Вирощування гливи в домашніх умовах: особливості, технологія та рекомендації

Вирощування гливи в домашніх умовах проводиться за встановленим процесу. В цьому випадку не потрібно буде витрачатися на придбання грибів, до того ж нестрашно буде вживати їх в їжу, так як ними точно не отравишься.

Перш ніж приступати до процедури, для початку бажано вивчити технологію вирощування гливи в домашніх умовах. У даній статті ми докладно вивчимо її.

Перш за все необхідно підготувати два приміщення. В одному буде проводитися вирощування гливи в домашніх умовах, друге призначене для інкубаційного періоду. Цілком прийнятно використовувати для цього одне і те ж приміщення. У такому випадку варто точно дотримуватися певного рівня мікроклімату і регулювати ступінь зволоженості повітря.

Вирощування гливи в домашніх умовах: особливості, технологія та рекомендації

Що стане в нагоді

 • Живильне середовище. Продається готова, розфасована.
 • Насіння грибів – міцелій. Важливо проконтролювати термін придатності.
 • Вентилятор. Підійде побутової.
 • Антисептичний засіб. Медичний спирт або хлорований розчин.
 • Захисні рукавички, марлева маска, загострений ножик, міцні поліетиленові пакети.

Безумовно, потрібно володіти завзятістю (процес досить довгий) і бажанням спробувати особисто отримані гливи.

Вирощування гливи в домашніх умовах: особливості, технологія та рекомендації

Важливі критерії для приміщення

Для вирощування гливи в домашніх умовах слід виділити окреме приміщення. Зовсім необов’язково виділяти кімнату в будинку. Льох, підвал, сарайчик відмінно згодяться. Для інкубаційній стадії слід підтримувати мікроклімат приблизно 26 градусів тепла, ступінь зволоженості повітря не повинна перевищувати 70%.

Особливо треба належним чином подбати про чистоту. Не варто все навколо намивати з хлоркою, можна скористатися сірчано-димовою шашкою або елементарно покрити всі вертикальні поверхні побілкою з додаванням мідного купоросу. У такому разі чужорідна цвіль не утворюється.

Найважливіша умова при вирощуванні гливи в домашніх умовах — все вентиляційні отвори необхідно зачинити мережею з дрібними осередками. Інакше мушки можуть злетітися на запах міцелію і зіпсувати плантацію грибів.

Для часу проростання і збору грибів вміст вологи в повітрі приміщення необхідно в районі 80-95%, температура — не більше 18 градусів тепла.

Важливо! Підвал або льох – максимально підходяще місце. У цих приміщеннях постійно підвищена зволоженість, а теплий мікроклімат можна створити з допомогою побутового радіатора.

Вирощування гливи в домашніх умовах: особливості, технологія та рекомендації

Підготовка субстрату

В якості живильної субстанції для вирощування гливи в домашніх умовах з нуля слід вибирати будь-який субстрат з вмістом целюлози. Саме вона створює живильне середовище для грибниці. Досвідчені грибівники застосовують тирсу, маленькі гілочки або стружки. Початківцям можна спробувати субстрат, що складається:

 • з ячмінної соломи;
 • лушпиння соняшникового насіння;
 • кукурудзяних пагонів, листя;
 • пшеничної соломи;
 • лушпиння гречаної крупи;
 • качанів лущеной кукурудзи.

Для початку треба ретельно перебрати виготовлений сировинний матеріал. Субстрат потрібен чистий і висушений. Утворення цвілі або запаху гнилі свідчить про те, що сировинний матеріал не годиться для розмноження грибів.

Після відбору субстрату необхідно сировину проварити. Це дасть можливість захиститися від шкідливих мікроорганізмів, личинок комах, одночасно наситити його вологою. Для цього в металеву каструлю укладають сировину, наливають чисту воду. Далі доводять до стану кипіння і варять протягом приблизно 40 хвилин. Потім дають охолонути години три.

Читайте також:  Альтанка: де замовити та яку обрати

Після цього надлишок води виливають, сировинний матеріал укладають під прес або підвішують у полотняному мішку.

Коли суміш охолоне до температури 24-26 °С, варто приступати до висадки.

Важливо! Для кращого ефекту напередодні висадки в сировині приєднують невелику кількість свіжих дріжджів. Приблизно 50 г на 15 кг загальної маси.

Вирощування гливи в домашніх умовах: особливості, технологія та рекомендації

Посадочне сировину

Вирощування гливи в домашніх умовах для новачків – справа захоплююча і цікава. Для початку необхідно придбати «насіння» – міцелій. На сьогоднішній день придбати їх набагато легше – існує багато інтернет-магазинів з доставкою в будь-яке місто. Але також існують і місцеві фірми. Новачкам в розведенні грибів, які бояться невдачі, достатньо закупити 1 кг міцелію. В результаті вдасться роздобути приблизно 3 або 4 кг грибів. Підготувати сировинний матеріал треба заздалегідь. Міцелій може зберігатися в охолоджувальній камері до 2 місяців, в морозильній камері зберігати заборонено. Також не варто допускати потрапляння міцелію на шкірні покриви, тому розкривати упаковку краще в захисних рукавичках.

