Вейгела квітуча (Weigela Florida): опис, фото, особливості вирощування

У світі налічується всього 15 сортів листопадного чагарнику вейгела, 3 з яких виростають на Далекому Сході Росії. Одним з унікальних властивостей цієї рослини, що відноситься до сімейства Жимолостевих, є цвітіння двічі за літній період. Перше починається в травні і триває до середини червня, друге часто викликає у людей приголомшення, так як вейгела квітуча (Weigela Florida) порушує канони сезонів, і коли на деревах і чагарниках починають жовтіти листя, вона зацвітає знову. Відбувається це в кінці серпня і триває до кінця вересня.

Опис чагарника

Вейгела квітуча притягує погляд кожного, хто її бачить, і це не дивно. Чагарник, вкритий великими, схожими на дзвоники квітами, так і «зазиває», щоб підійди і зануритися в їх аромат. Насправді, вони не пахнуть, але це і не важливо, так як їх пятилепестковая колокольчатая форма довжиною до 5 см сама по собі твір мистецтва.

Квіти чагарнику не тільки бувають різних відтінків (це залежить від сорту вейгели), але і можуть їх змінювати в залежності від температури повітря і тривалості цвітіння. Черешкові листя з ланцетними або зубчасто-пільчатимі краями, які у деяких сортів мають пурпурове, жовте або біле оздоблення, виділяються насиченим темно-зеленим забарвленням і досить великою довжиною. Тому чагарник вейгела, виростає до 2 м у висоту, привабливий і в період «відпочинку»: з середини червня до кінця серпня. Густо вкритий гладенькою листям, він стане прикрасою будь-якого ландшафту.

Вейгела квітуча (Weigela Florida): опис, фото, особливості вирощування

Неможливо давати опис вейгели квітучої, не згадавши про різноманітність її квітів. Вони бувають червоного, червоного, білого, жовтого, малинового, бузкового, рожевого і кармін відтінку, як поодинокі, так і зібрані у великі суцвіття.

Цікаво знати: коли вейгела (фото вище) тільки зацвітає, на неї мало хто зверне увагу, так як перший час її бляклі квіти і нічим не привабливі. Але вже через короткий час люди з подивом виявлять, що, як за помахом чарівної палички, на кущах з’явилися яскраві суцвіття, забарвлення яких стає насиченішим з кожним днем.

Різновиди вейгели

Чесно кажучи, всього кілька видів вейгели квітучої зимостійкі, тому зустріти їх в якості ландшафтного прикраси можна лише в регіонах з теплим або помірним кліматом. Винятком є далекосхідні сорти і кілька гібридів. Найпопулярніші види рослини:

 • Чагарник вейгела рання – цей двометровий «велетень» добре переносить заморозки і зустрічається в Уссурійському краї, Китаї та Північній Кореї. Це рослина важко не помітити завдяки великим кистей з яскраво-рожевих або фіолетово-червоних кольорів, опустили свої голівки до землі. Цей сорт вейгели (фото Weigela Praecox нижче) невибагливий, легко приживається на присадибних ділянках та служить прикрасою живоплоту. Цвіте протягом 30 днів.
 • Weigela Suavis, або вейгела приємна, не відрізняється розмірами і виростає максимум до 1,5 м у висоту. Настільки незвичайна «ім’я» рослина заслужила завдяки своїм кольорам. Дзвіночки, що досягають в довжину 6 см, мають градієнтної забарвленням, яка полягає в переходах від одного кольору в інший, наприклад від білого до рожевого, від бузкового до кремового або навпаки.
Читайте також:  Як очистити чайник від накипу в домашніх умовах?

Вейгела квітуча (Weigela Florida): опис, фото, особливості вирощування

 • Вейгела квітуча (Weigela Florida) – це об’єднана назва для гібридних сортів. В їх числі 3-хметровые гіганти, так і карликові представники чагарнику. Всі гібриди відрізняються від дикорослих «родичів» більш яскравою насиченістю забарвлення різноманітністю кольорів і їх відтінків. Багато квітникарі використовують карликові види вейгели квітучої для прикраси балконів, лоджій або домашніх оранжерей. Викликана така любов до чагарнику його декоративними якостями, красою і невибагливістю у догляді.
 • Нана варієгата – вейгела з незвичайно красивими листям. Nana Variegata притягує погляди не тільки під час свого цвітіння, але і без нього. Її великі листя ніжно-зеленого кольору мають жовту обідок по краю, що відразу ж виділяє її на тлі інших чагарників.

Ці сорти вейгели найчастіше зустрічаються в міських парках і на присадибних ділянках.

Найкращий час і місце для посадки

Досвідчені садівники стверджують, що для посадки цього чагарника (беруться в розрахунок трирічні саджанці) потрібно правильно вибрати час. Так, якщо зробити її восени, навіть якщо вона тепла, а до перших заморозків ще далеко, рослина все одно може не пережити зиму. Це пов’язано з тим, що вейгела просто не встигне належним чином вкоренитися.

