Всі способи вирощування помідорів та поради агронома

Один з улюблених овочів, який вирощується у нас практично на кожному дачній ділянці, – це помідор. Часто вирощують помідори не просто як доповнення до домашнього столу, але і з метою заробітку. Адже ранні помідори завжди в ціні і користуються попитом покупців.

Чим корисні помідори?

Цей овоч корисний як для чоловіків, так і для жінок. Користь для чоловічого населення полягає в запобіганні раку передміхурової залози, у жінок регулярне вживання в їжу помідорів знижує ймовірність розвитку раку шийки матки. Також помідори уповільнюють розвиток інших ракових клітин.

Для діабетиків (II типу) у харчуванні рекомендується використовувати свіжі помідори, так як вони регулюють об’єм інсуліну в крові.

Було помічено, що регулярне включення помідорів в раціон дозволяє поліпшити загальний стан шкіри, зір. Також мікроелементи, що входять до складу цього овоча, сприяють нормалізації роботи травної та серцево-судинної системи.

Все вищесказане відноситься тільки до тих овочів, які були вирощені без використання хімічних добрив.

Всі способи вирощування помідорів та поради агронома

Способи вирощування

Так які методи вирощування розсади помідорів у домашніх умовах застосовуються? Два основних:

 • Вирощування під відкритим небом.
 • Вирощування в умовах теплиці.
 • У кожного з них є свої переваги і недоліки, але розглянемо ці умови вирощування розсади помідорів по порядку.

  Вирощування томатів у теплиці

  На дачній ділянці вирощують безліч культур, більш конкретний вибір, що садити, залежить від місцевих кліматичних умов. Ранні посадки можуть бути побиті нічними заморозками, які трапляються навіть на початку травня в багатьох регіонах Росії. Тому такі теплолюбні культури, як томати, краще садити в тепличних умовах. Це дасть гарантію того, що помідори не загинуть на етапі розсади від морозу, а крім того, у теплиці температура завжди вище, ніж в середньому на вулиці, що для дозрівання томатів є одним з найважливіших факторів.

  Вирощування помідорів в теплиці традиційно починається раніше, ніж у відкритому грунті. Для середньої смуги рекомендується висаджувати розсаду на початку травня. Кращими сортами помідорів для вирощування в умовах теплиці будуть ранньостиглі.

  Але не варто помилково вважати, що вирощуючи овочі в теплицях, за ними не потрібно доглядати. Насправді догляд повинен бути регулярним, а головне – правильним. Томати повинні не тільки поливатися, але і регулярно опрыскиваться і провітрюватися, щоб виключити появу різних хвороб.

  Всі способи вирощування помідорів та поради агронома

  Для поливу помідорів зручно використовувати пластикове відро об’ємом 12 літрів, саме стільки води потрібно в період цвітіння і появи плодів на 1 квадратний метр. Сам полив починають не раніше 12 днів з моменту посадки помідорів, і перший час (до цвітіння томатів) їм дають не більше 4 літрів води на квадратний метр.

  Періодичність поливу дорівнює 5-6 діб, грунт не повинна бути надмірно вологою або сухою. Також потрібно уважно ставитися і до використовуваної води для поливу, її температура не повинна бути нижче 22 градусів. Періодично теплицю провітрюють, рекомендується перед цим струшувати суцвіття, це необхідно для запилення рослин. Найбільш сприятливим часом для цього є полуднева спека, таким чином томати не будуть перегріватися (завдяки провітрювання теплиці), і в той же час буде відбуватися запилення квітів. Не забудьте після того як ви струснули квітка, обприскати його водою.

  Уважно стежте за температурою в самої теплиці, оптимальний діапазон для томатів становить 19-22 градуси протягом дня, а вночі 16-20 градусів. У період дозрівання помідорів температура повинна бути вище на пару градусів, максимальна відмітка – 27 градусів. Ці умови вирощування помідорів повинні дотримуватися неухильно.

  Читайте також:  Кращі сорти редиски для відкритого грунту і теплиць: фото, опис, відгуки

  Щоб краще регулювати температуру в теплиці, передбачте невеликі віконця при її проектуванні.

