Правильний догляд за орхідеями в домашніх умовах

Орхідея, завезена з тропіків, багато років застосовується для декорування квартир, будинків, офісних приміщень. Багато квітникарі з успіхом вирощують не один десяток різних видів орхідей. Будь підвид цієї рослини відрізняється чимось оригінальним і неповторним. Квіти бувають різними за кольором, розміром і формою. Далі ми розглянемо особливості пересадки орхідеї і догляд в домашніх умовах.

Правильний догляд за орхідеями в домашніх умовах

Головні проблеми при вирощуванні орхідей

Щоб рослина радувало своїм виглядом і регулярним цвітінням, необхідно забезпечити правильний догляд за орхідеєю в домашніх умовах. Існує кілька основних проблем, з якими може зіткнутися любитель цієї рослини.

Жовтіючі листя

При догляді за орхідеєю в домашніх умовах часто зустрічається проблема – з’являються жовтіючі листочки. Важливо знати, що будь-яка рослина в певний момент змінює забарвлення листя на жовтий колір, і вони засихають, що абсолютно нормально. Коли жовтіють старі нижні листочки, відбувається природний процес, оскільки вони оновлюються. Як тільки лист повністю висохне, його акуратно обрізають.

Але якщо пожовкли недавно з’явилися листя, то стає ясно, що рослина захворіло. Ймовірно, це відбулося із-за неправильного догляду за орхідеєю в домашніх умовах, зокрема поливу:

  • Коли грунт отримує зайву вологу, то на корінцях з’являється гниль, це і сприяє пожовтіння.
  • Якщо грунт отримує недостатньо вологи, то починають в’янути і висихати листя.

Якщо в приміщенні знижений рівень вологості, необхідно частіше обприскувати рослину пульверизатором.

Взимку листя жовтіють, коли на рослину впливає потік повітря. Також в цей період небажано ставити орхідею на підвіконня, вона може переохолодитися або навіть підмерзнути.

Влітку жовтіють листя з-за попадання на них прямого сонячного світла. На листках спочатку з’являються темні плями, потім листки починає висихати.

Проблеми з кореневою системою

Якщо не забезпечити належний догляд за орхідеєю в домашніх умовах, то у квітки можуть початися проблеми з кореневою системою. Необхідний регулярний огляд коренів. Орхідею явно піддавали неправильного поливу, якщо корінці вкриті слизом, стали найбільш темного відтінку або, навпаки, зблідли.

Деякі всерйоз вважають, що необхідно поливати орхідею багато, так як це трапляється в дикій природі в сезон дощів. Тоді варто ознайомитися з деякими фактами:

  • Коли дощі закінчаться, вся рідина стікає з кори дерев, не утримуючись у ній, потім вбирається ґрунтом. Корінці не розміщуються довго в воді, вони вбирають необхідну кількість вологи. У кімнатних умовах волога буде затримуватися в квітковому горщику, чого почнеться процес гниття. Якщо помітні очевидні ознаки надмірного поливу, то квітка потрібно пересадити в оновлений грунт. Перед цим уважно оглянути коріння, якщо виявляться пошкодження, їх слід видалити.
  • Також варто пам’ятати, що орхідея любить вологе повітря. Тому потрібно регулярно зрошувати листя водою з пульверизатора.
Читайте також:  Бортики в ліжечко для новонароджених своїми руками: як зробити

Правильний догляд за орхідеями в домашніх умовах

Відсутній цвітіння

Буває, що орхідея протягом довгого часу не цвіте. Нерідко спостерігається ситуація, коли орхідея вже не один раз цвіла, але після останньої стадії спокою цвітіння не настає. Найчастіше це відбувається із-за нестачі світла. Відомо, що взимку світловий день коротший, а в цей період орхідея зазвичай перебуває у стадії спокою. Можна штучно збільшити світловий день до 12-14 годин, і в підсумку орхідея зацвіте.

Після цвітіння орхідеї (догляд в домашніх умовах ми розглядаємо в даній статті) засохлі квітконоси акуратно зрізують. Якщо він не висихає і має зелений або блідо-коричневий відтінок, то, ймовірно, через деякий час з’являться молоді бруньки.

Як стимулювати рослина, щоб воно зацвіло?

