Вирощування картоплі: способи, технології та умови

У багатьох країнах картопля вважається найпоширенішою культурою. Він входить до складу багатьох страв, забезпечує наш організм необхідними мікроелементами і вітамінами. Основним завданням багатьох дачників є збільшення врожайності картоплі. Для цього важливо не тільки вибрати правильний сорт, але і вибрати правильний спосіб посадки. Також велике значення має регіон, в якому відбувається безпосереднє вирощування. Звичайно ж, не варто забувати про правильний догляд за рослиною.

Правильна організація робіт – запорука отримання багатого і якісного врожаю.

Вирощування картоплі: способи, технології та умови

Особливості посадки

На початку травня починають садити картоплю в середній смузі Росії. До цього часу земля повинна добре прогрітися (вище 10 оС). Картопля є представником сімейства Пасльонових. Досвідчені агрономи не рекомендують садити його на місцях, де раніше росли солодкий перець, помідори і баклажани. Ідеальним попередником є огірки, капуста, зелень, бобові, буряк, сидерати.

Картопля добре росте на чорноземної, суглинним і піщаному грунті. Глинистий грунт надто важка, тому картопля буде погано рости на ній.

Ділянка, на якому буде рости картопля, повинен бути сонячним, надійно захищений від вітру.

Грунт необхідно підготувати ще в осінній період. Переорюють Землю, вносять добрива. Рекомендується сіяти сидерати (жито або гірчицю). Навесні землю повторно переорюють разом з сидератами.

Посадка картоплі може здійснюватися різними способами. Необхідно враховувати не тільки тип грунту, сорт, але і розташування ділянки.

Вирощування картоплі: способи, технології та умови

Підготовка до посадки

Вирощування картоплі з насіння вимагає підготовки ще з осені. Посадковий матеріал необхідно відразу після збирання врожаю відібрати. Ідеальні бульби важать 70-100 грам з діаметром 4-5 див. В осінній період краще позеленить картоплю. Досить кілька днів потримати бульби на сонці. Такі картоплини не будуть псувати гризуни, а значить, вони краще збережуться.

Проростити посівний матеріал потрібно за місяць до посадки. Для цього бульби пересипають в невисокі ящики і розташовують їх в 1-2 шари. Ящики залишають в теплому освітленому місці. Через певний час з’являються паростки. Вони повинні досягти 1-2 см у висоту. Якщо погода до цього часу ще холодна, ящики з пророщеним картоплею слід відправити у темне місце.

Перед посадкою іноді обробляють бульби стимулятором росту. Для цього часто використовують “Циркон” або “Епін”. Придбаний садивний матеріал на ринку краще обробити додатково від інфекцій. Для цього бульби поміщають на 30 хвилин у теплу воду чи розчин борної кислоти (0,1%).

Фахівці рекомендують обов’язково враховувати райони вирощування картоплі. Адже для посушливих регіонів більш прийнятний один спосіб, а для середньої смуги – інший. Крім того, слід правильно вибирати сорт картоплі. Він повинен бути не тільки стійкий до багатьох захворювань, невибагливий у догляді, але і бути адаптованими до певних кліматичних умов.

Вирощування картоплі: способи, технології та умови

Способи вирощування

Існує кілька методів вирощування картоплі з насіння. Слід приділити увагу як загальним, так і досить рідкісним варіантами. Всі вони мають свої недоліки і переваги. Кожен дачник повинен вибрати підходящий для себе варіант. Фахівці рекомендують виділити невелику ділянку землі, на якому буде перевірятися новий спосіб вирощування картоплі.

Читайте також:  Як навчитися малювати ватою. Малюнок, як вид творчості

Картопля в бочці

Серед дачників популярна технологія вирощування картоплі в бочці. Для цього необхідно підготувати стару бочку. Дно може бути діряве, або його може зовсім не бути. У бочку укладають 20-25 см дренажу, після насипають 30 см родючого грунту. Якщо на ділянці важкий грунт, її необхідно змішати з 1/3 піску. На ґрунт укладають картоплю і засипають грунтом заввишки 20 див. Як тільки картопля проросте, її треба засипати грунтом до краю бочки.

