Посадка базиліка — коли і як садити насіння або розсаду, створення оптимальних умов для гарного росту

Вирощування цієї рослини на садовій ділянці або городі має кілька переваг. По-перше, це доступ до універсальної зелені з приємним, трохи специфічним смаком, яку можна використовувати в багатьох стравах. По-друге, його красиві кущики можуть чудово прикрасити сад і ефективно відлякувати шкідників від інших рослин своїм ароматом.

Що таке базилік

Однорічна рослина, відноситься до сімейства губоцвітих (Labiatae) з потужною кореневою системою, яка заглиблюється в грунт до 1 метра. Стебла гіллясті з висотою до 70 см, яка залежить від виду. Форма листків овальна або яйцевидна. Вони з’єднані зі стеблами черешками, розташовуються супротивно. Квітки маленького розміру, фіолетового, білого, рожевого або фіолетового кольору. Плодом є суха сім’янка, що розпадається в момент дозрівання на 4 тригранних горішка буро-коричневого кольору. Цвітіння протягом літнього сезону і вересні.

Ареалом поширення цієї рослини в дикій природі є Південна Америка, Іран, Китай, південь Європейської частини Росії, Кавказ, Середня Азія, Далекий Схід. Базилік активно вирощується на територіях Західної Європи, в Азії, Африці, Америці. Надземну частину рослини, зібрану до цвітіння, широко використовують в медицині і харчовій промисловості у всьому світі.

Види

Існує 70 різновидів цієї рослини, але найпопулярнішими є такі сорти:

 1. Запашний красень. Яскрава рослина середнього терміну дозрівання зі стеблами висотою від 30 до 40 см. На стеблах розташовані листя оливково-зеленого забарвлення з поділом з пурпурових прожилок і пофарбовані в рожевий колір колосоподібні суцвіття форми. Смак м’який, нагадує перець, з корицевий і конюшини відтінком. Рослина невелика вагою від 65 до 80 г, любить тепло, вологу, світло, віддає перевагу родючому, дренований грунт. Володіє тонізуючим ефектом і насичене ефірними маслами, вітамінами і мікроелементами.
 2. Лимонні дольки. Середньостиглий сорт з терміном дозрівання від 46 до 51 днів (після появи сходів), з полуприподнятой розеткою листя, рожевими віночками. Яйцевидні листки середнього розміру наділені ніжно-зеленим забарвленням, трохи хвилястими краями і слабкою пупырчатостью. Він володіє сильним лимонним ароматом з нотками запаху камфори. Вага рослини від 200 до 220 г. Врожайність зелені варіюється від 0,9 до 1 кг/кв. м. Відрізняється підвищеною і необхідністю регулярної в поливі.
 3. Реган. Висока рослина від 40 до 90 см зі стрижневим, веретенообраным стеблом і сильно раветленными корінням. На стеблі знаходяться мятообразные, світло-зелене листя з рідкими зубчиками і чашечка, обрамлені волосками. Вгорі пагону розташовуються квітки трубчастої форми білого, рожевого або світло-фіолетового забарвлення. Смак листя солонувато-освіжаючий з перчинкою ароматом. Воно відрізняється надчутливістю до низьких температур, поріг морозостійкості – -2 °C.
 4. Чорний принц. Рослина невисока, з листям, молодими пагонами фіолетового кольору. Вони приминаються в якості спецій, для приготування маринадів, солінь, різноманітних страв, тортів, випічки, використовуються як в сушеному, так і свіжому вигляді. Рослина сприяє пробудженню апетиту, поліпшенню травлення. Відрізняється перченным, трохи пекучим ароматом з відтінками камфори.
 5. Карлик. Рослина з раннім терміном дозрівання, компактними кущами висотою від 18 до 20 см. Пагони полуприподнятые з великою кількістю мініатюрної або середньої листя, збагаченої вітамінами і мінеральними речовинами. Вона має яйцевидної форми, зеленим забарвленням, гвоздично-перцевим ароматом. Використовується для приготування салатів, в якості натурального ароматизатора або природного тонізуючий засіб.
 6. Лимончик. Средневысотный і ранньостиглий (45 днів) сорт з зеленим листям еліптичної форми і насиченим лимонним ароматом. Масивний з вагою від 450 до 530 г. З урожайністю від 2,1 до 2,7 кг/кв. м. Відмінно підходить для додавання в напої, солодкі, м’ясні, рибні страви та різноманітні салати. Пагони, листя молодого рослини насичені вітамінами Р, С і провітаміном А.
 7. Перлина Підмосков’я. Сорт вітчизняного виробництва. Він високорослий (до 1,2 м) і скоростиглий (термін дозрівання від 20 до 25 діб). Стебла темно-коричневі, на яких розміщуються листя зеленого кольору з пурпурним підсвічуванням і великою кількістю суцвіть бузково-пурпурового забарвлення. Рослина виділяє унікальний аромат квітучого бузку. Воно придатне для посадки у відкритий грунт. Відрізняється невибагливістю до складу грунту, стійкістю до шкідників та інфекціям. З кв. метра можна зібрати 370 г листя.
Читайте також:  Відлякувач кротів своїми руками з пластикових пляшок: пристрій вертушки