Для орхідеї влаштовують стрес. Рослину переносять на ніч у приміщення з більш прохолодним повітрям, різниця температур повинна становити близько 10 градусів, поливають рідко і мало. Якщо проводити ці маніпуляції протягом 4-6 тижнів, всі старання завершаться успіхом. За цей проміжок часу відбудеться закладка бруньок. Якщо нирки все одно не з’явилися, то квітка поступово виводять із стадії спокою. Для цього потроху збільшують температуру повітря і рясніше здійснюють полив.

Не варто хвилюватися, якщо цвітіння через 6-12 місяців так і не настав, квітконіс може утворитися навіть через 24 місяці.

Паразити і хвороби орхідей

Орхідеї (догляд в домашніх умовах після покупки описаний в статті) порівняно стійкі до хвороб і паразитів, але іноді проблеми виникають. Найчастіша проблема – це освіта процесу гниття. З’являється з-за зайвого зволоження ґрунту і рослини. Якщо орхідею часто поливати і обприскувати, це посприяє гниття системи коренів і основ листя.

Щоб врятувати орхідею, уражені ділянки обрізають заточеним стерильним ножем разом з частиною здорової тканини. Далі ранки обробляють спеціальним знезаражувальним засобом або активованим вугіллям або корицею. Ця процедура необхідна для запобігання розповсюдження інфекції. Ємність і грунтосуміш необхідно замінити.

З паразитів часто зустрічаються борошнисті червці і павутинні кліщі. Якщо їх небагато, то можна випробувати розчин господарського мила, їм протирають листя 2 рази з проміжком в один тиждень. При сильному зараженні обробляють спеціальним хімічним засобом.

Читайте також:  Якісний ґрунт для розсади: особливості, склад та рекомендації

Розглянемо далі, який потрібен орхідеї догляд в домашніх умовах після покупки.

Яке необхідно освітлення

Орхідеї воліють розсіяне світло, без прямого впливу сонця, яке призводить до опіків. Але також не люблять затінені місця, квітка не буде зростати.

Правильний догляд за орхідеями в домашніх умовах

Яке вибрати місце?

Вікна з південної сторони дають багато світла, зокрема влітку. Слід вибрати трохи віддалене місце від вікна з невеликою тінню.

Західні і південно-західні боку – найкраще місце для багатьох орхідей. Сонце буде світити в післяобідній час, коли воно не таке пекуче.

Північна сторона не зовсім підходить, тут буває мало світла. Тоді потрібно використовувати додаткове освітлення.

Правильний догляд за орхідеями в домашніх умовах

Температурний режим

Комфортна температура повітря вдень – від 18⁰С до 27⁰С, вночі – від 13⁰С до 24⁰С.

До теплолюбних орхідеям, переносять спеку до 35⁰С, відноситься Пафиопедилум, Дендробіум, карликова Ванда, Фаленопсис.

Каттлея, Цимбідіум, Одонтоглоссум воліють помірний температурний режим, вдень не більше 22⁰С, вночі 16⁰С.

Масдевалия, Мільтонія, Камбрія орхідеї (догляд в домашніх умовах ми розглянемо в статті) воліють прохолодний мікроклімат з високим відсотком вологості.

Рівень вологості повітря

В приміщенні важливо дотримуватися певну ступінь вологості. Найменш вибагливі до цього параметру Каттлея, Фаленопсис, Цимбідіум, Камбрія, Пафиопедилум, Онцидиум. Для них прийнятна вологість 40-50%. Підвищену вологість (75-90%) вважають Ванда, Мільтонія.

У теплу пору року волога з ґрунту випаровується посилено. Тому так важливо зволожувати повітря в приміщенні. В квартирі додатково підключають зволожувач, фонтанчик, ставлять ємності з водою. Влітку застосовують зрошення з пульверизатора та провітрювання. Інакше теплий зволожений мікроклімат сприятиме утворенню грибка і бактеріальних захворювань.

Яку вибрати ємність

Існує думка, що просвітчаста ємність дуже важлива для фотосинтезу коренів. Але це зовсім не так – коріння значніше важливіше повітря, а не світло. Тому потрібно вибрати посуд з матеріалу, придатного для зручного утримання.

