Як побудувати альтанку з дерева або цегли: покрокова інструкція

Альтанка на дачі або своїй ділянці потрібна для відпочинку, проведення часу з друзями та рідними. Таку споруду можна побудувати самостійно. Потрібно розглянути технологію проведення цього процесу, визначитися з типом матеріалів. Можна створити альтанку з дерева або цегли. Вибір залежить від уподобань і умінь майстра. Як побудувати альтанку, буде докладно розглянуто далі.

Особливості процесу

Побудувати альтанку (фото конструкції представлені далі) зможе практично кожен. Потрібно проявити фантазію, розробивши красиву і комфортну конструкцію. Слід спочатку виділити місце для будівництва споруди. Тут потрібно звільнити простір від усього зайвого. Ділянка вимагає спеціальної підготовки.

Як побудувати альтанку з дерева або цегли: покрокова інструкція

Перед початком роботи потрібно підготувати креслення. На нього наносяться всі розміри майбутньої будови. Існує безліч варіантів альтанок. Вони можуть мати різну форму, розміри. Також бувають відкриті і закриті споруди. При бажанні альтанку можна утеплити. У ній можна буде відпочивати і в зимовий період.

Також варто сказати, що альтанка може будуватися з різних матеріалів. Найпопулярнішими варіантами є дерево і цегла. Перший варіант простіше в монтажі. Деревину легше обробити, вирізати різні форми для балок, перекладин. Цегляна кладка буде міцніше і довговічніше. Однак для роботи з цим матеріалом будуть потрібні спеціальні навики.

Незалежно від вибору матеріалу, конструкція повинна мати фундамент. Тому важливо детально розглянути, як побудувати альтанку на дачі. На фундаменті буде зводитися каркас. Також потрібно правильно вибрати і змонтувати дах.

Потрібно доповнити альтанку лавочками, столиком. Потрібно продумати, чи будуть вони виносні або ж меблі слід зафіксувати на підставі альтанки. Якщо зводиться цегляна альтанка, можна встановити в ній мангал. У дерев’яних конструкціях вогнище обов’язково будують на відстані від альтанки. В іншому випадку така споруда не буде відповідати правилам пожежної безпеки.

Всі нюанси потрібно продумати заздалегідь, вказавши їх на плані. Можна розглянути декілька варіантів будівель. Це дозволить вибрати кращий варіант. Починаючому майстрові потрібно вибирати прості форми альтанок. Простіше побудувати квадратну або прямокутну конструкцію. Складні форми зажадають великих витрат сил і часу.

Вибір місця будівництва, створення креслення

Практично кожен власник власного будинку зможе побудувати альтанку на дачі. Проекти таких конструкцій слід розглянути оглядово. Це дозволить вибрати кращий варіант. Багато господарі присадибної ділянки сумніваються, чи будувати альтанку з дерева або цегли. В кожному випадку є свої переваги і недоліки. Незалежно від типу конструкції, потрібно правильно розташувати її на ділянці.

Як побудувати альтанку з дерева або цегли: покрокова інструкція

Найчастіше альтанку облаштовують недалеко від будинку. Тут можна буде приймати гостей, влаштовувати гучні посиденьки. У цьому випадку буде простіше носити з дому їжу, посуд. Якщо ж альтанка буде далеко, в негоду можуть виникнути труднощі при перенесенні сюди всіх необхідних речей.

У деяких випадках альтанка будується для розслаблення, пасивного відпочинку і усамітнення. Тут можна милуватися навколишньою природою, побути наодинці зі своїми думками. Таку альтанку потрібно будувати далі від дому. Вона повинна виходити в сад або дозволяти милуватися природними пейзажами, які оточують ділянку.

