Пристрій подушки під фундамент

Коли намічається будівництво на ділянці з глинистим грунтом, потрібно враховувати, що його рівень взимку і влітку може відрізнятися, він може осідати або, навпаки, спучуватися. Справа в тому, що при промерзанні він збільшується в об’ємі. Пучение створює вода в його складі. Спучуватися при замерзанні можуть також суглинки, гравій і піщані ґрунти, що складаються з дрібних і пилуватих піщинок. Ці так звані пучіністие грунти призводять до зміщення фундаменту, руйнування стін розташованих на них споруд.

Пристрій подушки під фундамент

У цегляних стінах з’являються тріщини, а зруб втрачає геометрію, з’являються великі щілини. Крім того, вікна та двері перестають відкриватися, з часом, можуть зруйнуватися. Щоб уникнути подібних неприємностей, влаштовують подушку під фундамент.

Види подсыпок

Подушка для заснування споруди – важливий конструктивний елемент при будівництві будівлі. Її застосування необхідно для зведення фундаментів різного типу і обов’язково для будівництва невеликих будинків, як і для великих промислових будівель, розташованих на пучиністому грунті.

Подушка під фундамент є його основою, протидіє силі пученія, допомагає усунути негативний вплив сезонних коливань рівня ґрунту, запобігає зміщення і розрив фундаменту, виникнення тріщин на стінах і їх руйнування.

Пристрій подушки під фундамент

Залежно від типів зведених будівель, подушки під їх підстави можуть бути:

 • піску;
 • щебеню;
 • бетону.

Кожен з цих матеріалів має певні властивості і характеристики, які потрібно враховувати при зведенні фундаменту. Крім того, вибір напряму залежить від рівня грунтових вод. Адже саме вода, як було сказано, є причиною пучинистости грунту.

Тип ґрунту і якість піщаного шару

Основною функцією піщаної основи є згладжування сезонних коливань рівня грунту, надають нерівномірне навантаження на фундамент будівлі. Різні види грунту володіють різною несучою здатністю. Сухі піщані ґрунти можуть стати міцним підґрунтям для будівель. До того ж це найбільш економічний варіант.

Читайте також:  Склошпалери: відгуки, види, переваги та недоліки

Пристрій подушки під фундамент

Піщана подушка запобігає втратам тепла через фундамент. Але! Пісок потрібно вибирати правильно. Дрібний добре утримує воду, тому застосовується тільки велика і середня фракція. Для цього риють котлован глибиною більше рівня промерзання, знімаючи пучиністий грунт і засинаючи замість нього основу під фундамент (в даному випадку шар піску), і добре утрамбовують.

Вибір товщини і ширини подушки

Грунтуючись на силі тиску споруди на грунт, визначивши тип ґрунту і знаючи амплітуду його сезонних коливань, можна розрахувати товщину піщаної подушки. Вона може бути в межах 20-60 див. Якщо споруда легка, каркасного типу, зі стінами з бруса або дерев’яний зруб, то піщану подушку під фундамент влаштовують на невелику глибину – 30-40 см. Під будівництво будинку з цегли подушку роблять товщі. Особливо якщо це двоповерхова будівля. Так як в цьому випадку вага будови збільшується.

Пристрій подушки під фундамент

Ширина подушки під фундамент визначається в залежності від ширини майбутнього підстави. Для цього потрібно додати ще 20-30 див. Наприклад, якщо ширина підошви фундаменту становить 30 см, щоб влаштувати подушку під фундамент, пісок укладають на ширину 50-60 див. Якщо планується організувати пристінний дренаж, тоді слід додати відстань, призначене для прокладання дренажних труб. Воно залежить від їх діаметру. Відповідно, на цю величину і стане ширше піщана подушка.

Пристрій подушки під фундамент

Розглянемо випадок, коли застосовується пісок великої і середньої фракції з обов’язковим зволоженням і пошаровим трамбуванням:

 • Викопують траншею по розрахованим габаритами. Її стінки треба вистелити геотекстильної плівкою, щоб не засмітити пісок і запобігти замулювання подушки.
 • Для якісного ущільнення піску його поливають водою. У разі пучинистого грунту (коли присутні глина, мул, торф) потрібно берегти його від набухання. Тому зволожують пісок не прямо в траншеї, а окремо, перед укладанням.
 • Засипавши траншею, пісок зверху ретельно розрівнюють і щільно утрамбовують.
 • Читайте також:  Піролітичне очищення духовки — що це таке, плюси і мінуси методу

  Тепер можна починати будівництво фундаменту.

