Правильне вирощування розсади капусти

Капуста – це той овоч, який присутній на нашому столі протягом всього року. Вирощують її на своїх ділянках практично всі дачники. Але капуста має одну суттєву особливість. Вона схильна до всіляких захворювань і шкідників. Капуста, вирощена промисловим способом, безумовно, дуже красива. Але щоб домогтися такого результату, її обробляють сильними хімікатами. Якщо ви хочете отримати виключно корисний овоч, можна виростити його самостійно. У нашій статті ми хочемо розповісти про те, як садити капусту на розсаду і як надалі за нею доглядати для отримання хорошого врожаю.

Вибір насіння

Отримати хорошу розсаду капусти можна тільки з якісних насіння. В умовах нашого клімату культуру, як правило, вирощують з розсади. Для її отримання необхідно придбати якісне насіння. Купувати їх краще в спеціалізованих магазинах. Для посадки краще брати районовані сорти. Вони зазвичай володіють більшою стійкістю до захворювань і шкідників. До того ж вони підготовлені до высеванию і не вимагають додаткової обробки.

Правильне вирощування розсади капусти

Вибираючи насіння, звертайте увагу на:

 • Назва сорту, період дозрівання (пізня, рання або середня).
 • Дату посіву, а також період посадки у відкритий грунт.
 • Рекомендований регіон для вирощування.
 • Терміни отримання врожаю.
 • Зазвичай городники воліють вирощувати капусту всіх строків дозрівання. Це досить зручно.

  Горщики для розсади

  Капуста має дуже ніжну листя, тому необхідно продумати, як виростити розсаду, щоб надалі найменшим способом її травмувати. Можливі наступні варіанти:

 • Без пекировки.
 • У ящиках.
 • З пікіруванням.
 • В окремих ємностях і т. п.
 • Розсаду капусти можна виростити і без пікіровки. Для цього рослини висаджують по одному в окремих горщиках. Проте вирощування з пікіруванням в ряді випадків має свої переваги. Наприклад, якщо розсада посаджена в ранні терміни, але з-за поганих погодних умов її не вдається пересадити на постійне місце. У такому разі пікіровка пригальмовує ріст рослин. Розсада капусти стає більш присадкуватою. Надалі вона простіше переносити пересаджування у відкритий грунт.

  Підготовка грунту

  Насіння капусти на розсаду необхідно висівати в легкий субстрат, в якому є хороший запас поживних речовин. Грунт повинен бути досить влагоемкой. Можна придбати відповідний грунт в магазині або приготувати самостійно.

  Правильне вирощування розсади капусти

  Якщо ви вирішили підготувати ґрунт для посіву капусти на розсаду самостійно, то її можна отримати з наступних компонентів:

 • Дернової або листової землі в якості основи. Можна також використовувати два варіанти грунту, змішавши їх в рівних пропорціях.
 • З биогумаса чи верхового торфу.
 • Пісок, перліт і тирсу допоможуть зробити грунт більш легкою.
 • Всі компоненти змішують у співвідношенні 1:2:1.

  Однак є і більш прості варіанти отримання хорошого ґрунту. Можна змішати одну частину садової грунту з 20 частинами дернової землі. Так само домішують з однієї частини піску, вапна і золи (джерело мікро – та макроелементів).

  Якщо ви купуєте в магазині готовий субстрат, то його можна відразу використовувати для посіву. Що стосується самостійно приготовленого грунту, то його неодмінно необхідно знезаразити методом прожарювання, протруювання, пропарювання або проморожування.

  На останньому етапі в грунт обов’язково вносять добрива. В середньому на десять кілограм маси додає від 15 до 20 грамів аміачної селітри або сечовини, гранульований суперфосфат (20 г), вапно (25 г) і сірчанокислий калій (10 г). Якщо ж у вас немає даних добрив, то можна додати нітроамофоску (30 г).

  Читайте також:  Як побудувати альтанку своїми руками з дерева?

  За десять днів до посіву ґрунт необхідно обробити протигрибковими засобами – “Фитоспорином”, “Гамаиром” або “Алирином”. Добре підготовлена грунт дозволить отримати здорову розсаду.