  Вибір місця під відкритим небом

  Якщо ви плануєте вирощувати помідори у відкритому грунті, то необхідно вжити ряд захисних і підготовчих заходів. Так, ще з осені на обраний вами ділянку слід додати компостні добрива, а також гній. Це створить сприятливе середовище для рослин, що є гарантією хорошого врожаю.

  До вибору місця посадки варто підходити уважно, зокрема вирощування томатів в грунті на одному і тому ж місці два роки поспіль неприпустимо. Також висаджувати томати після картоплі теж не варто, а ось там, де росла капуста або квасоля, можна.

  Ну і остання умова – ділянка повинна добре освітлюватися, так як помідорів потрібно досить світла для росту.

  Всі способи вирощування помідорів та поради агронома

  Підготовка розсади

  Вирощування розсади помідорів у домашніх умовах – справа досить клопітка, але цікаве. Важливо правильно підібрати час посадки, від цього залежить, наскільки встигне підрости розсада до моменту її перенесення у відкритий грунт.

  Отже, якщо ви хочете вирощувати помідори ранньостиглих сортів, то висаджувати розсаду слід в першій половині березня. А ось при вирощуванні пізньостиглих і високорослих сортів, розсада готується в середині лютого.

  Якщо ви хочете, щоб вирощування розсади помідорів проходило швидше, тоді подбайте про додатковому освітленні. Зробити це нескладно, просто встановіть над ящиком або стаканчиками, де висаджена розсада, електричну лампу денного світла.

  Насіння можна використовувати як свої, так і куповані. Але незалежно від того, які застосовуються насіння, їх слід правильно підготувати. Для цієї мети краще використовувати перевірений спосіб: в 1-процентному розчині марганцівки їх знезаражують, потім ще добу витримують у вологій ганчірці, змоченою у воді з розчином Епін. Після цього насіння готові до посадки.

  У контейнери для посадки насипається спеціалізований грунт для томатів (можна і в простій висаджувати, але схожість насіння буде менше), потім на відстані 3 см один від одного поміщаються насіння. Їх небагато вдавлюють в грунт, але не заглиблюють.

  Сприятлива температура для вирощування розсади помідорів у домашніх умовах становить 22-24 градуси. При більш низькій вони будуть рости гірше, а при недоліку освітленості стануть витягнутими і тонкими.

  Світловий день повинен для розсади томатів становити 16 годин, а освітлення бути розсіяним. Прямі сонячні промені шкідливі для рослин!

  Полив розсади і пікіровка

  До того моменту, поки не з’являться перші листки, ґрунт біля рослин лише злегка зволожують. Надалі полив ведеться під корінь у міру висихання грунту.

  Вирощування розсади помідорів у домашніх умовах припускає її пікіровку. Для цього за 2-3 доби до передбачуваної пікіровки рослини посилено поливають, щоб вони наситилися вологою.

  Пікіровка проводиться при наявності на рослині 2-3 міцних листочків. Рослина витягується з грунту, а кінчик корінця обрізається – це дасть стимул до зростання відгалуженнях коренів.

  Рослина пересідає у велику ємність до рівня сім’ядольних листків і злегка поливається.

  Пам’ятайте, що для поливу можна використовувати тільки відстояну воду кімнатної температури, і ні в якому разі не кип’ячену.

  Всі способи вирощування помідорів та поради агронома

  Час висадки в грунт

  Перш ніж перейти до висадки у відкритий грунт, варто переконатися, що помідори, вирощені в домашніх умовах, готові до цього. Про це свідчать кілька ознак:

  • висота розсади повинна становити мінімум 30 см;
  • на рослинах стають помітні квіткові кисті;
  • на рослинах присутня 7-9 листочків.

  Час перенесення рослин у ґрунт залежить від кліматичних умов у регіоні. Для середньої смуги це кінець травня і перша половина червня. Якщо ви припускаєте використовувати плівку для захисту від заморозків, то можна висаджувати на пару тижнів раніше.

  Для північних регіонів строки висаджування розсади в грунт зміщуються на 2-3 тижні вперед. Правильне вирощування помідорів в домашніх умовах дозволяє домогтися гарного врожаю в Сибіру, робиться це за рахунок вчасно висадженої розсади і перенесення в грунт, коли мине ризик нічних морозів.

