Рання капуста: сорти, особливості вирощування

Капуста буває різних сортів. Овочі з ранніми термінами дозрівання характеризуються спільними властивостями: качани швидко дозрівають, витримують низькі температури, розтріскуються рідко. Але вони зберігаються нетривалий час. Про ранні сорти капусти і їх вирощуванні читайте у статті.

Особливості вирощування у відкритому грунті

Щоб виростити кращі сорти ранньої капусти потрібно дотримувати ряд умов:

 • Овоч має потребу в гарному освітленні, тому для його посадки вибирають сонячні грядки.
 • Сорти ранньої капусти вимогливі до складу грунту. Овоч воліє легкі і зволожені грунти.
 • Потребує поливу. Щоб не утворилася кірка, потрібно рихлити землю. Якщо погода суха, під кожну рослину слід виливати по два літри води.
 • Ранні сорти капусти потрібно підгодовувати. Рідкі добрива починають вносити в грунт після вкорінення паростків.

Рання капуста: сорти, особливості вирощування

 • Розсаду слід пересаджувати з парника на городні грядки тільки тоді, коли на рослинах з’явиться три-чотири листочки.
 • Для посадки використовують схему 30х60 див.
 • Розсаду не потрібно закладати в грунт глибоко.
 • Коли почнуть формуватися качани, рослина підгортають.
 • Рання капуста адаптована до будь-яких режимів температури, але сильну спеку не виносить. Комфортної для неї є 17-20 оС.
 • При посадці слід дотримуватися певних термінів, але з урахуванням кліматичних особливостей регіону, в якому вирощується овоч. Цей період розтягнутий у часі. Початок посадки припадає на кінець березня, а її завершення – на початок останнього місяця весни.

Особливості вирощування в теплиці

Для отримання найбільш ранніх сортів капусти використовують закритий грунт. Час посадки розсади в теплиці – квітень місяць. Але перед цим потрібно підготувати приміщення. Ранні сорти капусти, за відгуками овочівників, краще висаджувати на відстані 35 див. Так формуються качани не будуть душити один одного, а коріння отримають достатню кількість живлення з грунту. Теплична капуста має ряд особливостей при вирощуванні:

 • У приміщенні потрібно встановити градусник і стежити за температурою. Вдень вона повинна бути 18 оС, вночі – 10.
 • Сходи потребують помірному поливі. Його проводять, коли грунт починає пересихати. Перезволоження не допускається, інакше згниють коріння.
 • У теплиці часто заводяться миші, які можуть знищити всі рослини. Потрібно розставити мишоловки.
 • Кращі сорти ранньої капусти, за відгуками городників, потребують щотижневої підгодівлі. Овочівники з досвідом вважають, що рослини отримають більше корисних речовин, якщо чергувати підживлення органічними та мінеральними добривами.
 • Теплицю потрібно регулярно провітрювати, навіть в холодну погоду. Для капусти недолік кисню гірше, ніж морози.

Рання капуста: сорти, особливості вирощування

Білокачанна капуста

Ранні сорти призначені для вживання в свіжому вигляді. З таких овочів готують салати, соки, гарніри, супи. Білокачанна рання капуста має невелике різноманітність сортів, смакові якості яких мало відрізняються. До того ж у всіх різновидів качани середні за розмірами. Якщо їх поливати неправильно, вони розтріскуються. За відгуками овочівників, сорти ранньої білокачанної капусти довго не зберігаються. На зиму такі качани не залишають. Селекціонерами виводиться багато нових сортів, але не заради якихось досягнень. Головна мета – отримати ранню капусту, стійкий до посушливої, а так само холодній погоді. Назви ранніх сортів білоголової капусти наведені нижче.

