Вирощування помідорів у відкритому грунті: огляд сортів, строки посадки і особливості догляду

Одна з різновидів овочів, що містить величезну кількість корисних речовин, томати. Перш ніж зайнятися вирощуванням помідорів у відкритому грунті, важливо вивчити агрономічні правила. Якщо дотримуватися всіх рекомендацій, то на городі розгорнеться справжня, хоч і зовсім маленька плантація з яскравими, стиглими, а головне – корисними і смачними помідорами.

Вирощування помідорів у відкритому грунті: огляд сортів, строки посадки і особливості догляду

Який вибрати сорт для відкритого грунту?

Перше питання, яке виникає у початківця огородника, – який добрий та стійкий сорт помідорів для відкритого грунту вибрати для посадки. Адже якщо неправильно підібрати насіння, то всі праці в підсумку виявляться порожніми, і посіви не принесуть плодів. Тому при виборі насіння обов’язково враховуються такі фактори, як кліматичні умови, особливості розташування ділянки, якість ґрунту. Також, в залежності від вибору, потрібно вирішити, чи потрібно кущах підв’язка. Розглянемо далі кращі сорти та вирощування помідорів у відкритому грунті.

Вирощування помідорів у відкритому грунті: огляд сортів, строки посадки і особливості догляду

Підрозділ сортів

Всі томати поділяються на три основних сорти – індетермінантний, детермінантний і супердетерминантный.

Зростання індетермінантних помідорів припадає на літньо-осінній період часу. У теплу пору міста у них починається цвітіння, а ближче до осені починають зав’язуватися плоди. Вони не обмежені в зростанні і цілком можуть досягти близько 2 метрів у висоту. У південній частині країни індетермінантні поширені сорти, а ось на Півночі доставляють немало клопоту, так як не встигають дозрівати.

Супердетерминантная культура вимагає до собі мінімальну кількість догляду. До цього виду відносяться низькорослі сорти томатів для відкритого грунту. Вони мають близько 3 суцвіть.

Детермінантний сорт відрізняється від свого «побратима» набагато меншою висотою – від 40 до 80 див. Ця культура підходить для будь-яких кліматичних умов. При низькій температурі можна спокійно їх вирощувати в теплиці. Плоди з’являються на кущах дуже рано і швидко достигають. Правда, розміру вони зовсім невеликого. Але є і пізні сорти, тоді перед огородником відкривається різноманітність форм і кольорів плодів – видовжені, круглі, жовті, рожеві і навіть наближені до чорного кольору.

Посадка помідорів у відкритий грунт має деякі особливості, без знання яких важко отримати хороший урожай. Перш за все, потрібно правильно вибрати сорт цієї культури. Адже кожен з них відрізняється певними характеристиками.

Вирощування помідорів у відкритому грунті: огляд сортів, строки посадки і особливості догляду

Кращі сорти томатів для відкритого грунту

Сьогодні існує безліч хороших сортів томатів.

Ось список найбільш врожайних томатів для відкритого грунту за термінами дозрівання:

 • З ранніми плодами: Північне диво, Підмосковний і Новинка Придністров’я. Вони відносяться до детерминантному увазі.
 • Середньостиглі: Бичаче Серце, Шапка Мономаха, Апетитні і Піонер. Вони також відносяться до детерминантний сортам.
 • Кращі сорти томатів для відкритого грунту пізнього строку дозрівання: Де Барао, Андріївський сюрприз. Це індетермінантні культури.

Кращі великоплідні помідори для Сибіру для відкритого грунту – Гордість Сибіру, Орлиний дзьоб, Улюблене свято, Рожевий мед, Сибірська трійка.

Всі великоплідні сорти відрізняються прекрасним смаком і величезними розмірами.

Варто відзначити, що при виборі гібридних сортів томатів доведеться постійно доглядати за посівами, так як вони дуже вимогливі. Але за якістю плодів в рази відрізняються від звичайних. Вони мають смакові перевагу і досягають великих розмірів.

Також існує підрозділ по сортовим ознаками:

 • Нештамбовые томати. Це найпоширеніший вид. Він має тонкий стебло і підвищену ветвистость. Без опори триматися не зможе.
 • Штамбові томати відрізняються щільним стеблом і маленьким ростом. Коренева система у цього виду невелика. Такі сорти стійкі до поганого освітлення. Найчастіше відносяться до ранніх помідорів для відкритого грунту.
 • Картопляні томати. Отримали таку назву за листової форми.
Читайте також:  Оцет від іржі — опис методу видалення окису металу з відгуками

Щоб визначитися з сортом, необхідно зробити наголос на район вирощування. Бо якщо віддати перевагу нерайонированной культурі, то кращі властивості втрачаються з-за кліматичних умов.