  Читайте також:  Розмноження герані живцями в домашніх умовах

  Догляд за помідорами і полив

  Як і при тепличному вирощуванні, томати, що ростуть у відкритому грунті, потребують своєчасного і достатньому поливі. Від цього залежить як ріст і врожайність рослин, так і їх стійкість до різних захворювань.

  Оптимальною нормою при поливі прийнято вважати 10 літрів на 1 квадратний метр площі. Вода не повинна бути крижаний, взятої прямо з колодязя. Краще набрати воду завчасно, щоб вона могла відстоятися.

  Сам полив проводиться у вечірній час, коли зайде сонце. Не варто поливати томати в денну спеку, так як це тільки зашкодить їм.

  Регулярно оглядайте помідори на наявність хвороб і шкідників, при необхідності проводите профілактичну обробку.

  Всі способи вирощування помідорів та поради агронома

  Пасинкування помідорів

  Без пасинкування помідорів неможливо домогтися великого врожаю. Серед деяких городників існує думка, що процес даремний, і більш гілляста рослина володіє більшою силою. Більшість з них не прагнуть цього робити із-за ліні. Нібито і так великий обсяг робіт виконується: томати пропалываются, підгодовуються, поливаються. На жаль, вони помиляються.

  Щоб процес пасинкування вплинув на врожайність, необхідно грамотно до нього підходити. Найбільший вплив даний спосіб має на індетермінантні сорти, які, в свою чергу, відрізняються своєю высокорослостью. Багато городників віддають перевагу таким сортам. Це і зрозуміло, вони менш вибагливі, швидше ростуть в розсаді і воліють ранні терміни висадки у теплицю. До того ж їх простіше пасинкувати. Пасинкування можна проводити і в теплицях із стільникового полікарбонату або будь-якого іншого матеріалу.

  Щоб стало зрозуміліше, уточнимо, що пасинок – це бічний пагін, який забирає велику кількість живлення в рослини. А сам процес пасинкування полягає у видаленні цих відростків.

  Розпізнається пасинок легко. Він, як правило, розташовується біля основи листків головного стебла. Ростуть вони досить швидко. Не доводьте помідори до повного заростання основного пагона. Надмірна вегетація знижує плодоношення. До того ж в непотрібних листках накопичується волога, яка згодом дасть поштовх розвитку фітофтори.

  Для початку визначтеся з кількістю стебел, які ви збираєтеся залишити. Найкращим є одностебельный варіант. Для формування одного стебла видаляйте всі пасинки і двійники, так, щоб основний стебло не раздваивался. У разі залишення стебла і одного пасинка, вибирайте найбільш підходящий відросток на ваш погляд. Краще залиште той, який ріс спочатку під першим квітковим втечею. Дані пасинки сильніше інших.

  Пасинкування проводите не рідше одного разу в 10 днів.

  Існує трехстебельный метод формування. Він полягає в залишенні першого і прямо наступного за ним пасинків. Якщо ви хочете вибрати даний вид пасинкування, при посадці рослин залишайте максимальна відстань між ними, так як вони виходять більш гіллястими. Близьке розташування буде затінювати інші томати.

  Також хочеться відзначити, що пасинкування прискорює не тільки темпи зростання, але і наближає час дозрівання плодів. Не чекайте заморозків і туманів, здатних спровокувати розвиток фітофтори. Вчасно пасынкуйте томати, щоб вони встигли дозріти.

  Всі способи вирощування помідорів та поради агронома

  Профілактика хвороб

  Вирощування помідорів, огірків та інших овочів завжди має одну спільну рису – це необхідність захисту рослин від різних захворювань і шкідників.

  Для томатів головну небезпеку представляє фітофтороз, саме від нього найчастіше гинуть молоді рослини. І краще працювати на випередження, ніж згодом намагатися вилікувати хворі рослини.

  Для обробки рослин можна використовувати як перевірені народні засоби, так і випускаються спеціальні препарати. Останні, звичайно, помітно ефективніше, але не варто забувати, що рослини вбирають деяку їх частину в себе і передають у дозрілі помідори. Але розглянемо обидва методи, а користуватися яким – вирішувати вам.

