Томат будьонівка: характеристика, врожайність та опис сорту

Сьогодні на городах і полях вирощують безліч сортів різних овочів. Одним з найулюбленіших рослин вітчизняних дачників є томат. Культивують його різні сорти. Користується популярністю томат «будьонівка». Про особливості вирощування цього овочу піде мова далі.

Опис сорту

Розглядаючи особливості овочевої культури, потрібно почати з опису томату «будьонівка». Це середньостиглий гібрид з великими важкими плодами. За зовнішніми ознаками і смаковими якостями вони нагадують всім відомий помідор «бичаче серце». Основні характеристики і опис сорти томата «будьонівка» роблять його дуже привабливим для городників, оскільки він відрізняється невибагливістю, високою врожайністю, стійкістю до фітофторозу і легкістю у догляді.

Томат будьонівка: характеристика, врожайність та опис сорту

Цей сорт індетермінантний, тобто зростання його необмежений. Якщо розвивається в сприятливих умовах без будь-яких обмежень, може виростати до 4,5 м у висоту. Щоб цього не сталося, верхівки кущів прищипують, і висота пагонів зазвичай становить до 1,7 м. Тому рослини потрібно підв’язувати до опори і пасинкувати, залишаючи два або три стебла.

Кущі відрізняються сильною і добре розвиненою системою коренів. Листки нечисленні, середнього розміру. Суцвіття проміжного типу. Перше з них закладається над десятим листом. Наступні суцвіття можна спостерігати через кожні три аркуша.

Переваги сорту

Основною характеристикою томатів «будьонівка» є раннє дозрівання плодів і висока врожайність. Томати визрівають близько 110 діб. Одна рослина може дати в середньому 6 кг помідор, а іноді і більш, у залежності від умов вирощування.

Томат будьонівка: характеристика, врожайність та опис сорту

Сорт підходить для вирощування на грядках під відкритим небом, так і в парнику. При цьому він невибагливий і навіть у дощові сезони радує багатими врожаями. Особливо цінно, що плоди не розтріскуються при підвищеній вологості грунту.

Цей томат має високу стійкість до різних захворювань помідорів, особливо до фітофторозу, що економить витрати фізичної праці на його вирощування, так і грошові витрати на боротьбу з хворобами. Все це робить даний сорт досить привабливим для городників.

Читайте також:  Як виростити мандарин з кісточки в домашніх умовах?

Опис плодів

На відкритих грядках плоди томата «будьонівка» починають дозрівати ближче до серпня, наливаючись апетитною рожево-червоної спелостью. Форма їх округла, з витягнутим носиком подібно сердечку, так і нагадує головний убір, в честь якого, власне, і назвали.

Томат будьонівка: характеристика, врожайність та опис сорту

Плоди досить великі. Діаметр їх зазвичай досягає п’ятнадцяти сантиметрів. Плоди важать 280-320 г, а інколи і більше. Томати м’ясисті, з щільною шкіркою, цукристі, з приємною кислинкою. Прекрасно підходять як для свіжих салатів, так і для консервації на зиму, а також для заморожування в свіжому вигляді. Плоди багаті мінеральними речовинами і вітамінами, що робить їх обов’язковим компонентом дієтичного харчування.

Насіння на розсаду

Будь городник знає, що кращі насіння – ті, що зібрані самостійно на своєму городі. Це твердження повною мірою відноситься і до томатів сорту «будьонівка». Для отримання якісного насіннєвого матеріалу потрібно вибрати самий великий помідор без яких-небудь пошкоджень і дати йому повністю дозріти, не знімаючи з куща. М’якоть з насінням потрібно ретельно витягти. Матеріал заливають водою і залишають його у прозорому посуді в теплому місці.

Томат будьонівка: характеристика, врожайність та опис сорту

Через тиждень ця рідина закисне, і зернятка спливуть. Їх промивають, викладають на чистий аркуш паперу і сушать у провітрюваному приміщенні з низькою вологістю. Зберігають насіння в скляній, герметично закритій ємності, заповнивши її на половину обсягу.

У березні-квітні, в залежності від кліматичних умов, зібраний матеріал висівають на розсаду. Посів проводять за 62-68 днів до передбачуваної висадки в грунт на городі. Перед висаджуванням насіння відбраковують, спочатку візуально. Потім їх потрібно буде внести до 1,5% розчин кухонної солі. Непридатний для посадки матеріал спливає. Осілі на дно здорові зернятка потрібно промити і обробити антисептиком (слабкий розчин марганцівки).

