Розмноження герані живцями в домашніх умовах

Герань – одне з найбільш поширених і популярних кімнатних рослин. Довго квітучі суцвіття-кулі і соковито-зелені листя радують своїх господарів протягом перших двох років, не доставляючи їм при вирощуванні ніяких турбот. У міру зростання цієї квітки його дерев’яніє стебло поступово, в результаті чого опадає листя, сам кущ вже не виглядає таким пухнастим, а квіткові зав’язі з’являються тільки на кінчиках пагонів, перетворюючи колись красуню-герань у сухуватий і асиметричний примірник.

Щоб зберегти рослину, кожні три роки проводять розмноження герані живцями в домашніх умовах. Розглянемо далі, як це правильно зробити.

Розмноження герані живцями в домашніх умовах

Особливості розмноження

Розмноження герані живцями в домашніх умовах – робота зовсім не складна, але вимагає дотримання певних правил. Сам процес живцювання досить простий. Для розмноження з материнського куща зрізаються бічні відростки і вкорінюються. З настільки простими маніпуляціями здатний впоратися навіть новачок. Але при цьому, незважаючи на відсутність складнощів в роботі, все-таки є деякі нюанси, які варто враховувати. Розглянемо, як правильно виконати розмноження герані в домашніх умовах.

Розмноження герані живцями в домашніх умовах

Вдалий час для живцювання

Живцювати герань можна протягом цілого року. Найкращим часом вважається кінець лютого і кінець березня. Саме в цей період рослина починає активне зростання. Можна проводити розмноження герані і в кінці серпня або вересні, поки рослина ще не впала в зимову сплячку. Але навесні живці краще вкорінюються, оскільки відбувається прискорений рух рослинних соків. Деякі здійснюють розмноження герані взимку, але процес у цьому випадку сповільнюється, оскільки культура входить у стан спокою.

Живці можна заготовити і влітку, але кольором такі рослини зможуть порадувати тільки через рік. Живці, укорінені навесні, почнуть цвісти вже в кінці літа.

Розмноження герані живцями в домашніх умовах

Підготовка живців

За два тижні до проведення живцювання потрібно припинити полив рослини. Щоб не сталося зневоднення і загибель герані, її можна підгодувати розчином деревної золи (1 л води змішати з 20 г золи). На цей підготовчий період кущ необхідно перенести в затінок, що буде стимулювати зростання нових пагонів і прискорить утворення нових кореневих відростків.

Пагони відрізають від материнського рослини тільки гострим інструментом (ножем або секатором) під кутом 90°. Місце зрізу необхідно присипати подрібненим вугіллям. Відростки вибирають тільки здорові і міцні. Середня довжина стебла повинна бути приблизно 7-15 див. На ньому видаляють нижні листки (якщо такі є), залишаючи тільки верхні (2-3 шт.). Потім гілочки трохи підсушують протягом 2-3 годин у темному місці, поки на місці зрізу не з’явиться тонка плівка. Держак готовий до укорінення.

Читайте також:  Вербена — посадка й догляд, способи розмноження, використання в ландшафтному дизайні та народній медицині

Розмноження герані живцями у воді

Цей спосіб укорінення живців герані в домашніх умовах вважається найбільш доступним і простим. Щоб відросток випустив нові корінці, його ставлять в невелику ємність, яка наповнена водою кімнатної температури. В неї додають невелику кількість вугільної крихти, яка її дезінфікує. Це запобіжить загнивання нових кореневих відростків.

Після появи на кінчику черешка нових корінців, його садять в грунт. Догляд за такими рослинами такий самий, як і за дорослою геранню. Якщо розмноження герані проводиться таким способом, необхідно обов’язково стежити за температурним режимом. У кімнаті, де стоїть посудина з ручкою, повинно бути не менше +14… +16 °C. Якщо цього не дотримуватися, гілочка може корінці не випустити або загнити.

Спосіб розмноження герані у воді підходить не для всіх різновидів цієї рослини. Наприклад, укоренити королівську герань не вийде. Живці даної рослини у воді дуже швидко починають загнивати, тому відросток не встигає пустити коріння. Для таких видів квітки краще використовувати укорінення в грунті. Розмноження королівської герані ми розглянемо нижче.

Деякі нюанси

В якості материнського примірника потрібно використовувати молодий кущик герані – з нього живці краще вкорінюються.

