Вирощування полуниці з насіння в домашніх умовах — поради по підготовці грунту, пророщуванню і посадці

Вирощування полуниці з насіння потребує практичних навичок і певною теоретичною основою, якою володіють не тільки досвідчені садівники, але і деякі новачки в цьому дуже цікавому і цікавому занятті. Після чого вдасться підготувати різноманітні смачні заготовки, в тому числі і варення, додавати його до морозиву, пирогу, десертів, і просто намазувати на хліб з маслом.

Вирощування полуниці з насіння в домашніх умовах

Посадка полуниці насінням в домашніх умовах трохи відрізняється від вирощування повноцінних саджанців безпосередньо на дачній ділянці тому, що ця дія вимагає попередньої підготовки. По-перше, для правильного росту ягоди на підвіконні слід вибрати сорти, не вибагливі до умов навколишнього середовища, до яких відносяться ремонтантні.

По-друге, потрібно організувати відповідний мікроклімат з рівнем вологості не більше 75%, температурою в межах від +18 до 20°C і тривалістю сонячного дня від 12 до 14 годин. Це допоможе рослині нормально розвиватися, а в деяких випадках підвищити врожайність. Выращиванье полуниці з насіння не позбавлене доцільності, так як при мінімальних капіталовкладеннях і належному догляді за рослинами можна отримати урожай смачних ягід.

Переваги вирощування рослини з насіння

Використання насіння в якості садивного матеріалу, на відміну від саджанців, володіє рядом переваг, серед яких виділяють наступне:

 • економічність – тому, що вони коштують значно дешевше саджанців;
 • стійкість до впливу грибкових мікроорганізмів;
 • повна відсутність хвороботворних вірусів;
 • тривалий термін зберігання;
 • здатність витримувати різні температурні навантаження;
 • доступність – тому, що їх можна купити в магазині або зібрати самостійно з раніше вирощених кущів.

Вирощування полуниці з насіння в домашніх умовах — поради по підготовці грунту, пророщуванню і посадці

Як зібрати насіння полуниці

Цей етап здійснюється після садіння, вирощування кількох сортів полуниці і вибору самого смачного з них. Щоб зібрати насіння для подальшого посіву, необхідно виконати наступні дії:

 1. Взяти стиглу ягоду. Її можна визначити по темно-червоного кольору з м’якою структурою. Полуниця з насіння гібридних рослин і видів, що раніше піддавалися прищепленню, не придатна до використання, тому що це може призвести до повної відсутності плодів або зниження смакових якостей майбутнього врожаю.
 2. Наповнити чашку теплою водою, покласти в воду ягоду, накрити чашку кришкою. Після прибрати в затінене приміщення на 4 дні.
 3. Взяти сито з дрібними отворами, покласти в неї ягоду. Після того як вода стече, потрібно взяти ложку, перетерти ягоду. Це потрібно зробити, щоб відокремити насіння від м’якоті.
 4. Промити сито водою, вибрати насіння.
 5. Розкласти їх на тканини, залишити під сонцем на пару днів, після чого зібрати в паперовий конвертик, а потім прибрати в темне, прохолодне місце.

Вибір і обробка посадкового матеріалу

Вирощування полуниці насінням вимагає ретельної підготовки, в тому числі і в плані вибору посадкового матеріалу. Щоб правильно підібрати їх, потрібно:

 • проконсультуватися з продавцем про можливість вирощування в конкретному типі грунту:

більшість сортів полуниці володіють хорошою адаптивністю, поетом можуть розвиватися в будь-якому типі грунту, але, тим не менше, бувають і виключення;

 • ознайомитися з кліматичними умовами, придатними для вирощування, врожайністю сортів, рівнем переносимості того чи іншого захворювання, ступінь стійкості до впливу шкідливих мікроорганізмів і різноманітних комах;
 • визначитися з просторовим положенням, вирощуваної ягоди:
Читайте також:  Як правильно класти плитку своїми руками?

