Вербена гібридна: опис сортів, вирощування з насіння, садіння і догляд

Батьківщиною вербени – багаторічного або однорічного представника однойменного сімейства – є Південна Америка. Саме звідти ця рослина і поширилося в країни Євразії і Північної Америки. Теплолюбний квітка, який в нашій країні культивується як однорічника, досить популярний у любителів садівництва. Більш того, його використовують не тільки для прикраси ділянки, але і в лікувальних цілях.

Загальна інформація

Вербена часто зустрічається під такими назвами, як «чавунна трава», «кров Меркурія» і «сльози Юнони». Рослина буквально оповите містичним ореолом, тому деякі ставляться до нього з особливим трепетом.

Вербена гібридна: опис сортів, вирощування з насіння, садіння і догляд

Вербена вважається берегинею житла – добробуту мешканців та домашнього вогнища. Про її існування людям відомо ще з давніх часів. З’явившись на берегах Середземномор’я, ця культура незабаром поширилася по інших континентах, зокрема, по Європі. Високопоставлена знати Стародавньої Греції носила вінки, сплетені з вербени, а в Єгипті жерці використовували її під час ритуальних церемоніях. Сьогодні більшість садівників вирощує цю рослину на своїх ділянках виключно з декоративною метою.

Людям здавна відомі чудодійні властивості вербени. З її насіння наші предки заварювали відвар, яким лікували травми воїнів, отримані ними на полі битви. В епоху Середньовіччя знахарі, готуючи настій з квіток і стебел, були впевнені, що такий засіб – панацея від усіх недуг.

На своїй батьківщині вербена, будучи багаторічною культурою, виростає до одного метра. На жаль, в кліматичних умовах Росії вирощувати такі сорти не представляється можливим. У нашій країні В основному зустрічаються однорічні види цього трав’янистої рослини для відкритого ґрунту. Вербена гібридна здатна перетворити будь-який, навіть самий непоказний сад в справжнє буйство фарб. Дуже часто квітка зустрічається в групових посадках, де він прекрасно уживається з цинерарией приморської, пеларгонії і т. д. У даній статті ми розповімо про те, що являє собою вербена гібридна.

Опис сортів

Verbena hybrida фахівцями умовно ділиться на крупноцветковую і компактну. У першій групі найпопулярнішими є Етна – один з ранніх сортів, початківців радувати своїми яскраво-червоними суцвіттями вже з травня, Дефианс — стелеться кущ заввишки 25 сантиметрів.

Вербена гібридна: опис сортів, вирощування з насіння, садіння і догляд

Ще один цікавий вид – Кардинал, вербена гібридна червона з вічком, виростають до 40 див. Його суцвіття мають в діаметрі до п’яти сантиметрів. Юлія — ще один сорт гібридної вербени, починає давати бутони в червні. Її яскраві фіолетово-пурпурними квітами, що мають всередині білі очі, відрізняються ніжним ароматом. Ще одна сорт вербени гібридної крупноквіткової – Cyclop – являє собою високо декоративний кущик, який за сезон витягується до сорока сантиметрів. Дуже цікаві квітки цієї рослини. У них гарне забарвлення – синій з білосніжним «очком» всередині.

Читайте також:  Вироби з паличок від морозива: ідеї для дитячої творчості

Компактні сорти вербени гібридної від великоквіткових відрізняються як розмірами суцвіть, так і висотою кущів. Найпоширенішими серед них є Аметист, назва якому було дано за його синіх кольорів, Дазлер – цвіте з червня рослина висотою до 25 см, Кристал, який відрізняється великим розгалуженням стебел, компактний Пінк Делайт, який у липні радує рожевими букетами.

Характерні особливості

Verbena hybrida в нашій країні, як вже було сказано, вирощується тільки як однорічник. Порівняно з іншими видами – лікарської, компактною, кущової і т. д. вербена гібридна користується серед вітчизняних садівників найбільшою популярністю. Вона являє собою трав’яниста декоративна рослина, що виростає до п’ятдесяти сантиметрів. У вербени гібридної сильно облистнені прямі або сланкі стебла. Невеликого розміру листочки можуть мати різну форму залежно від сорту. Вони зубчасті і трохи опушені. Листя вербени гібридної розташовані супротивно.