Червнева

За назвою сорту можна здогадатися, що цю капусту прибирають в червні місяці, так як вона дозріває через 90-100 днів. Плід має еліпсоподібну форму, його структура пухка, а щільність – середня. Качани важать по два кілограма і більше, але, незважаючи на важку вагу, мають невеликі розміри. Ці овочі відносяться до ранніх сортів білоголової капусти. Їх відрізняє підвищена холодостійкість. Вони витримують зниження температури до п’яти градусів морозу. Цю капусту вирощують і на городніх грядках, а не тільки в теплицях.

Читайте також:  Рукавиці гачком — схеми і опис в’язання для початківців з фото і відео

Сорт володіє привабливою особливістю: качани мають високий товарний вигляд, однаковий розмір і дружно дозрівають. Якщо затягнути з прибиранням, капуста розтріскується. За відгуками городників, щоб цього не сталося, потрібно не допускати великих перепадів температури. Вони радять на ніч вкривати качани.

Козачок F1

Це високоврожайний гібрид. Він володіє стійкістю до захворювань виду, качани не розтріскуються. Овочі добре переносять холоду, тому їх можна вирощувати в незахищеному ґрунті, тобто на городі. Капуста вважається раннім сортом, проте для її дозрівання потрібно 112 днів. Але це компенсується хорошим урожаєм: чотири кілограми з метра квадратного площі грядки.

Капуста характеризується довгими стволами, висота яких досягає 30 див. Головки невеликі і легкі, їх діаметр – 18 см, вага – 1,2 кг Забарвлення не типова для білокачанної капусти. Зовнішні листки зеленувато-сизі, на поверхні яких видно восковий наліт. Качан всередині має біло-кремове забарвлення, він соковитий, хрусткий. Качан в довжину становить шість сантиметрів.

Парел

Цей овоч відноситься до найкращих сортів ранньої капусти для відкритого грунту. Дозріває всього за 95 днів. За відгуками городників, його обов’язково потрібно вирощувати на своєму городі, так як з року в рік ця капуста дає найвищі врожаї, до п’яти кілограмів з квадрата. У сплющених качанів середні розміри, до моменту збору врожаю їх вага досягає двох кілограмів. Розмір кочережки відповідає параметрам головки. Листя зелене з приглушеним відтінком, білий наліт на їх поверхні ледве помітний.

Довго не зберігається, максимальний термін – два місяці. Але транспортується на великі відстані без втрати зовнішнього вигляду і якості. Використовується в свіжому вигляді і для переробки. Завдяки високому вмісту вітаміну «С» ця капуста знайшла широке застосування в дієтичному харчуванні.

Рання капуста: сорти, особливості вирощування

Золотий гектар

Цей овоч відноситься до найкращих сортів ранньої капусти. Він користується заслуженою популярністю завдяки високим врожаям: сім кілограмів плодів з метра квадратного. Розміри качана перевищують стандартні і досягають 2,5 кг. Вони щільні, можуть зберігатися п’ять місяців. Ця капуста хороша свіжої та консервації. За відгуками овочівників з великим досвідом вирощування цієї культури, несвоєчасне прибирання не впливає на якість головок, вони розтріскуються вкрай рідко. Цю капусту рекомендують закладати для зберігання на зиму.

Дюма F 1

Цей гібрид є ультраскороспелым. Йому достатньо 90 днів для дозрівання. Качани мають невеликі розміри, їх маса досягає півтора кілограмів. У них середня щільність, порожнечі відсутні, головки не розтріскуються. Листки мають стандартний колір: зовні – зелені, всередині – жовто-білі. Для вирощування більше підходять тепличні умови. Розсаду краще розвести будинку. Коли вона підросте і зміцніє, пересадити у теплицю. Товарний вигляд і смак у качанів на високому рівні.

Трансфер F 1

Назви ранніх сортів білоголової капусти різні. Але цей гібрид варто запам’ятати тим, хто вирощує овочі на продаж. Голівки завжди мають товарний вид, так як не розтріскуються. Дозрівають одночасно, що особливо актуально при масовому вирощуванні. Вони середнього розміру і щільності, листя зовні мають зелений колір, на розрізі – білий.