Посадка базиліка — коли і як садити насіння або розсаду, створення оптимальних умов для гарного росту

Як вибрати насіння

Особливих критеріїв вибору не існує, але, тим не менш, купуючи насіння базиліка, слід орієнтуватися на кінцевий бажаний результат, деякі особливості сортів. Вибір насіння здійснюється, виходячи з таких відмінностей рослини:

 • форми листя: дрібнолисті, крупнолисті і з зубчастими краями;
 • аромату, який може бути від лимонно-м’ятного до пекучо-перченного;
 • терміну дозрівання: ранній – від 40 до 50, середній – від 60 до 70 і пізній – від 80 до 90 днів;
 • потреби в інтенсивності поливу і якісних характеристик грунту.

Коли садити базилік

Посів базиліка на розсаду здійснюється за 9-11 тижнів до посадки на дачній ділянці, на це є ряд причин:

 • перші сходи формуються протягом 1-2 тижнів;
 • зростання розсади до розміру, прийнятного для посадки, становить від 7 до 8 тижнів;
 • 1 тиждень для адаптації на новому місці, якщо планується пікіровка саджанців.

Час для посіву залежить від кліматичних умов регіону. Наприклад, в північних регіонах оптимальним періодом є середина березня – початок квітня, а у відкриту теплу грунт рослина можна посадити в кінці травня. У південних регіонах з-за більш теплого клімату розсаду готують в лютому, а пересаджують в травні. Сорт базиліка також впливає на строки сівби. Наприклад, види із середніми та пізніми термінами дозрівання доцільно висаджувати раніше, а ранні – ні, оскільки вони переростуть, погано адаптуються до нового місця, а можуть і зовсім померзнути.

Підготовка ділянки під посадку базиліка

Перед посадкою необхідно правильно підібрати місце, підготувати грунт і переконатися, що відступили заморозки і холоду. Самим оптимальним варіантом будуть ділянки, захищені від вітру і добре освітлювані сонячними променями, з супіщаним грунтом, яка збагачена органічними речовинами. Краще вибирати місця, де раніше вирощувалися бобові, картоплю чи помідори, оскільки під них здійснюється активне внесення органічних добрив.

Читайте також:  Укладання плитки у ванній своїми руками

Підготовку грунту слід починати восени. В цей період необхідно добре копати і удобрювати грунт. Грунт потрібно скопати шаром з глибиною від 20 до 25 см і удобрити перегноєм, компостом з додаванням суперфосфату (від 22 до 25 г) і калійної солі (15 г). Цю органічну компостно-перегнійну суміш необхідно вносити в ґрунт з розрахунку чотири кг на 1 кв. м. Якщо посадка базиліка планується в ґрунти з густим і щільним грунтом, то навесні грядки треба перебити мотикою (глибина до 15 см).

Як садити

Посадка базиліка починається з приготування грунту. Оптимальним варіантом ґрунтосуміші стане органіка – пісочно-компостна суміш з додаванням торфу в співвідношенні 1:4:2. Можна використовувати перегнійно-торф’яну, розведену садовою землею (1:1:1). Після треба висіяти насіння, у відповідності з наступними правилами:

 1. Приготувати ємність для посіву: дерев’яний ящик, пластиковий контейнер або картонна коробка глибиною від 5 до 7 см.
 2. Взяти 5 літрів води, додати по 1 ч. л. сечовини, суперфосфату і сульфату калію, а потім добре розмішати.
 3. Полити живильним розчином субстрат, зволожуючи його,
 4. Насипати в ємність, ущільнюючи ґрунт, при цьому відстань до країв повинно бути більше 10 мм.
 5. Зробити борозенки глибиною 1 см, покласти в них насіння, присипати їх землею, полити з пульверизатора.
 6. Накрити ємність поліетиленом, склом або плівкою, прибрати в приміщення з температурою від +20 до +25 °С.