Рекомендується створювати альтанку для спокійного відпочинку поруч з клумбами, декоративними насадженнями. Якщо розташувати альтанку біля штучного водоймища з фонтаном або невеликим водоспадом, можна буде насолоджуватися дзюрчанням води. До питання вибору місця для альтанки потрібно підійти відповідально. Його потрібно вирішити перш, ніж побудувати альтанку. Проекти подібних конструкцій слід креслити на папері. При цьому бажано врахувати план всього ділянки. На ньому повинні бути позначені дерева, клумби, комунікації і т. д.

Також варто врахувати, що зовнішній вигляд альтанки потрібно гармонійно вписати в навколишній простір. Дизайн повинен відповідати стилю оформлення ландшафтного дизайну. В іншому випадку це будова буде виглядати недоречно, псувати вигляд. Габарити альтанки вибирають у відповідності з простором на ділянці, а також розміром будинку. На креслення наносять точний розмір та вигляд конструкції. Також потрібно заздалегідь передбачити тип зовнішньої і внутрішньої обробки будови.

Читайте також:  Пилосос для одягу — огляд кращих виробів з характеристиками

Плюси і мінуси дерев’яної альтанки

Кожен тип матеріалу, з якого може бути побудована альтанка, має свої переваги і недоліки. Тому потрібно розглянути їх особливості перед спорудою. Якщо майстер не володіє основними навичками будівництва, однак хоче побудувати альтанку дешево і красиво, краще вибрати для побудови дерево.

Як побудувати альтанку з дерева або цегли: покрокова інструкція

Натуральний матеріал дозволяє створити красиві будівлі. При цьому не потрібно витрачати багато сил і часу, щоб спорудити подібну конструкцію. Для зведення такої альтанки застосовують брус, колоди, дошки, рейки і т. д. З деревини можна вирізати різні декоративні елементи. Вид альтанки з дерева може бути як сучасним, так і мати дизайн під старовину. Вибір оформлення залежить від особливостей стилю оформлення ділянки.

Деревина є гарним матеріалом, який не виділяє в навколишнє середовище шкідливих речовин. Перебувати в такій споруді приємно. Побудувати красиву альтанку з дерева зможе кожен умілець. Вона гармонійно впишеться в природний ландшафт. Однак є в цього матеріалу і ряд недоліків.

Деревина піддається процесам гниття. У ній можуть заводитися жучки, які будуть руйнувати матеріал. Також тривалість експлуатації такої альтанки буде відносно невеликий, якщо не приділяти належної уваги її обробці. Перший раз антисептичну просочення наносять на поверхню балок чи дощок при будівництві. Також матеріал потрібно покривати лаком. Деревина є горючим матеріалом. Тому мангал в такій альтанці встановлювати не можна.

Перед тим як почати будівництво, матеріал потрібно також просочити спеціальним розчином, який знижує ризик виникнення пожежі. В іншому випадку сюди не можна буде підвести електрику.

Плюси і мінуси цегляної альтанки

Якщо потрібно побудувати альтанку з барбекю або мангалом, слід розглянути проекти будівель із цегли. Цей матеріал має ряд переваг. У продажу представлений цегла для кладки, а також для декоративної обробки. Тому конструкція буде виглядати естетично. Особливо добре така альтанка виглядає поруч з будинком. Тут будуть проводитися гучні застілля, зустрічі з друзями і рідними.

Як побудувати альтанку з дерева або цегли: покрокова інструкція

Цегла є міцним матеріалом. Конструкція з таких блоків буде міцною і надійною. Вона не боїться несприятливих погодних умов. При цьому поверхня кладки не потребують додаткової обробки. Це значно спрощує процес будівництва.

При цьому варто врахувати, що цегла також не виділяє в навколишнє середовище токсичних хімічних речовин. Він не горить і не гниє. Кладку не зможуть зруйнувати комахи. Це міцний, довговічний матеріал, з яким відносно нескладно працювати. Проте певний досвід у проведенні будівельних робіт у майстра повинен бути. Щоб побудувати альтанку на дачі з мангалом, слід застосовувати виключно цегла. При цьому потрібно вибирати для зведення вогнища і прилеглої кладки вогнетривкий тип матеріалу.

