Стовпчастий фундамент: покрокова інструкція

Будь-які споруди, в тому числі і заміські житлові будинки, зводяться, звичайно ж, на фундаменті. Типів основ будівель існує кілька. Основним плюсом стовпчастого фундаменту вважається дешевизна і простота в заливці. Також перевагою таких підстав будинків є довгий термін служби.

Далі в статті розглянемо, як заливається стовпчастий фундамент покроково. В принципі, нічого складного зведення подібної конструкції собою не представляє. Однак певні технології при її будівництві дотримуватися, звичайно ж, потрібно.

Стовпчастий фундамент: покрокова інструкція

Що собою являє

Зводитися фундамент цього типу може як власне під житловими будинками, так і під господарськими будівлями або ж малими архітектурними формами. Елементами конструкції стовпчастого підстави є:

 • опорні стовпи;
 • ростверк.

Основне навантаження від будинку в такому фундаменті несуть, звичайно ж, саме вертикальні опори. При їх зведенні слід в точності дотримуватися всіх належних технологій.

Ростверк в конструкції стовпчастого фундаменту відповідає за розподіл навантаження від будівлі на стовпах. У будинках різної форми цей елемент може збиратися з різних матеріалів. У дерев’яних будівлях роль ростверку, зазвичай, грає окладний вінець. В бетонних будівлях цей елемент найчастіше являє собою залиту із застосуванням цементного розчину стрічку.

Де може використовуватися

Стовпчастий фундамент є найдешевшим видом підстави будівель. Обходиться його зведення, в більшості випадків, дуже недорого. Однак по надійності інших типів фундаментів він, на жаль, дещо поступається. Заливати така підстава під будинком або хозпостройкой можна далеко не завжди.

Стовпчасті фундаменти зводять тільки:

 • під досить легкими спорудами — зі стінами з бруса або колоди, або пінобетону;
 • на досить міцному ґрунті.

Стовпчастий фундамент: покрокова інструкція

Основні вимоги

При проектуванні будівлі з стовпчастим фундаментом слід враховувати такі важливі моменти:

 • стовпи підстави обов’язково повинні розташовуватися під усіма кутами будинку, а також на перетинах стін;
 • по довжині майбутніх фасадів стовпи розставляють з кроком не менше ніж 1.5 м;
 • над поверхнею грунту стовпи фундаменту повинні розташовуватися на висоті не менш ніж в 30 див.

Надто вже сильно заглиблювати стовпчастий фундамент в землю не обов’язково. Підстави з опорами, встановленими нижче промерзання грунту, називаються вже свайными. Стовпчасті конструкції заглиблюють, зазвичай, не більше ніж на 70-100 див.

Зводити під будинками стовпчасті фундаменти своїми руками покрокова інструкція наказує тільки на рівній поверхні. На крутих схилах покладається заливати інші види таких конструкцій.

Читайте також:  Ляльки з капрону — покрокова інструкція виготовлення дитячої іграшки

Перетин опор такої підстави може бути, як квадратними, так і круглим. При цьому, найчастіше на заміських ділянках заливаються конструкції другий різновиди. Розрахунок стовпчастого фундаменту приватного будинку проводиться за такою формулою:

S = 1,3×P/R0, де:

 • S — сумарна площа перерізу стовпів;
 • P — вага будинку разом з фундаментом в кг;
 • R0 — опір несучого грунту.

Останній показник при цьому визначається за спеціальними таблицями.

Стовпчастий фундамент: покрокова інструкція

Розрахунок стовпчастого фундаменту заміського будинку — справа, в принципі, нескладна. Але, в будь-якому випадку переріз кожного стовпа такої підстави не повинна бути менше 200 мм. Найчастіше під приватні будинки заливаються опори на 30-50 див.

Які інструменти і матеріали знадобляться

Для того щоб звести своїми руками стовпчастий фундамент, потрібно приготувати:

 • портландцемент марки не нижче 400 М;
 • добре просіяний великий річковий пісок;
 • арматурний прут діаметром 8 мм;
 • руберойд;
 • в’язальний дріт;
 • дошки для опалубки ростверку.