При покупці потрібно керуватися даними призначеннями:

 • Вивчати відгуки на постачальника.
 • У нового постачальника варто для початку набувати пробне кількість посадкового сировини.
 • Вивчити всю інформацію про обраний сорт, часу проростання міцелію, стійкості до утворення цвілі.
 • Проконтролювати терміни придатності.
 • Після доставки перевірити температуру міцелію – вона повинна бути приблизно +20 градусів за Цельсієм.
 • На міцелії не повинно бути чорних або зелених плям. Насіння повинні бути світло-оранжевого кольору з жовтим.

Важливо! Якщо посадковий матеріал придбано задовго до висадки, то він може зберігатися в холодильнику протягом 9 днів. Прийнятна температура в діапазоні 3-5 градусів.

Вирощування гливи в домашніх умовах: особливості, технологія та рекомендації

Важливі моменти перед посадкою

Підготовлений Субстрат, насіння придбані і вже відлежалися добу при кімнатній температурі.

Найголовніше при вирощуванні грибів гливи в домашніх умовах — в приміщенні нізвідки не повинен дути повітря. Спори грибів майже невагомі і моментально розлетяться.

Інструменти використовуються тільки стерильні. Ніж, щільні пакети, руки знезаразити, наприклад, розчином господарського мила, або обробити антисептиком. Руки бажано додатково захистити рукавичками. Неодмінно використовують марлеву пов’язку. Інакше суперечки при вдиханні потраплять в легені, що може викликати алергію.

Розглянемо далі вирощування міцелію гливи в домашніх умовах.

Посадка

 • Міцелій подрібнюють, не розкриваючи упаковку.
 • В поліетиленовий пакет засипають сировину.
 • Зверху тонким шаром укладають вегетативне тіло.
 • Повторюють верстви до верху мішка.
 • Пакет щільно закривають.

Щоб гриби росли інтенсивно, потрібно укладати міцелій ближче до стінок пакету, ніж до середини.

Допускається більш простий спосіб вирощування гливи в домашніх умовах. Засипають сировинний матеріал у підготовлені заздалегідь мішки, в них роблять маленькі отвори ножем. Через них закладається міцелій, далі ці отвори заклеюються.

Важливо! Не потрібно використовувати великі мішки. Гриби все одно проростуть лише зовні. Найбільш прийнятний обсяг повинен вміщати приблизно 5-8 кг готової суміші.

Вирощування гливи в домашніх умовах: особливості, технологія та рекомендації

Стадія проростання

Після підготовки мішків для них важлива обстановка, де темно, тепло і спокійно. У приміщенні для інкубації температура повітря повинна дорівнювати 18-20 °С. При великій температурі субстрат буде перегріватися, вегетативне тіло може загинути. Провітрювати приміщення забороняється, виділяється вуглекислий газ необхідний виключно для проростання гливи. Можна використовувати вентилятор, який охолоджує пакети, при цьому не утворюючи протягів.

Читайте також:  Ранні сорти капусти — опис характеристик і особливостей вирощування

Через добу після закладки раніше зроблені розрізи розкривають. Якщо міцелій був закладений шарами, то слід обов’язково надрізати пакет гострим ножем. Розрізи повинні бути вертикальні довжиною 2-3 см, шириною приблизно 5 мм, проміжок між ними – 10-12 див.

Пакети не повинні висіти поруч один з одним. Потрібно залишити проміжок приблизно 7-9 див.

Тривалість проростання повинна залежати від виду, становить від 16 до 24 днів. Детальні відомості надає постачальник-виробник.

Мішки потрібно регулярно досліджувати. Освіта чорних плям, неприємного запаху повідомляє про те, що прилади і матеріали не були належним чином знезаражені. Звичайний стан, світлий, майже білий колір вмісту, характерний приємний аромат грибів.

Важливо! Огляди потрібно проводити гранично швидко. Кожне попадання світла в цей період шкідливо для грибниці.

Основні моменти першого плодоношення

Головне при вирощуванні гливи в домашніх умовах в мішках – не пропустити момент появи зачатків грибів. Їх ви помітите відразу. На білому тлі з’являються сірі горбки. Потім пакети з грибами переміщують в інше місце або ж змінюють умови в цьому ж:

 • Температуру знижують до рівня 10-18 градусів.
 • Підвищують зволоження повітря до 90-95%.
 • Додають штучне освітлення тривалістю не менше 8 годин за день.
 • Приміщення в обов’язковому порядку провітрюють мінімум 4 рази за добу.

Для першого періоду плодоношення головним фактором є зволоження повітря. Але потрібно враховувати, що гриби прямим поливу ставити не можна. Інакше може утворитися гниль до того, поки гриби зростуть. Ідеальним варіантом стане зрошення з пульверизатора всіх поверхонь приміщення. При цьому треба контролювати, щоб вода не потрапила на гриби та мішки.