Цей спосіб вирощування підходить для регіонів з холодним кліматом.

До переваг цього методу відносять:

 • економія місця на присадибній ділянці;
 • відсутність бур’янів;
 • захист від шкідників;
 • раннє дозрівання.

До недоліків відносять:

 • можливо перезволоження грунту, що може призвести до загнивання бульб;
 • не можна використовувати в регіонах з жарким кліматом;
 • трудомісткий спосіб вирощування.

  Вирощування картоплі: способи, технології та умови

Картопля у відрі

Вирощування картоплі у відрі дуже схоже на попередній метод. Різниця полягає лише в тому, що в дні відра обов’язково потрібно проробити отвори для видалення зайвої вологи. Висаджувати у відро потрібно всього лише 1 бульба.

Такий спосіб дозволяє створити мобільну грядку в теплиці. Так дозрівання прискориться, і вже скоро можна буде отримати ранній урожай.

Картопля в ящиках

Цей спосіб вирощування картоплі підходить для дачників, у яких невелика присадибна територія. Цей спосіб має багато спільного з попередніми. Спочатку необхідно з дощок зробити дно, а з боків прибити кілки 1,5 м у висоту. Дно необов’язково, можна просто в землю вбити бруски.

Після необхідно спорудити стінки з кількох дощок. Висоту конструкції необхідно вибирати, враховуючи об’єм вмісту. Обов’язково повинно вміщуватися 2 шари землі по 30 см у висоту. Між цими шарами необхідно розмістити бульби.

Як тільки картопля проросте, необхідно прибити додаткові дошки і повторно присипати землю. Якщо посадка бульб була проведена в середині травня, то підсипання землі необхідно припинити в середині червня. В цей час рослина має зацвісти.

В кінці вересня необхідно зрізати гичку і залишити рослину на тиждень у спокої. За цей час картопля наспіє. Після ящик розбирають і дістають бульби з землі.

Така технологія вирощування картоплі дозволяє зібрати з 1 м2 біля мішка картоплі.

Вирощування картоплі: способи, технології та умови

Картопля у мішку

Вирощування картоплі в мішках незначно відрізняється від вищеописаних способів. При цьому дренаж насипається в звичайний мішок. Після викладають бульби. Після того як з’являться перші паростки, картоплю необхідно присипати землею, змішаною з компостом. Грунт необхідно підсипати по мірі зростання гички. Пам’ятайте, що цей спосіб потребує регулярного поливу рослини.

Цей спосіб вирощування не вимагає значних витрат фізичної праці. Крім того, ви зможете заощадити місце на вашому присадибній ділянці.

Вирощування на грядках і гребенях

Для вирощування картоплі в масштабному кількості використовують гребневую посадку. Адже саме такий спосіб забезпечує спецтехніка. Посадка відбувається за допомогою картоплесаджалки, а підгортання – підгортальника. Вирощування картоплі в полі такий спосіб зводить до мінімуму використання людського труда.

Такий спосіб посадки характеризується відстанню між рядами більш як 60 см, а між лунками – 30 див. Як тільки бадилля відростає, рослина підгортають, формуючи гребінь. Цей метод відмінно себе зарекомендував при вирощуванні на вологих ґрунтах.

Цей метод також дозволяє ще восени підготувати ґрунт до садіння. А вже навесні без повторної перекопування можна приступити до садіння бульб.

Читайте також:  Хороший зелёный чай - находка для настоящего ценителя чаепития

Деякі дачники використовують цей спосіб вирощування картоплі. Багато вважають, що вирощування на грядках сприяє збільшенню врожайності. При цьому бульби розташовані в шаховому порядку. Посадковий матеріал засипають землею, формуючи грядки. За сезон рослину необхідно підгортати 3 рази. Коли бадилля досягне 5 см у висоту, проводять перше підгортання. Рослина закопують повністю. Другий раз підгортають рослина, коли воно досягне 15 см у висоту, третій – перед цвітінням.