З інструментів при цьому знадобляться:

 • бетономішалка;
 • лопата і відра;
 • садова тачка.

Замішувати цементний розчин для стовпчастого фундаменту, як і для будь-якого іншого, краще всього саме в бетономішалці. Від надійності підстави будівлі безпосередньо залежить термін його подальшої служби. Тому використовувати для заливки стовпчастої конструкції слід виключно самий якісний цементний розчин.

Стовпчастий фундамент: покрокова інструкція

В бетономішалці суміш, призначена для зведення опор і ростверку, виходить максимально однорідною, що дозволяє звести дуже міцні стовпи. Однак, якщо такого обладнання немає, можна готувати розчин, звичайно ж, і у великому кориті лопатою. Але і в цьому випадку перемішувати компоненти слід також якомога ретельніше.

Готують бетонний розчин для стовпчастого фундаменту в пропорції цемент/пісок/щебінь як 1/3/4.

Виконання розмітки

Цю операцію проводять з використанням кілочків і шнура. Спочатку визначають, де в подальшому будуть знаходитися кути будинку. Потім з використанням методу єгипетського трикутника або двох кривих виконують розмітку, забиваючи кілочки в землю і натягуючи між ними шнур. На заключному етапі перевіряють кути шляхом вимірювання діагоналей.

Етапи зведення стовпчастого фундаменту

Будівництво підстави заміського будинку такої конструкції включає в себе кілька етапів:

 • Розмітку.
 • Кнопку ями.
 • Монтаж арматури і опалубки.
 • Заливання бетонної суміші.
 • На кожному етапі зведення таких конструкцій, звичайно ж, повинні в точності дотримуватися всі необхідні технології.

  Заливка стовпчастого фундаменту: покрокова інструкція

  Під житлові будинки зазвичай встановлюються стовпи досить великого перерізу. У цьому випадку ями під них викопують з використанням лопати. Поглиблення для заливки опор малого перетину роблять із застосуванням бура.

  Читайте також:  Яка ванна найкраще: акрилова, чавунний або сталевий?

  Інструкція:

  Стовпчастий фундамент: покрокова інструкція

  Крок №1. На дно ям попередньо насипають пісок шаром у 15 див. Отриману амортизуючу подушечку трамбують водою зі шланга. Поверх піску насипають шар щебеню 20 см і також ущільнюють його.

  Крок №2. В ями встановлюють опалубку. Для масивних стовпів квадратного перерізу, при цьому, використовують дошки і фанеру. Опалубку для круглих опор виготовляють у більшості випадків з руберойду.

  Крок №3. Далі встановлюють у кожну яму арматуру. Без неї заливати стовпи можна. Інакше, в подальшому вони довго не прослужать. Арматуру для стовпів фундаменту виготовляють з використанням чотирьох прутів 8 мм, шляхом перехоплення їх хомутами з товстої сталевого дроту.

  Крок №4. Стовпи заливають бетонною сумішшю. Щоб опори в подальшому вийшли надійними, розчин при закладці в опалубку час від часу протикають лопатою або прутом для видалення повітряних бульбашок.

  Заливка ростверку

  Інструкція стовпчастий фундамент наказує зводити з армуванням не тільки опор, але і ростверку. Щоб зв’язати всі каркаси в єдину конструкцію, використовується проста технологія.

  Прути арматури опор по закінченні робіт по заливці повинні підноситися над їх поверхнею на 20 см. Це необхідно для зв’язки каркаса стовпів з арматурою ростверку. Сам цей елемент заливають в попередньо збитої дерев’яній опалубці з дном. Також іноді форму ростверк облаштовують і трохи за іншою технологією.

  У цьому випадку стінки опалубки також роблять з дерев’яних щитів. Дно ж на форму при цьому не набивають. Замість цього під опалубку підсипають горб землі, який після заливки просто розкидають. Але використати таку технологію, звичайно ж, доцільно лише в тому випадку, якщо опори фундаменту підносяться над поверхнею землі не занадто високо.