  Коли садити капусту на розсаду?

  Давайте визначимося з термінами висівання насіння. Ранні сорти варто сіяти в кінці лютого або на початку березня, середні – з кінця квітня і до закінчення квітня, пізні сорти – протягом усього квітня.

  Взагалі варто сказати, що період посіву в чому залежить від різновиду культури, освітлення, строків дозрівання і клімату регіону. Перш за все необхідно орієнтуватися на довжину періоду вегетації культури. Ранні сорти, наприклад, прибирають через 90-120 днів, пізні – 160-180 днів, середні – 150-170 днів.

  Правильне вирощування розсади капусти

  Всі види можна висіяти одночасно або робити це поетапно з розривом у 10-12 днів.

  Посів насіння

  Знаючи, коли садити капусту на розсаду, можна трохи пересувати терміни залежно від обставин. Для посадки насіння можна використовувати одноразові стаканчики, торф’яні горщики, ящики. Якщо ви вирішили вирощувати розсаду капусти в домашніх умовах в ящиках, то необхідно висівати насіння рядами, залишаючи між ними відстань близько трьох сантиметрів.

  При використанні індивідуальних горщиків в центр кожного досить покласти по дві насінини. Якщо сходи будуть вдалими, і з’являться дві рослини, більш слабкий саджанець можна буде видалити. Насіння поміщають на глибину до одного сантиметра. Після посіву горщики накривають плівкою, створюючи тепличні умови.

  Температурний режим

  Після того як проведена посадка капусти на розсаду, необхідно створити відповідний температурний режим, причому він буде різним у різні періоди розвитку сіянців:

 • Рекомендується в перші п’ять-сім днів у теплиці підтримувати температуру близько +10 градусів.
 • Після появи сходів температуру можна підвищити до +15 – +17 градусів.
 • Звичайно, створити для розсади капусти такий режим під силу далеко не кожному.

  Пікіровка розсади

  Раніше ми вже з’ясували, коли садити капусту. В подальшому після появи сходів рослини необхідно пікірувати. Робиться це в період досягнення розсадою двотижневого віку. Сіянці пересаджують в окремі касети або ж невеликі горщики. Їх розмір прямо залежить від сорту. При пересадці рослин необхідно прищепити корінець, а потім помістити в грунт. Пікіровану розсаду містять при температурі +15 градусів в денний час, в нічний час вона може бути нижчою.

  Захист сіянців від шкідників

  Для того щоб захистити розсаду від хвороб, необхідно провести полив “Фитоспорином”. Грунт можна підсушувати мульчею або сухим піском, це дозволить вберегти від загнивання коріння.

  Правильне вирощування розсади капусти

  Розсаду капусти також можуть вражати шкідники: капустяна попелиця, хрестоцвіті блішки, капустяна міль, капустяна білянка, капустяна совка і т. д. Для боротьби з шкідниками можна використовувати біопрепарати “Фітоверм” і “Інтавір”. З міллю і листогрызущими можна впоратися за допомогою “Бітоксибациліну”, “Дендробациллина” і “Лепідоцид”. Хімічні речовини небажано використовувати для капусти, оскільки вони затримуються всередині качана.

  Полив і освітлення сіянців

  Розсада капусти потребує сонячному світлі. Якщо погода похмура, то сіянці доведеться досвічувати. Недолік світла викликає затримку в розвитку рослин. Для досвічування можна використовувати люмінесцентну лампу.

  Протягом всього періоду вирощування розсади ранньої капусти чи пізньої грунт повинен бути вологим. Але і допускати застою рідини теж не можна. Перезволоження грунту небезпечно особливо при знижених температурах. У цьому випадку ще слабка коренева система з легкістю гниллю вражається. Зволожувати субстрат простіше всього за допомогою пульверизатора. Після сіянці необхідно помірно поливати один раз на тиждень.

  Підготовка грядок

  Перед висадкою розсади у відкритий грунт необхідно підготувати грядки. Ділянка, на якій планується посадка, необхідно перекопати, видаляючи бур’яни. Якщо ж грунт був перекопана на зиму, все одно необхідно скопати його повторно. Грудки землі потрібно ретельно розбивати, щоб не залишалося важких грудок. Для перекопування ділянки можна використовувати не тільки лопату, але і вила.