Бажано вибирати відростки з бічних пагонів. Вони приживаються найкраще.

Більша частина сортів герані любить, щоб кожен з живців укоренялся в окремій ємності.

Рекомендується вибирати непрозору тару, так корені формуються ефективніше.

Держак повинен бути покритий водою приблизно на третину своєї довжини.

Якщо в ємності буде занадто багато рідини, гілочка буде відчувати дефіцит кисню, однак і нестача вологи на ріст коренів впливає негативно.

Воду міняти не можна – можна тільки по мірі випаровування доливати!

Розмноження герані живцями в домашніх умовах

Як укорінити герань у грунті

Даний спосіб досвідчені квітникарі використовують набагато частіше, ніж попередній. Фахівці намагаються заздалегідь захистити його від впливу гнильних бактерій і забезпечити всі умови для коренеутворення.

Розмноження герані в домашніх умовах при використанні ґрунту зовсім не складно. Ґрунт повинна бути поживною і досить пухкої. Для того, щоб створити відповідну консистенцію, можна додати в субстрат невелику кількість піску.

Щоб укоренити рослина, необхідно підготувати квітковий горщик або невеликий пластиковий стаканчик, наповнити його відповідної грунтом. Якщо використовується пластиковий стакан, потрібно обов’язково прорізати на його дні кілька отворів, щоб волога після поливу не допускати накопичення в грунті, а витікала назовні.

Розмноження герані живцями в домашніх умовах

Крім цього обов’язково наявність дренажного шару (цегляної крихти або дрібного гравію), поверх якого насипається грунтосуміш. В пластиковий стаканчик висаджують один відросток. Якщо використовується об’ємний горщик, можна садити одночасно кілька черешків, розміщуючи їх по краю ємності. Заглиблювати відростки в грунт необхідно так, щоб листя з землею не стикалися. Грунт навколо стебла потрібно щільно стиснути, щоб навколо черешка не було скупчення пухирців повітря.

Читайте також:  Сциндапсус: догляд в домашніх умовах взимку і влітку, розмноження, формування, пересадка, причини пожовтіння і опадання листя

Щоб вкорінені живці, їх регулярно поливають і стежать за тим, щоб земля не пересихала. Ємність з посадженим черешком переносять у світле місце. Але при цьому потрапляння на листя молодої рослини прямих сонячних променів неприпустимо.

Розмноження герані живцями в домашніх умовах

Для збереження в грунті вологи відросток можна на 5 днів накрити поліетиленовим пакетом.

Посадка живців в пакет

Розмноження герані можна здійснювати не тільки в горщику або пластиковому стаканчику. Для цього використовують іноді й самий звичайний поліетиленовий пакет, не пропускає вологу. Його наповнюють пухкої, поживним грунтом і добре зволожують. Потім пакет перев’язують мотузкою та прорізають отвори. Їх кількість залежить від розміру самого пакету і числа живців. У ці отвори висаджують відростки.

Розмноження герані в теплиці

Досвідчені квітникарі, які вирощують велику кількість рослин, часто розводять ця квітка в будинку в міні-теплиці. Такий варіант розмноження герані живцями ідеально підходить для тих сортів квітки, які не можна вкорінювати у воді (наприклад, для королівської герані).

Така міні-теплиця складається із спеціальної неглибокій ємності, яку наповнюють грунтом, зволожують, висаджують живці накривають поліетиленом. Так відростки набагато швидше вкорінюються. До того ж таким чином можна одночасно висадити кілька живців. Таку теплицю можна зробити самостійно з підручних засобів (широка ємність і поліетилен), або ж придбати спеціальний піддон з підігрівом.

Висаджені насадження накриваються плівкою або кришкою на два тижні. При цьому потрібно обов’язково стежити, щоб грунт постійно залишалася зволоженою. Але і перезволоження допускати не можна, так як в таких умовах посаджені відростки можуть загнити.

При тепличному способі розмноження герані необхідно знати, коли приблизно у рослин з’являються коріння. Наприклад, плющолиста пеларгонія випускає свої коріння приблизно через 2 тижні, королівської герані на процес коренеутворення знадобиться близько 4 тижнів, а запашної – цілих 5-6 тижнів.

Основною ознакою того, що рослина вкоренилося, буде поява нових зелених, соковитих листя на черешку. Після цього відростки можна пересаджувати вже в постійну ємність. Пересадка здійснюється методом перевалки. Держак обережно переміщують разом із земляною грудкою в горщик.