Недоліком цегляних альтанок є їх висока вартість. Потрібно закупити спеціальний тип цегли для створення мангалу, який коштує досить дорого. Також слід придбати спеціальний розчин для стяжки.

Кладка повинна виконуватися за всіма нормами і правилами будівництва. Якщо вона буде недостатньо рівною, конструкція не буде стійкою. Тому потрібно контролювати її положення по вертикалі і горизонталі в процесі роботи. Це потребує досить багато сил і часу. Зате готова конструкція буде красивою, довговічною і функціональною.

Початок будівництва дерев’яної альтанки

Існує певна інструкція, як побудувати альтанку з дерева. Спочатку потрібно підготувати ділянку. Згідно зі створеним кресленням прибирають верхній шар грунту. Далі приступають до створення фундаменту. Для дерев’яної альтанки застосовується стовпчастий тип основи. Спочатку потрібно зробити розмітку. За допомогою стовпчиків потрібно вказати на підготовленому майданчику, де будуть знаходитися опори. Вони обов’язково повинні бути побудовані в кутах конструкції, а також через кожні 2-3 м.

Як побудувати альтанку з дерева або цегли: покрокова інструкція

У вибраних місцях потрібно викопати поглиблення. Вони повинні бути шириною на 10 см більше, ніж розмір цегли. Глибина ямки становить 60 см (потрібно враховувати рівень промерзання грунту в даній місцевості).

На дно потрібно укласти пісок. Його якісно трамбують. Далі висипають щебінь. Кожен шар повинен бути по 10 див. Зверху настилають шар гідроізоляції (руберойд). У ямку наливають шар бетону близько 5 див. Гідроізоляція повинна прилягати до стінок ямки і виходити на поверхню.

Читайте також:  Декоративна капуста: догляд та вирощування

У поглибленні потрібно вибудувати кладку з цегли. Їх викладають по 2 шт. Зверху наносять шар цементу. Далі ще 2 цегли, але їх вже укладають поперек. Так роблять до тих пір, поки стовпчики не будуть збудовані потрібної довжини. Положення цеглин перевіряють в процесі кладки будівельним рівнем.

Розглядаючи, як побудувати дерев’яну альтанку, технології створення фундаменту потрібно приділити особливу увагу. Від правильності його спорудження буде залежати міцність і довговічність конструкції. Внизу між підлогою альтанки і шаром грунту повинен залишатися зазор для вентиляції. Опорні стовпи зверху також застеляють двома шарами руберойду. Після цього можна приступати до зведення каркаса.

Підлогу, стіни та покрівля

Розглядаючи, як самому побудувати альтанку, потрібно приділити увагу створенню каркаса із дерева. Спочатку слід облаштувати підлогу. Спочатку на опорні стовпи фіксується обв’язувальний брус. Також зверху нього потрібно настелити лаги. Для цього застосовується брус перерізом 10х10 див Всі матеріали попередньо обробляють антисептиком. Коли будуть настелені лаги, на них встановлюють дошки.

Як побудувати альтанку з дерева або цегли: покрокова інструкція

Далі можна зводити стіни. Вони повинні бути відкритими. При необхідності можна встановити тут розсувні вікна. Це дозволить захистити внутрішній простір від дощу й вітру в негоду. Найчастіше стіни роблять повністю відкритими. Для цього застосовується обрізна дошка, бруси або інші матеріали, які були передбачені планом.

Кріплення дощок або бруса проводиться за допомогою металевих куточків, цвяхів. Спочатку фіксують опори. Це робиться вертикально. На них будуть спиратися дошки, які будуть застосовуватися у процесі обробки альтанки. Рівність їх установки потрібно постійно контролювати за допомогою рівня.

