Внутрішня і зовнішня обробка балкона своїми руками: покрокова інструкція та особливості

Практично всі господарі, проводячи капітальну реконструкцію квартири або будинку, замислюються над обшивкою балкона. Оздобивши його зовні і облагородивши зсередини, можна отримати додаткове житлове приміщення. Зрозуміло, в ньому буде прохолодніше, ніж, наприклад, у вітальні або спальні. Однак при якісному проведенні робіт користуватися такою кімнатою можна значний період – з ранньої весни і аж до глибокої осені. Що стосується зими, то з її приходом обшитий балкон стане чудовим буфером для холодного повітря.

Внутрішня і зовнішня обробка балкона своїми руками: покрокова інструкція та особливості

Звичайно, цілком можна провести утеплення та оздоблення балкона своїми руками. Але такі роботи вимагають докладання чималих зусиль і знання технології їх проведення, з якою необхідно ознайомитися заздалегідь.

Як же провести монтаж обробки балкона своїми руками? Це питання буде розглянуто в даній статті.

Зовнішня обробка

Зовнішня обшивка призначена для виконання двох функцій. Насамперед вона захищає огорожу балкона, а також усі ті матеріали, які знаходяться за ним, включаючи гідро-, теплоізоляцію і декоративні покриття. Другою функцією зовнішньої обшивки є надання цього приміщення привабливого зовнішнього вигляду.

Для того щоб реалізувати перелічені вище функції, знадобиться витратити сили і час на попередню підготовку балкона. А точніше, на його огорожу. Здійснюючи обробку балкона своїми руками, необхідно дотримуватися наступної схеми робіт.

Внутрішня і зовнішня обробка балкона своїми руками: покрокова інструкція та особливості

На першому етапі проводиться демонтаж тих елементів огородження, які із-за тривалості експлуатації тримаються досить слабо. В результаті біля зовнішньої стіни має залишитися лише металевий каркас. В деяких випадках це може бути бетонний парапет, який зафіксований на металевих закладних.

Наступний етап передбачає ремонт огорожі. Це не що інше, як зміцнення металевої конструкції, яка має бути посилена додатковими несучими деталями. При наявності бетонного парапету виникли в ньому тріщини розшивають, заповнюючи їх цементним розчином. Крім цього, бетонна плита може бути просякнута армуючими проникаючими речовинами. Ці кошти стануть прекрасним захистом матеріалу від руйнівної дії вологи.

Виробляючи обробку балкона зовні своїми руками, варто мати на увазі, що при вкрай поганому стані старої огорожі його бажано повністю демонтувати. На його місце встановлюється новий каркас. Його виконують з куточка і профільної труби. У разі бетонної огорожі такі роботи передбачають зведення нового парапету з бетонних блоків. Обов’язковою умовою при цьому з’явиться армування кладки.

Якщо під час проведення зовнішніх робіт виконується заміна огорожі, то важливо перевірити, наскільки бетонну основу здатне справитися із збільшеним навантаженням. Але як би там не було, рекомендується здійснити посилення цієї плити по периметру із застосуванням армуючого поясу. Крім того, необхідний ремонт її крошащегося краю. Подібні роботи, навіть якщо проводиться зовнішня обробка балконів і лоджій своїми руками, рекомендується довірити фахівцям. Адже такий ремонт не тільки досить трудомісткий, але і потребує вірної оцінки несучої здатності основи. А цього «на око» не зробиш.

Матеріали для зовнішньої обшивки

Зовнішній дизайн оздоблення балконів своїми руками передбачає, як правило, використання двох варіантів. При першому з них огорожу обшивають сайдингом, а при другому – профнастилом. Існує і економ-варіант таких робіт. Він передбачає використання ПВХ вагонки. Однак, як показує практика, такі панелі «доживають» лише до першого шквального вітру та граду. Це призводить до того, що часом уже через три роки така обшивка балкона потребує капітальної заміни.

Читайте також:  Укладання плитки у ванній своїми руками

Сайдинг ж, поряд з профнастилом, досить міцний. Саме тому їх використання при веденні самостійних робіт є найбільш кращим.

Обшивка сайдингом

У дев’яноста відсотках випадків цей матеріал при обробці балкона своїми руками кріплять у горизонтальному положенні. Якщо його планується монтувати на ідеально рівну плиту, то ніяких попередніх робіт не потрібно.

Як зробити обробку балкона своїми руками, якщо є нерівності поверхні? Для якісного виконання робіт потрібно виготовити каркас. Його роблять з дерев’яних брусів перетином 40х40 мм, які попередньо просочуються антисептиком. Після нарізки необхідних деталей їх закріплюють на огородженні.

Вивчивши покрокову інструкцію по обробці балкона своїми руками, приступають до виконання подальших роботи. Для монтажу каркасу спочатку впритул до стін кріпиться два вертикальних фрагмента. Після цього встановлюються деталі решетування, крок яких не повинен перевищувати 60 см. Це не дасть «грати» обшивці. Далі на кутах ставиться встик за два бруса. На них ляже найбільша навантаження.