Читайте також:  Як правильно вибрати пилосос для будинку і квартири

Цвітна капуста

Цей вид даних овочів є самим вимогливим у догляді. Кращими для вирощування вважаються тепличні умови. Тут можна без праці підтримувати температуру і вологість повітря в оптимальному режимі. Якщо умови не будуть дотримуватися, качани стануть м’якими і розтріскаються. Для вирощування ранніх сортів підходять для регіонів з холодним кліматом. Вегетативний період хоч і короткий, але урожай можна зібрати до заморозків.

У цієї капусти є особливості в підгодівлі. Тепличні овочі не люблять добрива, що містять азот і калій. Найкращим харчуванням для них буде коров’як, суперфосфат, сечовина.

Рання капуста: сорти, особливості вирощування

Цвітна капуста є дієтичним овочем. Її потрібно вживати часто. Багатьом здається, що виростити її можна тільки в теплому кліматі. На сьогоднішній день виведено багато сортів, які пристосовані до будь-якого клімату, навіть сибірському. Приклади ранніх сортів цвітної капусти представлені нижче.

Сніговий шар

Цей сорт відрізняється щільною головкою білого кольору. Володіє чудовим смаком. Незважаючи на ранню посадку, білосніжні качани тверді і красиві. Вони мають класичну округло-пласку форму. Одна зав’язь в середньому важить 800 р. Якщо забезпечити дуже хороший догляд, даний показник набагато збільшується, приблизно до 1200 р.

Розсаду висаджують густо, але це не впливає на результати плодоношення. З ділянки в один метр квадратний збирають два-чотири кілограми овочів. Цей сорт характеризується стійкістю до різних хвороб, швидко адаптується до несприятливих умов погоди. Капуста вживається свіжої, з неї готуються різні страви.

Експрес

Цвітна капуста цього сорту є лідером за таким показником, як смакові якості. Це ранньостигла культура. Характерним сортовим ознакою є розетка середньої величини і невеликі головки. Їх вага досягає 350-500 р. Суцвіття білого кольору мають жовтуватий відтінок. До моменту дозрівання головка стає округлою. Цей період настає через два місяці після посадки.

За відгуками фахівців, сорт підходить для вирощування в теплиці, але якщо весна буде теплою, розсаду можна висадити на грядки в городі, але ризиковано. Врожайність капусти хороша: півтора кілограма з одного метра квадратного, 18 тонн з гектара.

Рання капуста: сорти, особливості вирощування

Переваги сорту: капуста найсмачніша, мало схильна до судинного бактеріозу. Недоліки: її пошкоджують шкідники, для яких листочки є ласощами.

Мовір 74

У цього гібрида ранні терміни дозрівання і висока врожайність. Діаметр розетки листя становить 45-95 див. У головок, як правило, округла форма, іноді вони злегка приплюснуті. Щоб отримати великі качани, діаметр яких становить 25 см, маса – 400-1400 р, потрібно посадити насіння з високою якістю, правильно доглядати за рослинами і сподіватися на сприятливу погоду.

Особливість гібриду полягає в тому, що його поверхня має хвилеподібну форму. При зборі великих качанів врожайність збільшується до чотирьох кілограмів з квадрата. До достоїнств капусти можна віднести:

 • Хороший смак.
 • Використання у свіжому і консервованому вигляді.
 • Головки визрівають одночасно.
 • За рік збирають по два врожаї.
 • Добре переносить спеку і знижені температури.

Біла красуня

Перевагою цього сорту є швидке дозрівання качанів. У білих суцвіть щільна текстура. Великі головки мають округлу форму масою 1,2 кг. Завдяки білому кольору їх привабливий товарний вигляд. Від інших сортів капуста відрізняється тим, що головки повністю вкриваються листям світло-зеленого кольору. Так вони захищені від сонячних променів та шкідників.