Читайте також:  Як позбавитися від запаху в салоні автомобіля — огляд ефективних способів з описом

Для більш швидкого проростання перед посівом можна помістити посівний матеріал на кілька днів у вологу ганчірку.

Насіння висівають в прогрітий до 20-25 градусів грунт, заглиблюючи приблизно на 50 мм. Щоб прискорити проростання, можна накрити посіви склом або поліетиленовою плівкою на кілька днів, до того моменту, як сходи проклюнуться. Пікірують сіянці на стадії двох повноцінних листя.

Висадка розсади

На постійне місце зростання розсаду висаджують, коли з’являється перша кисть з кольором. До цього моменту на кущиках є приблизно 11 листочків. Помідори висаджують у відкритий грунт тільки після весняних заморозків. Цей сорт любить родючі грунти і краще всього відчуває себе там, де до нього росли кабачки, морква, огірки, цвітна капуста або петрушка.

Томат будьонівка: характеристика, врожайність та опис сорту

Висаджують розсаду в лунки розміром 30 х 60 см, на глибину не більше двох сантиметрів. Правильна посадка томату «будьонівка» передбачає розміщення на 1 м2 ділянки трьох кущів, а при формуванні в одне стебло – чотирьох.

Перед початком процесу в кожну лунку слід додати жменю перегною або суперфосфату. Подальший догляд за томатами полягає в правильному поливі, прополюванні, пасинкуванні, підгодівлі і профілактики хвороб і шкідників. Томати у міру виростання вимагають обов’язкової підв’язки до кілочків, щоб тонкі високі стебла не зламалися.

Полив і добриво

При вирощуванні будь-овочевої культури важливо вивчити її опис і догляд. Томати «будьонівка» вимагають рясного поливу на трьох стадіях розвитку – під час цвітіння, формування зав’язей і в активній фазі росту плодів. Поливати потрібно акуратно, вносячи вологу під корінь. Не допускається попадання рідини на листя. Після поливу грунт слід розпушити, а нижні листя видалити. Зберегти достатню вологість під кущами можна, мульчуючи грядки компостом.

Читайте також:  В’язані дитячі костюмчики для новонароджених — вибір пряжі для немовляти, урок для початківців

Томат будьонівка: характеристика, врожайність та опис сорту

Через кілька днів після того, як розсада буде висаджений в грунт, рекомендується удобрити грунт азотними препаратами. Далі підживлення вноситься при появі бутонів (приблизно через 20 днів після висадки), а наступна – на стадії зав’язування плодів.

Для цього краще всього використовувати гній або настій яєчної шкаралупи. Мінеральні прикормки варто застосовувати тільки при недостатньому розвитку куща, а також у разі слабкого плодоношення.

Приблизно раз в тиждень слід проводити обприскування помідорів антисептичну настоєм (можна з часнику або іншими знезаражувальними засобами) для профілактики хвороб та боротьби із шкідниками.

Як підвищити урожайність сорту?

Врожайність томата «будьонівка» можна підвищити наступними способами:

  • щоб прискорити дозрівання плодів, необхідно вчасно видаляти пасинки, які ростуть біля листя;
  • щоб стимулювати утворення бічних коренів для кращого забезпечення рослини поживними речовинами, при посадці розсади прищипують головний корінь;
  • також для утворення більш сильної кореневої системи по мірі зростання підрізають бічні корені;
  • прищипують верхівку центрального стебла, щоб стимулювати утворення додаткової кількості плодоносних бічних пагонів;
  • щоб збільшити ступінь освітленості рослини, слід вчасно видаляти зайві листя;
  • для більш повного запилення під час цвітіння і збільшення кількості зав’язей слід злегка постукувати по стеблах томатів;
  • до кінця сезону слід видаляти квітки, не встигли утворити зав’язь.

Ці прості дії допоможуть збільшити врожайність. Томат розвивається швидше.

Особливість дозрівання

Томат «будьонівка» відрізняється однієї нестандартної особливістю. Дозрівання плодів відбувається зсередини. Тобто зверху помідор ще зелений, а всередині він вже встиг. Тому плоди зривають на бурому вигляді. Їх залишають на кілька днів у добре освітленому місці, щоб дозріли помідори і стали червоними.

Томат будьонівка: характеристика, врожайність та опис сорту

Представлений сорт практично не має негативних відгуків. Всі городники хвалять його як універсальний вид помідорів, вдало поєднує в собі масу позитивних якостей. Такі томати зможе вирощувати навіть початківець дачник.

DvaGusya