Вербена гібридна: опис сортів, вирощування з насіння, садіння і догляд

Суцвіття цієї рослини колосовидні, надзвичайно запашні, можуть мати самий різний окрас. Вони складаються з декількох десятків квіток, які радують око з червня по жовтень.

Крім гарного зовнішнього вигляду, парасольки суцвіття вербени гібридної володіють запашним ароматом. Практично у всіх форм і сортів є одна особливість: запах квітів до заходу сонця посилюється.

Розмноження живцями

Вербена гібридна, розмноження якої відбувається живцями і насінням, сьогодні зустрічається практично на всій території нашої країни. У першому випадку восени зрізають верхівки пагонів, які обробляються товченим вугіллям. На кожному черешку має бути кілька пар листків.

Вербена гібридна: опис сортів, вирощування з насіння, садіння і догляд

Підготовлений таким чином посадковий матеріал зберігається в прохолодному місці при температурі не нижче 10 градусів. В такому стані живці залишаються до весни. Після настання перших теплих днів пагони поміщаються в суміш торфу і піску для вкорінення. Їх рекомендується накрити плівкою для підтримання оптимального рівня вологості. Вже через три-чотири тижні у живців відбудеться зміцнення кореневої системи.

Вирощування з насіння

Сьогодні у багатьох присадибних ділянках зустрічається вербена гібридна. Вирощування з насіння хоч і є популярним методом розмноження цієї рослини, тим не менш передбачає знання певних нюансів.

Щоб вже в травні присадибна ділянка прикрашали ці гарні квітучі кущі, необхідно попередньо отримати розсаду. По суті, вирощування вербени гібридної з насіння нічого складного собою не представляє. І якщо почати процес отримання розсади з кінця січня або початку лютого, то вже в середині березня можна отримати здоровий садивний матеріал. Збір насіння вербени гібридної слід здійснювати в липні. Саме в цей час починають розкриватися перші суцвіття.

Читайте також:  Кращі сорти ранніх томатів

Процес підготовки насіння

Вербена гібридна дає бутони вже через три місяці після приміщення розсади в землю. Це означає, що підготовчі роботи слід проводити найпізніше до лютого. Якщо посадити насіння раніше, то їм не буде вистачати світла. А це означає, що знадобиться спеціальне підсвічування. Вирощувати розсаду потрібно вдома або в парнику при температурі 18-20 °С. Насіння слід помістити у невеликі контейнери з жорсткою оболонкою. Виростання зазвичай проходить досить слабо, тому фахівці рекомендують вдатися до стимуляції. З метою покращення схожості насіння потрібно залишити на три доби в прохолодному приміщенні, температура в якому становить від 0 до +7 °С. Цей процес називається стратифікацією. Деякі садівники замочують насіння перед посівом на два дні в стимуляторі росту.

Вимоги до грунту

Вербена гібридна в цьому питанні не занадто вимоглива, проте краще використовувати родючий грунт. Для приготування субстрату під розсаду слід змішати в однаковій кількості торф, мелкофракционный пісок і польову землю. На дно ємності, в якій буде вирощуватися насіння, потрібно помістити двосантиметровий дренаж з невеликих каменів.

Вербена гібридна: опис сортів, вирощування з насіння, садіння і догляд

Перед тим як садити вербену гібридну у відкритий грунт, слід визначитися з місцем. Це світлолюбна і посухостійка рослина краще всього росте на відкритих сонячних ділянках. І хоча до грунті невимоглива, проте для рясного цвітіння фахівці рекомендують вибирати вологі і удобрені некислі суглинки. Хорошу водопроникність і рихлу структуру – ось які умови воліє вербена гібридна. Посадка і догляд за цією рослиною не вимагають особливих знань, тим не менш, є кілька вимог, забезпечивши які можна радіти його пишного цвіту. До того ж культура має одна безперечна перевага: вона досить добре росте в умовах промислового забруднення. Мабуть тому вона дуже популярна в міському озелененні.