Важливо! Щоб отримати гриби зі світлим відтінком, мікроклімат в приміщенні встановіть на рівні 12 градусів тепла. Для отримання грибів з темним відтінком мікроклімат повинен бути теплим, до 18 градусів тепла.

Друге плодоношення

Після збору першого врожаю мішки з грунтом не викидають. Глива здатна видати з однієї посадки до 5 врожаїв. При цьому грибниці потрібно надати відпочинок, перерва становить приблизно два тижні, потім вона дає нову порцію врожаю. Важливо зберігати ті ж умови на час перерви. Таким чином грибниця буде приносити врожай протягом чотирьох місяців.

Якщо немає можливості виділити приміщення, існує ще одна технологія вирощування грибів гливи в домашніх умовах. Цілком альтернативний варіант – розмноження грибів на пеньках.

Вирощування гливи в домашніх умовах: особливості, технологія та рекомендації

Вирощування гливи на пеньках в домашніх умовах

Для цього знадобляться:

 • Рівні пеньки несмолистых дерев.
 • Посадковий матеріал.
 • Затишне затемнене місце на ділянці.
 • Мішковина, плівка.
 • Захопленість процесом.

Деревний матеріал потрібен міцний, без ознак гниття і всихання. До початку застосування необхідно, щоб він лежав не довше 10 місяців. Поліна покласти у воду на троє діб, помістити під прес, щоб вони не піднімалися на поверхню. Далі в деревині проробляють отвори, можна зробити їх дрилем. Отвори шириною до 1,5 см, глибиною до 7 см В них утрамбовують посадковий матеріал, зверху затикають мохом. Якщо немає в наявності дрилі, то можна зняти верхній шар деревини і поверх розподілити міцелій. Щоб він міцно тримався, допускається прибити гвоздики. Процес висаджування проводять ранньою весною. До переносу в сад полешки складають один на одного і закривають матерією і зверху поліетиленом. Важливо регулярно влаштовувати провітрювання і оглядати щоб уникнути появи плісняви. Через деякий час грибниця цілком покриє пеньок. Як тільки потепліє, приблизно в травні, поліна переносяться на відкриту ділянку. Варто підбирати затемнене місце: під тінню дерев, з несонячної боку будівлі. Полешки розміщують вертикально, при цьому саджаючи на кілька сантиметрів у землю. Під них можна укласти листя і вимочені ячмінні зерна.

Читайте також:  Пшоно від мурашок на дачній ділянці і в приміщенні

Доглядати за плантацій грибів потрібно лише в суху і жарку погоду: обережно поливати точку поблизу пеньків. Якщо слідувати всім правилам, перший урожай можна отримати до кінця літа. Грибниці будуть приносити врожай аж до середини осені, все залежить від погодних і кліматичних умов. На зимовий період поліна необхідно засипати листям і дрібними гілками. Найбільш підходящі – це березові листя і гілки. Вони володіють бактерицидними властивостями і не дозволять утворитися гнилі. Природно, даний спосіб не призначений для промислового виробництва, але для домашнього вирощування підійде цілком. Вирощування гливи в домашніх умовах на пнях дозволяє при невеликих витратах мати непоганий урожай.

Кілька моментів

Пропонуємо розглянути деякі поради:

 • Вирощування гливи в домашніх умовах необхідно проводити в марлевій масці. Гриби виробляють суперечки, які призводять до алергічної реакції.
 • Збір урожаю проводять не відрізанням від основи, а викручуванням з грунту. При срезывании є ймовірність занесення бактерій, в цьому випадку про подальше отримання врожаю можна забути. Залишок коренів також наносять шкоду грибниці, через зрізи йде багато вологи.
 • При першому ж виявлення цвілі на одному з мішків необхідно негайно ізолювати його від інших мішків, щоб вони не встигли заразитися.
 • Відпрацьований субстрат послужить хорошою підгодівлею, не варто його утилізувати. Удобрити ним сад або город – відмінне рішення. До того ж залишки субстрату зможуть дати маленький урожай, якщо помістити їх поблизу води або в тіні дерев.
 • При вирощуванні в льосі або підвалі урожайніші перші два плодоношення. На деревині найбільший урожай настає на другий або третій рік вирощування.

Висновок

Гливи – найбільшою мірою придатні для розмноження гриби в побутових умовах. Вони досить невибагливі. Умови для дозрівання просто підтримувати, в тому числі і вдома.

Є два методи їх вирощування. Один з них вимагає мінімальних зусиль, але підсумком буде тривале очікування плодоношення. Для іншого необхідно облаштування приміщення, зате буде можливість швидко отримати чималу кількість грибів.

Слід підбирати спосіб, який буде більш прийнятним, і впевнено приступати до висадки. В даному випадку результат виправдає всі очікування.

Як бізнес вирощування гливи в домашніх умовах дуже вигідно.

DvaGusya