  Читайте також:  Як використовувати дігтярне мило від бліх

  Посадка розсади у відкритий грунт

  Капусту висаджують на великій відстані один від одного. Між кущами необхідно витримувати відстань від 50 до 70 сантиметрів. Лунки для рослини повинні бути досить глибокими, до 20 сантиметрів. Їх краще формувати лопатою. У кожну ямку перед посадкою додаємо перегній. А ось свіжий гній краще не використовувати. Так само в лунки додаємо деревну золу (приблизно сірникову коробку). Далі в ямки заливаємо воду. На кожну лунку варто витратити до літра води. Для рослин дуже важливо, щоб земля була вологою, поверхневий полив не може забезпечити достатню кількість вологи. Далі висаджуємо розсаду, попередньо обробивши її “Корневином”. Стимулятор коренеутворення допомагає прижитися рослинам. Під час посадки просто не уникнути травматизації коренів, але, завдяки “Корневину”, втрати можна звести до мінімуму.

  При пересадці рослини виймають з горщиків, і разом з грудкою землі опускають в ямки. Зверху коріння засипають землею і утрамбовують грунт. У тому випадку, якщо ваша розсада знаходиться в торф’яних горщиках, її висаджують в землю прямо з ними. У цьому випадку коренева система практично і не травмується.

  Правильне вирощування розсади капусти

  В процесі вирощування домашньої розсади дуже важливо вчасно проріджувати рослини. Капусту садять по одному кущику в лунку, тому при пікіровці необхідно висаджувати в індивідуальні горщики поодинокі саджанці. В іншому випадку при пересадці в грунт доведеться відокремлювати рослини один від одного, а це призводить до зайвого травмування кореневої системи.

  Саджанці капусти необхідно добре полити, сформувавши лунки біля кожної рослини. Полив здійснюють з розрахунку один літр на кущ. Воду виливають акуратно, щоб не розмити коріння. Після поливу частина розсади може впасти на бік. В цьому випадку доведеться її поправити. Через годину грунт біля рослин можна замульчувати, це запобіжить поява кірки.

  Догляд після посадки в грунт

  Після того, як розсада посаджена у відкритий грунт, весь догляд зводиться до регулярного поливу. Вносити підживлення можна після появи 6-7 листочків. Для таких цілей краще використовувати органічні добрива – перегній або гній. Використання хімії не бажано, оскільки всі шкідливі речовини накопичуються в качанах рослини.

  Крім гною в якості органічного добрива можна використовувати кропиву. П’ять кілограм трави поміщають в бочку і зверху заливають водою. Після того, як кропива прокваситься, водою поливають капусту. Таких підживлень повинно вистачити для отримання хорошого врожаю. Після кожного врожаю бажано рихлити грунт навколо кущів.

  Підгортати рослини необхідно варто починати в період формування качанів. У цей час листя починає підніматися з грунту. Для того щоб не розмивалися коріння, землю підгрібають до кущів. В принципі, капуста невибаглива, але потребує рясному регулярному поливі.

  Пекінська капуста

  Пекінська капуста, як і будь-яка інша, є рослиною довгого дня. Для плодоношення їй необхідний світловий день понад 13 годин. У цьому випадку рослина активно розвивається. Для отримання розсади пекінської капусти насіння можна висівати два рази на рік – навесні, а також у середині літа. Рослина добре переносить похолодання до -4 градусів. Однак при будь-яких поганих погодних умовах пекінська капуста дає стрілку, але не формує качан. Посіявши, розсаду навесні, можна одержати врожай вже в першій половині літа.

  Агротехніка пекінської капусти не відрізняється від будь-якого іншого сорту. Якщо навесні насіння висівають у горщики для отримання розсади, то літні посіви можна здійснювати прямо в грунт. Як правило, влітку капусту висівають в липні. У кожну лунку поміщають по три зернини на глибину до трьох сантиметрів. Між грядками залишають відстань від 40 до 50 сантиметрів. Після появи сіянців можна залишити одне, саме сильне рослина. Кущі підгортають вже через три тижні після посіву.