Вкорінення живця в торф’яної таблетці

Розмноження герані живцями таким способом проводять наступним чином:

  • На денці ємності розміщують шар дренажу гальку або камінчики. Потім кладуть торф’яну таблетку.
  • Субстрат злегка поливають або обприскують.
  • Держак поглиблюють в ямку по центру ємності приблизно на 1/3. Якщо є кілька посадкових матеріалів, один з них можна посадити ближче до краю склянки. При успішній процедурі корінці через деякий час здадуться у прозорих стінок. Так можна спостерігати, як росте корінь.
  • Росток накривати плівкою для створення тепличних умов не потрібно і навіть небажано. Виконувати обприскування гілочок теж не варто.
  • Склянку з черенком ставлять на вікно, де світло розсіяний. Гілочці протипоказані прямі сонячні промені.
  • Полив рослин повинен бути досить помірним.

Догляд за живцями герані після їх пересадки в постійну ємність

Після пересадки паростків в постійну ємність, молоде рослина забезпечують таким же відходом, як і за дорослими кущами. Герань потребу в регулярному поливі, розпушуванні грунту в горщику і підгодівлі. Не можна допускати пересихання грунту.

Читайте також:  Кімнатна Герань: опис, особливості вирощування та догляду в домашніх умовах

Починати підживлювати рослину після пересадки слід не раніше, ніж через 2-3 тижні, коли саджанець адаптується до нових умов і відійде від стресу. Спочатку вносяться азотні підживлення, стимулюючі зростання листя. Якщо квітка зацвіла, потрібні фосфорно-калійні добрива.

Ознакою того, що розмноження герані, догляд і утримання проведені успішно і правильно є цвітіння рослини. Різні сорти випускають пуп’янки через різні проміжки часу після проведеної пересадки. Наприклад, зональна герань почне радувати власників пишним красивим цвітінням вже через 2 місяці після пересадки, а плющолиста і королевська – тільки через рік.

Королевська герань

Королевська герань – рослина, що вимагає особливого підходу до розмноження та догляду. Цей процес зовсім не складний, але має деякі особливості і вимагає деякий вільний час. Є певна ймовірність того, що з першого разу позитивного результату не вийде, проте зневірятися не варто, так як навіть у досвідчених квітникарів періодично трапляються невдачі.

Розмноження герані живцями в домашніх умовах

Укорінення королівської герані

Розмноження королівської герані живцями можна здійснити кількома способами. Головне правило при будь-якому методі вкорінення – підтримувати стабільно високий рівень вологості, оскільки відростка доводиться вести активну боротьбу за виживання, і він прагне випустити нові корінці.

  • Перший спосіб. Він є найпопулярнішим. Для нього потрібен звичайний квітковий горщик. Його наповнюють грунтом, добре зволожують, садять живець і щільно притискають навколо втечі грунт, щоб не залишилися навколо стеблинки бульбашки повітря, які погано вплинуть на формування кореневої системи. Щоб зберегти вологу, горщик накривають прозорим поліетиленовим пакетом. Ємність переносять в добре освітлене місце, але попадання прямих сонячних променів допускати не можна. Періодично, у міру необхідності, проводять полив рослини.
  • Другий спосіб. Укорінення проводять в спеціальній теплиці. Цей варіант використовують, якщо необхідно отримати велику кількість кольорів. Така міні-теплиця може бути звичайною або з системою підігріву. Другі вироби обійдуться трохи дорожче, але в них можна отримати найкращий результат. Складається така конструкція з піддону і пластикової прозорої кришки, призначеної для вентиляції. Користуватися такими виробами досить легко. Піддон заповнюють грунтом, зволожують, зверху висаджують живці і накривають кришкою. Періодично поливають, поки у паростків не з’являться корені.
  • Третій спосіб. Для нього потрібні поліетиленові пакети. Їх наповнюють легким грунтом, поливають, зав’язують краю канатом і проробляють отвори, в які висаджують живці.

Догляд за королівською квіткою

Він практично нічим не відрізняється від вирощування інших сортів. Рослина любить багато світла, не боїться прямих сонячних променів. Потрібен рясний Полив. Небажано попадання води на листя.

Пересадку при необхідності проводять навесні. Розмножувати можна як живцями, так і насінням.

DvaGusya