Вирощування і догляд за огірками в теплиці

Бажаючи отримати урожай огірків на славу, багато дачники замислюються про вирощування цієї рослини в теплиці. При такому способі плодоношення набагато вище, ніж у відкритому грунті. Однак, щоб отримати великий урожай, необхідно знати, як правильно підібрати сорти і яким має бути догляд за огірками в теплиці.

Вирощування і догляд за огірками в теплиці

Вибір сорту

Починати реалізацію плану по вирощуванню огірків в теплиці слід з вибору насіння. Щоб отримати великий урожай, необхідно уважно читати інформацію на упаковці. В ній виробники вказують, до якого типу відноситься сорт і чи підходить він для вирощування в теплиці. А ось про догляд за огірками в теплиці там не йдеться, адже не кожен дачник буде садити рослини під укриттям.

Отже, сорти огірків діляться на дві групи: самозапильних і бджолозапильні. У теплицях рекомендується саджати саме самозапильних рослин. Для них не потрібні комахи, щоб отримати урожай. В іншому випадку в тепличку доведеться заманювати бджіл і шершнів, щоб вони провели запилення, або запилювати вручну, озброївшись пензликом і лупою.

При виборі сорту обов’язково враховують такі параметри:

 • Терміни посіву. Якщо планується отримати ранній урожай, то варто віддати перевагу тіньовитривалим сортам. Селекціонери вивели сорти, здатні давати хороший врожай в екстремальних умовах. Наприклад, сорт Квітневий, який ідеально підходить для отримання врожаю в квітні-травні.
 • Терміни дозрівання. Виробники вказують на упаковках терміни дозрівання плодів. Зазвичай всі сорти дозрівають на сороковий день, але є і скоростиглі, що дають урожай на 33-й день, а є пізні огірочки, перший урожай з яких знімають на 55-й день.
 • Стійкість до захворювань. У теплиці рослини піддають різним захворюванням, тому важливо вибирати стійкі сорти. Так можна скоротити кратність обробок культури різними фунгіцидами.
 • Зростання рослини. Деякі сорти не мають обмежень у зростанні, а є такі, які самі формують батоги і обмежують їх зростання.
 • Після вибору насіння, проводять їх підготовку, а потім висівають. Для теплиці підходять такі сорти, як Атлет, Граната, Білий Ангел, Герман, Кристал, Регата, Геркулес, Гірлянда, Омельку, Аннушка, Динаміт. Серед цих сортів є самозапильних і бджолозапильні рослини.

  Вирощування і догляд за огірками в теплиці

  Підготовка насіння і сівба

  Догляд за огірками в теплиці починається з правильної підготовки насіння. Для початку необхідно обробити. Кожен дачник має свій секрет обробки насіння рослин: хтось це робить з використання розчину марганцівки, а хтось застосовує борну кислоту. У будь-якому з розчинів насіння замочуються на пару годин, після чого гарненько мити під проточною водою. Потім їх висівають на розсаду в ємності або відразу сіють в грунт.

  Підготовка грунту

  Поки розсада буде зростати, слід подбати про грунті. Він повинен бути якісним і володіти наступними властивостями:

 • Мати середній рівень рН.
 • Володіти відмінною пропускною здатністю.
 • Чудово поглинати вологу.
 • Володіти високою родючістю.
 • Фахівці запевняють, що найкращою є свіжою сумішшю перегній і дерновий ґрунт, в який додають торф, добрива. На фермерських господарствах при вирощуванні огірків у грунт додають тирсу хвойних порід дерев. Вони скорочують собівартість продукції, збільшуючи врожайність.

  Читайте також:  Бегонія: догляд в домашніх умовах, фото

  Вирощування і догляд за огірками в теплиці

  Розсада

  Щоб отримати високий врожай в теплиці, необхідно попередньо виростити розсаду. Досвідчені городники рекомендують вирощувати рослину саме розсадним способом, щоб отримати урожай раніше.

  Розсаду огірків розміщують у два ряди. Такий спосіб спрощує догляд за огірками в теплиці. Для отримання великого урожаю, необхідно заздалегідь підготувати лунки. Вони повинні бути глибиною не менше п’ятнадцяти сантиметрів. У кожну лунку укладається добриво% за п’ять грам суперфосфату і калію, азоту. Обов’язково додається по 500 грам компосту, торфу. Все перемішується всередині лунки.

  Щоб догляд за розсадою огірків в теплиці був правильним, необхідно встановити шпалери або продумати, як ви їх будете підв’язувати. Шпагат фіксується відразу при висадці розсади. Так як виростити огірки в теплиці, догляд за ними яким повинен бути?

