Вирощування і догляд за антуріумом в домашніх умовах

Цей красивий тропічний квітка, має загадкову назву «вогняний язик» за яскраво-червону забарвлення і форму, придбав за останні роки велику популярність. Ефектного цвітіння можна досягти тільки при правильному догляді за антуріумом в домашніх умовах і створення йому сприятливого клімату в квартирі.

Ботанічний опис

Квітка антуріум (лат. Anthurium) в дикій природі можна зустріти в країнах американського континенту з тропічним кліматом: у південних і центральних регіонах. За класифікацією відноситься до багаторічників сімейства ароїдних, яке налічує понад 500 видів. Серед них є трав’янисті рослини, що ростуть серед скель або прямо на деревах.

Антуріум при догляді в домашніх умовах (фото наведено нижче) вимагає створення сприятливого клімату в приміщенні, близького до природного.

Вирощування і догляд за антуріумом в домашніх умовах

Всі різноманітні види антуріумів об’єднує однакову будову квітів. Офіційна назва Anthurium перекладається з грецької, як anthos (квітка) і oura (хвіст), яке дано за форму зібраних у вузький щільний качан дрібних квіток, оточених яскравим «покривалом»-приквітками. Саме воно і є яскравою прикрасою антуріума, яке після закінчення цвітіння перетворюється в звичайний зелений лист.

Забарвлення покривала варіюється від білого, жовтого до відтінків червоного і навіть чорного. Форма листя — черешковидная, однак існують види, що відрізняються різноманіттям розмірів і забарвлень: цільні, ажурно або різьблені.

Всі ароїдні рослини є отруйними, т. к. квітки містять речовину оксалат, яке при попаданні всередину людського організму може викликати набряк гортані. Тому всі маніпуляції при пересадці або догляді необхідно виконувати в рукавичках.

Цікаві назви квітки

Згідно з фен-шую, антуріум, що знаходиться в будинку, підвищує сімейний достаток і успіхи в кар’єрі, також він вважається домашнім эзотериком, який відчуває біополе господарів і підвищує їх сприйнятливість до позитивних емоцій і щастя.

Антуріум має безліч назв:

 • романтичне — «квітка фламінго» — за вишуканість суцвіть, за формою нагадує граціозних прекрасних птахів;
 • «хвостоцвет» — за оригінальну форму листя і квіток;
 • «квітка пристрасті» — за підтримку в домі любов і злагода між подружжям;
 • народна назва «чоловіче щастя» він отримав за традицію дарувати його представникам сильної половини людства, що додає їм сміливості, успіху в роботі і в особистому житті, а також збільшує їх сексуальні можливості.

  Вирощування і догляд за антуріумом в домашніх умовах

Сорти “квітки фламінго”

Всі сорти антуріумів підрозділяються на 3 основних різновиди:

 • красивоцветущие, прикрашені яскравими екзотичними квітами;
 • зеленолисті і ряболисті, які цінуються саме за красу листя.

Багато видів антуріумів можна виростити тільки в умовах теплиць, а в кімнаті їх зміст представляє складності.

Серед усього різноманіття сортів антуріума для вирощування та догляду в домашніх умовах підійдуть лише кілька:

 • Андре (Andreanum) — найпопулярніший із-за тривалого строку цвітіння (практично круглий рік). На довгих квітконосах розташовуються ефектні, дивовижні за красою квітки. Відтінки їх різні: білі, лілові, червоні, рожеві, бордові. В останні роки селекціонери вивели також сорти з зеленими і майже чорними приквітками.
 • Шерцера (Scherzerianum) — відрізняється округлою формою покривала, кольори: помаранчеві, червоні відтінки і білий, виведені рослини з приквітками в цяточку.

