Вирощування розсади баклажанів в домашніх умовах

Сьогодні баклажан вже не асоціюється з фіолетовим кольором і довгастої форми. Цей овоч може бути бордовим, смугастим і навіть білим, а форма його буває від кулястої до гостроносий. Незважаючи на таке розмаїття, вирощування розсади баклажанів в домашніх умовах здійснюється за стандартною технологією. Багато садівники вважають ця рослина дуже примхливим і воліють здобувати вже готові саджанці, але насправді ніяких складнощів у процесі немає, потрібно всього лише слідувати всім правилам, щоб створити розсаді оптимальні умови для росту.

Вибір насіння

Щоб виростити хороший урожай, спочатку необхідно підготувати найкращий посадковий матеріал, інакше навіть від самого доброго догляду плодючості можна не чекати. Купувати насіння для цього рекомендується тільки в перевірених точках продажу і від найкращих виробників. На упаковці обов’язково має бути вказана контактна інформація та основні відомості про сорт.

Вирощування розсади баклажанів в домашніх умовах

Найбільш надійні, перевірені часом культури, обов’язково будуть прив’язані до тривалості світлового дня. До таких належить і баклажан «Алмаз». Вирощування розсади при цьому слід розпочинати як можна раніше, щоб вже зміцнілі рослини змогли сформувати максимум зав’язей до того, як денний час стане довшим 12-14 годин. В цей час баклажан перестає утворювати нові зав’язі до тих пір, поки день знову не зменшиться.

Більш нові сорти до тривалості дня вже не прив’язані і однаково добре плодоносять зростання у всіх широтах. При купівлі гібрида краще віддавати перевагу першим поколінням. Такі культури з маркуванням F1 більш стійкі до шкідників, хвороб та інших негативних факторів.

Якщо на упаковці зазначено, що насіння вже пройшли обробку, то етап з їх підготовкою в подальшому можна буде пропустити.

Терміни висадки

Вирощування баклажанів з насіння на розсаду починається вже в кінці лютого-на початку весни. Саме в цей час потрібно висівати насіння, оскільки рослина відрізняється дуже повільним темпом росту і тривалим вегетаційним періодом. В грунт розсада буде переноситися тільки у віці 45-80 днів, в залежності від сорту.

Вирощування розсади баклажанів в домашніх умовах

При бажанні можна висівати одночасно і пізні та ранні та середні сорти, буде відрізнятися лише їх час пересадки в грунт. Так:

 • ранні баклажани (85-90 днів до зрілості) готові до пересадки вже на 45-55 день після сходів;
 • середні (90-120 днів) – пересідають на 55-70 день;
 • пізні (120-150 днів) – готові лише на 70-80 день.

У північних регіонах вирощування розсади баклажанів слід починати не раніше середини березня і віддавати перевагу сортам швидкого дозрівання.

Підготовка насіння

Найпершим кроком після придбання посадкового матеріалу є його перевірка. Для цього потрібно розвести в склянці води чайну ложку солі і всипати туди насіння. Все, що спливуть – не годяться для посадки, краще одразу викинути. Ті насіння, що залишилися на дні, потрібно ретельно промити від солі і висушити.

Читайте також:  Як правильно обрати онлайн казино

Першим етапом підготовки посадкового матеріалу є його прожарювання. Для цього посадковий матеріал необхідно помістити в тканину і на кілька хвилин опустити в воду 450-500. Головне – не перетримати і витягувати насіння через 2-5 хвилин.

Після цього насіння знезаражуються «Фитоспорином» або слабким розчином марганцівки. Для цього їх поміщають в приготований розчин у тканинному мішечку на 10-20 хвилин, після чого промивають і просушують.

Вирощування розсади баклажанів – це справа не надто копітка, але дуже тривалий. Щоб прискорити зростання культури, насіння потрібно обов’язково обробити стимулятором для розсади. Можна об’єднати цей етап з знезараженням. Для цього потрібно окремо приготувати розчини, після чого змішати їх і обробити насіння. Промивати їх у такому випадку не потрібно, достатньо просто просушити.

Вирощування розсади баклажанів в домашніх умовах

Завершальним етапом підготовки є загартовування садивного матеріалу. Для цього висушені насіння за тиждень до посіву необхідно викладати на ніч у холодильник, а на день – на підвіконня.

