо, звичайно, що проблеми з листовими пластинами пов’язані з недоліком світла. А може, причиною є занадто високі температури або, навпаки, занадто низькі.
 • Про недоліку фосфору сигналізують фіолетові освіти на листових пластинках і стеблі молодого саджанця.
 • Про цинковому голодуванні «кричать» асиметричні і дрібні листя на кущах.
 • Наявність блідої листової маси, що має яскраво виражені зелені прожилки, є нічим іншим, як нестачею заліза.

Ознаки надлишку харчування

Передозування підгодівлі розсади томатів вкрай небажана. У таких випадках кажуть, що рослини починають «жирувати». Основними ознаками такого явища можуть бути:

 • Надлишок магнію може призвести до скручування листя і значного потемніння листових пластинок.
 • Наслідком надмірної кількості кальцію є межжилковый хлороз листя, який проявляється у вигляді блідих плям з концентричними колами, заповненими рідиною (а саме водою).
 • До швидкого старіння кущиків томатів призводить надмірна кількість фосфору.
 • Занадто велика кількість калію веде до уповільнення росту рослини, а також до освітленню листків та їх обпадання.
 • Передозування добрив, до складу яких входять такі компоненти, як бор, марганець і мідь, позначиться на загальному обсязі врожаю (в негативному сенсі) як томатів, так і перців теж.
 • Визначальною ознакою «жирують» рослин є наявність товстих пагонів, великої кількості зеленого бадилля та низького врожаю овочів.
Читайте також:  Все, что нужно знать о новом iPad Air пятого поколения

На замітку! Передозування селітрою, сечовиною та сульфатом амонію неприпустима. Використовувати такі добрива треба строго відповідно до інструкції, прикладеної до препарату виробником.

Способи боротьби з розсадою жірующей

Виправити становище можна, застосувавши ряд агротехнічних заходів:

 • Припинивши «водні процедури» перців і помідорів протягом 8-10 днів.
 • Значно скоротивши таку процедуру, як провітрювання. Максимально, що можна робити – це відкривати кватирку.
 • Додавши кущах освітлення.
 • Відмовившись від використання добрив, що містять азот.

На замітку! В якості підгодівлі для жірующей розсади рекомендуємо фосфатні добрива, якими опрыскиваем не тільки зелену гичку, але й вносимо їх безпосередньо під корінь рослин. Перед підгодівлею грунт обов’язково зволожуємо. На одну рослину перцю або томата рекомендовано внести близько 1 літра суперфосфату.

Підживлення розсади томатів і перцю народними засобами

Багато городники вважають за краще удобрювати овочі, використовуючи те, що знаходиться під рукою (тобто, народні засоби). Рецепти приготування таких підживлень досить прості і перевірені багатьма поколіннями. Тому ними сміливо можете користуватися, і вам вдасться виростити здорові і сильні саджанці. Підживлення розсади томатів можна здійснювати, використовуючи:

 • Цибульне лушпиння. Вона сприяє росту овочевих культур і допомагає в боротьбі з їх шкідниками. Настоянку робимо наступним чином: поміщаємо лушпиння від п’яти цибулин в п’ятилітрову банку, наливають до країв теплу воду, закриваємо кришкою, не до кінця закручуємо і ставимо ємність в темне і тепле місце. Через 4-5 днів настойку проціджують і використовуємо для знезараження ґрунту та обприскування листової маси розсади.
 • Кавову гущу. Спочатку збираємо і висушуємо. Потім вносимо гущу в невеликій кількості в грунт. Грунтова суміш стає більш пухкої, в результаті поліпшується доступ кисню до коренів рослини.
 • Яєчну шкаралупу. У ній міститься багато корисних мікроелементів, які будуть корисні молодим рослинам. Шкаралупу від 3-4 яєць поміщаємо в банку, заливаємо їх теплою водою (трьома літрами). Закриваємо кришкою, але закручуємо не до кінця, щоб був невеликий доступ повітря, і поміщаємо на 3 дні в темне місце. Суміш буде готова, коли відчуєте неприємний запах.
 • Золу. Вона може бути солом’яним або деревної. Для приготування підгодівлі розсади томатів золу (1 столову ложку) заливаємо гарячою водою (2 л) і настоюють протягом доби.
 • Картопляну шкірку. В крохмалі багато поживних речовин, тому картопляний відвар з лушпиння прекрасним чином підходить для підживлення розсади. Використовувати його треба в охолодженому вигляді.

Висновок

Тепер ви володієте повною інформацією про те, чим підживити розсаду томатів і перців. І у вас є хороші шанси виростити здорові і міцні саджанці. Прикладіть трохи зусиль і терпіння, і ви отримаєте відмінний урожай овочів.

DvaGusya