Спірея японська: посадка і догляд

Професіонали, що займаються ландшафтним дизайном, вважають, що кожній рослині потрібно виділяти продумане місце в композиціях. На присадибних ділянках часто можна зустріти декоративний листопадний чагарник з декоративним листям і розкішними квітами. Це спірея, або таволга, як його ще називають. Ця рослина входить в сімейство Рожеві. У пагонів спіреї особлива гнучкість. Цим, власне, і зумовлюється її назва, що з давньогрецької перекладається як «вигин». Основною перевагою даної рослини є його невибагливість.

Загальна інформація

У природі налічується близько ста різновидів спіреї. Цей кущ можна зустріти в степах або на узліссях лісів, так і в напівпустелях. Перша згадка про таволге було ще в п’ятнадцятому столітті, наприклад, у билині «Садко».

Спірея японська: посадка і догляд

Короткі відомості про рослину можна прочитати і в словнику Даля, де він пише, що тонкі, але міцні гілки спіреї наші предки використовували для виготовлення кнутовищ або шомполов. Сьогодні у садах вирощують різні сорти цього чагарника. Всі вони відрізняються високою декоративністю, невибагливістю, а також морозостійкістю. Ще одним фактором, через яку ця рослина досить широко використовується в ландшафтному дизайні – це тривалість його цвітіння. Спіреї бувають різні – карликові, висотою до п’ятнадцяти сантиметрів, середньорослі і дуже великі, досягають двох з половиною метрів. Забарвлення їх квітів теж різноманітна, починаючи від малинової і до кипінно-білою. У різних видів таволги суцвіття розташовуються по-різному: в одних бутони відкриваються по всьому побіжу, в інших – лише на кінцях гілок, а у деяких – лише на верхній частині. У даній статті мова піде про один з найяскравіших представників родини розових – про гості, яка до нас потрапила з Країни висхідного сонця. Це спірея японська, фото якої свідчить про неймовірну красу цього чагарника. Вона є досить популярною культурою у ландшафтних дизайнерів.

Спірея японська: опис

Завдяки своїй декоративності і невисокій ціні на посадковий матеріал ця рослина зустрічається практично на кожній присадибній ділянці. Її краса і пишність радують господарів досить довго – починаючи з ранньої весни і аж до перших заморозків. Розкішна спірея японська, догляд за якої досить простий, з її декоративним листям яскравого кольору і пишними суцвіттями досить насичених відтінків створює особливий настрій. Потрібно визнати, що природа щедро нагородила таволгу красою. Відчуття вічної весни завжди присутня на тих ділянках, де росте спірея японська. Фото цієї рослини є незаперечним доказом даного твердження.

Спірея японська: посадка і догляд

У цього красивого чагарнику повстяно-молоді пагони опушені, які зі старінням оголюються. Висота спіреї японської досягає півтора метрів. Листя цього представника сімейства рожевих яйцевидні довгасті. Знизу вони пофарбовані в сизий, а зверху – в насичений зелений колір. Восени кущі неймовірно красивий. Його листя набуває жовті, червоні і пурпурні відтінки. Цвіте спірея японська досить довго: при дотриманні всіх агротехнічних норм вона радує своїх власників пишними волотисто-щитковидными суцвіттями до двох і більше місяців.

Особливості

Але не тільки зовнішньою красою славиться спірея японська. Посадка і догляд за нею – досить прості заходи. При дотриманні всіх агротехнічних норм рослина буде радувати власників, привертаючи увагу своїм пишним цвітінням і насиченими відтінками листя. Її основною перевагою є невибагливість. Мабуть, тому на міських клумбах дуже часто можна зустріти цей невеликий декоративний чагарник з малиновими суцвіттями і жовтуватими листям.

Читайте також:  Як швидко виростити зелену цибулю вдома?

Спірея японська зустрічається на території нашої країни практично всюди. Вона однаково добре росте і на південному узбережжі, і в холодних або посушливих районах. Правда, є кілька сортів, які підмерзають в умовах суворих зим. Їм необхідна весняна обрізка. Її проводять в санітарних цілях, після чого кущ швидко відновлюється і навіть в той же рік зацвітає.

Сорти

Спірея японська була завезена до нас з Країни висхідного сонця. Цей вид налічує безліч сортів, деякі з них потрапили в російські сади з Китаю. Вони відрізняються не тільки інтенсивністю забарвлення листя і суцвіть, але і чагарнику висотою і формою крони. Найпоширенішими в нашій країні сортами спіреї японської вважаються Широбана, Принцес, Голден, Альбіфлора.

Спірея японська: посадка і догляд

Якщо у квітнику вдається створити куртини з різних спирей, правильно підібравши сорту, то можна отримати яскраву клумбу, яка цвіте з початку червня і до вересня. А ошатна листя кущів буде прикрашати сад з ранньої весни до пізньої осені. Зупинимося докладніше на деяких найпоширеніших видах.