  Змішана підсипка

  Влаштовуючи подушку під фундамент, застосовувати дрібний пісок заборонено. Якщо грунт ділянки, на якій будується будинок, є слабо несучим, будівельники рекомендують організувати підсипку, змішавши крупний пісок зі щебенем. Така подушка витримує вагу дерев’яного будинку або каркасника середніх розмірів без трамбування. Крім того, дає зовсім непомітну усадку при закінченні укладання. Якщо ж заплановано великий важкий будинок, тоді фундаментну подушку все ж краще добре утрамбувати.

  Підсипка з гравію

  Така подушка для фундаменту будови набагато міцніше піщаної підсипки. В її основі лежить гравій. Але спочатку готують шар з крупного піску. Як зробити подушку під фундамент, використовуючи гравій:

 • Пісок укладають шаром близько 10-15 сантиметрів, а потім розрівнюють і утрамбовують.
 • Поверх шару піску насипають гравій, товщина якого становить від 20 до 25 сантиметрів. Його ретельно розрівнюють і трамбують віброплитою.
 • Підсипають ще гравій на ту ж товщину. Знову трамбують. Самий верхній шар гравію виходить на позначку нульового рівня. Саме з неї починається сам фундамент споруди.
 • Пристрій подушки під фундамент

  За нормативами, подушку з гравію роблять ширше фундаменту приблизно на 30-40 см. Такий вид підсипання під фундамент чудово підійде для будь-якого виду заміського будинку, незалежно від розмірів або поверховості.

  Подушка з бетону

  Така підстава під фундамент будинку володіє високою міцністю. Правда, її істотним недоліком є висока ціна. Підстава у вигляді бетонної подушки влаштовують в певній послідовності:

  • Спочатку потрібно підготувати грунт, який дуже ретельно розрівнюють. Потім укладають на нього шар щебеню. Причому його товщина витримується близько 10 сантиметрів. Щебінь треба добре утрамбувати, використовуючи віброплиту.
  • Після цього по всьому периметру фундаментної подушки слід звести опалубку. Її можна зробити з дощок. При цьому висоту опалубки витримують рівній товщині планованого бетонної основи. Самий верхній рівень заснування повинен виходити на оцінку, від якої і зводять потім сам фундамент.
  Читайте також:  Як виростити манго з кісточки в домашніх умовах?

  Пристрій подушки під фундамент

  • Дуже бажано армування подушки. Це додасть їй більшу міцність, зробить більш стійкої до руйнування. Армування виконують, використовуючи сталеві прути, діаметр яких становить 0,8-1,2 див.
  • Черговий етап полягає в заливці опалубки бетонною сумішшю. Відповідну марку бетону вибирають, грунтуючись на тиск, який буде надавати майбутня споруда.
  • Щоб ущільнити свіжий бетон, всю отриману фундаментну подушку варто утрамбувати. Допомогти в цьому може будівельний інструмент – глибинний вібратор.

  Звичайно, така подушка, виконана з бетону, буде дуже міцною і довговічною. Її можна застосовувати навіть для самих важких будинків, що мають кілька поверхів.

  Підсипка підстави для стрічкового фундаменту

  Для масивних будівель з цегли або бетону застосовують заглиблений стрічковий фундамент. Його основу розташоване на грунтах, що лежать нижче рівня промерзання. Тому вони стійкі до морозному пученію. Ще один із способів протистояння коливань грунтів – споруда стрічкового фундаменту при мілкому заглибленні в грунт. При цьому технологія передбачає піщану подушку під стрічковий фундамент.

  Пристрій подушки під фундамент

  Коли пісок захищений від намокання, він компенсує рух промерзають грунтів. Навантаження будівлі на фундамент при цьому розподіляється рівномірно. Товщина подушки при ширині фундаменту до трьох метрів витримується до 0,6 м. При пучинистости ґрунту товщина збільшується до 0,8 м. Не потрібно забувати, що ширина підсипання збільшується – до фундаменту з обох сторін додають по 10-15 див.

  При зведенні стрічкового фундаменту під подушкою нього може служити не тільки пісок, але і щебінь. Укладають її в тому ж порядку, що описано вище. Щоб зміцнити фундамент, застосовують армування. Створення подушки – один з основних процесів в будівництві будівель і споруд.

  Пристрій подушки під фундамент

  Ретельне дотримання технології є гарантією відсутності пошкоджень і руйнувань протягом довгих років.

  DvaGusya