Вирощування розмарину з насіння: особливості, рекомендації та догляд

Для приготування страв ми часто використовуємо всілякі трави і приправи. Серед пряно-ароматичних рослин варто виділити розмарин. Він використовується на кухні досить часто. Якщо ви хочете завжди мати в запасі ароматну приправу, то можете посадити рослину на своєму вікні. У нашій статті ми хочемо поговорити про вирощуванні розмарину у відкритому грунті і в квартирі.

Опис рослини

Розмарин – це чагарникова вічнозелена рослина сімейства Яснотковые. У дикій природі воно поширене на півночі Африки, на Кіпрі і на півдні Європи. В нашу країну розмарин був завезений в позаминулому столітті. З тих пір рослина сподобалось людям і активно вирощується в будинках і на садових ділянках. В умовах дикої природи в Росії розмарин не зустрічається, оскільки не переносить наші кліматичні умови. Вирощування розмарину можливо в домашніх умовах.

Вирощування розмарину з насіння: особливості, рекомендації та догляд

Рослина зовні являє собою об’ємний кущ, висота якого сягає 50-200 див. Стебла розмарину мають чотиригранну форму. Дрібні листочки дуже нагадують хвою. Невеликі квіточки рослини мають фіолетовий відтінок. Вони розташовуються на дрібних пагонах суцвіттями. Після цвітіння формуються плоди у формі горішків коричневого кольору. Зацвітає розмарин в квітні-травні, але може випустити суцвіття і в лютому. До середини вересня на кущиках дозріває насіння.

Вирощування розмарину з насіння в домашніх умовах

Розмарин в домашніх умовах вирощують з насіння, з допомогою розсади, відводок, живців і методом ділення куща. Кожен із способів має свої особливості. Вирощування розмарину з насіння – досить клопітка справа. В цілому горішки-насіння мають хорошу схожість і чудово зберігаються до трьох років у паперових пакетах. Перед посадкою їх у грунт додаткової обробки не потрібно.

Вирощування розмарину з насіння: особливості, рекомендації та догляд

Вирощування розмарину з насіння зажадає від господинь терпіння. Насіння можна висівати на початку березня. Перші сходи в скриньках з’являться не раніше ніж через місяць. Причина тому – особливість насіння культури довго проростати. Для прискорення процесу можна їх підготувати до посадки, помістивши в кип’ячену воду для набухання на п’ять годин.

Для вирощування розмарину необхідно підготувати правильний грунт. Для цього змішують дві частини звичайної землі нейтральної кислотності з частиною піску і компосту. Також можна придбати в магазині вже готовий субстрат.

Крім того, необхідно підготувати горщики для посіву. Їх висота не повинна перевищувати 15 сантиметрів. На дно ємностей неодмінно викладаємо керамзит або дрібний щебінь для дренажного шару. Далі наповнюємо їх субстратом. Набряклі насіння розсипають по поверхні грунту, після чого злегка присипають землею. Після посіву субстрат зволожують з пульверизатора. Зверху ящики або горщики накриваємо плівкою, щоб отримати міні-парничок. Ємності необхідно розмістити в теплому місці, щоб насіння почали проростати. Оптимальною є температура близько 20-25 градусів тепла. Вирощування розмарину у квартирі з насіння – лише одне з можливих рішень. Процес досить тривалий, оскільки сіянці, як ми вже сказали, з’являються не раніше ніж через місяць. Протягом усього цього часу необхідно підтримувати оптимальну температуру для посівів. Міні-теплиці регулярно провітрюють і зволожують поверхню ґрунту з пульверизатора. Після появи сходів плівку прибирають, щоб ніжні рослини не зазнали такого захворювання, як чорна ніжка.

Читайте також:  Посадка гарбуза — коли і як треба висаджувати, правила поливу та підживлення, боротьба з хворобами та шкідниками

Догляд за посівами

Успішне вирощування розмарину можливо тільки при дотриманні певних правил догляду. Для нормального розвитку розсади необхідно тепло і освітлення. Найкращий варіант – це розмістити горщики на південному вікні. У похмурі дні доведеться досвічувати рослини лампою. Температура змісту не повинна бути нижче +18 градусів. Помірний полив краще здійснювати через пульверизатор.

