Посадка смородини — підготовка саджанців і ґрунту, правила догляду, обрізка і розмноження

Рослина відома з початку нашої ери, вже тоді люди ласували поживними ягодами. Як культурна рослина цей чагарник вирощують з XI століття н. е. В сучасних садах поширена смородина чорна і червона, не менш поширена і біла. Це багаторічний чагарник, заввишки 1-2 метри і шириною до 1,5 метрів.

Коли садити смородину

Посадка кущів смородини виконується не в конкретний часовий період. Терміни посадки ягідних чагарників різняться. Після посадки культура плодоносити на 2-3 рік, урожайність зростає на 5-7 році, період плодоношення 12-15 років і більше. Важлива умова для посадки – опале листя на саджанцях, на це слід звертати увагу при покупці.

Осінь

Найсприятливіший час для посадки смородини – осінні місяці. Важливо не висаджувати молодняк дуже рано – у вересні, коли, наприклад, в південних районах ще тримається спекотна погода, але й затягувати з висадкою не варто, жовтень – оптимальний час. Молодому саджанцю потрібен доробок у 2-3 тижні, щоб укорінитися.

Посадка смородини — підготовка саджанців і ґрунту, правила догляду, обрізка і розмноження

Весна

Нелегко вибрати підходящу погоду для посадки чорної і червоної смородини навесні. Після зими, в березні довго тримаються холоду і грунт ще не готовий для польових робіт. Або навпаки, занадто швидко, вже в квітні приходить спека, нирки на саджанцях рушають у ріст, умови для приживлюваності молодого рослини губляться. Щоб посадка смородини навесні була успішною, краще робити це до розпускання бруньок на саджанцях.

Посадка смородини — підготовка саджанців і ґрунту, правила догляду, обрізка і розмноження

Як правильно посадити смородину

Для розмноження ягоди використовують вкорінені живці та відводки від маточної рослини краще висаджувати їх в 1-2 річному віці. Вдало обраний сорт на одному і тому ж місці може плодоносити 15 і більше років. Велике значення має й те, який саджанець ви виберете:

 • Уважно вивчіть кореневище чагарнику. Має бути мінімум 3 скелетних кореня довжиною близько 20 см;
 • При покупці рослини для посадки в горщику, вийміть його і огляньте. Якщо земляний кому буде повністю обплетений корінням – рослина добре розвинене, швидко приживеться.
 • Здорове рослина виглядає добре, без ознак в’янення.
Читайте також:  Як відбілити мереживну білизну в домашніх умовах за допомогою спеціальних засобів

Терміни посадки

Точні дати висадки молодих кущів безпосередньо залежать від вашого регіону. Посадка і пересадка смородини навесні проводиться в період, коли денна температура повітря встановиться не нижче +5…+10°С. Осінню посадку смородини краще провести за місяць до настання холодів. Для 4-5-й кліматичних зон (середня смуга Росії) сприятливі терміни:

 • весною – квітень і початок травня;
 • восени – з кінця вересня – до початку листопада.

Місце

Незалежно від пори року, посадка чорної смородини, як і червоної, вимагає родючого ґрунту, не засміченої бур’янами і порослю дикорослих чагарників і дерев. Місце для рослини повинно бути захищено від північного вітру, сонячна (ягода вимоглива до освітлення) – це південна сторона або південно-східна частина ділянки.

Чагарник не любить близькості грунтових вод, заболоченої місцевості, рясної вологи і протягів. Грунтові води на ділянці повинні бути нижче 1-1,5 м від поверхні грунту. Визначити їх положення можна самостійно, звернувши увагу на бур’янисту траву, що росте на ділянці:

 • рогіз (відстань від поверхні до води менше 1 м);
 • очерет, хвощ, верба, вільха, комірник (від 1,5 до 3 м);
 • полин, солодка (до 5 м).

При розмітці ям для посадки відстань між кущами має бути 1,2–1,5 м, а відстань між рядами – 1,5–2 м. Якщо на ділянці планується зробити один ряд кущів, краще висадити його вздовж паркану. Відстань між рослинами в щільному одиночному ряду повинна бути 0,8–1 м. Не варто садити кущі смородини поруч з аґрусом, оскільки у них спільні шкідники і хвороби, і великими деревами. Від малиннику потрібно відступити 1,5–2,5 метра, т. к. малинова поросль може згодом «забити» молоденькі саджанці.