Вирощування помідорів у відкритому грунті: огляд сортів, строки посадки і особливості догляду

Використання для посадки розсади томатів

Цей метод є пріоритетним для північних регіонів і дозволяє отримати урожай в короткі терміни. Розглянемо далі, як садити помідори у відкритий грунт.

Процес вирощування з насіння

Для посадки насіння томатів для відкритого грунту потрібні пластикові ємності, в які поміщають спеціальний грунт. Вони повинні мати діаметр близько 10 сантиметрів. Тут можна використовувати як куплені розсадні горщики, так і звичайні пластикові стакани.

Порядок дій:

 • У теплій воді необхідно розмішати овочеве добриво, співвідношенням 1 ст. л. на 10 л води. Отриманою сумішшю потрібно поливати грунт.
 • У центрі ємності, заповненої грунтом, робиться пара отворів для насіння.
 • В кожен отвір міститься одне насіння.
 • Після цього залишається тільки присипати ямки.

За термінами для початку посадки розсади в південних регіонах підходить лютий, а в середній смузі для цього підійде весь березень.

Вирощування помідорів у відкритому грунті: огляд сортів, строки посадки і особливості догляду

Що робити після сходів?

Стакани або гірки з посівами для більшої зручності зазвичай поміщають в ящики, які знаходяться до сходів в теплому приміщенні, температура в якому не повинна бути нижче 22 °С. Орієнтовно близько тижня займає поява перших паростків. Після цього можна переставити ящики в більш світле місце, наприклад, на підвіконня. Але, ні в якому разі не з північної частини. Що робити, якщо в горщику зійшли відразу дві насінини? В такому разі завжди віддається пріоритет великому і рівному паростку. Другий же просто видаляють. Щоб зростання сходів не зупинився на початковому етапі, необхідно підтримувати температуру не вище 16 °С. А вночі середній показник може коливатися близько 14 °С. Для формування листя цілком підійде температура близько 20 °С.

Вирощування помідорів у відкритому грунті: огляд сортів, строки посадки і особливості догляду

Догляд за розсадою

Поливати розсаду помідорів для відкритого грунту необхідно регулярно, а також підгодовувати овочевими добривами три рази за 50-60-денний період. Для першого підживлення необхідно використовувати цілий комплекс, наприклад, нітрофоска. Друга підгодівля здійснюється вже сумішшю, що складається з мінерального добрива і органічного. А для третього разу потрібно суперфосфат, а точніше, його розчин, пропорція – 2 ст. ложки на 10 л води. Через тиждень після всіх заходів можна зайнятися пересадкою помідорів у відкритий грунт.

Знижені температури можуть занапастити весь урожай. Як мінімум культура перестане рости у висоту і буде перебувати в поганому стані. Щоб цього уникнути, необхідно гартувати паростки ще до висадки на відкриту поверхню. Період загартовування найчастіше припадає на квітень. Робиться це досить просто – ящик з горщиками переноситься на балкон або просто відкривається вікно. Головне – стежити за часом і не дозволяти розсаді знаходиться на холодному повітрі дуже довго, а температура при цьому повинна залишатися не нижче 120С. Завдяки цьому рослини поступово звикають до прямого яскравого світла і вуличного клімату. Грунт в горщиках завжди повинен перебувати в середньому стані – не сухий, але і не занадто вологий.

Вибір і покупка вже готової розсади

Якщо немає часу і коштів на самостійне вирощування саджанців, то найоптимальніший варіант – покупка вже готової розсади. Але тут є свої за і проти. Так, наприклад, не можна бути у відповіді за якість. Ніколи немає точної впевненості, що куплена культура дасть гарний урожай. Це як гра в лотерею. Але вирощувати велику кількість розсади будинку дуже незручно, тому в деяких випадках вибір вже готових сходів буде правильним рішенням.