Наступним кроком є кріплення горизонтальних брусів знизу і зверху. Нижній встановлюється на анкерах, які вкручуються в попередньо підготовлені отвори в торцях балконної плити. Верхній брус укладається на перила. Він також з’явиться опорою для майбутнього скління.

Виконуючи обробку балкона сайдингом своїми руками, важливо добитися того, щоб усі бруси були вирівняні по одній площині. Це можна зробити за допомогою монтажних клинів. Їх заганяють у зазори між підставою і брусом. Таким чином, за допомогою обшивки візуально вирівнюються навіть самі криві балкони.

Після облаштування каркаса приступають до монтажу сайдинга. Початком цих робіт є встановлення кутових планок. Далі закріплюються внутрішні кути, що знаходяться вздовж стін, а також зовнішні, розташовані на стику площин. Після цього точно по вертикалі виставляються кутові планки.

Наступний етап зовнішньої обробки балкона своїми руками сайдингом передбачає прикріплення стартової планки до що знаходиться внизу бруса обрешітки. Пластикова панель повинна бути вирівняна строго по горизонталі і розміщена з закладом в кутові планки. Далі укладається наступний ряд. Знаходяться в ньому панелі сайдинга замикаються на нижній планці і фіксуються саморізами до решетування. Далі всі дії повторюються. Що стосується останніх панелей, то іноді їх доводиться розрізати уздовж. Це дозволить краю конструкції перебувати на рівні верхнього бруса дерев’яної обрешітки. Завершуються ряди панелей фінішним профілем або водовідливної планкою.

Виконувати всі описані вище роботи необхідно з використанням підвісної системи. Адже облаштування каркаса і установка сайдинга при знаходженні всередині балкона неможливі. Кращим виходом у такому разі з’явиться залучення фахівців. Але якщо господар все ж вирішив обшивати балкон самостійно, то робити це він повинен тільки з якісної страховкою.

Обшивка профнастилом

Зовнішня обробка балконного приміщення металевим профільованим листом, що має протикорозійне покриття, виконується дещо інакше. В цьому випадку процес є не настільки трудомістким завдяки великим розмірам деталей. До того ж вартість такого матеріалу невисока.

Читайте також:  Очищувач для пральних машин — огляд популярних засобів з інструкцією

На першому етапі виконання таких робіт під обшивку необхідно зробити обрешітку. Вона представляє собою конструкцію, що складається з двох або трьох поясів дерев’яних брусів, попередньо просочених антисептиком. Нижній ряд решетування повинен знаходитися приблизно в 50 см від краю огорожі. А верхній при цьому – на рівні поручнів. Бруси такої конструкції фіксуються до парапету або анкерами, або саморізами. При кріпленні до металевого каркасу можуть бути використані болти, вставлені в попередньо просвердлені отвори, зафіксовані зсередини гайками.

Ребра жорсткості профнастилу, при монтажі необхідно розташовувати вертикально. Це дозволить безперешкодно стікати воді. Всі листи фіксують спеціальними саморезами, мають термошайби. Такими ж кріпильними елементами профнастил з’єднують у місцях нахлеста. По закінченні монтажу проводиться установка додаткових елементів, якими є внутрішні і зовнішні кутові накладки, відливи, козирки і т. д.

Скління

Внутрішня обробка балкона своїми руками раціональна не у всіх випадках. До неї вдаються тоді, коли господарі ставлять перед собою мету перетворити це приміщення в досить комфортне для знаходження тут в теплий період. І в цьому випадку внутрішню обробку знадобиться захистити від опадів. Саме тому обшивка балкона зсередини повинна проводитися тільки після його скління.

Внутрішня і зовнішня обробка балкона своїми руками: покрокова інструкція та особливості

Для встановлення світлопрозорих конструкцій можна викликати фахівців. Але при бажанні монтаж може бути виконаний самостійно. На першому етапі їх проведення готується основа для вікон. Воно може бути встановлено на перила. Однак часом огорожу викликає сумніви в своїй міцності або просто виноситься вперед. У таких випадках знадобиться підготувати конструкцію, розташувавши на опорах строго горизонтально брус перетином 50х50 мм Після цього можуть бути остаточно визначені параметри віконних прорізів, за яким і замовляється засклення. Воно буває дерев’яними, алюмінієвими, але найбільш ефективними в плані економії коштів та енергозбереження є ПВХ-вікна.

Внутрішня і зовнішня обробка балкона своїми руками: покрокова інструкція та особливості

Придбані рами після установки стельового козирка піднімаються на балконна огорожа, вирівнюються в трьох площинах і прикріплюються за допомогою анкерів до несучих конструкцій. Для надійної фіксації використовуються монтажні пластини або вставляються дюбеля в просвердлені крізь раму отвори. Далі всі зазори, що утворилися між отвором і рамою, заповнюються саморасшіряющаяся піною. На остаточному етапі таких робіт встановлюються самі склопакети.