Порада: якщо саджанці кущів були придбані восени, то краще не поспішати з їх посадкою. Досить прикопати їх разом з більшою частиною крони і накрити ними до наступної весни.

Вейгела квітуча (Weigela Florida): опис, фото, особливості вирощування

Посадка вейгели квітучої весни також вимагає знань про те, який час буде для цієї «процедури» правильним. Так, досвідчені садівники радять робити це у проміжку, коли земля вже розмерзлася і прогрілася на деяку глибину, але фруктові або декоративні види дерев ще не зацвіли.

Щоб вибрати момент, варто поспостерігати, наскільки набубнявіли бруньки у дерев в саду. Якщо у них вже прокльовується листочки, то квітучу рослину можна сміливо садити.

Цікаво знати: квіти чагарнику вельми чутливі до вітру, якщо його подих стає сильніше, просто можуть обсипатися у всій своїй красі. Тому до посадки вейгели потрібно підходити з усією серйозністю і вибрати для неї місце на південній стороні ділянки з хорошим освітленням і захистом від вітру і протягів.

Як посадити кущі

Отже, місце і час вибрано, залишилося визначитися з грунтом і приступати до посадки вейгели квітучою.

Якщо на ділянці переважає глинистий грунт, торфовище або чорнозем, то слід в кожну лунку додати добре вымешанную грунтосуміш з піску і дерну. Для цього чагарника важливо, щоб земля була пухкою і добре вбирав вологу.

Вейгела квітуча (Weigela Florida): опис, фото, особливості вирощування

Глибина лунки безпосередньо залежить від розміру кореневої системи саджанця, але, як правило, 40-50 см цілком достатньо. Дно кожної ямки необхідно покрити 15-тисантиметровым шаром будь-якого дренажу. Це може бути як звичний для багатьох садівників гравій, так і підручний будівельний матеріал, наприклад, бита цегла або керамзитовий щебінь.

Перед посадкою в грунтосуміш додаються добрива. Для цього цілком підійде відро компосту з 100 г нітрофоски з розрахунку на один саджанець.

Цікаво знати: досвідчені садівники користуються можливістю прискорити процес вкорінення вейгели, для чого на деякий час перед посадкою поміщають її коріння в розчин зі стимулятором росту.

Опустивши чагарник у лунку, слід присипати її так, щоб коренева шийка опинилася на одному рівні з землею, утрамбувати руками і відразу полити. Рекомендується молодий саджанець замульчувати тирсою або соломою, щоб під час його вкорінення волога трималася в ґрунті як можна довше.

Читайте також:  Туніка гачком — особливості в’язання ажурної, теплої, пляжної або з мотивами для початківців з відео

Якщо для посадки використовуються саджанці високорослих сортів, то відстань між лунками має бути не менше 2,5 м, тоді як карликові різновиди допустимо садити в 80 см один від одного.

Чагарник: догляд навесні і взимку

Отже, який же потрібно за вейгелой квітучої догляд в залежності від пори року? Навесні відразу після посадки потрібно перевіряти, наскільки підсохла грунт, і поливати її при перших ознаках пересихання. Якщо вона замульчирована, то кількість поливів можна в рази скоротити, але в посушливий час року слід перевіряти рівень зволоженості землі.

У міру появи бур’янів від них доведеться позбавлятися, але рихлити грунт доведеться досить часто. Робити це слід з особливою обережністю, щоб не пошкодити кореневу систему, так як глибина розпушування становить не менше ніж штик лопати.

Вейгела квітуча (Weigela Florida): опис, фото, особливості вирощування

Якщо рослина вже не перший рік на ділянці, то йому потрібно буде весняна підгодівля, але якщо вона вносилася при посадці саджанця, то наступну можна робити лише на третій рік. До цього часу вейгела вже буде мати потребу в стимулюванні зростання і появи нових пагонів і листя, тому їй буде потрібно повний комплекс мінеральних добрив. Для цього цілком підійдуть аммофоска або інші добрива, до складу яких входить азот, фосфор і калій.

Підгодовувати рослину слід двічі за весну: перший раз, коли тепло встановиться, і другий – під час формування квітів. В останньому випадку будуть потрібні калійні і фосфорні добрива, наприклад суперфосфат.

Підготовка до зими у вейгели починається з осінньої підгодівлі, яка вноситься під корінь під час перекопування землі і складається з деревної золи з розрахунку 200 г на 1 м2. Можна скористатися спеціальним добривом “Кемир-осінь” і слідувати інструкції на препарат.

Укриття вейгели у південних регіонах з теплою зимою не потрібно, достатньо буде після розпушування ґрунту присипати стовбур товстим шаром мульчі. Якщо зими не радують своїми низькими температурами, то доведеться садівникові повозитися. Деякі досвідчені дачники пов’язують гілки чагарника і загортають його чорною плівкою, сіном, лапником або агроволокном.