Розсаду можна не пікірувати, якщо між рослинами відстань становить три сантиметри. При хорошому освітленні сіянці можуть добре розвиватися протягом місяця і без проріджування. У тому ж випадку, якщо ваші сходи дуже густі, то доведеться їх пікірувати. Робити це можна відразу після появи перших двох листочків. Рослини пікірують в окремі стаканчики або горщики з живильною сумішшю.

Вирощування розмарину з насіння: особливості, рекомендації та догляд

Після того, як розсада підросте до трьох-чотирьох сантиметрів, її можна потроху загартовувати. Спочатку можна просто ставити рослини біля відкритого вікна на кілька хвилин. Але при цьому важливо не допускати протягів, які страшні для сіянців. Поступово сеанси загартовування можна збільшувати, згодом виносити рослини на балкон, а потім і на вулицю. На відкритому повітрі необхідно вибирати безвітряне місце. Розсаду необхідно захистити від прямих сонячних променів, оскільки вона дуже вразлива.

Посадка на постійне місце

Зміцнілі сіянці, що досягли восьми сантиметрів, вже можна пересаджувати на постійне місце. Можливо вирощування розмарину будинку в горщику або у відкритому грунті. Якщо ви плануєте висадити рослину під відкритим небом, то спочатку слід правильно підібрати місце. Ділянка землі повинен мати хороше освітлення, дренаж і живильний грунт. На протязі, в тіні або низині рослини просто загинуть, тому таких місць слід уникати.

Для посадки викопують ямку, вносять органічні добрива. Розсаду акуратно витягують з контейнерів і опускають в поглиблення. Рослини поливають і присипають грунтом, утрамбовують і знову додають землю.

Вирощування розмарину з насіння: особливості, рекомендації та догляд

При груповій посадці рослин необхідно витримувати відстань між кущами. Це дозволить організувати правильне вирощування розмарину, адже з часом кожен кущ значно збільшиться в розмірах і обсязі.

Посадка в вазони

Якщо ви плануєте організувати вирощування розмарину в домашніх умовах, то посадка розсади в горщики, по суті, нічим не відрізняється від посадки у відкритий грунт. У ємностях попередньо робляться отвори для дренажу. Далі вазони заповнюють легким грунтом або готовим субстратом, не забуваючи на дно помістити керамзит. Далі розсаду висаджують і поливають. Відразу після посадки розмарин можна поставити в легку півтінь, щоб рослині простіше було прижитися.

Читайте також:  Мелкозаглубленний стрічковий фундамент для будинку своїми руками

У листі культури знаходяться дубильні речовини, кислоти і алкалоїди. Крім того, зелень цінна ефірними маслами, які активно застосовують в косметології та медицині. Найбільша їх вміст у рослині спостерігається саме в період цвітіння.

Розмарин в домашніх умовах: вирощування і догляд

Найголовнішим питанням у догляді є правильний полив. Де б не знаходилося рослина – на грядці або в горщику, – земля не повинна бути сухою, ні мокрою. Орієнтуватися в кількості необхідної вологи можна безпосередньо по самому рослині. Якщо нижні листочки почали жовтіти, то корінцях явно не вистачає вологи. Опадання листи свідчить про надмірний перезволоженні. Струмінь води спрямовують прямо на грунт, щоб зелень залишалася сухою.

Якщо ви плануєте використовувати розмарин в їжу, то удобрювати його можна тільки органікою. Підживлення проводяться не більше двох разів в місяць. Культура досить стійка до багатьох захворювань і шкідників, але все ж можливо ураження рослин щитівкою, павутинним кліщем, плямистістю.

Захворювання і шкідники

На ранніх стадіях появи кліщика листя досить промити мильним розчином. У більш запущених випадках доведеться використовувати «Агравертін» і «Фітоверм». При появі плямистості кущі слід обробляти препаратами, у складі яких є мідь.

Особливості догляду

В умовах кімнатного вирощування рослина має отримувати достатньо сонячного світла. Періодично горщик необхідно розгортати, щоб всі пагони були добре освітлені. Домашні рослини необхідно провітрювати. Їх можна виносити на балкон або тримати на вулиці в теплу пору року, починаючи з весни. Поступово розмарин сильно розростається і вимагає обрізки. Його кроні ви можете надати бажану форму. Обрізку необхідно проводити не рідше двох разів на рік – навесні і восени. З приходом холодів рослини заносять в будинок. Для нормального розвитку в приміщенні узимку має бути не нижче +10 градусів. І в той же час рослина не любить високих температур. Оптимальний варіант – +16 градусів.