  Готову тридцятиденну розсаду висаджують у теплицю на відстані не менше півметра між рядами, а між рослинами – двадцять сантиметрів. Під час висадки зручно буде робити невеликі лунки навколо культур: так можна знизити витрата води при поливі лійкою.

  Після посадки гряди мульчують. Це допомагає запобігти утворенню кірки на грунті і знизити інтенсивність випаровування вологи.

  Вирощування і догляд за огірками в теплиці

  Важливі правила

  Правильний догляд за огірками в теплиці з полікарбонату дозволить отримати високий урожай зеленцов. Почати варто з виключення різких коливань температур вдень і вночі, а також намагатися підтримувати один рівень вологості. Не варто огірки поливати холодною водою і допускати надлишку вологи.

  Підгодівля

  Підгодовують рослини тільки через три тижні з моменту висадки. Для цього використовують живильне суміш з азотистих і фосфорно-калійних добрив, взятих у рівних частинах. Таким складом поливають рослини раз в місяць і раз на місяць проводять підживлення комплексним добривом. Краще всього використовувати рідкий біогумус. У ньому містяться всі необхідні рослині поживні речовини і мікроелементи.

  Розпушування і мікроклімат

  Якщо рослини не мульчируются, то землю обов’язково потрібно рихлити. Це важливе правило догляду за розсадою огірків в теплиці. Поки рослини невеликі, поливи, та розпушування чергують: раз полили, на наступний день прорыхлили грунт.

  В полікарбонатній теплиці створюються умови з підвищеною вологістю. Щоб рослина не загнивала і не проявилися інші хвороби, теплицю обов’язково провітрюють, але без протягів. Для цього відкривають або одне віконце, або ж повністю двері.

  Вирощування і догляд за огірками в теплиці

  Полив

  При вирощуванні огірків, догляд передбачає не тільки розпушування і правильно створення мікроклімату, але і забезпечення правильного поливу. За результатами аналізу складу самого зеленця, в ньому міститься майже 97% води, отже, рослину необхідно регулярно поливати.

  Перший полив розсади проводять через три дні з моменту висадки розсади. Води ллють трохи, і тільки на прикореневу зону. Це допомагає стимулювати ріст кореня. Якщо рослина залити, корінці будуть загнивати.

  Потім, під час росту і цвітіння, культуру поливають раз на тиждень. Якщо раптом грунт швидше просихає, то поливи частішають. У період наливання огірочків культуру поливають щодня до того моменту, поки весь урожай не буде зібраний.

  Читайте також:  Гардеробна з комори своїми руками: ідеї та варіанти облаштування

  Догляд при вирощуванні огірків передбачає дотримання наступних правил поливу:

 • Не можна лити воду з лійки на листя рослини. У закритому грунті немає гарної вентиляції, і рослина просто починає гинути. У теплиці поливи проводять під корінь, використовуючи теплу відстояну воду.
 • Не можна поливати днем. Під час поливу на листках можуть утворюватися крапельки води. Навіть якщо полив виконаний під корінь, волога на листочках все одно буде. Це відбувається із-за посиленого її виділення з парами: піднімаючись вгору, пари осідають краплями роси на листках рослини. При денних поливах рослина отримує сонячні опіки.
 • Полив виконується тільки теплою водою. Огірки – дуже теплолюбні рослини. При поливі холодною водою вони починають скидати зав’язі. Ідеальним варіантом буде набирати воду в ємності, і після того як вода настоїться і стане такою ж температури, як навколишнє середовище, її використовують за призначенням.
 • Огірки люблять підвищений рівень вологи. Якщо у теплиці сухе повітря або спостерігається недолік вологи, то в ній ставлять відро з водою.
 • Підв’язування рослин

  Догляд за огірками передбачає постійне підв’язує батогів. Цю процедуру виконують наступним чином: робиться вільна петля навколо рослини. Вона не повинна перетискати стебло, так як він буде збільшуватися в товщину. Потім кілька разів батіг перекручується навколо шпагату.

  Метод підв’язки шпагату до шпалери залежить від того, яким чином буде формуватися рослина. Якщо планується вести одну батіг, то опускається один шпагат. Якщо ж залишити на культурі дві батоги, то мотузку підв’язують у формі букви «V». Деякі дачники використовують шпалерну сітку. При такому варіанті рослина не підв’язується: воно саме буде чіплятися вусиками за клітинки, піднімаючись все вище і вище. Хоча деяким кущиків доведеться допомогти: їх підв’язують до сітки, щоб потім рослина сама могло рости вгору. При відхиленні в бік батіг перенаправляють.

  Вирощування і догляд за огірками в теплиці

  Формування куща

  Правильний догляд і формування огірка – це два неразделимых поняття. У початківців овочівників можна бачити картину джунглів в теплиці, де огірки повзуть і по стінках, по грунту. Це результат несвоєчасного формування.