  Заливають ростверк стовпчастого фундаменту наступним чином:

  Крок №1. В опалубку встановлюють на брусочки товщиною 5 см арматурний каркас.

  Крок №2. Пов’язують його з каркасом стовпів.

  Крок №3. Закладають у форму бетонну суміш.

  Металевий каркас для ростверків стовпчастих фундаментів використовують зазвичай дворядний. З арматурою стовпів його пов’язують із застосуванням дроту. Встановлюють каркас таким чином, щоб він розташовувався на відстані 5 см від стінок опалубки і від верху майбутньої стрічки.

  Особливості монтажу столбчато-стрічкової конструкції

  Така підстава, як правило, облаштовують на ділянках зі значною глибиною промерзання грунту. Зведення стрічкового фундаменту в даному випадку вважається недоцільним. Адже матеріалу для заливки конструкції на велику глибину доведеться використовувати невиправдано багато.

  Читайте також:  Як правильно прати пуховик в домашніх умовах?

  Конструктивно столбчато-стрічковий фундамент складається з:

  • заглиблених у землю опор, зазвичай, квадратного перерізу;
  • бетонної стрічки, заглибленої у грунт на 30-40 см.

  Зводиться фундамент цього типу практично за такою ж технологією, що і основу з ростверком:

  • виконується розмітка і прокапывается траншея під стрічку;
  • у кутах траншеї і по її довжині з кроком в 1.5-2 м прокапываются ями під стовпи;
  • насипається піщана подушка і встановлюється опалубка;
  • в ями і стовпи встановлюються арматурні каркаси і зв’язуються один з одним;

  На заключному етапі проводиться заливка бетонної суміші. Через пару діб з готового столбчато-стрічкового фундаменту опалубка знімається.

  Інші види підстав стовпчастих

  Найчастіше конструкції цього типу заливаються, звичайно ж, з бетону. Однак зводитися стовпчасті фундаменти можуть з використанням та інших матеріалів. Приміром, під різного роду будівлями часто облаштовуються подібні підстави з використанням труб.

  Під невеликими спорудами, типу альтанок або веранд, іноді зводять також і цегляні стовпчасті фундаменти. При правильному монтажі обидві ці різновиди підстав також можуть бути досить надійними.

  Стовпчастий фундамент: покрокова інструкція

  Зведення цегляних стовпів

  Таким чином, самої недорогий і при цьому надійною опорною конструкцією вважається бетонний стовпчастий фундамент. Покрокова технологія по заливці такої підстави була розглянута нами вище у всіх подробицях. Але які ж правила зведення цегляних стовпчастих фундаментів? Такі конструкції збираються з досить-таки простий технології.

  На дні викопаних під опори ям в даному випадку спочатку заливають бетонну подушку товщиною близько 20 див. Потім приступають власне до кладки. Використовувати для зведення опор такого фундаменту допускається тільки керамічна повнотіла цегла. Силікатна для цієї мети застосовувати не можна.

  Один ряд стовпів такої підстави викладається з 4 цеглин. Через кожні 4-5 рядів опора перекривається зверху арматурної сіткою. У центр выкладываемого стовпа спочатку вставляється прут, а потім заливається бетон.

  Фундамент з труб

  Зведення такої підстави — також процедура досить-таки проста. Виглядає збірка стовпчастого фундаменту з труб наступним чином:

  • за допомогою бура в землі проробляють ями;
  • на їх дно насипають пісок;
  • встановлюють труби в ями;
  • заливають їх бетоном зовні для того, щоб надати їм стійкості;
  • заливають бетон всередину труб.

  Стовпчастий фундамент: покрокова інструкція

  На заключному етапі на труби наварюють майданчики з листового металу, на які в подальшому буде спиратися ростверк.

  Тепер ви знаєте, як зводиться стовпчастий фундамент своїми руками. Покрокові інструкції наведено у статті.

  DvaGusya