Вирощування буряків у відкритому грунті: умови і технологія

Жодної справжньої господині ще не вдавалося обійтися на кухні, наприклад, без капусти, моркви, цибулі або буряків. Харчова цінність останньої досить висока. Буряк столовий багата вітамінами, макро – і мікроелементами, а також органічними кислотами, які можуть покращувати діяльність судин і серця, шлунка і кишечника в цілому. Тому не дивно, що вона міцно влаштувалася на городах більшості дачників. Але щоб отримати хороший врожай, необхідно знати технологію вирощування буряків.

Вимоги до грунту

Як відомо, посадка буряків починається з вибору місця і підготовки ділянки, на якій вона буде рости. Ця культура добре почуває себе на супісках, торф’яних грунтах і суглинках. Для забезпечення хорошого врожаю ділянку потрібно готувати восени.

Городникам слід знати, що хорошими попередниками буряків є наступні рослини:

 • зелень, зернові та бобові культури;
 • перець і томати;
 • часник і цибулю;
 • огірки, кабачки і гарбузи.

Категорично не рекомендується проводити посадку буряків після:

 • селери, пастернаку й моркви;
 • картоплі;
 • редьки і капусти.

Зовсім погано дана культура буде рости на землі, де до неї вирощували їдальню, цукрові та кормові буряки, а також мангольд.

Обробка насіння

Процес вирощування буряків можна розбити на кілька етапів. Першим з них є підготовка насіння, які являють собою зморщені кістянки досить великого розміру. Саме тому їх зручно садити, дотримуючись необхідний інтервал між ними.

Насіння, які продаються в спеціалізованих магазинах, часто вже оброблено фунгіцидами і стимуляторами. Їх легко розпізнати, так як вони пофарбовані в рожевий або зелений кольори. Подібні насіння не потребують додаткової обробки. Їх починають сіяти прямо в добре зволожений грунт.

Вирощування буряків у відкритому грунті: умови і технологія

Підготовка необроблених насіння

Зазвичай вони пофарбовані в пісочний або коричнюватий колір. Вирощування буряків не обходиться без попередньої підготовки насіння. Перед посадкою необхідно зробити наступне:

 • замочити насіння в ледве теплій воді на кілька годин. При цьому деякі з них можуть спливти на поверхню. Такі насіння доведеться викинути, так як вони пізно проростають і утворюють дуже дрібні коренеплоди, та ще й неправильної форми;
 • злити воду. Після цього занурити насіння, попередньо загорнувши їх в марлю, в спеціальний розчин-стимулятор для проростання, наприклад “Циркон” або “Епін”. У правилах щодо застосування цих препаратів зазначено, на який термін це потрібно зробити;
 • дістати насіння з розчину і помістити їх в тепло на термін від 12 до 24 годин. Насіння починає набухати, а деякі з них і наклевываться. Це означає, що можна приступати до наступного етапу вирощування буряків, тобто до її посадки.

  Вирощування буряків у відкритому грунті: умови і технологія

Читайте також:  Tefal – классическое качество и новые технологии

Посів насіння і проріджування сходів

Не секрет, що на вирощування буряків у відкритому грунті впливають багато факторів, першим з яких є термін посадки. Перші паростки можуть з’являтися вже при нагріванні ґрунту до +5… +7 ⁰C, однак дружних сходів слід чекати тільки тоді, коли температура грунту буде не менше +13… +16 ⁰C. Найчастіше терміни посадки припадають десь на середину травня. Проводити посадку буряків на відкритих грядках занадто рано не слід, оскільки, потрапляючи у вологе й холодну землю, більшість насіння можуть загинути, а ті, що зійдуть, неминуче підуть рости в стрілку.

Для посадки насіння необхідно на заздалегідь підготовлених грядках зробити борозенки не більше 2 см в глибину. Їх дуже швидко і зручно розмічати за допомогою дошки, торець якої вдавлюють в розпушений грунт. При цьому глибина посадки буде однаковою, а борозенки – щільними. Оптимальна відстань між рядами – 10-15 см, якщо потрібні будуть невеликі коренеплоди, які підуть на приготування літніх страв або маринування, і 20-30 см – для вільного формування великої столового буряка, призначеної для зимового зберігання.

