Виготовлення сходів своїми руками

Сходи – це не тільки конструкція для відвідування другого поверху, але і функціональне доповнення інтер’єру. Створити її самостійно не так просто, в цій справі є багато особливостей і нюансів. Конструкція повинна вийти надійної і одночасно з цим повністю відповідати інтер’єру. Спочатку вибирається матеріал, робиться проект, і тільки після цього починаються роботи.

Виготовлення сходів своїми руками

Якщо слідувати інструкції, сходи своїми руками ви створите в найкоротший термін. Засвоївши основні аспекти процесу зведення, можна приступати безпосередньо до справи. Ретельно виконуйте всі поради і не пропускайте жодного кроку, щоб не порушувати пропорції та процес роботи.

Як вибрати конструкцію?

Щоб сходи своїми руками побудована, не розчарувала вас згодом, на першому етапі обмірковується проект. У приватному будинку це може бути будь-який варіант. Навіть якщо зводиться горищні сходи своїми руками, яку не буде видно зовні, потрібно також працювати повноцінно. Далеко не кожна споруда під силу досвідченому майстрові. Однак є кілька цілком доступних конструкцій:

 • Одномаршові. У таких сходах сходинки фіксуються по одній лінії і йдуть одна за одною. Вони найпростіші, але для них потрібно більше вільного простору.
 • Поворотні. У них передбачено кілька забіжних сходинок – так і виходить поворот. Напрямок його підбирається в залежності від місця розташування.
 • Двохмаршові. Плюс таких конструкцій в тому, що вони не вимагають багато вільного простору. Являють собою два маршу, які фіксуються майданчиком з поворотом на 90 або 180 градусів. Хоча бувають і прямі моделі (але в приватних будинках їх застосовують рідко, так як для цього потрібно більше місця).
 • Гвинтові. Підходять навіть для невеликого приміщення. Хоча майстри кажуть, що така сходи буде менш безпечною і зручною, ніж її аналоги.

  Виготовлення сходів своїми руками

Як бачите, варіантів вистачає, і важливо вирішити, що підходить саме для вас. Наприклад, якщо планується сходи на дачі своїми руками зведена, буде доречна гвинтова конструкція. Тепер зрозуміло, що перед початком робіт варто продумати кожну дрібницю. Правда, є і досвідчені майстри, готові прийти на допомогу. Але за це доведеться заплатити.

З яких матеріалів будують?

Сходи своїми руками може виготовлятися з різних матеріалів. Кожен з них має свої особливості і термін експлуатації. Ось з яких варіантів можна вибрати.

 • Дерево. Це найбільш поширений і доступний матеріал. Застосовують різні варіанти – дошки, колоди, плахи, при цьому можливостей для декорування теж безліч. Такі сходи міцні, а в будинку створюється максимальний затишок і комфорт. Хоча не варто забувати, що цей матеріал піддається гниттю. Втім, таку неприємність виключити просто: потрібно застосовувати лише добре просушений матеріал, а після установки обробити його потрібними складами. Сюди відносять лаки, антисептики, протигрибкові засоби і т. д.
 • Метал. З нього виконують конструкції будь-якої складності. У підсумку зведена своїми руками сходи виходить красивою і витонченою. Після закінчення робіт можна використовувати інший матеріал для облицювання, хоча ряд конструкцій залишають без змін. Найкрасивішими є ковані моделі, хоча стали сходи виходять не гірше. Головна складність металевих конструкцій полягає в збірці всіх складових. Без зварювального апарата нічого зробити не вийде. Крім того, у металу є свої мінуси, наприклад, він може іржавіти. З цієї причини на етапі планування потрібно продумати кожен момент і виключити небажані наслідки.
 • Бетонування. Багато хто вважає, що така конструкція найскладніша. Зате подібна сходи на 2 поверх, своїми руками зроблена і як слід продумана, вийде надійною і міцною. Перед початком робіт доведеться змайструвати опалубку. Зрозуміло, що якість її буде залежати від обраного складу бетонної суміші. Вона вливається в створену опалубку і піддається вібрації. Якщо цього не зробити, згодом у бетоні можуть з’явитися порожнечі і тріщини. Не варто забувати також, що для висихання заливки потрібно багато часу (як мінімум 30 днів). А це зупинка оздоблювальних робіт. Враховуйте всі ці параметри ще на етапі планування.

