Посадка на розсаду баклажанів

З точки зору ботаніки баклажан – це ягода, на думку кулінара – це овоч. А в південних регіонах Росії дуже часто його називають просто синенькими. В ж наукових працях сказано, що баклажани – трав’янисті рослини сімейства Пасльонових (багаторічні), грушоподібні плоди яких важать від 0,35 до 1 кілограма (а їх довжина може доходити до 0,7 метра). Тільки вони і їстівні (інші частини рослини в їжу не вживають).

Посадка на розсаду баклажанів

Важливо! Краще вживати трохи недозрілі плоди, так як перезрілі ягоди відрізняються грубою структурою і не дуже смачні.

Баклажан, вегетативний період якого варіюється в межах 2-5 місяців, є дуже теплолюбних рослин. У Росії тільки південні райони можуть похвалитися досить великою кількістю теплих і сонячних днів. Тому, щоб рослини змогли належною мірою розвинутися і дати хороший врожай, посадку баклажанів краще здійснювати за допомогою розсади. Як підготувати насіння рослини (за формою вони плоскі і дрібні; за кольором – світло-коричневі) до посадки? Як отримати сходи і як доглядати за ними, щоб рослини стали сильними, міцними і придатними для висадки у відкритий грунт або теплицю? Давайте розбиратися. Тим більше що процес посадки баклажанів досить кропіткий, але варто того, щоб їм займатися.

Посадка на розсаду баклажанів

Трохи історії

Виходячи із стародавніх манускриптів, вчені прийшли до висновку, що 1500 років тому дикі баклажани росли на території Індії, Південної Азії та Середнього Сходу. Саме в цих краях це рослина і почали активно культивувати. Пізніше, в XV столітті, і європейці «познайомилися» з подібним овочем, оцінивши його по достоїнству. І тільки в XVII столітті ягода була завезена на територію Росії, прижилася і стала задоволена популярна. Спочатку посадки баклажанів здійснювали виключно в південних і центральних регіонах країни, а згодом і в північних районах не без успіху стали робити це.

На сьогоднішній день, завдяки плідній роботі селекціонерів, виведено величезну кількість сортів цього чудового рослини, плоди якого вживають у їжу люди. Овочі розрізняють за кольором, розміром і формою. Традиційними вважають ягоди середніх розмірів, мають темно-фіолетовий колір.

Посадка на розсаду баклажанів

Терміни посадки на розсаду баклажанів

Так коли ж робити посів насіння на розсаду? Все залежить від регіону вашого проживання. У південних районах країни починати посадку баклажанів на розсаду слід в кінці березня.

Важливо! Фахівці не рекомендують робити посів на розсаду баклажанів в такі дні, як молодик і повний місяць.

У регіонах з більш суворими кліматичними умовами краще проводити посадку баклажанів в лютому. Це логічно: чим холодніше регіон, тим посів насіння раніше. При підрахунку термінів посадки треба керуватися тим, що насіння зійде через два тижні. Далі на розвиток саджанцям знадобиться близько 2 місяців (а, може, й більш) до висадки їх у теплицю або відкритий грунт. Ось і виходить, що в більш холодних регіонах саме в лютому посадка баклажанів (дні будуть вказані нижче) найбільш оптимальна.

На замітку! Якщо є побоювання, що плодам не вистачить часу для дозрівання (для цього треба близько 125-145 днів), то можете зайнятися висаджуванням насіння вже в кінці січня або початку лютого.

При намір виростити овочі з наступною закладкою на зберігання строки посадки баклажанів зсуваються на кінець квітня (числа 23 або 24).

Читайте також:  Стільниця зі штучного каменю: відгуки, як доглядати

Важливо! При розрахунках строків посадки необхідно додати кілька «запасних» днів, так як погода дуже непередбачувана, і з нею можна легко помилитися. Краще підстрахуватися.

Ще один нюанс, про який треба пам’ятати: чим довше розсада знаходиться в домашніх умовах, тим сильніше і міцніше вона стає. В цьому випадку є шанс, що й пересаджування у відкритий грунт рослина, що має вже розвинену кореневу систему, перенесе легше (тобто надалі не буде хворіти і простіше пройде процес приживання).

Пам’ятаєте! Такий овоч, як баклажан, досить примхливий і дуже не любить, коли турбують його кореневу систему.

До речі, строки посадки розсади перців і баклажанів збігаються.

Місячний календар посадки

Коли в 2018 році треба починати посівні роботи? В які дні точно? Місячний календар посадки баклажанів наступний:

  • Оптимальні числа в січні: 20, 21, 25, 26, 29 і 30.
  • У лютому: 18, 21, 22, 25 або 26.
  • Дні посадки баклажан у березні: 1, 21, 22, 24, 25, 26, 29 або 30.
  • В квітні: 18, 21, 22, 25 ,26 або 29.
  • У травні: 18, 19, 22, 23, 27 або 28.

Важливо! Майте на увазі, що календар посадки баклажан носить виключно рекомендаційний (тобто зовсім необов’язковий) характер. Головне ще раз нагадуємо: не варто проводити будь-які земляні роботи в дні молодого місяця або повного місяця. У ці дні земля повинна відпочивати».