  Читайте також:  Сорти петуній: огляд кращих, опис, особливості вирощування

  Правильне вирощування розсади капусти

  Поливати пекінську капусту потрібно регулярно, але при цьому не перезволожувати грунт.

  Цвітна капуста

  Для отримання врожаю необхідно виростити розсаду цвітної капусти. У відкритий ґрунт насіння висівають вкрай рідко. Для постійного отримання врожаю протягом усього літа висівати насіння можна три рази з інтервалом 15-20 днів. Ранні сорти необхідно вирощувати в тепличках, парниках або в домашніх умовах. Якою б сорт цвітної капусти ви не вирощували, у випадках пониження температури рослини вимагають укриття.

  В цілому найбільш вдалими є середні сорти. Посадка розсади кольорової капусти нічим не відрізняється від посадки інших сортів. Перші сходи з’являються через п’ять днів. Пікірують їх у віці 8-10 днів.

  Деякі садівники висівають насіння в квітні прямо у відкритий ґрунт, але при цьому зверху обладнують теплицю, щоб захистити сходи від холоду. У теплу погоду рослини необхідно провітрювати і відкривати.

  Правильне вирощування розсади капусти

  Якщо ви хочете виростити розсаду в домашніх умовах, то вам буде потрібно 45 днів. Головною відмінною рисою кольорової капусти від білокачанної є вимогливість до харчування. Цей момент варто враховувати ще на етапі вирощування розсади. Якщо рослинам не вистачає якихось мікроелементів ще на етапі домашнього догляду, то якими б прекрасними не були подальші умови, вже не вдасться отримати хороший урожай. Кущі формують некрасиві потворні головки. Особливо гостро реагують рослини на брак молібдену і бору. Садівники відзначають, що отримати хороший урожай цвітної капусти набагато складніше, ніж білокачанної. Перша більш вимоглива до мікроелементів. Найменші відхилення призводять до появи негарних зав’язей, а цінуються, насамперед, гарні головки. З цієї причини вирощування даного виду капусти пов’язано з постійним внесенням підживлень.

  Небезпечні шкідники

  Якою б сорт для посадки ви не вибрали, у відкритому ґрунті рослинам загрожують такі шкідники, як метелики-білявки. Вони досить швидко поселяються на кущиках, перетворюючи їх листя в сіточку, що складається з одних дірочок. Знищити весь качан їм, можливо, і не вдасться, але зіпсувати його зовнішній вигляд і верхні шари вони можуть. Як боротися з біланами? В даний час спеціалізовані магазини пропонують безліч хімічних речовин, які допомагають впоратися з шкідниками. Однак капуста – це та культура, для якої хімію краще не застосовувати, особливо на пізніх термінах, коли підходять терміни збору врожаю.

  Правильне вирощування розсади капусти

  В цьому випадку можна порекомендувати використовувати часник. З нього можна приготувати настій, який допоможе відлякати шкідників. Три головки часнику подрібнюють і заливають літрами рідини. Далі розчин витримують приблизно тиждень, проціджують і обприскують ним рослини. Такий простий метод досить ефективний у боротьбі з метеликами і гусеницями.

  Замість післямови

  З усього вище сказаного, можна зробити висновок, що капуста – це досить невибаглива культура для вирощування на присадибних ділянках. Знаючи ази агротехніки, можна отримати хороший урожай овоча. Для вирощування ранніх і середніх сортів краще використовувати розсаду. Вирощування саджанців в домашніх умовах – справа не складна. Знаючи, коли сіяти капусту на розсаду, і основні правила догляду, можна отримати хороший урожай. Використовуючи насіння сортів з різним періодом дозрівання, можна отримувати врожай капусти протягом усього літа, варто почати саме з білокачанних сортів. Вони простіше у догляді і менш примхливі. Правильний догляд дозволить вам отримати пристойний урожай.

  З посадкою капусти здатний впоратися навіть недосвідчений огородник, який робить лише перші кроки на своєму шляху. Сподіваємося, що наша стаття допоможе вам розібратися з деякими нюансами отримання розсади самого популярного овоча.

  DvaGusya