  Виготовлення сходів своїми руками

Читайте також:  Набір викруток — огляд популярних моделей наборів від провідних виробників з фото і відгуками

Кожен може створити і абсолютно оригінальну сходи. Наприклад, застосувати одразу кілька матеріалів в одній конструкції. В результаті сходи, виготовлена своїми руками майстерно і акуратно, виходить вельми привабливою. Крім цього, її можна доповнювати склом або чимось більш оригінальним. Словом, матеріалів вистачає, і кожен з них має свої особливості при монтажі. Дотримуючись прості правила і не допускаючи помилок, ви зможете створити надійну конструкцію, яка прослужить довгі роки.

Підготовчі роботи

Отже, як вже зазначалося раніше, спершу потрібно продумати весь проект. Слід робити максимально точні розрахунки – без цього не вийде створити необхідну сходи своїми руками, будь вона з дерева, металу або бетону. Розробити проект та намалювати схему зможе кожен, знаючи параметри, які будуть задіяні в процесі.

Необхідні розрахунки

 • Висота. Потрібно заміряти відстань від підлоги до стелі, а також до першої сходинки. Розрахуйте гіпотенузу – довжину конструкції. Виміри варто виконувати з максимальною точністю, інакше не вийде створити надійну сходи, здатну прослужити багато років.
 • Число майбутніх ступенів. Майстри вважають, що найбільш відповідний варіант – непарна кількість. В одному марші їх має бути не більше 15 штук. Це загальноприйняті правила, хоча іноді їх порушують, що може зробити конструкцію менш надійною і повноцінною.
 • Ухил. Зрозуміло, що кожна драбина має свої показники – це індивідуальний підхід. Тут вам доведеться підключити свої знання і обчислити синус кута нахилу (в межах 40 градусів). Однак ці нехитрі обчислення варті того, щоб в результаті отримати гарні сходи.
 • Ширина. Параметр може бути будь-яким, але не варто забувати про зручність. Ідеальний варіант – 80 сантиметрів, але цей показник може збільшуватися, залежно від поручнів. Не варто робити сходинки занадто вузькими. Це знижує зручність експлуатації.
 • Глибина. Зрозуміло, що на цю цифру буде впливати розмір ноги, але є усереднені показники від 23 до 30 сантиметрів. Краще, знову ж таки, здійснити індивідуальний підхід, а от “на око” краще не робити, щоб експлуатація згодом була зручною.
 • Висота сходинки. Середні показники становлять від 17 до 20 сантиметрів.
Читайте також:  Таблетки від кліщів для кішок: препарати для тварин

Кожна цифра ваших обчислень буде мати тісний зв’язок з іншого. Тому, змінюючи щось у процесі, доведеться перераховувати все інше. До процесу планування варто поставитися з усією уважністю, щоб конструкція не втратила стійкості і служила довгий час. Деякі набувають вже готовий проект або просять досвідчених майстрів провести необхідні розрахунки. Після, вже за готовим даними, працювати набагато простіше.

Сходи з дерева своїми руками

Фото прикладів дерев’яних сходів читач може побачити в нашій статті. Така конструкція має свої особливості. В основному на кожній збоку є спеціально виміряні і випиляні зубчики (косоури).

Виготовлення сходів своїми руками

Ці деталі стають першими, над якими працюють майстри. Їх фіксують суворо за чергою – для цього використовується стіна або допоміжні балки.