На замітку (для любителів перців)! За місячним календарем терміни посадки розсади перців і баклажанів збігаються.

У чому вирощувати розсаду

Питання це важливий, так як баклажан – овоч примхливий, і всякого роду пересадки і пікіровки переносить досить болісно. Тому краще насіння відразу висаджувати в окремі горщики, в яких рослини і будуть виростати до самого моменту їх висадки в теплицю або відкритий грунт.

Ємності не повинні бути маленькими, так як висота саджанця часом доходить до 32-42 см, так і кореневу систему рослина має досить розвинену. Для цих цілей можна використовувати або готові контейнери з пластику, або стаканчики з-під сметани, або пакети від молока або кефіру.

Посадка на розсаду баклажанів

На замітку! Щоб не було застою зайвої рідини в горщиках, треба знизу обов’язково виконати отвори. Не забудьте про це.

Деякі любителі-городники вважають за краще використовувати для розсади горщики з торфу. Інші вважають, що подібні ємності не дуже придатні для вирощування зважаючи на те, що земля у них швидко пересихає (волога випаровується через стінки горщика); рослина розвивається негармонійно – корені ростуть швидше, ніж листя; перед посадкою в грунт коріння проростають настільки через стінки, що доводиться проводити посадку рослини разом з горщиком (а він дуже погано розкладається, незважаючи на те, що зроблений з органіки).

Але не у всіх є великі підвіконня, на яких можна розмістити окремі ємності з розсадою. Тому доводиться спочатку садити насіння в загальні контейнери, а потім проводити їх пікіровку.

Посадка на розсаду баклажанів

Готуємо насіння до висадки

Підготовка насіння полягає в наступному:

  • Опускаємо насіння в теплу воду (температура рідини – 40-50 градусів) на 5-10 хвилин.
  • Зливаємо воду; загортаємо насіння у вологу тканину (краще марлю), згорнуту в кілька шарів; кладемо згорток у блюдце або невелику плоску ємність); наливаємо трохи відстояної води кімнатної температури (тканина повинна бути лише змочена).
  • Блюдце поміщаємо в пакет, який зав’язуємо таким чином, щоб був доступ повітря.
  • Залишаємо тарілку з посадковим матеріалом на 5-7 днів у теплому місці (при температурі 25 градусів). Постійно стежимо за тим, щоб марля була вологою.
Читайте також:  Посадка тюльпанів — як і коли правильно висаджувати, покрокові інструкції з фото, полив і підживлення

Важливо! Вода в блюдце не повинна бути в надлишку.

  • Після того як насіння проросли, вони готові до посадки в заздалегідь підготовлений грунт.

Готуємо грунт для насіння

Грунтова суміш повинна бути досить родючим. При цьому відрізнятися легкістю, рихлістю і нейтральністю. Можна придбати готовий грунт в торговельній мережі. А можна приготувати його власними силами, змішавши річковий пісок, дерен і перегній в пропорції 1:1:2. Потім додати суперфосфат (з розрахунку на 20 літрів суміші 1 склянку) і пару стаканів деревної золи. Далі все ретельно змішати. Все, грунтова суміш для посадки баклажан готова.

На замітку! Щоб полегшити грунт, замість двох частин перегною можна взяти тільки одну його частину, а другу доповнити торфом.

Суміш рекомендуємо приготувати заздалегідь (ще з осені) на своїй присадибній ділянці і зберігати в холодному місці (наприклад, на балконі), щоб вона промерзла і всі хвороботворні мікроорганізми загинули. Всередину приміщення грунт слід заносити за тиждень до початку робіт, щоб він відтанув у природних умовах.

Якщо існують сумніви з приводу якості грунтової суміші, можна пролити її дуже сильним розчином марганцівки. А за добу до посадки насіння можна в доповнення до раніше прийнятим заходам обробити фунгіцидом.

На замітку! За кілька днів до посадки грунтову суміш можна насипати в приготовлені ємності для розсади. Тільки попередньо не забудьте в горщиках (стаканчиках або контейнерах) передбачити дренаж (шаром не менше 10 мм), для якого підійде керамзит (або пісок).

Безпосередньо посадка насіння

Процес нескладний, але трудомісткий. Перед посадкою насіння баклажан в грунт необхідно їх в обов’язковому порядку знезаразити. Для цього готуємо міцний розчин марганцівки і в ньому витримуємо насіння протягом півгодини. А можна приготувати іншу суміш, що складається з води (200 мл) та перекису водню (6 мл), підігріти її (до 40 градусів) і опустити в неї посадковий матеріал хвилин на 10. Крім цього, багато за 2-3 години до посадки баклажан виробляють обробку грунту препаратами біологічного характеру, які не тільки здійснюють функцію підживлення, але і функцію захисту від всіляких збудників хвороб. Хтось вважає це зайвим.