Вирощування і догляд за антуріумом в домашніх умовах

 • Кришталевий та чудовий — представники ряболисті видів, низькорослі рослини, що мають бархатисті великі темно-зелене листя, прикрашені білими прожилками. Відрізняються ці 2 сорту перерізом черешків: у першого — округлі у формі серця з прожилками, що нагадують візерунки на кришталі, у другого — чотиригранні розміром до 40 см, забарвлення варіюється від зеленого до пурпурного.
 • Многорассеченный антуріум має темно-зелене листя у формі пальчиків, ліановидна рослина.
Читайте також:  Як вибрати варочну панель: рейтинг і відгуки про виробників

Вирощування і догляд за антуріумом в домашніх умовах

Купівля та посадка “чоловічої квітки”

Після покупки антуріума слід почекати 3 дні для акліматизації, а потім його необхідно пересадити, про що деякі квітникарі не знають. Багато бояться чіпати куплене рослина, усипане яскравими квітами, щоб не перешкодити процесу цвітіння. Однак для антуріума це правило застосовується. Щоб рослина продовжувало рясно цвісти після покупки, для догляду в домашніх умовах антуріум потрібно пересадити правильно.

Головну увагу слід приділити вибору ємності і ґрунтової суміші, дотримуючись 3-х основних правил:

 • Розмір горщика вибирається з розрахунку: коренева система і запасні 3 см в діаметрі. Треба знати, що антуріум краще росте у вузьких і невеликих за обсягом ємностях, що позитивно впливає на цвітіння. Для горщика ідеально підійдуть: пластикові або скляні вазони, але не глиняні, в яких коріння в холодну пору року сильно охолоджуються, що може призвести до загибелі квітки.
 • Грунт краще підійде спеціальна, придбана в квітковому магазині для ароїдних рослин або суміш для орхідей. Внизу обов’язково кладеться дренаж. Можливо приготувати грунт і самостійно з дернової землі, торфу, болотного моху в пропорціях 1:2:1, для поліпшення надходження повітря додають пінопласт або великий пісок.
 • Оптимальний спосіб пересадки — перевалка, однак при цьому слід оглянути кореневу систему і видалити зіпсовані або ушкоджені ділянки.

Вирощування і догляд за антуріумом в домашніх умовах

Надалі молоді рослини слід пересаджувати щорічно, кожен раз трохи збільшуючи горщик. Для дорослих антуріумів пересадку при догляді в домашніх умовах потрібно проводити раз на 3 роки, найкраще в період активного росту (лютий-березень).

У перші 2 тижні після посадки полив здійснювати мінімальний, а обприскування проводити регулярне. Перші добрива можна вносити тільки через 2 місяці.

Створення кліматичних умов

При догляді за квіткою антуріума в домашніх умовах слід враховувати його тропічне походження, з-за чого створення сприятливих умов у приміщенні для примхливого рослини може супроводжуватися деякими труднощами. Проте всі вони переборні і цілком доступні для досвідчених і навіть початківців квітникарів.

Основні правила догляду:

 • антуріум любить сонячне світло, але не прямий, а розсіяне, оптимально його ставити на вікна з виходом на захід або на схід; в холодну пору року при недоліку освітлення рослина треба підсвічувати;
 • квітка любить високу вологість, тому ідеальною для нього вважається 80 %: щоб її досягти, рекомендується застосовувати зволожувачі повітря, а також регулярне протирання вологою тканиною листя (суцвіття не чіпати!), обприскування з пульверизатора, установка поблизу горщика ємності з водою;
 • сприятлива температура для антуріума: від 20 до 28 °С, а в осінньо-зимовий період – 18 °С, що може вплинути на цвітіння; при зниженні до + 16 °С рослина може загинути;
 • антуріум не виносить протягів, температурні скачки і близьке розташування гарячих батарей.

Вирощування і догляд за антуріумом в домашніх умовах

Полив і обприскування

Так як це істинно тропічна рослина, при догляді за антуріумом в домашніх умовах необхідний рідкісний і рясний полив: влітку — раз на 4 дні, взимку — 1 раз в тиждень, для чого воду відстоюють заздалегідь протягом 2 днів. Використовувати її можна тільки в теплому вигляді. Ідеальним варіантом вважається використання талої води.