Спірея японська сорти Широбана має у висоту близько вісімдесяти сантиметрів. У неї дуже розлога крона, яка доходила в діаметрі до 1,2 метра. Цвіте цей сорт білими або рожевими суцвіттями, які з’являються з кінця липня. Відтінок пелюсток залежить від того, наскільки освітлений чагарник сонцем. Період його декоративності, починаючись в липні, триває до пізньої осені. Однак спірея японська сорти Широбана має один недолік: якщо періодично не підстригати її крону, вона буде виглядати досить неохайно.

Голден Принцес – не менш поширена різновид таволги. Її висота сягає одного метра. Спірея японська Голден Принцес цвіте досить рясно, випускаючи бутони з перших літніх днів. У неї червоно-рожеві суцвіття і жовті листки, які до осені стають яскраво-помаранчевими. Спірея японська Голден Принцес має крону, в діаметрі доходить до одного метра. Поряд з перевагами, зокрема красою і невибагливістю, у цього сорту є мінус: він приваблює комах. Тому фахівці не рекомендують висаджувати його поруч з альтанками або біля місць відпочинку.

Не менш популярна в нашій країні і спірея японська Голдфлейм. Її листя також змінює своє забарвлення на протязі всього сезону, перекрашиваясь з жовто-оранжевого в насичений жовтий, потім зеленувато-жовтий, а вже до осені – темно-оранжевий відтінок. Спірея даного сорту цвіте червоно-рожевими пишними суцвіттями.

Спірея японська: посадка і догляд

У таволги цього виду є різновиди, які мають невисокий зріст. В першу чергу це спірея японська Принцес Літтл. Її висота ледве сягає шістдесяти сантиметрів. Форма крони овальна. Сорт дуже красиво виглядає в куртинах. На тлі темно-зеленого листя різко виділяються великі щиткообразные суцвіття червоно-рожевого забарвлення. Спірея японська Принцес Літтл є летнецветущим сортом. Вона росте досить повільно. При посадці потрібно вибирати ділянки з середньою освітленістю, оскільки під впливом яскравих променів сонця квіти Принцес Літтл блякнуть. Сорт відмінно підходить як для групових посадок, так і в якості живої огорожі. У ландшафтному дизайні часто використовуються і поодинокі екземпляри.

Читайте також:  Кращий засіб від тарганів у квартирі — рейтинг безпечних і дієвих гелів, аерозолів або олівців

Інші популярні невисокі сорту – Кріспа, Magic Carpet – є летнецветущими. Період декоративності починається в червні. У висоту ці спіреї японські досягають максимум шістдесяти сантиметрів. Цвітуть вони близько двох місяців. Кріспа викидає світло-рожеві зонтичні суцвіття з легким ліловим відтінком, а Magic Carpet – червонувато-оранжеві.

Як садити таволгу

Ця садова культура дуже легка у догляді. Головне – вибрати для кожного сорту правильне місце. Посадка здійснюється наступним чином: викопується ямка такого розміру, щоб в ній помістилися коріння рослини, поміщається всередину саджанець і засипається землею. Фахівці радять перед приміщенням в грунт замочувати кореневої ком у воді близько двох-трьох годин.

Спірея японська: посадка і догляд

Спірея японська не вимагає частого добрива. Цього куща цілком достатньо мінімального шару родючого ґрунту. Якщо садівник хоче мати огорожу з спіреї японської, то краще здійснювати посадку в квітні. Однак фахівці стверджують, що таволга – настільки невибагливий чагарник, що його можна садити і пересаджувати навіть протягом всього теплого сезону. Правда, у спекотні літні дні його доведеться поливати часто, аж до повного приживлення. Тим не менш професійні садівники пересаджують спирею японську осені, після того як кущі скидають своє листя. Допускається посадка таволги і навесні, але тільки до того, як бруньки на гілках почнуть розпускатися. Найкраще розраховувати період висаджування спіреї японської виходячи із сорту і періоду цвітіння. Наприклад, якщо дана різновид таволги розпускається ранньою весною, то поміщати посадковий матеріал в грунт краще восени. Так рослина до початку розпускання бутонів вже добре вкорениться.

Підготовка саджанців до посадки

Щоб спірея японська радувала власника рясним цвітінням і насиченою листям, перед висадкою в землю її потрібно підготувати. Якщо саджанці мають відкриту кореневу систему, їх насамперед треба ретельно оглянути, оцінити їх стан. Пошкоджені і занадто довгі відростки слід видалити секатором. При цьому потрібно стежити, щоб кут зрізу корінців був рівним. Потім коротшає надземна частина садивного матеріалу: приблизно на третину довжини гілок.

Саджанці, що мають закриту кореневу систему, слід перед посадкою обережно витягти з контейнера, а потім рясно полити ком водою. Якщо в ньому є закам’янілі частини землі, краще помістити посадковий матеріал на кілька годин у відро.