Далі поміщаємо підготовлені насіння в окремі стаканчики (висотою не більше 12 см) або загальну ємність (ящик або контейнер). Щоб це здійснити, треба насипати ґрунт (шаром в 7-9 см), зробити в ньому невелике поглиблення (висотою 15 мм), помістити туди посадковий матеріал (по 2-3 в кожну лунку), присипати грунтом (заввишки 1,5-2 см), злегка збити, накрити поліетиленовою плівкою і поставити в тепле місце (температура повинна бути близько 25 градусів). Після того як насіння зійде, видалити плівку і помістити горщики (або контейнер) на підвіконня (ближче до сонечка).

Важливо! Якщо використовуєте загальну ємність, то посадку насіння баклажан виробляєте в борозенки, що знаходяться на відстані 60-70 мм один від одного. І ще один момент: коли насіння проростуть, більш слабке рослину слід видалити (ви ж пам’ятаєте, що в кожній лунці знаходяться насіння в кількості 2-3 штук).

Щодня необхідно знімати поліетилен з міні-теплички, забезпечуючи тим самим доступ повітря до неї; а також стежити за вологістю грунту. Якщо виникає необхідність, треба проводити обприскування водою.

На замітку! Рекомендуємо увіткнути в кожен горщик з розсадою «маячок», на якому буде вказано не тільки сорт овочу, але і дата посадки.

Читайте також:  Як прибрати клей від наклейки з пластику — огляд ефективних народних способів

Температурний режим для розсади

Для гарній схожості насіння, що знаходяться під плівкою, оптимальна температура повітря повинна бути близько 24-25 градусів (але не нижче 22). В наступну тиждень після появи перших сходів саме такий температурний режим і повинен витримуватися. Потім денну температуру можна знизити до 17 градусів, а нічну до 13-15. Подібні заходи сприяють розвитку кореневої системи рослини, а також не дозволяють рослині витягатися вгору.

На замітку! Якщо хочете, щоб надалі саджанці швидше адаптувалися на грядці, їх необхідно гартувати. Для цього (після закінчення двох тижнів після того, як насіння зійшло) треба створювати імітацію природних умов, коли вдень жарко, а вночі холодно. Тому в денний час підтримуємо температуру на рівні 25-27 градусів, а вночі – 12-14 градусів.

Посадка на розсаду баклажанів

Освітлення дуже важливо

Якщо насіння було внесено в грунт в квітні, то, швидше за все, на підвіконні світла їм буде предостатньо. А ось якщо посівні роботи пройшли в лютому або березні, то сіянцям знадобиться штучне освітлення (не менше 12-14 годин на добу).

Важливо! Включати підсвічування потрібно з 7 ранку до 7 вечора. Причому перші три доби (після того, як насіння зійшло) прилади штучного освітлення повинні працювати цілодобово.

Для підсвічування можна використовувати не тільки спеціальні світильники (люмінесцентні, світлодіодні) або фитолампы, але і звичайні лампи розжарювання. Спочатку їх підвішують на відстані 100 мм від ґрунтової суміші, а згодом в півметра над саджанцями.

На замітку! Якщо саджанці дуже витягнулися вгору, а листочки погано розвинені, то, скоріше за все, їм не вистачає світла або вони занадто тісно посаджені. І ще порада: періодично повертайте горщики з саджанцями навколо осі, щоб кожна частина рослини була висвітлена і огрітий.

Не забуваємо поливати

Після закінчення трьох діб після зняття плівки треба починати полив і здійснювати один раз в три-чотири дні, злегка зволожує лише грунт навколо проростка. Коли з’являться перші листочки, поливати треба рідше (1 разів в тиждень). Вода для цих цілей повинна бути теплою (близько 25 градусів) і відстояною.

Посадка на розсаду баклажанів

Важливо! Треба стежити, щоб земля була весь час злегка вологою. Недолік рідини призведе до зниження врожайності, а надлишок може стати причиною появи такого захворювання, як чорна ніжка.

Для поливу краще використовувати пульверизатор. Звичайний спосіб не рекомендовано, тому що сильний струмінь може посприяти заглиблення садивного матеріалу, і йому буде досить складно прорости через товщу грунту. Після «водних процедур» грунт треба трохи розпушити.

На замітку! Після поливу можна провести підгодівлю (якщо вважаєте, що вона необхідна).

Підгодівля не завадить

Першу підгодівлю калійно-азотними добривами рекомендуємо проводити через 11 діб після того, як насіння зійшло (якщо сіянці не будуть піддані пікіровці) або через 2 тижні після пікіровки. Наступні підгодовування (калійною селітрою, “Кристалоном” або “Кемирой Люкс”) виробляєте не частіше, ніж один раз в два тижні.

Важливо! Щоб уникнути опіків кореневої системи до і після кожної підгодівлі треба виробляти полив.

Висновок

Якщо всі умови дотримані, включаючи сприятливі дні для посадки баклажанів, то, швидше за все, урожай овочів вас приємно порадує. А з приводу строків пересаджування саджанців у відкритий грунт слід дотримуватися такої рекомендації: робити це треба тоді, коли вже вдень тепло, а вночі не намічається ніяких заморозків.

DvaGusya