Читайте також:  Як правильно класти плитку своїми руками?

Полив здійснюють методом занурення, тобто горщик з квіткою ставиться в ємність з водою так, щоб краї його були вище рівня рідини. Після повного просочування ґрунту вологою горщик виймають. Обов’язково треба почекати, поки стече зайва вода, т. к. при застою надмірна вологість спровокує загнивання коренів.

При догляді за антуріумом взимку в домашніх умовах, при зниженні температури в квартирі до 18 °С кількість поливів скорочують, але додають теплий душ. Для нього можна використовувати поліетиленовий пакет, в який ставиться горщик з рослиною і зав’язується так, щоб при проведенні процедури грунт залишався сухим. Проводиться обприскування квітки з душу способом «водяного туману», а потім треба зробити невеликий полив ґрунту, не забуваючи зливати зайву рідину з піддону. При обприскуванні в літній період квітучої рослини не можна бризкати водою на самі квітки, щоб їх не зіпсувати.

Вирощування і догляд за антуріумом в домашніх умовах

Регулярне добриво квітки проводиться кожні 2 тижні у весняно-літні місяці, особливо важливо це робити в період посилення зростання квіткових і листкових пагонів. Краще всього для підгодівлі використовувати готові комплексні мінеральні суміші, призначені для орхідей або ароїдних рослин. Рекомендується використовувати тільки половину дози, вказаної в інструкції, щоб не перепалити.

Розмноження живцями антуріума

Найпоширеніший метод — вегетативний, який можна здійснювати діленням куща під час пересадки, відділенням «діток» або верхівкових живців. Деякі квітникарі застосовують спосіб вирощування стебла з одним листом. При оптимальному догляді в домашніх умовах розмноження антуріума проводиться в теплі місяці, краще з травня по липень, що сприяє кращій приживлюваності рослин.

Порядок дій при вегетативному методі:

 • під час пересадки від дорослої рослини треба відокремити відростки, зрізуючи верх стебел або розділяючи нижні частини (коріння);
 • розсадити їх у спеціальні ємності і накрити склом або поліетиленом для створення парника;
 • укорінення відбувається зазвичай через 2 тижні, при цьому на паросткові починають формуватися 2 листка, потім кожне молоде рослина відсаджують в окремий горщик.

Вирощування і догляд за антуріумом в домашніх умовах

Деякі квітникарі роблять укорінення живців у воді, проте при такому способі часто відбувається загнивання слабких молодих корінців.

Розмноження насінням

Для того щоб отримати насіння кімнатних квітів антуріума при догляді в домашніх умовах, рослину необхідно попередньо запилити, для чого за допомогою пензлика переносять пилок з однієї квітки на іншій. Після дозрівання плодів у вигляді ягідок насіння виймають і промивають в проточній струмені води.

Багато фахівців рекомендують також зробити замочування отриманих насіння в слабкому розчині марганцівки на 2 год., що допомагає захистити їх від цвілі.

Посів проводиться в неглибоку тару на вологий поролон, який потім накривають плівкою або склом. Після пророщування насіння висаджують у грунт. Пікіровку маленьких сіянців антуріума при догляді в домашніх умовах (фото процесу див. нижче) роблять тричі, по мірі їх зростання. Готові саджанці довжиною 7 см розселяють по окремих ємкостей, використовуючи спеціальну грунт для ароїдних рослин.

Вирощування і догляд за антуріумом в домашніх умовах

Проблеми при вирощуванні «хвостоцвета»

При вирощуванні кімнатного антуріума догляд в домашніх умовах часто викликає непередбачені складнощі, які пов’язані з недотриманням правил для його оптимального росту і цвітіння.