Картопля під плівкою

Цей спосіб дозволяє отримати хороший урожай картоплі в посушливих регіонах. Цей метод посадки картоплі передбачає використання чорної плівки. Попередньо необхідно розмітити територію і накрити плівкою, прикапывая її краю. Прослідкуйте, щоб на ділянці відсутні гострі предмети.

Після в місцях посадки бульб необхідно зробити на плівці надрізи довжиною 30 см хрест-навхрест. При цьому між кущами має бути відстань щонайменше в 25 см, а між рядами – 40 див. Тепер можна робити лунки і висаджувати картоплю.

Переваги цього способу посадки:

 • на поверхні не буде утворюватися суха скоринка;
 • допомагає позбутися від бур’янів;
 • ідеально підходить для вирощування в посушливих регіонах.

Недоліки:

 • необхідно придбати плівку;
 • погана вентиляція грунту;
 • плівку можна легко зашкодити;
 • складно організувати полив.

Вирощування картоплі: способи, технології та умови

Картопля в сіні

Одним з популярних способів є вирощування картоплі під соломою. Це найлегший спосіб отримання хорошого урожаю, практично не докладаючи особливих зусиль. При цьому немає необхідності рихлити і перекопувати грунт. Можна вирощувати картоплю навіть на незайманому ділянці з багаторічною травою. Цей спосіб ідеально підходить для вирощування картоплі на важких грунтах.

Бульби можна укласти просто на землю або зробити невеликі лунки. Зверху укладають шар соломи. По мірі відростання бадилля шар соломи додають. У цих цілях можна використовувати скошену траву або прополотые бур’яни. Восени необхідно не тільки зібрати чисті бульби.

Вирощування картоплі під соломою має також і свої недоліки:

 • необхідно підготувати достатню кількість сухої трави або соломи;
 • можуть завестися миші;
 • солома погано затримує вологу, значить, потрібно частіше поливати рослину.

  Вирощування картоплі: способи, технології та умови

Як отримати ранню картоплю?

Вирощування ранньої картоплі дозволяє не тільки ласувати свіжими овочами, але і отримати прибуток. Для отримання хорошого врожаю слід дотримуватися таких правил:

 • використовують ранні сорти;
 • грунт повинна бути удобрений;
 • обов’язково пророщують бульби;
 • посадковий матеріал повинні бути здоровий, бульби – середнього розміру.

Для отримання раннього картоплі посадка повинна відбуватися на початку квітня. Часто у цей час грунт не готова для посадки у відкритому грунті. Тому краще висаджувати бульби в торф’яні горщики, висаджуючи розсаду. Щоб захистити молоді паростки від заморозків, ділянку можна покрити агроволокном.

Технологія з Голландії

Вирощування голландського картоплі передбачає формування широких міжрядь. Бульби висаджують в гребені і приділяють особливу увагу гарної адгезії грунту. Цей метод передбачає суворі правила вирощування. Адже слід використовувати тільки якісні бульби, добрива та обробку бадилля гербіцидами слід своєчасно проводити.

Між гребенями має бути відстань в 75-100 см, між бульбами – 30 див. В літній період посадку 3 рази поливають, а підгортання відбувається методом засипання гребенів землею з міжрядь. Такий спосіб дозволяє зібрати з 1 куща до 2 кг добірного врожаю.

Вирощування картоплі: способи, технології та умови

Метод Гюлиха

Цей спосіб передбачає висадку картоплі в квадратах 1 х 1 м. При цьому бульби укладають очима вниз. Після проростання землю вносять в центр куща. Як тільки з’являються перші листочки, грунт повторно підсипають. Додають землю до тих пір, пора кущ не зміцніє. При якісному і своєчасному догляді врожайність з 1 куща може скласти 15 кг.