Стіни всередині також можна оббити дошками або дерев’яною вагонкою. Можна застосовувати різні декоративні елементи з дерева. Можна також прикрасити інтер’єр після завершення будівництва шторами. В альтанці часто встановлюють квіти, на сидіння укладають подушки, а стіл застеляють красивою скатертиною.

На опори потрібно зафіксувати покрівлю. Робиться вгорі обв’язка з бруса. На неї кріплять кроквяну систему з балок. Нахил покрівлі повинен вибиратися виходячи з кліматичних особливостей місцевості. Її конфігурація може бути різною. Простіше побудувати двосхилий дах. Обробка проводиться за допомогою шиферу, профнастилу, м’яких матеріалів. Якщо альтанка стоїть поруч з будинком, бажано застосовувати ті ж матеріали, що і на покрівлі будинку. Це дозволить побудувати красиву альтанку, яка гармонійно впишеться в екстер’єр котеджу або дачі.

Правила експлуатації

Знаючи, як побудувати альтанку поетапно, слід врахувати ще кілька нюансів. Така споруда потрібно правильно експлуатувати. Теоретично навіть у дерев’яній альтанці можна викласти вогнище з цегли. Для цього потрібно провести ряд робіт. Деревину потрібно просочити антипіренами. Установка мангала вимагає облаштування окремого фундаменту.

Як побудувати альтанку з дерева або цегли: покрокова інструкція

На підставі альтанки, де планується створити вогнище, роблять заглиблення. Далі потрібно викопати поглиблення близько 70 див. На його дно засипають пісок і щебінь. Далі заливають бетон. На нього накладають шар гідроізоляції. Зверху встановлюють опалубку і заливають підставу з бетону. Основа повинна бути більше на 5 см з усіх сторін. Далі після застигання бетону можна приступати до кладки.

Для мангалу застосовують вогнетривка цегла. Підлога в альтанці потрібно застелити листом теплоізоляції. При цьому за задньою стінкою вогнища не повинно бути деревини. Простір між ним і деревиною потрібно прокласти мінеральною ватою. Таке будівництво є досить складним і витратним. Новачкові легко допустити серйозні помилки.

Як побудувати альтанку з мангалом? Існує ряд строгих правил. Їх порушення може призвести до пожежі. Тому набагато частіше створюють альтанки з вогнищем з цегли. Це більш безпечний спосіб.

Дошки і бруси просочують протипожежними складами також для створення проводки. Вона повинна бути відкрита. Добре буде виглядати ретропроводка. Можна застосовувати сучасне освітлення, наприклад діодні лампи або стрічки.

Початок будівництва цегляної альтанки

Побудувати альтанку з цегли можна своїми руками. Для цього потрібно ретельно опрацювати креслення. Найчастіше для створення такої альтанки застосовується стрічковий фундамент. Потрібно виконати розмітку. Фундамент повинен проходити і під мангалом, якщо такий передбачений в альтанці.

Далі риють котлован. Він повинен бути глибиною близько 70 см (нижче рівня промерзання грунту). На дно укладають шар піску. Його утрамбовують і укладають щебінь. Кожен з цих шарів повинен бути близько 20 см. Ширина траншеї повинна відповідати розміру стін і може становити близько 45 див.

Читайте також:  Поглинач запаху для приміщень — як правильно вибрати по вигляду і бренду

Зверху на підготовлену піщано-щебеневу подушку укладається руберойд. Він повинен бути вище, ніж краю ям, на 15 див. Далі за допомогою сталевих прутків діаметром 2-3 см потрібно створити армування. Їх укладають уздовж і впоперек траншеї. При цьому їх фіксують між собою за допомогою дроту.

Розглядаючи, як побудувати альтанку на дачі, потрібно приділити велику увагу правильному створення підстави. Воно має бути споруджено у відповідності з будівельними нормами. Після створення армування потрібно укласти всередину траншеї опалубку з дощок. Далі всередину заливають цементний розчин. Поверхня його треба вирівняти і накрити плівкою. Конструкція висихає близько 4-5 тижнів. Її поверхня потрібно зволожувати, щоб уникнути розтріскування.