Основні проблеми, причини і лікування:

 • Пожовтіння листя зазвичай відбувається через перезволоження грунту, поливання неотстоянной хлорованою водою, надмірної підживлення, недостатнього освітлення або дуже тісної горщика.
 • Листя чорніють у рослини з наступних причин: наявність протягів, нестача вологи у повітрі; неправильний температурний режим (жарко або холодно); пряме освітлення сонцем; у ґрунті є надлишковий вміст калію.
 • Коричневі плями бувають через перезволоження, пошкоджень або переохолодження коренів, поганого грунту; поливу жорсткою чи холодною водою.
 • Якщо у антуріума при догляді в домашніх умовах сохнуть листя або їх кінчики, то це трапляється із-за нестачі світла і вологи в повітрі, нестачі води при поливі або при захворюванні ослабленого рослини антрактозом.
 • Світлі плями на зелених частинах рослини сигналізують про його замерзанні, а, значить, горщик з антуріумом треба переставити в більш тепле місце;
 • В’янення листя відбувається при подгнивании кореневої системи від надмірного поливу, при цьому слід швидко зробити пересадку, обрізавши уражені корінці і підсушивши протягом 30 хв. решта.
 • Читайте також:  Запах в пральній машині — чому з’являється і як позбавиться за допомогою побутової хімії і народних засобів

  Щоб вилікувати хворе рослина, необхідно оптимізувати догляд за ним, дотримуючись правильний полив, температуру і вологість.

  Вирощування і догляд за антуріумом в домашніх умовах

  Шкідники

  Коли квітка антуріума при догляді в домашніх умовах виглядає хворим або втратив свою красу, то винними можуть бути і шкідники, боротьбу з якими необхідно починати відразу ж після їх ідентифікації.

  Найпоширеніші паразити:

  • Попелиця (зелена або чорна) — зазвичай видно на самих листках рослини, адже її розмір досягає 2 мм. Вона харчується рослинними соками і виділяє рідину, яка не дає листю споживати кисень, вони скручуються і засихають. Для знищення шкідника треба зробити обприскування інсектицидом («Акарин» та ін) або тютюновим пилом.
  • Трипси — дрібні невидимі мушки, які виділяють на листя свої екскременти, залучають грибки. При зараженні забарвлення листя змінюється: з’являються жовто-білі або коричневі плями. Для боротьби з трипсами застосовують клейкі пастки і кроплення препаратом «Актеллік» щодня протягом тижня.
  • Павутинний кліщ залишає на рослині тонкі нитки і проколи, після чого воно починає в’янути і сохнути. Для лікування листя треба протерти тканиною, змоченою в розчині з води і господарського мила, потім обробити акарицидами.
  • Щитівка — паразит, высасывающий соки з зелених частин, що можна помітити по появи коричневих горбків на листках і стеблі. Комах слід обібрати вручну, далі зробити обробку «Актеллік», повторити через 10 дн. Для підтримки рослини роблять обприскування мінеральним маслом.

  Вирощування і догляд за антуріумом в домашніх умовах

  Як добитися цвітіння?

  При догляді за антуріумом в домашніх умовах деякі любителі не можуть дочекатися його цвітіння. Причин цьому може бути безліч, серед яких основною є недотримання всіх правил по створенню сприятливого клімату, вологості, світла і тепла в квартирі, а також неправильні підбір грунту, горщика або проведення підживлень. Рослина втрачає сили, хворіє і нездатне до формування квітконосів.

  Важливо також враховувати, що відцвілі вже бутони антуріума слід відразу ж видаляти. Їх можна залишити тільки у випадку, коли в планах стоїть збір насіння з рослини. Ще одна порада: для стимулювання цвітіння досвідчені садівники радять на початку весни зробити рослині «температурний шок», тобто полити водою з температурою 40-50 °С, що його чудово «підбадьорить».

  При дотриманні всіх правил по догляду за антуріумом в домашніх умовах і створення для нього сприятливих умов «квітка фламінго» буде довго радувати свого господаря чудовими яскравими квітами.

  DvaGusya