на ринку продаються сорти, які призначаються як для вертикальної, так і горизонтальної посадки. Це ніяк не впливає на врожайність полуниці, але зате може вигідно прикрасити садовий ділянку:

 • визначитися зі смаком кінцевого продукту:

можна купити сорти, які будуть володіти солодким, терпким, кислуватим смаком або володіти присмаком банана і ананаса.

Після придбання садивного матеріалу його необхідно підготувати до посадки. Первинну обробку полуничних саджанців виконують у наступній інструкції:

 1. Посадковий матеріал натираю спеціальним біопрепаратом — фитоспорином або триходермин, що забезпечує захист насіння від шкідливих бактеріальних і грибкових мікроорганізмів, які можуть впливати на рослину при посадці у відкритий грунт.
 2. Збирають дощову воду, кладуть у неї насіння, а потім накривають кришкою і залишають замачиваться на 2-3 дні.
 3. Беруть вологу тканину, на неї розкладають замочені насіння, складають тканину, вчетверо, кладуть її в целофановий пакет. Пакет прибирають в світле місце з відсутністю прямого впливу сонячних променів на 3 дні.
 4. Пророщують при температурі від +27 до 30°C.

Замочувати їх можна і в розчині марганцівки (на 1 літр води 0,5 ст. ложки). Цей метод замочування вважається найбільш доцільним, оскільки він допомагає знезаразити посадковий матеріал і підвищити його імунітет. Перед замочуванням беруть марлеву тканину і насипають на неї насіння, а потім зав’язують її маленькими вузликами, які поміщають в розчин марганцівки на 6-12 годин, а потім підсушують і кладуть у воду, змішану з одним з стимуляторів росту Новосил, Нарцис або Корневін і тримають ще 3-4 години.

Після цього виймають марлю, добре віджимають, щоб позбутися від надлишків вологи. Потім беруть кілька шарів бинта, розгладжують мокрою рукою, зволожуючи його поверхню, рівномірно розподіляють насіння, а потім згортають бинт ковбаскою. Цю конструкцію в стоячому положенні розміщують у пластиковому контейнері і прибирають на ніч у холодильник. На наступний день контейнер дістають і виймають заготовку з ємності, а потім до вечора залишають при кімнатній температурі від +18 до 22°С. Ці маніпуляції виконують протягом трьох днів.

Досвідчені садівники для пророщування використовують стратифікацію або метод штучної зими. Це метод супроводжується зміною терміну спокою, оскільки при ньому вони проходять декілька стадій розвитку. Стандартне розмноження полуниці насінням займає більше 40 днів, що досить значно, цей строк допомагає зменшити стратифікація, після якої первинні сходи з’являються на 4-5 день, а масові через 1-2 тижні.

В основному стратифікація проводиться після посіву насіння шляхом розміщення контейнерів з посадковим матеріалом в холодильник на строк від 2 до 3 тижнів. Протягом усього періоду стратифікації з контейнерів або ящика періодично знімають целофанові пакети для зволоження субстрату — земельної суміші.

Вирощування полуниці з насіння в домашніх умовах — поради по підготовці грунту, пророщуванню і посадці

Приготування грунту

Для правильного росту будь-якої культури потрібна особлива грунтова суміш. Що ж стосується полуниці, то тут можна приготувати субстрати, які володіють наступними складами:

 • трьома частинами верхнього торфу, змішаними з 1/3 біогумусу і 1/3 піску;
 • листовий або дернової землею, змішаною з піском і торфом у співвідношенні 2:1:1;
 • зрілого перегною і піску (5:3).