Посадка базиліка — коли і як садити насіння або розсаду, створення оптимальних умов для гарного росту

Таким місцем може бути теплиця, де тимчасово міститися саджанці при температурному режимі від +25 до +27 °С. Перші паростки з корінцями з’являться через 10 днів, з цього моменту до формування перших листочків потрібно буде виконувати наступні дії:

 • провітрювати розсаду по 15 хвилин кожен день;
 • очищати внутрішню поверхню від конденсату;
 • легко зволожувати землю.

Після того, як з’явилися перші листи, потрібно зробити наступне:

 1. Зняти плівку або пакет.
 2. Полити розсаду калійними – 3 г, фосфорними – 5 г, азотними – 2 г добривами, розчиненими у воді.
 3. За тиждень до пересадки в грунт провести загартовування – виносити сіянці на вулицю при температурі від +16 до +20 °С, залишаючи на 3 години, а в останню добу перед посадкою – на 24 години. Ця процедура не дасть розсаді витягуватися.
 4. Поливати в міру підсихання субстрату.
Читайте також:  Як виростити помідори на підвіконні в квартирі?

Посадка розсадою

Вирощування базиліка у відкритому грунті сіянцями здійснюється на заздалегідь підготовленому і розпушеному граблями ділянці. Посадку розсади потрібно виконувати у відповідності з наступними правилами:

 1. Викопувати земельні лунки треба по всьому периметру ділянки, витримуючи відстань між сіянцями від 0,3 до 0,4 м, а між рядів від 0,4 до 0,5 м.
 2. Садити по одній рослині в лунку з горщика, не порушуючи цілісності землі.
 3. Взяти теплу воду і рясно полити грядки.
 4. Починаючи з шістнадцятого дня після посадки підживлювати азотними добривами, розведеними в поливної воді.

Посадка насінням

Вирощування базиліка з насіння є економічною за часом альтернативою варіанту з розсадою. Технологічно цей процес схожий з посівом на розсаду, але він володіє деякими особливостями. Для посадки насіння потрібно слідувати наступним правилам:

 1. Заздалегідь накрити майданчик плівкою, щоб дати прогрітися ґрунті.
 2. Перед посівом взяти теплу воду і полити грядки, а потім за допомогою граблів провести поперечні борозни завглибшки 1 див.
 3. Розкласти насіння в борозенки, витримуючи відстань від 25 до 30 см між насінням.
 4. Взяти родючу землю, присипати посіви, а потім накрити грядки плівкою до появи сходів.
 5. Після появи сходів проріджувати рослини через кожні 2-3 см.
 6. До зміцнення базиліка його слід вкривати плівкою на ніч.

Посадка базиліка — коли і як садити насіння або розсаду, створення оптимальних умов для гарного росту

Догляд за базиліком

Рослина любить воду і потребує рясному щоденного поливу, тому використовують пластикові бочки, які заливають з ранку водою. Поливають рослину ввечері, коли вода відстоїться і добре прогріється за день. Через два тижні після посадки в грунт проводять перше підживлення за допомогою азотних добрив з додаванням золи. Подальша підживлення виконується 1 раз в 2 тижні. Під час активного цвітіння виконують прищіпку верхівок і підрізування квіток. Це робиться для збільшення гіллястості. Розпушування та прополюванням грунту виробляють влітку близько 6-7 разів, після чого поливають.

Для боротьби з захворюваннями треба виконувати наступні рекомендації:

 1. Чергувати місця посадки рослини раз в 2-3 року.
 2. Не загущати грядки саджанцями.
 3. Помірно поливати.
 4. Регулярно розпушувати грунт у міжряддях.
 5. Вилучати хворий базилік разом із земляною грудкою.

Ще однією неприємністю, крім захворювань, є шкідники базиліка, такі як равлики, попелиця та слизняки, але вона не є великою проблемою. Вся справа в тому, що в базиліка і сильний специфічний аромат, який відлякує шкідників. Їх нападу поодинокі, трапляються вкрай рідко, тому можна не хвилюватися за цілісність, збереження улюбленого врожаю.

Відео

DvaGusya