Існує ряд правил, орієнтуючись на які, з’являється більше шансів наштовхнутися на урожайну розсаду:

 • Краще не звертатися за покупкою до приватників на ринку. Ці люди також вирощували насіння у себе вдома, тому, швидше за все, плоди будуть невеликого розміру і не такі яскраві і соковиті. А ще є великий ризик натрапити на заражену культуру.
 • Розсаду рекомендується купувати вже в спеціальних ємкостях з грунтом. Висота одного паростка не повинна бути більше 30 см, але не менше 25. Якщо вибирати вже квітучі паростки, то плоди будуть раніше терміну. Стебла у здорової розсади повинні бути як можна темніше і товщі, а коріння не пошкоджені.
 • Також обов’язково потрібно оглянути культуру на наявність захворювань. Про низький здоров’я будуть говорити пагони, деформація листків та їх плямистий вигляд. Після посадки навіть пестицидів не під силу впоратися з зараженням.
Читайте також:  Теплиця Мітлайдера: розміри і розрахунки

Як підготувати грунт для висадки?

Посадка помідорів у відкритий грунт проводиться наступним чином. В першу чергу необхідно визначити місце, в яке буде здійснюватися пересадка. Це повинен бути обов’язково добре висвітлений ділянку. Бажано, щоб він не продувался – вітер негативно впливає на ріст культури. Порада від досвідчених городників: для томата не підійде грунт, на якій раніше вирощувалися баклажани або картоплю. Набагато краще сприймається місце після бобових культур.

Для підготовки ділянки потрібно:

 • Перекопати грунт.
 • Вирівняти його, наприклад, з допомогою грабель.
 • Землю можна удобрити торфом, перегноєм або деревною золою.
 • Під час посадки для гарного врожаю рекомендується досипати невелику кількість перегною в кожну лунку.

Висадка

Що стосується періоду, якої ідеально підходить для пересадки – це друга половина травня. Головне, щоб відступили щоденні заморозки. Бажано займатися висадкою в похмурий день або перенести все на вечірній час.

Рослина має розміщуватися в лунці вертикально. Якщо розсада висока, тоді краще садити під невеликим кутом. Торф’яної горщик повністю поміщається в отвір і засипається. Землю для утрамбування можна злегка притиснути долонею. Залишилося тільки полити і додати перегною в грунт.

Догляд на відкритому грунті

Коріння для того, щоб прижитися в новому грунті потрібно приблизно 7-10 днів. Якщо заморозків все-таки не уникнути, потрібно використовувати плівку. Зробити укриття можна навіть з підручних матеріалів – обрізати пластикову тару. Основні етапи догляду за помідорами у відкритому грунті: полив, підживлення, розпушування та видалення бур’янів.

Воду для поливу необхідно відстоювати, і поливати помідори під час спеки раз в три дні. Якщо погода похмура або пішов дощ, то проміжок між поливами збільшується. Займатися цим рекомендується у вечірній період, щоб уникнути появи кірки на ґрунті. А якщо є така можливість, то рано вранці. Саме раннє ранок вважається найкращим часом для поливу. Тоді грибкові захворювання культурі будуть не страшні.

Підгодовувати розсаду необхідно починаючи з двадцятого дня після висадки. Для цього відмінно підійдуть рідкі добрива і гранули. Наступна підживлення здійснюється тільки після появи квітів на кущах. Склад використовують той же, що і для першого разу.

Коли процес зростання томату вже розпочався, необхідно його активно підтримувати. В першу чергу, слід робити підгортання грядок. Це збільшує і зміцнює кореневу систему куща, що впливає на якість і розмір плодів. Вода в землі знаходиться довше і насичується великою кількістю мінералів. В особливо спекотні періоди без підгортання не обійтися.

Підв’язка

Розглянемо, як підв’язувати помідори у відкритому грунті. Необхідність цієї процедури безпосередньо залежить від сорти томата. Щоб плід добре ріс і правильно розвивався, кущ повинен перебувати у вертикальному положенні. Так і пошкоджень буде помітно менше. Кількість світла, що потрапляє на рослину, також збільшується в рази. Перед тим як підв’язувати помідори у відкритому грунті, потрібно підготувати спеціальні шпалери або будь-які підручні матеріали у вигляді опори. Для підв’язки використовується шпагат або синтетичні товсті нитки. Кілочки беруть дерев’яні або металеві.

Деякі низькорослі сорти томатів для відкритого грунту потребують не просто опори, а в сітці.

Полив

Вирощування помідорів у відкритому грунті передбачає обов’язковий своєчасний полив. Робити це треба акуратно: потужним струменем можна збити кущі. Потік води повинен бути спрямований між рядів. Необхідно стежити, щоб грунт не розмивалася, а коріння залишалися закритими. Плоди і листя при цьому повинні залишатися сухими. Здійснювати полив рекомендується в першій половині дня.