Посадка смородини — підготовка саджанців і ґрунту, правила догляду, обрізка і розмноження

Грунт

Ягідна культура росте і плодоносить на чорноземах, на суглинних грунтах. Посадка смородини здійснюється так: посадкові ями копають розміром до 60 см в діаметрі і до 30-50 см глибиною, після вносять добрива. Норми добрив на 1 яму:

 • фосфорні – 50-60 г;
 • калійні – 30 г;
 • деревна зола – 120 г.
Читайте також:  Як почистити білі кросівки в домашніх умовах — найкращі способи догляду за взуттям

Кислотність грунту під насадженнями бажана в межах 6,5–7,5 рН. Якщо грунт з рН 5,5 і нижче, то для багатого врожаю потрібно вапнування. Цей прийом проводиться за 2-3 роки перед закладкою порічкових насаджень і надалі за необхідності кожні 3 роки. Смородина добре відгукується на мульчування пристовбурних кіл соломою, перепревшими тирсою і листям.

Відстань між кущами

Частота посадки залежить від сорти ягоди. Розлогі садять в одиночний ряд через 1,5 м, пряморослые – в щільний ряд через 1 метр. Міжряддя роблять шириною 2-2,5 м. Цієї відстані цілком вистачить для проходу між рослинами при обробці грунту, підв’язці кущів, оприскування, збір врожаю і інших роботах.

Посадка смородини — підготовка саджанців і ґрунту, правила догляду, обрізка і розмноження

Особливості посадки червоної і чорної смородини

Саджанці чорної смородини висаджують похило, витримуючи кут 35-45°, кореневу шийку треба заглибити в грунт на 6-10 см (або на 5-6 бруньок). Заглиблення проводять для того, щоб у подальшому з нирок, що знаходяться в землі виросли молоді пагони і потім сформували пишний, повноцінний кущ. Посадку червоного сорту роблять без нахилу і заглиблення.

Підготовлену яму проливають водою з розрахунку 1 відро на кущ, дають їй вбратися, а потім встановлюють саджанець на горбок в центрі ями, розправляють коріння, оновлюють на них зрізи на 1-2 см, засипають грунтом з верхнього родючого горизонту. Землю навколо куща ретельно утрамбовують, ще раз проливають водою і мульчують щоб уникнути надмірного випаровування вологи.

Для вкорінення саджанців застосовують препарати: «Корневін», «Епін», «Циркон» і «Гетероауксин». Дозування і правила використання вказані на упаковках таких укоренителей. Після посадки смородини, кущі обрізують, залишаючи на втечу 3-5 бруньок, щоб зберегти баланс у розмірах кореневої системи і пригрунтової.

Посадка смородини — підготовка саджанців і ґрунту, правила догляду, обрізка і розмноження

Смородина потребує щорічних підгодівлі органічними і комплексними мінеральними добривами. У квітні – травні вносять азотні і калійні препарати, в липні – фосфорно-калійні. Вступили в повне плодоношення рослини добре відгукуються на підживлення розчином деревної золи або внесення навесні під кожен кущ по 1 літру добрив при поливі.

Читайте також:  Засіб для чищення кришталю — огляд кращих складів з описом і фото

Починаючи з 5-річного віку, проводиться щорічна санітарне і омолоджувальне обрізання кущів рослини. На чорній смородині формують до 12 плодоносних гілок, на червоній – 14-16 гілок.

Який сорт посадити на своїй присадибній ділянці? Для кожної кліматичної зони передбачені сорти, які випробувані селекційними станціями і районовані. Щоб все літо їсти солодкі ягоди, висаджують кущі кількох термінів дозрівання. В центральних районах поширені такі сорти чорної смородини:

 • Пам’яті Шукшина – дозріває до середини-кінця червня;
 • Голубка – дозріває в кінці червня-початку липня;
 • Ювілейна Копаня – дозріває в кінці липня-серпні;
 • Донька – дозріває на початку серпня.

Посадка смородини — підготовка саджанців і ґрунту, правила догляду, обрізка і розмноження

З червоної смородини популярні:

 • Нива – дозріває в кінці червня-початку липня
 • Наталі – дозріває в липні;
 • Голландська червона – дозріває в кінці липня-серпні.

Посадка смородини — підготовка саджанців і ґрунту, правила догляду, обрізка і розмноження

Відео

DvaGusya