Створення кладки

Розглядаючи, як побудувати альтанку з мангалом або без нього, потрібно приділити увагу процесу кладки. Її можна робити з будь-якої зручної різновиди цегли, яка не боїться впливу вологи, погодних умов. Вогнище створюють з вогнетривких сортів.

Фундамент після висихання потрібно покрити двома шарами руберойду. Далі приступають до кладки. Її тип підбирають у відповідності з проектом. Важливо стежити, щоб стіни були рівними. Зводять опори, стіни. Також окремо вибудовують мангал. Вогнище може бути простим і складним. Конструкцію господарі будинку вибирають індивідуально.

Облаштовуються дверні і віконні прорізи. Стіни можуть бути відкритими. В цьому випадку вікна тут встановлюватися не будуть. Краще робити кладку в цеглу або навіть в півтора цегли. Особливо це важливо, якщо альтанка буде експлуатуватися і в зимовий період.

Розглядаючи, як побудувати альтанку з цегляних блоків, потрібно врахувати особливості кладки першого ряду. Тут потрібно залишити простір для установки дерев’яних лаг. На них буде покладена підлога з дощок. Можна також залити підстава стяжкою. У цьому випадку отвори для лаг не потрібні. Потрібно насипати шар керамзиту. На нього настилається гідроізоляція. На неї заливають чорнову стяжку. Якщо альтанка буде експлуатуватися і в зимовий період, потрібно утеплити підлогу. На першу стяжку вистилають пінополістирол. Його потрібно покрити гідроізоляцією і шаром армуючої сітки. Далі заливається чистова стяжка. Підлогу можна буде обробити практично будь-яким матеріалом.

Після зведення стін облаштовують дах. Кроквяну систему створюють з бруса. Конструкцію покрівлі вибирають у відповідності з видом альтанки. На крокви укладають обрешітку. Оздоблення покрівлі можна виконати з будь-яких матеріалів. Краще всього, якщо вони будуть відповідати матеріалів, які застосовувалися при будівництві даху котеджу або дачі.

Облаштування альтанки цегельної

Розглядаючи, як побудувати альтанку, потрібно приділити увагу облаштуванню її внутрішнього простору. Тут найчастіше створюють вогнище. Його будівництво вимагає окремого розгляду. Спочатку на підготовленому фундаменті облаштовують чорнову підлогу. Його створюють за допомогою стяжки.

На рівну основу потрібно викладати перший ряд цегли. Потрібно починати від дровника (центру). Цей рівень можна створювати з простого цегли. Наступні ряди будуть виконані з шамотних блоків. Пічну трубу викладають також зі звичайної червоної цегли. Щоб не допустити помилок при кладці мангалу, потрібно викладати кожен наступний ряд без розчину. Перевіривши, чи немає невідповідностей, можна укладати цеглу із застосуванням цементу.

Як побудувати альтанку з дерева або цегли: покрокова інструкція

Всередині такої альтанки потрібно буде поставити меблі. Вона може бути дерев’яною. На лавки потрібно настелити подушки. Також потрібно провести електрику. Комунікації закладаються на етапі проектування будівлі. Можна зробити проводку відкритого типу, але заховати дроти за спеціальними декоративними коробами. Їх підбирають в колір стін альтанки або покривають зверху фарбою.

Можна при бажанні підбити альтанку воду. Це значно ускладнює процес будівництва. Краще створити тут тільки освітлення. При необхідності встановлюють вікна та двері. Їх утеплюють, якщо споруда буде експлуатуватися взимку.

Розглянувши, як побудувати альтанку, можна самостійно звести її на своїй ділянці. Слідуючи рекомендаціям фахівців, вдасться створити міцне, довговічне і красива будівля для відпочинку з друзями, родичами.

DvaGusya