У літній час рослина витримує більш високі температури, але при сильній спеці може виникнути пожовтіння листя. Взимку краще забезпечити рослині більш низькі температури (від +10 до +16). Якщо в холодну пору року розмарин знаходиться в дуже теплому приміщенні, висока ймовірність, що він надалі не зацвіте. Горщик з рослиною можна розмістити у холодного вікна або виносити в періоди відлиги на застелений балкон.

Вирощування розмарину з насіння: особливості, рекомендації та догляд

Розмарин, посаджений у відкритий грунт в південних регіонах, може перезимувати на вулиці при наявності укриття. Грунт біля коренів присипають сухим листям і тирсою. Укриття готують ще до настання перших заморозків. Можна сама рослина прикрити зверху лапником або обмотати іншими матеріалами, щоб воно не постраждало від вітру і снігу. При вирощуванні розмарину у відкритому грунті без ретельної підготовки до зими просто не обійтися. Багато садівники висаджують на літо рослини на ділянці, а з приходом осені поміщають їх у вазони і прибирають в будинок, щоб не ризикувати.

Читайте також:  Лобелія: вирощування з насіння, догляд

Розмноження живцями

Дуже зручно розмножувати розмарин живцями. Швидкий спосіб дає добрі результати. На рослині обирають гарні пагони і нарізають їх на живці (по 10 сантиметрів в довжину).

Вирощування розмарину з насіння: особливості, рекомендації та догляд

Далі для посадки готують грунт з суміші торфу, піску й дернової землі у співвідношенні 1:2:1. Отриману суміш знезаражують. Можна використовувати готовий субстрат. На дно горщика кладуть керамзит, а решта простір заповнюють грунтом і заливають водою.

Нижню частину втечі занурюють у «Корневін» чи будь-який інший стимулятор. Живці занурюють на три-чотири сантиметри в грунт і прикопують. Зверху саджанець накривають банкою або пакетом з отворами для вентиляції. Горщики розміщують на західному або південному підвіконні. При яскравому освітленні неодмінно варто продумати захист від прямих променів. Молоді рослини вкорінюються не менше трьох тижнів. В цей період необхідно спостерігати за рослиною. Загнили гілочки видаляються. Після того, як коріння вже сформовані, розмарин можна пересаджувати в індивідуальні ємності. На цьому етапі можна вже використовувати горщики трохи більшого розміру.

Заготівля сировини

Збирати листя розмарину для приготування страв можна вже на другий рік. До цього часу всередині рослини накопичиться достатньо корисних речовин, а саме воно зміцніє і підросте. Для сушіння листя збирають в період цвітіння розмарину. Зрізати можна тільки здорові молоді гілочки. Пагони просушують в провітрюваному приміщенні з нормальним рівнем вологості. Сушити зелень правильніше окремо від інших ароматних трав, щоб не змішувалися аромати. Після стебла подрібнюють і зберігають у скляних ємкостях з кришками.

Вирощування розмарину з насіння: особливості, рекомендації та догляд

Деякі господині зелень заморожують, поміщаючи її в пакети. Такий варіант теж хороший. У цьому випадку розмарин абсолютно не втрачає своїх властивостей протягом декількох місяців. У сухому вигляді листя можна зберігати до двох років. Якщо у вас в будинку є таке прекрасне рослина, то ви завжди зможете використовувати свіжі листочки з нього. В них міститься набагато більше ефірних масел і корисних речовин, ніж у сушеної або замороженої листі. Відповідно, і аромат страви, приготованої з додаванням розмарину, буде сильніше.

Замість післямови

Культура представляє інтерес не тільки в плані прянощів для приготування їжі. Красиві і об’ємні кущі дуже ефектно виглядають не тільки на вікні, але і на ділянці. Їх декоративний вигляд є прикрасою будь-якого саду або клумби. До того ж зовні рослина дуже нагадує хвойні культури.

DvaGusya