  Читайте також:  Друк на латексних кульках

  Серед фунгіцидів найбільш ефективними вважаються:

 • “Ридоміл Голд”. Розчин готується з розрахунку, що на 4 літрів води знадобиться 10 грам препарату. За сезон проводиться 4 обробки, рослини обприскують отриманим розчином в суху погоду. Перша обробка проводиться в першу вегетацію, наступні – з перервами у 10-14 днів.
 • “Танос”. Даний препарат прийнято вважати одним з найбільш ефективних проти фітофторозу. Однією з його характеристик є підвищена стійкість до змиву, що дозволяє рідше проводити обробку цим фунгіцидом. Розчин готують з розрахунку 12 грамів на 10 літрів, обробку проводять в першу вегетацію, потім повторять через 8-12 днів.
 • “Акробат МЦ”. При перших ознаках хвороби можна використовувати цей препарат. Готують його таким чином: в 5 літрах води розчиняють 20 грам кошти, ретельно розмішують. Обробивши рослини, роблять перерву на два тижні.
 • “Ревус”. Також ефективний засіб. Застосовують тричі: перший раз в якості профілактики, потім ще два рази з тижневими перервами. Для приготування розчину беруть 5 мл препарату на кожні 5 літрів води.
 • Існує ще безліч інших надійних засобів, які допоможуть позбутися від фітофторозу. Дозування та спосіб використання завжди вказуються на упаковці.

  Всі способи вирощування помідорів та поради агронома

  Народні методи обробки томатів

  Способи вирощування помідорів, як і методи їх обробки, можуть бути різними, але мета у них одна – отримати гарний врожай і не допустити розвитку захворювань. Зробивши це за допомогою народних засобів, ви не просто зберегти врожай, але він буде і екологічно чистим. Адже всі ми хочемо харчуватися смачною і при цьому здоровою їжею.

  Для профілактичних цілей рекомендуємо використовувати наступний склад: візьміть 1 літр молочної сироватки на 10 літрів води, також додайте 25 крапель йоду. Розмішайте і обприскуйте цією сумішшю листя з моменту їх посадки, також цей розчин годиться і для поливу.

  Здавна використовують розчин золи. Беруть половину відра золи, заливають водою і залишають на троє діб. Потім отриману суміш розбавляють 1 до 3 водою та проводять обприскування. За сезон процедуру повторюють три рази: перший через 2-4 дні з моменту вирощування томатів у грунті, другий перед цвітінням і останній раз – коли утворяться зав’язі.

  Ефективним засобом вважається і часник. Беруть 1,5 склянки подрібненого часнику на 1 відро води, настоюють добу і перед обробкою додають 2 г марганцівки. Процедуру проводять в період появи зав’язі на рослинах.

  Хороший профілактичний ефект дає сусідство томатів з часником, базиліком, цибулею і чабером. В такій посадці ризик появи шкідників і грибкових захворювань значно знижується.

  Застосування добрив

  Що стосується використання мінеральних та інших добрив, то вони значно покращують врожайність томатів. Але в той же час не слід забувати, що будь-який хімічний мікроелемент переходить в рослини і накопичується в них. Тому вирощені помідори будуть містити хімічні елементи у великій концентрації, і вони нічим не будуть відрізнятися від тих, що ви бачите на полицях магазинів.

  Але якщо ви хочете вирощувати томати в промисловому масштабі, то без добрив вам не обійтися.

  Підготовку грунту починають з осені, спочатку її перекопують і вносять 400 грам суперфосфату і хлористого калію на кожні 10 квадратних метрів. Глибина внесення становить 30 див.

  Якщо ви восени цього зробити не встигли, то можна вносити добрива і навесні – використовуйте нітрофоску з розрахунку 600 грам на 10 метрів.

  З народних методів добре себе зарекомендувало добриво компостом і золою (1,5 ложки золи на 1 відро компосту, добриво вносять у борозни і самі ямки посадок).

  Існують і інші методи вирощування помідорів в домашніх умовах, кожен має як свої переваги, так і недоліки. Вищеописані способи вирощування найбільш оптимальні роботи і потенційного врожаю.

  DvaGusya