Спочатку канавки потрібно обережно полити, щоб не розмити їх водою, а потім почекати, поки вона вбереться. Після цього починають розкладати насіння на відстані 4-10 див. Інтервал залежить від призначення і розміру того чи іншого сорту буряків. Тепер можна засипати насіння землею або гноєм, перегноєм і ще раз полити.

Таку процедуру, як проріджування, краще проводити в похмуру погоду і при вологому грунті. Перший раз її роблять, коли рослина обзаведеться одним або двома справжніми листками. В цьому випадку слід залишати за 3-4 см між сіянцями. Друга за рахунком проріджування проводять вже при появі 4-5 листків і коренеплодах, діаметр яких становить не менше 3-5 див. На цей раз потрібно буде залишити відстань близько 6-8 див.

Читайте також:  Вирощування баклажанів в домашніх умовах

Вирощування буряків у відкритому грунті: умови і технологія

Прополка і розпушування

Перший місяць сходах буряків потрібно багато повітря. Тому необхідно подбати про повітропроникності грунту шляхом розпушування, а також обов’язкової прополці під час першого проріджування. Тоді ж можна пересадити зайві рослини на інше місце.

Для цього роблять щодо глибоку лунку, а сіянець піддягають виделкою, обережно переносять і опускають в неї, акуратно розправивши корінець. Потім присипають грунтом і поливають. Зволожувати грунт потрібно буде і в наступні дні до тих пір, поки саджанець не приживеться.

Вирощування буряків у відкритому грунті: умови і технологія

Підгодівля

Її необхідно проводити два рази за сезон. Першу підгодівлю здійснюють після проріджування, тому що саме в цей час рослини особливо мають потребу в азоті. Проте мінеральні добрива на його основі застосовувати не варто, тому що це часто призводить до появи тріщин, неправильного розвитку та утворення пустот в коренеплодах. Краще приготувати суміш самостійно. Для цього потрібно взяти 1 ст. ложку нітрофоски, 0,5 л коров’яку, 0,5 ч. ложки борної кислоти і розвести все це у відрі води. Витрата суміші при поливі повинен становити 3 л/м2. Борна кислота при вирощуванні буряків використовується в якості профілактичного засобу від гнилі.

Друга підгодівля проводиться до змикання бадилля. Для цього потрібно приготувати наступний розчин, до складу якого повинні входити такі компоненти, як 0,5 л курячого посліду і 1 ст. ложка комплексного добрива, розведені у відрі води. Витрата суміші в цьому випадку не повинен перевищувати 7 л/1 м2. Якщо розвиток листків відбувається в уповільненому режимі, рослини можна обприскати розчином сечовини – 1 ст. ложка на відро води.

Вирощування буряків у відкритому грунті: умови і технологія

Полив

Вирощування буряків у відкритому грунті не таке вже й важке заняття. Головне – стежити, щоб не було бур’янів, а також поливати рослини у міру потреби. Зазвичай це роблять кілька разів за сезон. При жаркій погоді поливати буряк доведеться набагато частіше. Приблизний витрата води – 2-3 відра на 1 м2. Однак не варто занадто перезволожувати грунт, інакше це може призвести до захворювання буряків і, як наслідок, поганого врожаю.

Читайте також:  Як підготуватися до дезінсекції квартири від клопів

Деякі садівники під час поливу насипають у воду кухонну сіль з розрахунку 1 ст. ложка на десятилітрове відро. Вважається, що така добавка сприяє підвищенню імунітету рослин, а також збільшує цукристість коренеплодів. Поливати буряк припиняють приблизно за два тижні до збору врожаю.

Вирощування буряків у відкритому грунті: умови і технологія

Прибирання та зберігання врожаю

Його кількість і якість напряму залежить від умов вирощування буряків. Якщо дотримуватися вищеописані прості правила, то хороший урожай коренеплодів буде забезпечений. Прибирання буряка рекомендується проводити в суху і ясну погоду. Фахівці не рекомендують зрізати гичку рослини ножем. Справа в тому, що з ранки ще довго буде сочитися волога, яка так необхідна для довгого зберігання коренеплоду. З тієї ж причини під час прибирання не слід пошкоджувати і бурякову шкірку.

Перед тим як коренеплоди будуть опущені в льох для зимового зберігання, їх потрібно добре просушити в затіненому місці, а потім видалити з них залишки грунту. Зберігати буряк можна в піску, сухий ямі або ящику.

DvaGusya