Вимоги до грунту

Лопатою потрібно вирити яму глибиною п’ятдесят сантиметрів і приблизно такого ж розміру в діаметрі і акуратно висадити саджанці спіреї. Потрібно при цьому враховувати той факт, що чагарник таволги на однорідної ґрунті не буде радувати таким рясним цвітінням, яке буває при посадці в багатий мікроелементами грунт. Крім того, якщо на ділянці сильно глинистий грунт, фахівці рекомендують обов’язково робити дренаж з піску і цегли. Отже, яма готова, залишилося тільки підсипати на її дно суміш, зроблену з однієї частини торфу і піску і двох частин дернової землі, а потім помістити всередину саджанець. Після засипання грунту ямку потрібно рясно полити. Купити посадковий матеріал можна скрізь. Практично в кожному розпліднику або спеціалізованому магазині недорого продається спірея японська.

Догляд

Цей неймовірно красивий чагарник не вимагає ретельного і трудомісткого догляду. Однак необхідно знати деякі правила його вирощування. Якщо посадка здійснюється навесні, то відразу ж після приміщення саджанців в землю їх потрібно рясно полити, причому водою, що має кімнатну температуру. Через деякий час проводиться і підгодівля. При цьому потрібно знати, що летнецветущие різновиди, наприклад спірея японська сорти Принцес Літтл, вимагають досить рясного поливу, після якого потрібно грунт відразу ж мульчувати. Це дозволяє кореневій системі зберігати вологу довго.

Читайте також:  Посадка віоли для розсади — як вибрати час і виростити квітку в домашніх умовах

Спірея японська: посадка і догляд

Не менш важливим процесом є підживлення. Вона проводиться за сезон три рази. Для підгодівлі використовують мінеральні добрива. Якщо посадковий матеріал був поміщений в однорідну грунт, то перший раз цей захід потрібно проводити вже ранньою весною. Дві наступні підживлення слід здійснювати в червні і серпні. Для того щоб приготувати добриво, можна використовувати гній і суперфосфат, розвівши їх у воді.

Обрізка

Спірея японська є дивовижної краси чагарником, цвітіння якого радує власників практично все літо. При цьому таволге властиво сильно розростатися, тому їй періодично необхідна підрізка. У раноквітнучих сортів спіреї японської цвітіння спостерігається по всій довжині пагона. Тому на них щорічно підрізають тільки ті кінчики гілочок, які підмерзли за зиму. А вже приблизно на десятому році життя у такого рослини забираються всі старі пагони. Фахівці вважають, що кущ краще обрізати майже до самого пня, щоб згодом з п’яти – семи найбільш здорових молодих гілок сформувати новий. Летнецветущие сорти слід стригти щорічно в травні. Обрізанні підлягають дрібні та слабкі пагони, які потрібно взагалі прибирати. На великих же слід видаляти лише невелику частину – до великих нирок.

Щоб надавати спіреї потрібну форму, обрізку необхідно проводити правильно. Потрібно сказати, що деякі садівники вважають, що цей захід необов’язкове. Тим не менш більшість фахівців схильні вважати, що тільки з допомогою обрізки спірея японська перетворюється в красиве доглянуте рослина. В іншому випадку в саду можна бачити некрасивий чагарник з кількома млявими квітками і масою сухих гілок і листя.

Розмноження

Даний процес можна здійснювати трьома способами – насінням, поділом і живцюванням. У першому випадку потрібно знати, що при розмноженні таким методом молода спірея японська не зберігає ознак сорту. Живцювання потрібно здійснювати з липня або перших місяців осені. У другому випадку посадковий матеріал взимку піде під сніг і не потребує поливу, а навесні почнеться процес вкорінення. Живці, висаджені влітку, тримають під плівкою в тінистих місцях до початку розвитку кореневої системи. Розмноження спіреї японської діленням підходить для молодих кущів. Дорослі ж екземпляри важко викопувати і відокремлювати. Тому їх простіше розмножувати живцями.

Використання в ландшафтному дизайні

Спірея японська притягує погляд своєю формою, пишним цвітінням і насиченим кольором листя. Ще одна його перевага – це, звичайно ж, невибагливість і життєстійкість. Саме такі якості і зробили таволгу бажаним мешканцем саду.

Спірея японська: посадка і догляд

Ще одна обставина, внаслідок якого ця культура займає своє гідне місце і на вуличних газонах, і на дачних ділянках – це її доступність. Таволга добре розвивається поряд з самими різними рослинами, до того ж вона не пригнічує їх. Оскільки ця культура добре переносить обрізку, її дуже часто використовується для створення красивих бордюрів або живоплотів. З допомогою спіреї японської можна забезпечити гарний дизайн на ділянці, використовуючи її як в куртинах, так і в якості одиночних посадок.

DvaGusya