Точкові світильники для ванної кімнати: види, вибір і підключення

У більшості ванних кімнат відсутнє природне освітлення, тому постає питання вибору відповідних світильників. Світло у ванній не повинен бути занадто яскравим, щоб не дратувати очі після пробудження. І не повинен бути занадто тьмяним, адже ванна – місце проведення більшості косметичних процедур. Освітлення ванної повинно бути не тільки функціональним, але і гармоніювати із загальним дизайном приміщення. Крім того, ванна кімната – приміщення з підвищеною вологістю, тому до світильників пред’являють особливі вимоги щодо безпеки. Найкращим функціональним і естетичним рішенням є точкові світильники для ванної. Вони дозволяють створити не тільки хороше освітлення окремих зон, таких як дзеркало, але і підкреслити оригінальність дизайну приміщення в цілому. Крім того, точкові світильники для ванної кімнати захищені від випадкового попадання води в корпус, що підвищує рівень безпеки їх використання.

Захист від вологи

Рівень захисту від вологи – один з найважливіших факторів при виборі освітлювальних приладів для ванної. Вологозахищені точкові світильники для ванної кімнати відрізняються герметичність корпусу, гумовими деталями і гарною ізоляцією проводки. Ступінь захищеності визначається індексом IP на упаковці приладу. Індекс складається з двох цифр, перша з яких визначає ступінь захисту від попадання твердих предметів на корпус лампи, а друга – рідин. Для ванної кімнати використовують світильники з індексами від IP67 до IP21. Вологозахищені точкові світильники для ванної кімнати з індексом IP67 витримують тимчасове занурення у воду на глибину до 1 метра і підходять для установки в ванну або піддон душової кабіни. Прилади з індексом IP65 захищені від регулярного потрапляння струменів води, а IP44 не бояться випадкових бризок. Для стельового освітлення основної частини приміщення, далеко від джерел води підійдуть світильники з індексом IP21. Герметичний корпус добре захищає не тільки від вологи, але і від пилу, завдяки чому точкові світильники для ванної прослужать довше.

Точкові світильники для ванної кімнати: види, вибір і підключення

Переваги і недоліки

Головною перевагою світильників для ванної є їх захищеність від вологи і пилу. Вони безпечні та не виділяють шкідливих для здоров’я речовин. Завдяки герметичності корпусу такі світильники відрізняються більш тривалим терміном служби. Точкові світильники для ванної дозволяють створювати хороше освітлення, зонувати простір, розставляти світлові акценти. За рахунок невеликих розмірів вони не «перевантажують» простір маленьких ванних кімнат. Виробники пропонують моделі різного дизайну, розміру і способу монтажу. Підібрати красиве і функціональне освітлення для будь-якого інтер’єру не складе праці. У світильниках для ванної можуть використовуватись всі типи побутових ламп.

Читайте також:  Чи можна обрізати дерева влітку — як правильно провести без шкоди для рослини

Головним недоліком точкових світильників для ванної є складність установки системи. Вони призначені для монтажу в навісні конструкції. Якщо останні відсутні, доведеться створювати в бетонному перекритті порожнечі для самих світильників і проводки. Проводка вимагає ретельної ізоляції від вологи. Для деяких типів ламп знадобляться знижують напругу трансформатори. Заміна перегорілої лампочки також представляє певну складність, так як порушення герметичності може вплинути на безпеку подальшої експлуатації. Крім того, такі світильники коштують дорожче звичайних.

Точкові світильники для ванної кімнати: види, вибір і підключення

Розжарювання

Лампи розжарювання в точкових світильниках використовують рідко із-за сильного нагріву. Вони підходять тільки для світильників накладного типу і віддають світло в жовто-червоному спектрі, що спотворює сприйняття кольору при нанесенні макіяжу. Лампи розжарювання споживають велику кількість електроенергії, але добре витримують перепади напруги і підвищену вологість. Серед побутових ламп вони мають малий термін служби – 1000 годин.

Галогенні

Галогенні лампи прослужать в чотири рази довше ламп розжарювання, проте вони дуже чутливі до перепадів напруги і частого включення/вимикання. Такі лампи не підходять для вбудованих точкових світильників із-за сильного нагріву. Вони безпечні, компактні і дають світло, наближений до природного. Крім того, галогенні лампи економічні і довговічні.

Світлодіодні

Найкращим вибором є точкові світлодіодні світильники для ванної. Вони не нагріваються, з-за чого підходять для вбудованого освітлення в натяжних стелях. Світлодіоди в 5-7 разів менше споживають електроенергії, ніж лампи розжарювання. Вони безпечні, стійкі до перепадів напруги і довговічні. Термін служби світлодіодних ламп становить 100 000 годин. Світлодіоди можуть віддавати світло різних відтінків: від теплого жовтого світіння до холодного блакитного. Для декоративного підсвічування використовують кольорові лампи: червоні, рожеві, фіолетові, сині, зелені. Головним недоліком світлодіодних світильників є їх більш висока, порівняно з іншими типами ламп, вартість. Однак високі експлуатаційні властивості, довговічність і низьке енергоспоживання цілком виправдовують їх ціну.