Ступені

Коли підготовка завершена і конструкція на місці, потрібно зайнятися ступенями. Щоб їх створити самостійно, доведеться озброїтися пилкою і дошками. Хоча у багатьох в господарстві є більш сучасні установки, завдяки чому процес значно спрощується. Стежте, щоб розмір косоура відповідав ширині маршу.

Як зробити сходи своїми руками дерев’яну? Для кріплення деталей можуть використовуватися будь-які доступні кріплення. Головне – надійність і міцність. А ось бічні каркаси можуть з’єднуватися поширеним замком – шип-паз. Але все ж у такій конструкції доведеться застосовувати і клейові склади, щоб не зменшувалася міцність сходів. Не варто забувати і про підсходинки. Без них робота не буде повноцінною.

Виготовлення сходів своїми руками

На процес виготовлення сходів і подступенков зазвичай йде багато часу. Робити з дерева самі сходинки і опори не так просто, як може здатися на перший погляд.

Металеві сходи

З металом працювати ще складніше. Справа в тому, що при створенні конструкції доведеться задіяти зварювальний апарат, а це зможе не кожен. Ще, щоб спорудити таку драбину, потрібно труба або швелери.

Читайте також:  Паслін кімнатний: догляд та розмноження в домашніх умовах

Для того щоб каркас виявився на місці, можливі кілька варіантів роботи.

 • Монтаж основної опори. Посередині можна застосовувати анкера в ролі кріплення. Після наварювалися спеціальні бортики – вони потрібні під сходи.
 • Прямі тятиви. Спосіб порівняти з першим, але по боках застосовується два профілю. Складові купуються в будівельних магазинах або ж замовляються у майстрів.
 • Косоури. Ця конструкція зварюється разом з усіма складовими елементами. Наприклад, так у багатьох будинках виготовляється своїми руками сходи з металу на другий поверх. У цьому процесі може застосовуватися стандартний лист заліза, з якого виконуються деякі складові.

  Виготовлення сходів своїми руками

Як же робиться гвинтові сходи? Спочатку потрібно створити опору, після чого навколо неї починають закріплювати самі щаблі. Для цього потрібні болти або зварювальний апарат. Безумовно, другий варіант надійніший, але він доступний не кожному. Сходи можуть бути металевими. Іноді робиться основа (каркас) з куточками, куди після кріпляться дерев’яні установки.

Бетонна сходи

Як вже говорилося раніше, це найбільш складна конструкція. Справа не тільки в тому, що доведеться чекати висихання бетону. Сам процес відбувається у декілька етапів – спочатку виконується опалубка і тільки після цього заливка. Так як бетон важкий, його потрібно максимально надійно закріплювати, щоб не відбулося обвалення. Обов’язково застосовуються арматури по всьому периметру для надійності.

Інструменти

Що потрібно мати під рукою для створення такого проекту?

 • Достатня кількість цементу.
 • Пісок.
 • Пластифікатори.
 • Дрібний щебінь.
 • Дошки для опалубки.
 • Арматуру різної довжини.

  Виготовлення сходів своїми руками

Приступаємо до роботи

Сам процес починають знизу. Щоб в бетоні не утворювалося прошарків повітря, застосовують додаткові складові – правило або валик з залізними шипами. Коли опалубка схопиться – приблизно через дві доби – цей елемент прибирається.

Багато хто кажуть, що за один день створити таку конструкцію не вийде. І дійсно – все робиться поступово, не поспішаючи. Не варто відразу ж замішувати великі обсяги піщано-бетонної суміші, які потім не просохнуть. До речі, для тих, хто цінує час понад усе, є додаткові речовини, які роблять сходинки міцним і швидковисихаючими.

Таку драбину потім піддають додатковій обробці. Це може бути плитка, дерево або вирівнюючі розчини.

Висновок

Отже, ми з’ясували, як виготовити сходи з різних матеріалів своїми руками. Залишається лише підібрати найбільш відповідний варіант, в залежності від умінь, фінансових можливостей і бажаного результату.

DvaGusya