Посадка

Розвивається вербена гібридна повільно. Від посіву до початку цвітіння проходить мінімум кілька місяців. Вербена гібридна любить тепло, тому місце їй слід підбирати на сонячній стороні, там, де немає протягів. Це рослина може відмінно замаскувати будь порожню ділянку саду. Її нерідко можна зустріти на балконі, де вона пишно цвіте у вазоні.

Вербена гібридна: опис сортів, вирощування з насіння, садіння і догляд

Приступати до посадки рослини на садовій ділянці потрібно тільки тоді, коли температура повітря підніметься до 18 ⁰С. Перед приміщенням розсади у відкритий грунт слід заздалегідь підготувати грунт. Для цього в неї потрібно додати половину відра перегною, 60 г фосфату амонію і 250 г золи з розрахунку на один квадратний метр. Кожен кущик поміщається в окрему лунку, в яку безпосередньо перед самою посадкою наливається близько півлітра води. Розмістивши кореневу систему в ямці, слід обережно утрамбувати землею.

Читайте також:  Інспектор від кліщів для собак: інструкція та відгуки

Догляд

Вербена гібридна, будучи дуже невибагливими, не вимагає від садівника особливої уваги. Грамотно підібраний сонячний ділянку, своєчасний необільний полив – і рослина буде кілька місяців радувати своїми розкішними букетами. Вербена не вимагає ретельного догляду. Досить просто періодично зрізати зів’ялі суцвіття і листя. Завдяки цьому на рослині з’являться нові квіти. Вербена гібридна навіть у літню спеку потребує помірного поливу – не частіше одного разу на п’ять чи шість днів. У спекотні дні фахівці рекомендують обов’язково періодично рихлити грунт, щоб у культури була необхідна її кореневій системі циркуляція повітря.

Якщо кущі посаджені поодиноко, то потрібно протягом усього вегетаційного періоду періодично прополювати грядки. Але якщо культура красується в груповий композиції, видаленням бур’янів садівники займаються лише перші два місяці. Справа в тому, що тільки молодим саджанцям вербени потрібна регулярна прополка, а коли вони починають розростатися, самі вже пригнічують ріст бур’янів.

Підгодівля

Вербена буде активно розвиватися, якщо внести в грунт невелика кількість добрив. Краще всього використовувати універсальну підгодівлю, передбачену для квітучих рослин. Органіку необхідно вносити одноразово, тільки під час посадки. В разі надлишку азотистих сполук вербена гібридна стане в першу чергу нарощувати зелену масу – листя і стебла. І тоді, витративши на них всі свої сили, цвісти вже це рослина не зможе, у кращому випадку вона випустить кілька недорозвинених суцвіть. З метою стимуляції активного і рясного випускання бутонів вербену слід періодично підгодовувати комплексами мікроелементів.

Хвороби і шкідники

При правильному догляді і помірному поливі садівник може уникнути цих проблем. Але справа в тому, що в особливо спекотні періоди починаючи багато більше турбуватися про це рослині, подають дуже багато вологи. А це може призвести до ураження вербени гібридної борошнистою росою. У цьому випадку її потрібно терміново лікувати, використовуючи для цього сірку або фундазол. Дуже рідко вербену вражають попелиця або кліщ. Іноді надмірний полив призводить навіть до загнивання ніжки рослини.

Вербена гібридна: опис сортів, вирощування з насіння, садіння і догляд

Дотримуючись правила догляду, садівник повинен намагатися не допускати ураження рослини нематодами або грибами, оскільки боротьба з ними часто закінчується поразкою – загибеллю чагарнику.

Висновок

Вишукана і ніжна вербена гібридна відмінно виглядає в букетах. Достатньо буквально трьох гілок з суцвіттями, щоб надати композиції жіночність і витонченість. Вирощувати цю культуру – одне задоволення. Вербена гібридна довго цвіте, до того ж вона невибаглива, тому і стає прикрасою будь-якого присадибної ділянки або газонної клумби.

Ця рослина є чудовим варіантом для прикраси палісадників. При мінімальних витратах садівник може з легкістю отримати досить довго квітучі кущі.

DvaGusya