Читайте також:  Вітражна плівка: кольору, способи використання, правильна техніка наклеювання

Як виростити картоплю в Підмосков’ї?

В цьому регіоні сприятливі дні для садіння бульб наступають на початку травня. Народна прикмета свідчить, що картоплю треба садити в період, коли на березах перші листочки досягнуть розміру копійки.

Спосіб посадки вибирають виходячи з якості грунту. Приміром, на чорноземі можна використовувати рядковый, гладкий і гребеневої способи.

Для вирощування в цьому регіоні картоплі краще віддати перевагу середньораннім сортами:

 • Синок;
 • Тулеевский;
 • Ювілей Жукова;
 • Чавунця.

Як виростити картоплю в Сибіру?

Умови вирощування картоплі залежать насамперед від сорту рослини. У Сибіру важко виростити велику кількість картоплі з-за короткого літа. Вже в кінці березня починають готувати до посадки бульби. Їх укладають в ящики для проростання. Висаджують посадковий матеріал у травні в гребені або ряди. При першому підгортанні рослини засипають повністю.

Збирають ранні сорти врожаю в середині серпня, пізні – на початку жовтня. Як тільки бадилля темніє, її необхідно скосити. А через 7 днів можна приступати до збору врожаю.

Удобрюють грунт восени.

Сорти, які висаджують в Сибіру:

 • Адретта;
 • Пріор;
 • Агата;
 • Джеллі.

Як виростити картоплю на Уралі?

На Уралі погода непередбачувана. Тут і в червні можуть статися заморозки.

Ще з осені слід підготувати до посадки ділянку. Його покривають скошеною травою або соломою. Процес гниття супроводжується виділенням тепла, а значить, в травні можна буде висадити бульби. Зверху посадковий матеріал прикривають соломою.

Фахівці рекомендують висаджувати картоплю в цьому регіоні на початку червня. Плюсова температура сприятливо вплине на зростання бадилля, а пізній термін посадки захистить рослини від нашестя колорадського жука.

В цьому регіоні краще висаджувати такі сорти:

 • Ефект;
 • Снігур;
 • Бежицький;
 • Губернатор;
 • Біла весна.

Вирощування картоплі: способи, технології та умови

Як виростити картоплю в Білорусі?

Багато вважають Білорусь батьківщиною картоплі. У цій країні цей овоч називають «другим хлібом». Країна знаходиться в 3 кліматичних зонах, тому можна використовувати різні методи посадки бульб. До поширених сортів, які вирощують в Білорусі, відносяться:

 • Лазурит;
 • Дельфін;
 • Уладар;
 • Скарб;
 • Веснянка.

Пророщені бульби висаджують, коли грунт прогріється до 10оС. Посадивши бульби в холодну землю, перші сходи можна буде побачити набагато пізніше.

Як виростити картоплю на Донбасі?

Цей регіон характеризується посушливим і жарким літом. Тому ідеальним способом посадки картоплі є посадка під плівку. Бажано заздалегідь провести глибоку оранку. Кущі повинні бути розташовані на відстані 50 см один від одного. Ширина грядки при цьому – 70 див.

Перевагу краще віддати раннім сортам, адже висаджувати необхідно як можна раніше посадковий матеріал. Так бульби встигнуть захопити весняні води до настання спеки. Ідеальними сортами є:

 • Беллароза;
 • Жайворонок;
 • Альона;
 • Чайка.

Ранні сорти картоплі можна починати прибирати вже в середині червня.

Висновок

Щоб отримати хороший урожай картоплі, необхідно не тільки правильно підібрати сорт рослини. Необхідно враховувати особливості регіону, вибираючи правильний спосіб посадки. Не варто забувати, що грамотний підхід до догляду також дозволяє збільшити врожайність рослини.

Взявши до уваги всі вищеописані рекомендації, ви зможете правильно організувати роботи, а значить, незабаром отримаєте багатий урожай картоплі.

DvaGusya