Як очистити праску від накипу в домашніх умовах: огляд та рекомендації

Практика показує, що, незалежно від того, якою б дорогою і просунутий праска ви не купили, він так само, як і звичайний, схильний до наростання нальотів, загнивання води в бачку і закупорки каналів подачі пари. У світлі сказаного наша стаття про те, як очистити праску від накипу власноруч, буде корисна власникові будь-якого праски.

Чому з’являється накип

Незалежно від рівня жорсткості води, в ній завжди присутній свій набір мінеральних солей, характерний для того чи іншого регіону, в якому розташований водозабір. В одних місцях солей може бути більше, в інших менше, але саме їх концентрація і впливає на те, як скоро праска покриється шаром накипу або зовсім заб’ється.

Як очистити праску від накипу в домашніх умовах: огляд та рекомендації

Також праска може збирати на собі відкладення, що з’являються з-за неправильної його експлуатації. Наприклад, неправильно була виставлена температура для прасування синтетичних тканин або вода в бачку парогенератора застоялася так, що назовні разом з парою выбрызгиваются дрібні мікроорганізми, що розвинулися в довго не полоскавшейся ємності. Налипаючи на поверхні прасувальної частини, вони нашаровуються все більше і більше, поки, нарешті, не темніють і не починають заважати прасування, гальмуючи вільне ковзання праски.

Як очистити праску від накипу в домашніх умовах: огляд та рекомендації

Але більшу незручність являє наліт, яке утворюється на каналах подачі пари. Згодом шар накипу стає все ширше, поки, нарешті, повністю не перекриває проходи, з-за чого відпарювання стає неефективним.

Засоби очищення і як вони діють

Отже, чим же зазвичай ми чистимо праска від накипу в домашніх умовах? Набір засобів невеликий і, як правило, складається з підручних, які використовуються для приготування їжі інгредієнтів:

 • оцтової кислоти;
 • лимонної кислоти;
 • мінеральної води.

Як очистити праску від накипу в домашніх умовах: огляд та рекомендації

Деякі вдаються до допомоги перекису водню, ацетону, зубної пасти і інших складу, багато воліють придбати в господарському магазині спеціальний засіб від накипу для прасок, але ефективність їх рідко буває вище перелічених у списку.

Читайте також:  Нитки муліне від кращих виробників — характеристики, відгуки та фото

Дію всіх засобів грунтується на їх здатності розчинити і розм’якшити сам нагар, після чого його можна буде виполоскати з каналів подачі пари без залишку.

Основні методи очищення

Зазвичай від накипу можна позбутися в домашніх умовах, не вдаючись до розбирання приладу. Своєчасна чистка нагару/накипу на підошві та засмічення отворів подачі пари може повністю звільнити його від сторонніх нашарувань і повернути йому первісний вигляд. Розглянемо всі варіанти того, як очистити парова праска від накипу, по порядку.

Оцет

Спочатку ознайомимося з тим, як почистити праску від накипу оцтом, який є будинки буквально у всіх домогосподарок. Для цього нам знадобляться:

 • сам оцет;
 • ватні тампони (диски);
 • ватні палички (краще використовувати заточену корейську паличку з намотаною на неї ваткою);
 • відріз (клапоть) вовняної тканини.

Як очистити праску від накипу в домашніх умовах: огляд та рекомендації

Схема дій:

 • Змочуємо диск або тампон в нерозведеному оцті і протираємо поверхню підошви праски з наслоившимся нагаром так, щоб сам нагар гарненько ввібрав в себе кислоту.
 • Отвори подачі пари ретельно протираємо з допомогою змоченою в оцті ватної палички.
 • Потім беремо вовняну тканину і гарненько зачищаємо поверхню підошви праски від розм’яклі нагару.

Якщо накопичення нагару занадто великі, може знадобитися повторна процедура. У деяких особливо запущених випадках навіть не одна. А зважаючи на те, що оцет сам по собі має досить їдким запахом, чистку краще всього здійснювати на свіжому повітрі. Але, як видно з вищеописаного, цей метод більше підходить для «зовнішнього» застосування. А щоб почистити праску від нагару всередині, слід звернутися до лимонної кислоти.

Лимонна кислота (мінеральна вода)

Тим, хто цікавиться, як почистити праску від накипу лимонною кислотою, буде запропоновано на вибір два варіанти. Перший -найбільш ефективний – передбачає чищення системи відпарювання методом безпосередньої заливки розчину лимонної кислоти (або мінеральної води) в ємність відпарювача.