Читайте також:  Як розтягнути джинси в довжину — огляд кращих методів з описом і фото

Капуста має неповторний смак і в своєму складі містить багато мінералів, корисних для здоров’я людини. Використовується у свіжому, замороженому і консервованому вигляді. Славиться багатими врожаями: шість кілограмів з метра квадратного. На це, в якійсь мірі, впливає розмір головок. Вони великі й дуже важкі.

Рання капуста: сорти, особливості вирощування

Гарантія

Капуста дозріває рано. Від сходів до повного дозрівання проходить 70-98 днів. Вирощують на грядках у відкритому грунті та в теплицях. Листові пластинки бувають до 60 см у висоту, ширину досягають 36 див. Качан щільний, плоско, важить близько 1,2 кг Колір білий з відтінком кремового, поверхня дрібнозерниста. Урожай характеризується дружним дозріванням і високими показниками: близько чотирьох кілограмів на метр квадратний площі.

Голландська капуста

Це дуже популярна сільськогосподарська культура. Її вирощують у відкритому грунті та теплицях. Особливістю сортів є вимогливість до освітлення, інакше їх ріст і розвиток будуть уповільненими. Це негативно позначиться на врожайності. Назва сортів ранньої капусти голландської селекції відрізняється великою різноманітністю. Сьогодні виведені овочі, пристосовані до виростання в різних регіонах нашої країни.

У ранньої капусти скромні врожаї. Її не використовують для консервування та засолювання. Це пояснюється тим, що у такий капусти листя ніжні, без пікантного хрускоту і щільності. Качани рихлі, мають схильність до розтріскування. Однак це не впливає на бажання вирощувати ранні види. Адже вони є джерелом вітамінів, необхідних людині для життя. Деякі голландські сорти ранньої капусти представлені нижче.

 • Бінго – цей овоч має найбільший термін зберігання до дев’яти місяців, незважаючи на раннє дозрівання. Качани мають правильну форму, не розтріскуються, їх маса досягає півтора кілограмів і більше, стабільно плодоносять.
 • Мушкетер – дозріває дуже рано, вегетаційний період становить 55 днів. Має невеликі розміри, маса качанів – 0,8-1,3 кг. Вони не розтріскуються.
 • Пітон – вирощений урожай цього сорту капусти потрібно вчасно збирати, щоб не допустити розтріскування. Культура стійка до фузаріозу. Овочі вживають свіжими, вони придатні для квашення і приготування різних страв.
 • Резистор – за термінами дозрівання, масі та стійкості до фузаріозу сорт аналогічний попередньому. Капуста адаптована до високих температур.
 • Міррор 1 – ультраранній гібрид, використовується у свіжому вигляді. Качани мають темно-зелений колір, в розрізі – жовтуватий. Їх щільність – середня, вага досягає півтора кілограмів. Досягають повної зрілості за 45-50 днів.

Рання капуста: сорти, особливості вирощування

 • Кевін F 1 – гібрид з качанами зеленого кольору має середній розмір і щільність, його маса становить 1,5 кг. Завдяки відмінному смаку його часто вирощують городники. Використовується для споживання свіжим, не годиться для зимового зберігання.
 • Тіара F 1 – ультраранній гібрид, качани утворює за 59 днів, відноситься до продуктивних сортів. Характеризується соковитими листям, вирівняними голівками. Культура придатна для вирощування в парниках і відкритому грунті. Це досить велика капуста, маса качана – два кілограми. Має універсальне призначення: вживається у свіжому, тушкованому вигляді, використовується для заготівель на зиму.
 • Фарао F 1 – є кращим сортом голландської селекції. Дозріває швидко, за 63 дні. Качани великі, щільні, виростають вагою три кілограми. Культура невибаглива до вирощування. Овоч адаптований до посухи, перепадів температур. Для гарного росту його досить полити і удобрити. Не розтріскується.
DvaGusya