Можна придбати і готові грунтові суміші в квіткових магазинах, де продукція виготовлена у відповідності з міжнародними стандартами якості. Будь-який ґрунт містить ту чи іншу кількість грибкових, бактеріальних і вірусних патогенів, шкідників та їх личинок, тому її знезаражують. Цю дію виконують одним з наступних методів:

 • поливом грунту 1% розчином марганцівки;
 • прожарюванням в духовці протягом 1-2 годин, при температурі від +40 до 45 °С;
 • промораживанием мішків з насінням на вулиці, починаючи з осені і до появи талого снігу (північні райони).
Читайте також:  Укладання плитки у ванній своїми руками

Після знезараження відновлюють корисну мікрофлору пожвавленням ґрунтосуміші. Це робиться з використанням біоприпаратів, що містять живу корисну мікрофлору, до яких відносяться Емочки-Бокаші, Байкал ЕМ-1, мікосан-М, триходермін, планриз, фітоспорин і биоинсектицидов – боверін, фітоверм, актофіт. Один з них змішується з водою і цим розчином обробляють ґрунт. Оброблений грунт залишають у приміщенні на 7-10 днів і дають трохи підсушитися, а потім додають трохи добрив мінерального походження.

Коли садити

Оптимальним часом для посадки полуниці є кінець лютого або початок березня. Висаджені в ці періоди насіння сприяють кращому зміцненню кореневої системи і підвищенню імунітету майбутньої розсади. Посадку насіння можна виконати в період з травня по червень, але при цьому їх треба буде часто і рясно поливати, своєчасно приховувати від спекотного сонця.

Як посадити полуницю насінням

Незалежно від способу вирощування полуниці, існують загальні правила посадки насіння, яких необхідно дотримуватися:

 1. Для посадки потрібно вибирати тепле приміщення з достатнім освітленням і постійною температурою вище +22°С. Це збільшить схожість насіння до максимуму.
 2. Їх потрібно садити в маленькі лунки, виконані в ґрунті, глибина яких не повинна перевищувати 1 див.
 3. Грунт повинен бути прокален в мікрохвильовій печі.
 4. Насіння, призначені для подальшого посіву у відкритий грунт, в цілях профілактики грибкових захворювань повинні бути оброблені спеціальними препаратами.
 5. Проводити посів пророслого насіння для багаторазового збільшення схожості та скорочення терміну проростання.

Інструкція по посіву в контейнер

Щоб правильно посадити насіння в контейнери, потрібно виконати наступні дії:

 1. Взяти контейнер висотою понад 10 див.
 2. Приготувати розчин марганцівки і обробити їм контейнер, а потім взяти ємність, добре просушити її.
 3. На дно покласти целофан і виконати наскрізні дренажні отвори. Це необхідно робити при використанні в якості ємності дерев’яного ящика або картонної коробки, щоб запобігти гниттю матеріалу. Якщо ємкістю буде пластиковий стаканчик або контейнер, то можна обійтися без целофану.
 4. Насипати в контейнер субстрат з товщиною шару в 7-8 див.
 5. Злегка утрамбувати грунт, за допомогою пульверизатора зволожити її.
 6. Взяти пінцет і розташувати пророслі насіння в контейнері, поверх зволоженого грунту.
 7. Акуратно, не сильно натискаючи, придавити їх до грунту і засипати грунтом. Якщо вони ще не дали паростків, то їх потрібно розташувати на відстані 2,5 см один від одного і трохи вдавити в грунт, а потім прибрати в світле приміщення до проростання.
 8. Періодично зволожувати грунт.

Вирощування полуниці з насіння в домашніх умовах — поради по підготовці грунту, пророщуванню і посадці

Інструкція по посіву в торф’яні таблетки

Щоб правильно посадити насіння в торф’яні таблетки, потрібно виконати наступні дії:

 1. Купити торф’яні таблетки розміром 2,4 див.
 2. Залити дощовою водою, і дати їм настоятися протягом двох днів.
 3. Після збільшення таблеток у розмірі, розкласти їх на піддоні.
 4. У кожній з таблеток зробити невелику лунку, і помістити туди по одному насіння, злегка вдавивши його в таблетку.
 5. Після розташування всіх насіння, ємність накрити целофановою плівкою і поставити на підвіконня.
 6. Періодично таблетки обприскувати пульверизатором.
 7. Після появи сходів плівку необхідно зняти.
 8. Тримати розсаду на таблетках до появи перших корінців.
Читайте також:  Поглинач запаху для приміщень — як правильно вибрати по вигляду і бренду