Цікаво знати: гілках і стовбурі вейгели не так страшні морози, як її кореневої системи, тому утеплювач ніколи не слід укладати на пристовбурні кола, якщо земля ще волога. Слід дочекатися, коли вона повністю просохне, розпушити, присипати зверху торфом або компостом і вже після цього класти лапник або сіно.

Розмноження чагарнику насінням

Самий тривалий і клопіткий спосіб вирощування вейгели квітучої – це її розмноження насінням. Щоб виростити міцне і красиве рослина, потрібно:

 • Вибрати посівний матеріал, який свою схожість зберігає не більше року, що слід врахувати. Насіння не потребують попередньої обробки.
 • Посів провести в квіткові горщики або інші ємності, які зручно накривати плівкою або склом.
 • Дочекатися дружних сходів, прорідити їх і пікірувати рослини після появи 2 пари листочків.

Вейгела квітуча (Weigela Florida): опис, фото, особливості вирощування

 • Пересадити молоде рослина в більший ящик або горщик на дорощування. У теплу пору року його можна виносити на вулицю і ставити в тіні дерев з негустою кроною.
 • 2-річна вейгела досягає вже у висоту 40-50 див.
Читайте також:  Як побудувати альтанку з дерева або цегли: покрокова інструкція

Полив, підживлення і розпушування грунту в горщику – ось і весь догляд за саджанцем, а в 3 роки його вже можна пересаджувати у відкритий грунт на постійне місце проживання». Зацвіте вейгела на 4 рік.

Розмноження живцюванням

Це ще один спосіб виростити рослину, який воліють багато садівники, адже завдяки йому рослина зацвіте вже у віці 2 років.

Для живцювання беруться молоді зелені пагони, які лише почали злегка одревесневать. З них знімаються листя (можна зрізати кожен листок лише на½), а самі гілочки ставляться у воду на пару годин. Після цього матеріал потрібно обробити у стимуляторі росту, тому його занурюють у нього на 12 годин і ставлять у темне місце з температурою не менше +20С.

Як правило, для живцювання вейгели нижній зріз у пагонів роблять прямим, що викликано супротивным розташуванням її листя. Коли держак пройде «процедуру» прискорення зростання, його пересаджують в ємність з почвосмесью з торфу і піску, зануривши в неї на 1 см, присипають річковим піском (3-4 см), поливають і накривають плівкою.

Щоб укорінення пройшло якісно, росток слід поливати двічі на день.

Вейгела квітуча (Weigela Florida): опис, фото, особливості вирощування

Як обрізати рослину

Догляд за кроною у молодих і старих рослин відрізняється. Так, у вейгели, якій всього пара-трійка років, слід проводити обрізку лише поламаних, промерзлих або сильно загущених гілок. Робота проводиться навесні.

Коли кущ вже підріс, слід приступати до формування його крони. Найкращий час для цього – проміжок між першим і другим цвітінням вейгели, так як нові пагони до цього періоду ще не виросли.

Цікаво знати: цвітіння цього виду чагарнику відбувається з пагонів, сформованих у поточному році, і, якщо з якоїсь причини літня обрізка була пропущена, краще не робити її зовсім, а перенести все на наступний рік.

Для чагарників у віці 4-5 років потрібно омолоджуюча обрізка, яка згодом повинна проводитися раз на 3 роки. Під час цієї процедури садівник видаляє всі гілки, вік яких більше трьох років, а інші лише піддає укорочення.

У деяких випадках допустима повна обрізка всіх гілок, що робиться для повернення вейгели до життя. Як правило, така процедура благотворно впливає на чагарник.

Шкідники

Кого вейгеле слід боятися, так це попелиці і гусениць, хоча спекотне посушливе літо вона може піддатися «нападу» павутинного кліща. Кращий спосіб позбутися від непрошених гостей – це:

 • Анабазин-сульфат, розчин 0,2-відсотковий.
 • З’єднання мильного розчину з нікотин-сульфатом (0,4%).
 • Хлорофос 0,3 або 0,5%.

З народних засобів проти цих шкідників допомагають настої часнику, махорки, гіркого перцю.

Вейгела в ландшафті

Багато садівники визначають цього чагарнику місце біля ганку будинку або під вікнами, що й зрозуміло, враховуючи її гарне цвітіння і пишне листя. Насправді, вона заслуговує бути центром ландшафту, що часто і роблять дизайнери при створенні незвичайних композицій.

Вейгела квітуча (Weigela Florida): опис, фото, особливості вирощування

Так, вейгела добре поєднується з барбарисом, шикарно буде виглядати в оточенні туй або декількох ялівців або велично підноситися над маками або декоративними травами.

Рідше її використовують для створення живоплоту, але і в цій іпостасі вона виглядає ефектно і справно виконує роль розділової смуги.

DvaGusya