За бажанням після загартовування насіння можна помістити в тепле місце для пророщування. Для цього їх розміщують на вологій тканині і накривають зверху ще одним шаром вологої марлі.

Прискорений варіант

Прогрес проявляється у всьому і секрети вирощування розсади баклажанів теж постійно поповнюються нововведеннями. Щоб прискорити процес підготовки посадкового матеріалу, потрібно просто об’єднати одразу кілька етапів, а допоможе в цьому звичайний целофановий пакет і дві м’яких кухонних губки.

Спочатку потрібно приготувати розчин будь-якого стимулятора росту і поки він ще теплий занурити в нього губки. Рідину з них повинна стікати. По поверхні однієї губки потрібно розкласти насіння, накрити другою губкою, отриманий «бутерброд» з насінням помістити в підготовлений пакет і у тепле місце. Для кращої фіксації губки між собою можна скріпити гумкою або ниткою.

Вирощування розсади баклажанів в домашніх умовах

Через 12 годин пакет потрібно перенести в холодильник, ще через 12 – в тепле місце, ще через 12 знову в холод, так 2-4 дні. Таким чином, додаткове харчування поєднується з загартовуванням і пророщуванням, адже насіння знаходяться у вологому середовищі і через кілька днів уже пускають перші паростки. Різких перепадів температури при цьому матеріал не відчуває завдяки повітряній подушці.

Підготовка грунту

У той час, поки насіння проходять підготовку, необхідно зайнятися грунтом. При бажанні можна придбати готову грунтосуміш для розсади або зробити її своїми руками. Для цього необхідно змішати частини наступних компонентів:

 • 1-у перепрілих листяних тирси;
 • 1-у піску;
 • 1-у торфу або 1-2 дернової землі;
 • 2-е перегною.
Читайте також:  Трококсил для собак – інструкція, як застосовувати

Можна використовувати і інший склад:

 • 2-е торфу;
 • 1-у перегною;
 • 1-у піску;
 • 2-е грунту листового або дернового.

Важливо пам’ятати, що вирощування розсади перцю і баклажанів, а також будь-якої іншої культури, неможливо в зараженій землі. Щоб убезпечити паростки від захворювань, що будь-грунт необхідно прожарити, проморозити або обробити спеціальними знезаражувальними препаратами, після чого удобрити.

Вирощування розсади баклажанів в домашніх умовах

Для підгодівлі можна застосовувати готові комплексні добрива для розсади або приготувати власну суміш з склянки золи і:

 • 30-40 г нітрофоски;
 • 30-40 г суперфосфату + по 20 г сечовини і калію.

Загортання насіння

В основному здійснюється вирощування розсади баклажанів без пікіровки, оскільки такий стрес рослина переносить дуже важко. Паростки можуть зупинитися в рості на кілька днів, а то й на тиждень, причому листя розсади при цьому жовтіють і стають млявими.

Щоб менше турбувати баклажани, висаджувати насіння рекомендується відразу в торф’яні горщики, щоб потім разом з ними і перенести рослини в грунт. Також можна використовувати й інші широкі ємності, в яких під час викопування розсади не будуть зачеплені корінці. Якщо такої можливості немає або пікіровка стала звичкою, здійснювати її краще у фазі 2-3 листочків при пересадці паростків у великі ємності. У таких випадках сіяти насіння можна і досить густо.

Грунт для висадки не повинен бути занадто зволоженим. Насіння заглиблюються на 1 см в землю і присипаються зверху землею без ущільнення. Між рядами слід залишати 3-4 см, а між лунками 2 див. Після цього грунт зволожують пульверизатором, ємність накривають поліетиленом і ставлять у тепле місце.

Висадка в «равлика»

Вирощування розсади баклажанів у «равлику» дозволяє заощадити багато місця, яке займали б горщики.