Гідроізоляція

До обшивки балкона зсередини своїми руками бажано виконати роботи, які захистять обробний матеріал від псування. Для цього на початковому етапі робиться гідроізоляція. Вона передбачає заповнення герметиком стиків у тих місцях, де балконне підстава примикає до огорожі і стін. Для цього може бути використана і звичайна монтажна піна. Однак більше сюди підходять вологостійкі матеріали. Крім цього, на бетонну основу наносять шар мастики, виготовленої на основі каучуку або бітуму. Він стане непроникним бар’єром для рідини.

Теплоізоляція

Після виконання гідроізоляційних робіт проводиться монтаж матеріалу, який захистить балкон від холоду. Він укладається в осередку попередньо підготовленого каркаса, розташованого на внутрішній стороні огорожі. На цій же конструкції надалі буде триматися й сама внутрішня обшивка. Теплоізоляційним матеріалом для балкона можуть служити мінеральна вата або пінопласт, поверх яких укладається пароізоляційна мембрана або фольгований поліетилен.

Внутрішня і зовнішня обробка балкона своїми руками: покрокова інструкція та особливості

Перед тим, як буде виконуватися обробка балкона всередині своїми руками, на підлогових лагах повинен бути проведений монтаж чорнової настилу з дощок і фанери.

Читайте також:  Чим очистити пластикове підвіконня — найкращі методи видалення сильних забруднень

Матеріали для обшивки приміщення

Отже, балкон захищений від вологи і утеплений. Далі його обробляють декоративними матеріалами. Які з них краще вибрати? В цьому випадку матеріал може бути будь-яким. Однак при його виборі необхідно, щоб внутрішня облицювання балкону була наступною:

Внутрішня і зовнішня обробка балкона своїми руками: покрокова інструкція та особливості

 • вологостійкої;
 • міцною за своїми механічними характеристиками;
 • простий в монтажі;
 • привабливою за зовнішнім виглядом.

Розглянемо два підходящих за даними критеріями найбільш популярних варіанти.

Вагонка

Даний матеріал являє собою дошку особливої форми, виконану з масиву дерева. З одного боку вагонки знаходиться паз, а з іншого – шип. Розміри і форма останнього дозволяють стикувати між собою всі елементи обшивки.

Оздоблення балкона вагонкою своїми руками є привабливим варіантом, так як цей матеріал:

 • не руйнується навіть при тривалих контактах з вологим середовищем;
 • добре зберігає тепло;
 • експлуатується тривалий період;
 • з-за своєї міцності дозволяє прикріплювати до обшивки полички і інші дрібні деталі без попередньої установки закладних.

Очевидним мінусом є тільки ціна матеріалу.

Як робити обробку балкона вагонкою своїми руками? Покрокова інструкція передбачає виконання ряду послідовних робіт.

 • Нарізаються дошки, довжина яких менше на 20-30 мм, ніж висота приміщення. Такий зазор знадобиться для того, щоб обшивка могла вільно деформувати.
 • Дошка вагонки приколюється до решетування. Після вирівнювання її прибивають до заздалегідь підготовленого каркасу. Цвяхи при цьому заганяються під кутом в паз.
 • Монтується наступна дошка. Її шип засувається в паз вже встановленої. Далі повторюється вирівнювання і кріплення.
 • Після завершення внутрішньої обшивки деревина обробляється захисним складом. Для цього застосовують віск, масла, морилки і лаки.
 • Крім вагонки існує також велика кількість інших натуральних матеріалів. За описаною вище схемою проводиться монтаж фальш-бруса, планкена і блок-хауса.

  Пластикові панелі

  Такий матеріал застосовується в тих випадках, коли в приміщення практично гарантовано будуть проникати опади. Таке можливо при однорядном або розсувному склінні. При цьому рекомендується обробка балкона своїми руками панелями, виготовленими з полівінілхлориду. Такі вироби мають конструкцію, схожу з вагонкою. Вони абсолютно вологостійкі, що дозволяє захистити несучі поверхні і утеплювач практично на 100 відсотків. До того ж вартість такого матеріалу невелика.

  Внутрішня і зовнішня обробка балкона своїми руками: покрокова інструкція та особливості

  Оздоблення балкона панелями ПВХ своїми руками передбачає виконання деяких робіт. На першому етапі знадобиться змонтувати плінтус. Він розміщується на стику стелі і стін. Цей плінтус повинен мати спеціальний паз для панелей. Як далі проводиться обробка балкона ПВХ своїми руками? На всі кути приміщення необхідна установка вертикальних кутових накладок. Після такої підготовки пластикові панелі повинні бути розрізані на розмір пилкою з дрібними зубчиками або ножем. Підготовлений матеріал вставляється в пази плінтуса. Кінці, які опинилися в кутах, повинні бути заведені в кутові профілі.

  Як кріпиться обробка балкона пластиковими панелями? Своїми руками зробити це нескладно. Фіксація пластику до підготовленого заздалегідь каркаса проводиться з використанням сальних скоб, невеликих саморізів або клей «рідкі цвяхи». Варто мати на увазі, що останній варіант згодом стане перешкодою для демонтажу панелей.

  DvaGusya