Читайте також:  Вирощування полуниці з насіння в домашніх умовах — поради по підготовці грунту, пророщуванню і посадці

Точкові світильники для ванної кімнати: види, вибір і підключення

Вбудовувані

Вбудовувані світильники встановлюються таким чином, щоб складати з поверхнею єдину площину. Вони добре підходять для підвісних конструкцій: натяжних, гіпсокартонних, рейкових стель. Для точкових світильників у ванній проводку прокладають заздалегідь, до установки підвісної стелі. Такі освітлювальні прилади часто застосовують для зонування та акцентування уваги на оригінальних деталях інтер’єру. У вбудованих точкових світильниках найчастіше використовуються світлодіодні лампи. Якщо ж планується використання галогенних ламп або розжарювання, то їх потужність не повинна перевищувати 35 Вт і 60 Вт відповідно. При встановленні вбудованих точкових світильників в натяжну стелю необхідно додатково використовувати термоізоляційні кільця, в іншому випадку полотно може деформуватися від впливу високими температурами.

Точкові світильники для ванної кімнати: види, вибір і підключення

Накладні

Накладні світильники встановлюються на поверхню стелі або стін. Вони часто мають декоративні плафони з візерунчастої або матового скла, кераміки. Деякі моделі накладних точкових світильників для ванної прикрашені кристалами з кришталю або кольорового пластику. Такі світильники виглядають дуже оригінально у ванній кімнаті. Накладні світильники простіше встановити на бетонне перекриття, ніж вбудовані. А для підвісних стель доведеться використовувати підкладку з дерева або підвіси. Завдяки тому, що лампа виступає над площиною стелі, накладних світильниках можна використовувати всі види побутових ламп.

Точкові світильники для ванної кімнати: види, вибір і підключення

Поворотні

Поворотні світильники – красиве і функціональне рішення для підсвічування окремих зон, зокрема умивальника і дзеркала. Такі світильники мають шарнір, завдяки чому патрон може повертатися в різних напрямках. Поворотні світильники можуть монтуватися і як накладні, і як вбудовані. Різновидом останніх є поворотно-висувні моделі. У «складеному стані вони виглядають як звичайні вбудовані світильники, а висувний механізм дозволяє опускати патрон до 10 см від стелі і повертати його в потрібному напрямку.

Точкові світильники для ванної кімнати: види, вибір і підключення

Як вибрати?

Так які точкові світильники для ванної вибрати? Безумовно, головний фактор – це безпека, тому, в першу чергу, потрібно звернути увагу на індекс захисту від вологи.

Наступний критерій – функціональність. Світло у ванній повинен бути м’яким, але не занадто тьмяним, щоб було комфортно проводити косметичні процедури. Точкові поворотні світильники ідеально підійдуть для освітлення зони дзеркала, а вбудовані моделі – для області над ванною або душовою кабіною. Для загального освітлення добре підходять накладні світильники. Грамотне розташування забезпечить не тільки комфорт при використанні приміщення, але і підкреслить стилістичне рішення інтер’єру. Розрахунок потужності досить простий. Для ламп розжарювання потужність підбирають виходячи з відношення 10-30 Ват на квадратний метр, для галогенних ламп – 25-30 Вт на кв. м, а для світлодіодних світильників – 2-3 Вт на кв. м. Якщо обробка приміщення витримана в світлих тонах потужність розраховують виходячи з нижнього значення, якщо в темних – з верхнього.

Читайте також:  Колодки для взуття дерев’яні і пластикові

Останнім критерієм вибору є дизайн світильника. Виробники пропонують широкий спектр як універсальних, так і оригінальних моделей. Вибрати точковий світильник, відповідний до конкретного інтер’єру, не складе труднощів.

Точкові світильники для ванної кімнати: види, вибір і підключення

Як встановити?

Технологія установки освітлення залежить від типу стелі і від виду вибраних світильників. Якщо точкове освітлення монтується в бетонну стелю, то знадобиться штроблення поверхні для прокладки проводки і створення ніш для вбудованого освітлення. Якщо планується установка підвісної конструкції – завдання спрощується. Кожен світильник підключають до розподільної проведенні індивідуально. Для прокладки проводки використовують ізоляційну гофру. Скрутки проводки необхідно запаяти і заізолювати термозбіжним трубками. Вбудовані моделі світильників зазвичай кріпляться на підвіси, монтовані на бетонне перекриття. Проте все більшу популярність завойовують точкові світильники з пружинним кріпленням, вони легкі і можуть кріпиться прямо до навісного покриттю без ризику перевантаження конструкції. Накладні моделі світильників так само можна монтувати на підвіси. Якщо планується установка натяжної стелі, слід передбачити дерев’яні підкладки для накладних світильників. Уникнути розриву полотна при установці світильників допоможуть зміцнюють термокольца. Після монтажу підвісної стелі можна приступати до підключення і установки світильників.

Установка точкового освітлення у ванній – завдання непроста та відповідальна, тому краще довірити її професіоналам.

Освітлення ванної кімнати повинна бути не тільки естетичним, але і функціональним. Точкове освітлення як не можна краще підходить для цих цілей. Точкові світильники дають м’яке розсіяне світло для всього приміщення, дозволяють висвітлювати функціональні зони і розставляти акценти. Ванна кімната – приміщення з підвищеною вологістю, тому до освітлювальних приладів пред’являються підвищені вимоги безпеки. Ступінь захисту світильника від вологи і пилу вказують на упаковці індексом IP. У ванних кімнатах встановлюють вбудовані, накладні та обертові моделі точкових світильників.

DvaGusya