Вирощування розсади баклажанів в домашніх умовах

Для виготовлення такого пристосування необхідно приготувати щільну стрічку з поліетилену, великий пакет або інший непромокальний матеріал. Стрічка розкладається на столі, на неї кладеться смуга туалетного паперу і зволожується. Не доходячи до верхнього краю смуг 1 см, викладаються насіння з проміжком в 1-2 див. Після цього вони накриваються другий смугою, засипаються шаром землі, конструкція згортається в «равлика». Щоб вона не розпадалася, її перев’язують, ставлять на неглибокий піддон і накривають пакетом.

Вирощування розсади баклажанів в домашніх умовах

При бажанні можна спочатку скрутити саму конструкцію без використання паперу, а після її перевертання зробити поглиблення в грунті, помістити в них насіння.

Догляд за паростками

Головне правило вирощування та догляду розсади баклажанів – це імітація природних умов. Для цього необхідно постійно стежити за освітленням, температурними коливаннями, вчасно підгодовувати і поливати паростки. Як тільки в ємності з грунтом з’являться перші петельки, плівку необхідно знімати і ставити розсаду на освітлене місце. Температура при цьому не повинна бути вище 160 градусів, інакше розсада витягнеться і не сформує міцну кореневу систему.

Читайте також:  Витяжка з вугільним фільтром — як вибрати за виробником і характеристиками

Освітлення і температура

Подальше вирощування розсади баклажанів передбачає поступове підвищення температури. Важливо пам’ятати, що природність – це основне правило, якщо за вікном похмура погода, то температуру потрібно знижувати.

Перед тим як розсаду потрібно буде винести на основне місце зростання, її необхідно загартувати. Для цього паростки виносять на лоджію або вулицю, поступово збільшуючи час з 20 хвилин до декількох годин. За пару днів до висадки можна залишити паростки вже на всю ніч в теплиці або сараї. Висаджують розсаду, коли її висота досягне 15-20 см, паростки будуть мати вже 8-10 справжніх листків.

Вирощування розсади баклажанів в домашніх умовах

Дуже важливо уникати протягів при вирощуванні розсади баклажанів.

Що стосується освітлення, то додаткове підсвічування паростків потрібно тільки в перший місяць їх життя. Для цього використовують лампу потужністю не більш 80 Ватів і поміщають над паростками в 0,2 м. По мірі їх зростання лампа піднімається. Додаткове світло потрібно вмикати тільки вранці і ввечері на пару годин або в похмуру погоду. Замість лампи можна поставити біля розсади панелі з фольги, які будуть відбивати сонячні промені, збільшуючи природне освітлення.

Підживлення і поливання

Полив рослини важливо здійснювати тільки під корінь і теплою водою. Процедуру слід повторювати кожні 2-4 дня, при бажанні можна додавати в неї і протигрибкові препарати.

Без підживлення обійтися в догляді і вирощуванні розсади баклажанів виходить дуже рідко. Можна застосовувати готові комплексні суміші або один із запропонованих нижче варіантів:

 • 30-40 г нітрофоски;
 • стільки ж суперфосфату і 5-10 г сечовини.

Кожен варіант розводиться у відрі води. Вперше суміш вноситься при формуванні другого справжнього листка, потім через пару тижнів і в третій раз за тиждень до пересадки в грунт.

Основні проблеми

Вирощування розсади баклажанів без пікіровки дозволяє уникнути безлічі проблем зі зростанням, але відмовляються від цього прийому ще небагато. Отже, якщо після пікіровки паростки сповільнили зростання і стали млявими, то їх рекомендується підгодувати «Корневином».

Вирощування розсади баклажанів в домашніх умовах

Уповільнений ріст може спостерігатися ще й тоді, коли паростку вже недостатньо наявної ємності. У такому разі розсаду потрібно пересадити.

Жовті листя у розсади є ознакою голодування. Таким паросткам терміново потрібно комплексна підживлення.

В’янути баклажани можуть з двох причин – через холоду або неправильного поливу. Перша причина усувається винятком протягів. Для цього ємності з розсадою потрібно поставити на пінопласт або дошки. Надмірний полив може привести до загнивання корінців, що і спровокує псування всього рослини. На початковому етапі можна витягти пагінець із землі і акуратно видалити пошкоджені корінці, після чого обробити «Корневином» і знову висадити.

Причиною псування розсади можуть стати і шкідники. Для позбавлення від них потрібно обробити молоді рослини інсектицидом.

DvaGusya