Особливою популярністю користуються горщики з поліпропілену. Пластикова тара добре утримує вологу, коренева система не переохолоджується. Саме зручне – легко оглянути грунт і коріння. Для додаткової циркуляції повітря в ємностях з боків роблять дірочки. Такі горщики підходять для Фаленопсиса і Дендробіуми.

Такі орхідеї, як Онцидиум, Камбрию, Цимбідіум, Пафиопедилум та інші види з псевдобульбами, висаджують в ємність з глини. Її плюс у тому, що така посуд пропускає повітря і рівномірно розподіляє вологу. Найкращий варіант форми – коли горщик по висоті і діаметру однаковий. Крім Цимбидиума: для його великий кореневої системи потрібен високий горщик.

Для Ванди вибирають ємності з формою, що дозволяє утримувати кореневище всередині, а верхню частину – зовні. Це найкращий варіант для правильного росту орхідеї.

Читайте також:  Овочерізка ручна: які бувають та як користуватися

Правильний догляд за орхідеями в домашніх умовах

Який вибрати грунт

У природі опорою і джерелом поживних речовин служить стовбур дерева, а в кімнатних умовах цей обов’язок здійснює грунт з шматочків соснової кори, торфу, моху і деревного вугілля. Легка структура гарантує належну мікроциркуляцію повітря, накопичує і потроху віддає харчування і вологу. Про поживності ґрунтосуміші визначають по виду кореневої системи. Чим він бідніший, тим більше у рослини повітряних коренів – вони розповзаються в пошуках води та харчування. Не достатньо розвинена коренева система говорить про те, що орхідея отримує поживні речовини в потрібному обсязі.

Правильний догляд за орхідеями в домашніх умовах

Догляд в домашніх умовах: полив орхідеї

Полив – важливий момент, від якого багато в чому залежить квітучий вигляд і здоров’я представників родини Орхідних. На рівень витрачання вологи впливають тривалість освітлення, випаровування, структура ґрунту, стадія зростання.

Фаленопсис, Пафиопедилум, Мільтонія, Камбрія, Цимбідіум воліють зволожений ґрунт, але не мокрий. Для Дендробіуми, Каттлеї, Одонтоглоссума, Онцидіума необхідно повне висихання грунту перед наступним поливом.

Взимку догляд за орхідеєю в домашніх умовах мінімальний. Полив рекомендується здійснювати 1-2 рази на місяць. Влітку це робиться набагато частіше.

Грунт, що складається з великих шматків кори зі сфагнумом, утримує рідину тривалішою, а грунт без торфу і моху висихає швидше.

У стадії спокою поливати слід менше. Щоб утворилася квіткова брунька, рослині влаштовують своєрідну посуху, так орхідея стимулюється до цвітіння.

Найкраща вода для зрошення – фільтрована, відстояна, на пару градусів тепліше кімнатного повітря. Орхідеям краще нижній полив, зрошення грунту і внутрішньої сторони листків.

Правильний догляд за орхідеями в домашніх умовах

Які використовувати добрива

Використовувати підгодівлі можна між цвітіння 2 рази в місяць. У період активного росту використовують добрива з азотом, в період закладки квітконосу – з калієм і фосфором.

Застосовувати добрива можна тільки після поливу, щоб грунт був вологим, інакше коріння отримають хімічний опік.

Під час цвітіння орхідеї (догляд в домашніх умовах розглядається в статті) удобрювати її не варто – запасу мінералів вистачить до 4 місяців. Також потрібно виключити підгодівлі в зимовий час і в період спокою.

Протягом року після пересадки Каттлея, Фаленопсис, Мільтонія, Цимбідіум, Камбрія обходяться без добрив. Мінеральних елементів у грунті вистачає для нормального росту. Досить систематично поливати і обприскувати.

До добрив сприйнятлива Ванда. Так як орхідея росте без грунту, коріння обприскують водою кожен день, кожен третій полив радять робити з підгодівлею.

Отже, ми розглянули особливості вирощування орхідеї і догляд в домашніх умовах. Заняття це зовсім не важкий. Основне, треба дотримуватися встановлені правила догляду та приділяти даному рослині більше уваги.

DvaGusya