Читайте також:  Жимолость: посадка й догляд, опис сортів, особливості вирощування

Як очистити праску від накипу в домашніх умовах: огляд та рекомендації

Лимонка, варіант №1

Схема дій у разі першого варіанта, що передбачає очищення зсередини:

 • У 200-милилитровом склянці чистої води розчиняємо вміст 25-грамового пакетика лимонної кислоти. Розмішуємо до повного розчинення кристалів.
 • Заливаємо розчин у ємність відпарювача праски.
 • Включаємо праска в розетку, поставивши його на максимальний нагрів.
 • Як тільки реле відключення при досягненні максимальної температури спрацювало, відключаємо праска від мережі, беремо його за ручку і над приготовленої ванночкою в горизонтальному положенні починаємо натискати на клавішу подачі пари. Спочатку з отворів буде подаватися пар, але в міру остигання з них почнуть вихлюпуватися цівки води разом з шматочками відсталою накипу.
 • За міру охолодження можна ще кілька разів нагрівати праска і качати розчин кислоти через отвори відпарювача, поки ємність від нього повністю не звільниться.
 • Потім доведеться кілька разів прополоскати ємність і підошву чистою водою від залишків кислоти, в тому числі прогнавши чисту воду крізь насосик відпарювача, як це робилося при чищенні.
 • Після пробуємо пропрасувати непотрібну світлу річ. Якщо жовтизна в отпаривателе залишилася, доведеться прополоскати праска ще кілька разів.

Як очистити праску від накипу в домашніх умовах: огляд та рекомендації

У цьому випадку чищення праски від накипу всередині самого приладу відбувається більш ефективно. Але після процедури, як було сказано, систему відпарювання доведеться кілька разів полоскати, що займає ще більше часу, ніж сам процес чищення, про що можна зробити висновок, переглянувши наступне відео. Тут чоловік тільки приступив до чищення. Виглядає, звичайно, дуже страшно, але після прогону повного бачка і полоскання в чистій воді, повірте, все стане набагато більш привабливою.

Як очистити праску від накипу в домашніх умовах: огляд та рекомендації

Лимонка, варіант №2

У другому випадку очистити праску як від накипу, так і від різного роду нагару можна за допомогою кип’ятіння підошви праски в металевій ємності. Цей спосіб не передбачає заливку кислотного розчину у ємність відпарювача, а значить, в цьому випадку після процедури не доведеться довго полоскати саму систему.

Схема дій у разі другого варіанта, що передбачає тільки зовнішній вплив:

 • Готуємо розчин лимонної кислоти з розрахунку півтори столових ложки на півлітра води.
 • Готуємо металеву ванну, тазик або широку каструлю, в якій поміститься праска.
 • На дно каструлі укладаємо кілька монет або дерев’яних трісок, щоб підошва праски не притискалися щільно до плоского дна ємності, так як очистити праску від накипу в даному випадку може тільки вільно циркулює під підошвою праски киплячий розчин, який і буде вимивати з отворів паронагнетателя цю і яка розчиняється в кислоті накип.
 • Встановлюємо праска підошвою на імпровізовані підставки (монетки або тріски) на дно ємності, ємність, у свою чергу, ставимо на плиту.
 • Наливаємо в ємність розчин кислоти так, щоб вона доходила до половини металевої частини підошви і включаємо плиту.
 • Доводимо розчин до кипіння, робимо трохи тихіше і кип’ятимо наш праска протягом 15-20 хвилин.
 • Потім ретельно прополіскуємо підошву праски в чистій воді.
 • Сушимо.
 • Тестуємо. Якщо біла тканина при прасуванні з відпарюванням не проявляє ознак пожовтіння, вся накип вийшла і прополоскалась без залишку.
Читайте також:  Як позбутися від осиного гнізда на дачі — хімічні методи, пастки

Для тих, кому лінь читати докладну інструкцію, можна переглянути наступне відео.

Як очистити праску від накипу в домашніх умовах: огляд та рекомендації

Замість висновку – пару слів про заходи профілактики

Буває, не встигнеш очистити праску від накипу, як він знову весь у накопиченнях. Це тому, що вода в системі надмірно жорстка, і вміст у ній солей лужних металів та інших мінеральних речовин надзвичайно висока. Для здоров’я така вода загрози не представляє. Але ось праска, посудомийна або пральна машини, так само як і тен бойлера, будуть обростати накипом дуже швидко.

Як очистити праску від накипу в домашніх умовах: огляд та рекомендації

У цьому випадку, щоб уберегти свій праска від нашарувань, слід вливати в нього тільки очищену (відфільтровану) воду. А щоб залишки води на дні резервуара не гнилі, важливо не лінуватися, а частіше полоскати його і після кожної прасування зливати залишок води з бачка. І буде і вам, і вашому праски щастя!

DvaGusya