  Огірок – це одна з найпростіших тропічних ліан, звідки вона була завезена до нас. Для рослини згубна густота: воно недоотримує світло, йому не вистачає повітря, підвищується вологість, розвиваються різні хвороби. Щоб всього цього уникнути, необхідно навчитися правильно формувати кущ.

  Під час догляду формувати кущі огірки слід наступним чином:

 • З пазух перших трьох справжніх листочків видаляють пагони і бутони. Таким чином рослина стимулюється для подальшого розвитку. Воно починає активно рости, розвиватися, закладати багато зав’язей. Якщо ж залишити зав’язь і пагони, то культура зупиниться в рості, почне викладати всі сили в розвиток цього врожаю.
 • Від ґрунту до висоти півметра видаляються всі бічні пагони. Потім на висоту від півметра до півтора метрів на бічних пагонах залишається всього по одному листочку.
 • По мірі зростання батоги всі бічні пагони прищипують на один лист.
 • Читайте також:  Як відмити каструлю від пригорілого молока — кращі хімічні і народні методи

  Під час формування огірки в теплиці з полікарбонату при догляді важливо видаляти пожовклі, хворі листочки. Всі процедури по формуванню проводять в першій половині дня, щоб ранки могли підсохнути і зажити до вечора.

  Є сорти огірків, у яких формування проводиться по мінімуму, а є такі, які взагалі не потребують прищипування.

  Запилення

  Якщо купити насіння самозапильних, то такі рослини будуть зав’язувати зеленці самі. А ось для запилюють у теплицю доведеться заманити комах, які будуть запилювати їх. Заманити бджіл у теплицю просто: для цього потрібна солодкість, але не аби яка. Для приманювання ідеально підходить мед або варення. Солодкість розміщується в ємність і розводиться водою. Готову суміш поміщають в теплицю, відкривають кватирку або двері.

  Якщо бджоли не залетять в теплицю, то доведеться працювати запилювачем самостійно. Для цього береться пензлик і їй збирають пилок з чоловічих рослин і переносять на жіночі. Відрізнити ці квіти просто: у чоловічих не закладено зеленець, а у жіночих є потовщення біля основи квітки. Запилення проводять рано вранці, як тільки квітки розкриються.

  Вирощування і догляд за огірками в теплиці

  Проблеми вирощування огірків

  Під час вирощування культури в закритому грунті можна зіткнутися з різними проблемами. У жарку погоду при нестачі повітря у батогів нижні листки підсихають. У цій ситуації необхідно прибрати всі пошкоджені листочки, але не за день. Саму батіг знімають зі шпалери і укладають кільцем на грунт, злегка притискають. На ній почнуть утворюватися нові корені, а від верхівки почнуть рости нові пагони.

  У деяких випадках рослина може не зав’язати плодів. Це відбувається з різних причин: через відсутність запилення, занадто спекотного клімату. Відсутність зав’язі може говорити про нестачу харчування огірків в теплиці. Догляд та підживлення допомагають це виправити.

  Огірки можуть гірчити. Зазвичай це спостерігається при нестачі вологи. Щоб позбутися гіркоти, рослини починають рясно поливати. Також на гіркоту може впливати сорт і період збору врожаю. Дачники рекомендують збирати зеленці через 1-2 дні. Якщо ж перетримати овоч на батоги, то він починає набирати гіркоту.

  Хвороби огірків

  Рослини можуть захворіти. Найчастіше огірки піддаються зараженню пероноспорозом, борошнистою росою. Цю культуру любить попелиця. Щоб боротися з хворобами і шкідниками, необхідно проводити періодичні обробки посадок із застосуванням фунгіцидів. Після обробки рослин теплицю провітрюють.

  Для боротьби з шкідниками, застосовують такі препарати, як «Шерпа», «Митак», «БІ-25», «Золон», «Актара», «Фуфонон» та інші. У кожного дачника є свій засіб. Деякі застосовують тільки народні засоби боротьби з шкідниками. Це можуть бути настоянки трав, зола та інші засоби.

  Городникам корисно буде подивитися розміщене нижче відео.

  Вирощування і догляд за огірками в теплиці

  Огірки відносяться до найбільш невибагливим городних рослин. Щоб отримувати стабільні великі врожаї, необхідно своєчасно поливати кущі і вносити добрива. У теплиці можна встановити крапельний полив: він ідеально підходить для вирощування огірків і здатний запобігти пересихання грунту. Цей спосіб поливу допомагає підтримувати рівень вологості усередині теплиці на одному рівні, без різких коливань.

  DvaGusya