Пророщування суниці на туалетному папері

Суниця насінням найкраще проростає на туалетному папері. Спосіб приготування розсади:

 1. Розчинити в одному літрі води 2 ст. ложки золи, покласти в розчин насіння, загорнуті в марлю, і настоювати протягом доби. Марля потрібна, щоб захистити від зайвої вологи.
 2. Взяти туалетний папір і скласти її в 7-8 шарів.
 3. На дно контейнера або пластикової пляшки, розрізаного впоперек, викласти туалетний папір і на ній з допомогою зубочистки акуратно розташувати насіння.
 4. Обернути ємність целофановою плівкою і поставити в тепле місце.
 5. Після появи двох листочків сіянці слід пересадити в стаканчики з землею.

Вирощування суниці з насіння з використанням туалетного паперу має ряд переваг і одним недоліком:

 • рослина не витягується, а коренева система розвивається швидше;
 • збільшеною схожістю насіння;
 • можливістю відстеження сіянців по мірі формування кореневої системи, що дозволяє обрізати підгнилі корінці і уникнути загибелі саджанця;
 • необходимостю постійного контролю над сіянцями. При несвоєчасній пікіровці в грунт є ризик того, що вони загинуть.

Догляд за розсадою в домашніх умовах

Після появи перших сходів необхідно забезпечити температуру повітря в діапазоні від +23 до 25 °С і дотримуватися цього режиму близько тижня. Потім ємність перенести у приміщення з температурою повітря від +15 до 18 °С, така температура не дає швидко витягатися рослині. Як в цей період, так і в подальший час субстрат потрібно періодично зволожувати. Плівку необхідно щодня промокати і міняти місцями, щоб конденсат не потрапляв на сходи.

Поле появи перших листочків покриття зняти і поступово привчати сіянці до сонячного світла і зниженій температурі близько +18-20 °С. Як тільки 1-2 листочка повністю сформувалися, температуру повітря знижують +18-20 °С. Далі необхідно зволожувати грунт, підгодовувати сіянці і підсипати грунт до вытягивающейся розсаді. Поливати сіянці під корінь з допомогою піпетки 1 раз щотижня. Для профілактики грибкових інфекцій розсаду можна поливати розчином триходерміну по 1 разу кожні 2-3 тижні.

При відмінюванні підрослого сіянця набік можна підперти підстава крихкого стеблинки пісочної насипом або піщано-перегнійної сумішшю, але так щоб не засипати центральну частину (сердечко) розсади. Коли на розсаді з’являться 3-4 повноцінно розвинених листка, виконують пікіровку сіянців для цього, роблять наступне:

 1. Беруть тару і ділять її на квадрати розміром 8х8 або 10х10 див.
 2. Посередині кожного квадрата викопують ямки.
 3. Беруть воду і поливають сіянці, щоб вони легко видобувалися з материнського почвогрунта за листочки, не зачіпаючи стебло.
 4. Прищипують центральний корінець і поміщають рослина на нове місце.
 5. Засипають ямки землею, утрамбовують її, а потім поливають.
 6. Потім полуницю підгодовують. Для підгодівлі використовують добрива з вмістом фосфору і калію, растворін або кемиру з додаванням 2% розчину хелати заліза і мікроелементів.

Вирощування полуниці з насіння в домашніх умовах — поради по підготовці грунту, пророщуванню і посадці

Висадка у відкритий грунт

Перед висадкою полуниці у відкритий грунт, виконується загартовування розсади. Для цього десь за 10 днів до посадки розсаду переносять у прохолодні приміщення і залишають на 2 години, збільшуючи час перебування кожен день на 3 години до досягнення двадцяти чотирьох годинного періоду. За 1 день до посадки на ділянці розсаду залишають при +10 °С на добу, а потім саджають.

Відео

DvaGusya