Читайте також:  Астильба – посадка й догляд у відкритому грунті, докладні інструкції по пересадці і внесенню добрив, з фото

Додаткове запилення

Помідор відноситься до культури самоопыляющейся, причому настільки рясно, що пилку вистачає і на сусідні рослини. Щоб у цьому допомогти, можна залучити більше комах – бджіл і джмелів. Робиться це дуже просто – між рядами в грядці розсаджують ароматні посіви – базилік, гірчицю і ін. До речі, на смакові якості самих плодів це теж впливає позитивно. При цьому вони залучать велику кількість комах для запилення.

Але все-таки іноді з-за зовнішніх умов можуть з’явитися проблеми з при самозапиленні. Які фактори на це впливають:

 • Температура вночі різко знизилася (менше 14 °С). Пильник відразу деформується.
 • Температура вдень різко підскочила (від 30 °С). Тоді квіти просто опаде.
 • У деяких сортів дуже своєрідно влаштований товкач, із-за чого у культури повністю відпадає функція самозапилення.

Якщо виникли такі труднощі, цілком реально впоратися з цим без комах. Бутони з товкачем нахиляються вниз і встряхиваются. Робити це рекомендується в часовому проміжку з 10 годин ранку до двох годин обіду. Повітря не повинен бути вологим. Повторити цю процедуру слід через 4 дні. Після штучного запилення рослини поливаються, причому квітки також необхідно намочити.

Основні проблеми при вирощуванні томатів

При вирощуванні такої культури як томат на відкритому грунті може виникнути низка труднощів.

 • Низькі температури. Помідор – культура теплолюбна, тому низькі температури і заморожування для неї згубні. Тому обов’язково потрібно стежити за температурою зовнішнього середовища і не забувати вкривати рослини.
 • Недолік або надлишок води. Навіть початківець городник знає, що якщо не поливати посадку, то плодів не буде. Перший ознака нестачі вологи – жовті і сухе листя. Але при рясних дощах або частому поливі коріння починають гнити, а плоди тріскатися.
 • Перекормка. Якщо перестаратися з добривами, то плоди будуть погано формуватися.
 • Палюче сонце – один з ворогів томатів. Рослина дуже швидко отримує опіки від прямих палючих сонячних променів. Виглядають такі пошкодження, як плями білого відтінку.

Вирощування помідорів у відкритому грунті: огляд сортів, строки посадки і особливості догляду

Шкідники і хвороби

Навіть якщо зростання культури проходить успішно, при вирощуванні помідорів у відкритому грунті можуть з’явитися непередбачені проблеми – шкідники. Захворювання томатів поділяються на три категорії:

 • Грибкові. Щоб побороти цю заразу, необхідно вдаватися до допомоги бордоської рідини. Також для цього відмінно підійдуть фунгіцидні засоби. Їх можна застосовувати кілька разів за сезон.
 • З бактеріальною інфекцією борються з допомогою розчинів “Фітоспорину” і “Бактофіта”. Для людини вони практично не представляють загрози, тому обприскувати заражені рослини можна аж до дозрівання плодів.
 • Вірусні. Боротьба з ними проводиться все тим же розчином, що і в другому випадку. Але щоб взагалі уникнути подібних проблем, досвідчені городники віддають перевагу гібридам. А знезаразити рослини ще на рівні насіння дозволить марганцівка.

Крім захворювань, на помідори полюють ще й шкідники, такі як капустянка, колорадський жук та ін комахи. Вони кожен сезон зазіхають на здоров’я плодів. Боротися з ними потрібно загальними способами, які застосовуються для всіх пасльонових культур.

Збір і зберігання

Культура нагороджує урожаєм огородника, починаючи з липня і закінчуючи вереснем. В цей час помідори вже досягають своєї зрілості і повністю готові до використання або консервації. Якщо на регіон під час дозрівання нагрянули низькі температури, то рекомендується відокремити всі зелені плоди і помістити їх в тепле сухе місце до повного дозрівання. Чим більше світла потрапляє на томат, тим швидше він дозріє.

Для зберігання підійдуть плоскі ящики, в які плоди вміщаються в два шари. Плодоніжки відразу ж ховаються, але робити це необхідно дуже обережно, щоб не пошкодити м’якоть. Поряд із зеленими і недоспелыми томатами завжди поміщаються кілька дозрілих. Це допомагає прискорити процес. Зберігання має відбуватися у прохолодному приміщенні, але ні в якому разі не в холодильнику.

DvaGusya